Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 112

08.10.2020

   Особистість, яка змінила музичний світ: Джон Леннон


  result_0_1 Музикантам "The Beatles" належить особливе місце у світовій музичній культурі: вони простою, доступною, зрозумілою кожному мовою, котра в змозі перетинати кордони та проходити повз бар'єри – мовою музики – розповідали про любов. Здається, немає такої людини, котра б не чула про гурт. Але чи багато ми знаємо про самого Джона Леннона, за винятком того, що він був переконаним противником війни, насильства і зброї? До 80-річчя від дня народження (1940-1980 рр.) британського рок-музиканта, співака, композитора, художника, письменника, політичного активіста, засновника й учасника гурту "The Beatles" та одного з найвпливовіших музикантів XX століття відділ мистецтв підготував віртуальну музичну відеогодину "Особистість, яка змінила музичний світ: Джон Леннон".

  аа9 жовтня народився Джон Леннон: 10 фактів із життя легендарного бітлаresult_0_2
 
 аа Декілька цікавих фактів про музику The Beatles від Руслана Меженського: чи співали "Бітлз" про Україну та інші факти (2020)


  Джон Вінстон Леннон народився 9 жовтня 1940 року під час авіанальоту німецької авіації на Ліверпуль. Незабаром після його народження батьки розлучилися і тривалий час Джона виховувала тітка. З 1953 року він знову жив з матір'ю та вітчимом.

  ааДжон Леннон. Біографія

  У школі навчався погано, але розкрив свої творчі здібності – співав у хорі та видавав рукописний журнал, самостійно ілюструючи його. В середині 1950-х захопився рок-н-ролом і в 1956 році разом зі своїми шкільними друзями заснував групу "Quarry Men", названу на честь школи, в якій вони всі вчилися. У гурті Леннон грав на гітарі. 6 липня 1957 він познайомився з Полом Маккартні та прийняв його до гурту. Незабаром Пол Маккартні привів туди свого друга Джорджа Гаррісона.

  ааКумир хіппі, засновник "The Beatles" та політик – Зіркова історія Джона Леннона
 
  Після закінчення школи, Джон вступив до Ліверпульського художнього коледжу. Там він потоваришував зі Стюартом Саткліффом, якого теж залучив до "Quarry Men", і зустрів свою майбутню дружину Синтію Павелл (вони одружилися у 1962 р.).
  В 1958 році загинула Джонова мати. Коли вона переходила дорогу, її збив п'яний офіцер поліції. Смерть Джулії стала для Леннона найтяжчим потрясінням. Пізніше він присвятив їй кілька пісень — "Julia", "Mother" й "My mummy's dead".
  В 1959 році з'являється нова назва групи Джона Леннона – "The Beatles".
 exclamation_mark_PNG13  До слова, зараз гурт має свій канал на YouTube, де випускають оновлені версії відомих пісень та дещо з раніше неопублікованного

  result_0_3 Згадаємо деякі з відомих пісень гурту "The Beatles".

  ааLet It Be (Remastered 2009)
 

  ааAll You Need Is Love
 

 аа Yesterday (Live From Studio 50, New York City. 1965)  ааWhile My Guitar Gently Weeps
 

 аа Yellow Submarine  ааTwist & Shout (Performed Live On The Ed Sullivan Show. 1964)


 
  ааHey, Jude!

