Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 82

02.10.2020

  Смакула Олександр Теодорович – видатний фізик-оптик
  (1900–1983)


  result_Смакула 2 Народився майбутній науковець 9 вересня 1900 року в селі Доброводи Збаразького району, що на Тернопільщині. Ще в початковій школі в рідному селі, а згодом і в Збаразькій гімназії, Олександр Смакула виявляв здібності до науки. Навчання перервала Перша світова війна.
  Майбутній фізик брав участь у встановленні влади Західноукраїнської Народної Республіки в Збаражі. Протягом двох років воював у складі Української галицької армії, боровся за утвердження єдиної Української держави. Після війни продовжив навчання у Тернопільській гімназії.
  У 1922 році, після успішного закінчення гімназії, за порадою викладача професора Мирона Зарицького вступив до Геттінгенського університету – відомого європейського наукового центру Німеччини.
  У 1927 році склав докторський іспит і здобув науковий ступінь доктора філософії, мав кілька наукових публікацій. Після закінчення університетського курсу вчений короткий період працював у фізичному інституті Роберта Вихарда Поля.
  Молодий учений мріяв свої талант та енергію спрямувати на розвиток Батьківщини, тому в 1928 році повернувся в Україну й почав працювати в Одеському університеті професором фізики, але швидко переконався у безперспективності свого життя та праці в умовах більшовицького тоталітарного режиму. Після двох років плідної праці, внаслідок хвилі репресій, яку розпочала влада проти творчої інтелігенції, Олександр Смакула був змушений залишити університет і покинути Україну.
  Професор Роберт Вихард Поль знову запросив його до Німеччини. Молодий учений почав працювати у Гайдельберзі в Інституті медичних досліджень керівником оптичної лабораторії всесвітньо відомої фірми Карла Цайсса в Єні.
  Під час роботи в Німеччині Олександр Смакула не поривав з батьківщиною: публікувався у львівській періодиці, а з 1 грудня 1930 року був дійсним членом Наукового товариства імені Тараса Шевченка.
  Працюючи у Німеччині, Олександр Смакула винайшов і запатентував метод усунення відбиття світла на оптичних поверхнях. Цей винахід прославив його ім'я. Суть винаходу полягає в тому, що нанесення відповідного тонкого шару ("шару Смакули") на лінзу збільшує її просвітлення. І донині цей винахід є основою фотоапаратів, мікроскопів, телескопів та інших оптичних приладів.
  Уперше "шар Смакули" було застосовано у приладах нічного бачення, якими почали оснащувати бронетехніку і перископи німецьких підводних човнів під час війни. Це було для вченого неочікувано, адже свої винаходи Олександр Смакула призначав для мирних цілей.
  Наприкінці Другої світової війни союзники, особливо США, розпочали нечуване полювання на видатних вчених, які працювали на Третій рейх. Олександр Смакула опинився в руках американських стратегічних служб і був змушений працювати на військово-промисловий комплекс США.
  Попри те, що потрапив він до цієї країни не з власної волі, в Америці розум і талант вченого високо оцінили, тож йому було створено всі умови для продуктивної праці. З 1951 року професор Олександр Смакула працював у Массачусетському технологічному університеті в Бостоні. У 1964 році він заснував і очолив лабораторію фізики кристалів, а також створив наукову школу, яка й досі відома дослідженнями з найактуальніших проблем твердотільної електроніки. Одним з перших Олександр Смакула застосував поняття квантової механіки для з'ясування механізмів взаємодії електромагнітного випромінювання з твердими тілами. Вивів кількісне математичне співвідношення, відоме як "формула Смакули", яке застосовується у світі дотепер.
  У 1962 році Олександр Смакула видав монографію "Монокристали", яка стала популярним підручником з практичної кристалографії й донині не втратила своєї теоретичної та практичної цінності. Олександр Смакула – автор багатьох патентів, понад ста трудових наукових праць. Сьогодні без його відкриттів неможливо уявити технологію й індустрію напівпровідників та інтегральних схем.
  Олександр Смакула підтримував тісні зв'язки з українцями американської діаспори, був дійсним членом Наукового товариства імені Тараса Шевченка, почесним членом Товариства українських інженерів Америки та інших наукових товариств.
  Через життєві обставини Олександр Смакула не міг працювати на рідній землі. Протягом довгих років учений мріяв побачити рідну землю. І тільки у 1972 році, бувши учасником Міжнародної конференції з кристалографії, яка проходила у Вірменії, завдяки відомому і впливовому на той час радянському вченому Мстиславові Келдишу, Олександру Теодоровичу дозволили навідати рідних на батьківщині. Спершу він відвідав Тернопіль, а вже звідти інкогніто з'їздив на малу батьківщину, вклонився могилам своїх батьків, зустрівся з близькими родичами і поспіхом виїхав, оскільки термін його перебування в Україні був строго регламентований чинною владою.
  Земляки пам'ятають про вченого зі світовим іменем: засновано Тернопільський обласний фонд Олександра Смакули, у селі Доброводи встановлено пам'ятник ученому, відкрито меморіальний музей. 2000 рік був проголошений роком Олександра Смакули – одного з найвидатніших фізиків ХХ ст.

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2020