  В 1960 році Beatles уперше відправилися за кордон – в Гамбург, де виступали в клубах Ріппербана, центру нічного життя міста. В Гамбурзі Леннон уперше спробував наркотики – гурту доводилося виступати перед глядачами всю ніч безперервно, і бітли приймали таблетки, щоби витримати напругу.
  Менеджером Beatles став Брайан Епстайн, який змінив їхній імідж – група змінила шкіряні куртки на акуратні костюми зі знаменитими піджаками без лацканів, музиканти перестали курити й лихословити на сцені. Beatles стрімко завойовували популярність, і в 1964 році ліверпульська група була вже відома всьому світу.
  8 квітня1964 у Джона й Синтії Леннонів народився син Джуліан, названий так на честь Джонової матері Джулії.
  В 1964 році Леннон уперше виявив себе не тільки як музикант – вийшла друком книга його прози та поезії під назвою "Його власним почерком" (англ. "In His Own Write"), зміст якої був побудований на грі слів та своєрідному гуморі Леннона. У 1965 році з'явилася й друга книга – "Spaniard in the works". Це також гра слів — фраза співзвучна із англійською ідіомою "а spanner in the works", що дослівно перекладається як "гайковий ключ в коробці передач" і означає те саме, що й українська ідіома "вставляти палицю в колеса". У Леннона в назві ж в коробку передач потрапляє іспанець.
  У 1964–1966 рр. Beatles були на вершині слави. Вони постійно гастролювали світом, два рази на рік випускали альбоми, знялися у двох фільмах: "На допомогу!" (англ. "Help!") та "Вечір важкого дня" (англ. "A Hard Days' Night").
  У березні1966 року Леннон в інтерв'ю лондонській газеті "Evening Standard" бовкнув необережну фразу, сказавши: "Християнська релігія зникне… Ми стали популярніші за Ісуса. Ще невідомо, що зникне раніше – рок-н-рол чи релігія. Ісус був гарний, але його учні виявилися досить пересічні".
  У Великобританії на цю фразу ніхто не звернув уваги, але коли через п'ять місяців вирвану з контексту фразу про те, що Beatles популярніші за Ісуса, американський журнал "Datebook" помістив на обкладинку, в США почався скандал. На півдні країни, жителі якої відомі своєю релігійністю, привселюдно спалювали платівки Beatles, радіостанції припинили транслювати їхні пісні. Навіть у Ватикані засудили заяву Леннона. Разом з тим, бітли готувалися до турне по США. Леннон був змушений вибачитися за свої слова, але концерти під час турне недораховувалися величезного числа глядачів. Леннону загрожували розправою: в Мемфісі хтось подзвонив у номер Beatles і повідомив, що під час концерту він (Леннон) буде вбитий. Після цих гастролей бітли вирішили відмовитися від концертів. Більше вони жодного разу не виступили на сцені.
  В 1967 Леннон під впливом книги Тімоті Лірі "Психоделічний досвід" захопився наркотиками. Він став віддалятися від інших членів групи й відмовився від ролі її лідера. Після смерті Брайана Епстайна менеджмент Beatles взяв на себе Пол Маккартні. В 1967 році Пол Маккартні захопив лідерство в групі – найкращий, на думку багатьох, рок-альбом "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" ("Оркестр Клубу Одиноких Сердець Сержанта Пепера") був задуманий і реалізований саме ним, як і телефільм "Чарівна загадкова подорож" ("A Magical Mystery Tour"). "Фільм був знятий Полом і для Пола" – пізніше сказав Леннон журналу "Rolling Stone".
  Пісні з альбомів 1967-1968, хоча й були підписані Леннон – Маккартні, у переважній більшості випадків були плодом творчості одного з них. "Білий альбом" (White Album), випущений в 1968 році, показує те, як у цей період члени групи відрізнялися одне від одного.
  У ці роки Леннон склав пісні, які пізніше багато хто визнали його найкращими творами: філософські "Strawberry Fields Forever" й "Across the Universe", психоделічні "I Am the Walrus" й "Lucy in the Sky with Diamonds", похмура "A Day in the Life" й урочиста "All You Need is Love", що стала гімном хіпі.
result_0_4  Зовнішній вигляд Леннона, як й інших членів групи, сильно змінився. Бітли перестали одягатися в акуратні костюми, відростили довге волосся, вуса й бакенбарди. В образі Леннона вперше з'явилися знамениті круглі окуляри. 

  В 1966 році Леннон познайомився з художницею-авангардисткою Йоко Оно, коли зайшов на її виставку в художній галереї "Індіка". Їхнє спільне життя почалося в 1968, коли Леннон розлучився із своєю першою дружиною. Побралася пара в 1969 році. Після одруження Леннон додав "Оно" до свого повного імені. Пісня Леннона про це одруження, "The Ballad of John and Yoko", вийшла в 1969 році.

 аа Інтерв'ю з Йоко Оно у VOGUE UA
 

  аа10 причин поважати Йоко Оно
 
  result_0_5 Леннон і Оно мали також і творчі стосунки. В 1968, за два роки до розпаду Beatles, вийшов перший спільний альбом "Unfinished Music No. 1 – Two Virgins". За словами Леннона, альбом було записано за одну ніч. Музики на ньому не було: платівка містила безладний набір шумів, стогони й лементи. Примітна була обкладинка альбому – на неї була поміщена фотографія повністю голих Леннона і Оно. В 1969 вийшло вже два студійних альбоми: "Wedding Album" і "Unfinished Music No. 2 – Life With The Lions", які також практично не містили музики. Крім того, був випущений концертний запис "Live Peace In Toronto 1969". Леннон і Оно утворили групу за назвою "Plastic Ono Band".

  В 1968 році стосунки в гурті стали напруженими. Зокрема, Пол Маккартні продовжував писати комерційні пісні й романтичні балади з result_0_6нескладними текстами, а Леннон усе більше схилявся до психоделічного року на філософські теми ("Strawberry Fields Forever"), есід-року ("I am the Walrus") та авангарду ("Revolution 9"). Також Маккартні не влаштовувало постійне перебування Оно на студії. Багато записів на "Білому альбомі" були зроблені в неповному складі, а пісню "Julia" Леннон взагалі записав сам.
  Альбом "Abbey Road", що вийшов у 1969, також був організований Полом Маккартні і фактично став останнім альбомом Beatles. Випущений у 1970 "Let It Be" був майже повністю записаний ще у січні 1969 року під час концерту на даху студії Еббі Роуд, що стали основою фільму "Let It Be". До моменту виходу альбому Леннон і Пол Маккартні уже заявили про те, що залишають групу.

  Крім музичної діяльності Леннон був ще й політичним активістом. Свої погляди він висловлював як у піснях, так і в публічних виступах. У знаменитій пісні "Imagine" виражені думки Леннона про те, як повинен бути влаштований світ. Він проповідував ідеї рівності й братерства людей, миру, волі. Це зробило його іконою хіпі та одним із найзначніших громадських діячів 1960-70-х рр.

  ааIMAGINE. JOHN LENNON LIVE IN NEW YORK CITY
 
  Пропонуємо переглянути також і зворушливе виконання та цікаву інтерпретацію змісту пісні в музичному відео від відомого на сьогодні американського акапельного гурту "Pentatonix".

 аа Imagine. Pentatonix

  Період політичної активності у Джона Леннона тривав з 1968 по 1972 рік. Початком цього періоду була пісня "Revolution", що вийшла на синглі та її варіація "Revolution 1", що потрапила до "Білого альбому". До того моменту Леннон ще не визначився остаточно зі своєю позицією.
  Ще однією політичною піснею, написаної для альбому Beatles стала "Come Together", що вийшла на альбомі "Abbey Road". У цей час Леннон уже зайняв цілком певну позицію – він виступав за мир в усьому світі, і навіть повернув королеві Орден Британської Імперії – на знак протесту проти зовнішньої політики країни.
  До 1969 відносяться перші публічні політичні акції Джона Леннона разом з Йоко Оно. Після свого весілля вони відправилися в Амстердам і заявили про те, що проведуть "постільне інтерв'ю". Журналісти, які сподівалися на дещо пікантне, зібралися в готелі, де виявилося, що Леннон і Оно просто сидять у ліжку та говорять про мир. Після Амстердаму демонстрація була повторена в Монреалі, де Леннон експромтом склав пісню "Give Peace a Chance", що стала гімном пацифістського руху.
  В 1969 році Леннони організували антивоєнний концерт із гаслом "Війна закінчиться, якщо ти захочеш цього". Того ж року британське телебачення показало програму, присвячену Леннону й назвало його одним із трьох політичних діячів десятиліття (поряд з Джоном Кеннеді і Мао Цзедуном).
  Бурхлива політична й музична діяльність привела до того, що на початку 1970 у Леннона почалася психологічна криза. Вивів його із цієї кризи доктор Артур Янов, що практикував "первинну терапію". За допомогою Янова Леннону вдалося повернутися в нормальний стан, а методи лікування справили на нього глибоке враження, що помітно в альбомі "John Lennon/Plastic Ono Band" 1970 року, який став найвідвертішою платівкою Леннона.
  В 1971 вийшов альбом "Imagine", що розповідав про утопічні мрії Леннона. У цей час його політична позиція різко змінилася – він разом з Йоко Оно взяв участь у мітингу на підтримку Ірландської республіканської армії, а на обкладинці сингла "Power to the People" Леннони були зображені в армійських касках.
  Останнім політичним альбомом Леннона був "Some Time In New York City" (1972), після якого захоплення політичною тематикою вичерпало себе.

  9 жовтня 1975 у 35-річного Леннона народився син, названий Шоном Таро Оно Ленноном. Після цього Леннон заявив про завершення музичної кар'єри й наступні 5 років присвятив синові. За всі ці роки він тільки один раз з'явився на публіці – коли йому нарешті дали офіційний дозвіл на проживання в США в 1975 році.
  Наступний альбом Леннона побачив світ тільки в 1980 році. Він називався "Double Fantasy".
  exclamation_mark_PNG13 Існує також і канал на YouTube Джона Ленона
 
  ааInstant Karma! (Lennon/Ono with The Plastic Ono Band live)
 
  Також пропонуємо переглянути записи живих концертів музиканта.

 аа John Lennon - Live At Madison Square Garden (New York City, 1972) 


 аа JOHN LENNON & Plastic Ono Band (Live at Toronto, 1969)
 

  ааJohn Lennon Live Concert
 
 result_0_7 8 грудня 1980 року Джон Леннон був убитий Марком Чепменом.
  Чепмен того дня, незадовго до убивства, взяв у Леннона автограф на обкладинці нового альбому "Double Fantasy" (на фото позаду), а потім залишився чекати на подружжя Леннонів біля їх будинку.
  Джон та Йоко ввечері працювали в студії звукозапису Record Plant над зведенням пісні Оно в супроводі соло-гітари Леннона "Walking on Thin Ice". Замість того щоб вийти з лімузина на подвір'ї "Дакоти", яке охороняється, Леннони покинули його на 72-й вулиці і далі пішли пішки. Йоко пішла вперед, Джон йшов позаду, несучи касети із записами. Він кинув погляд на Чепмена і кивнув йому, проходячи повз. Через кілька секунд, коли Леннон увійшов в арку будинку, Марк Девід Чепмен вистрілив йому в спину, випустивши п'ять експансивних куль зі свого револьвера, чотири з яких потрапили в Джона. Одна з куль пройшла над його головою, дві потрапили в ліву частину спини, дві – в ліве плече; принаймні одна з куль потрапила в аорту. Хитаючись, Леннон зміг увійти до вестибюлю "Дакоти", пробурмотів: "У мене стріляли. У мене стріляли"result_0_8 (англ. I'm shot. I'm shot. – швидше за все, це були останні слова Джона Леннона) – і впав обличчям вниз, упустивши касети. Консьєрж Джей Гастінгс спершу хотів накласти Леннону джгут, але після того, як розірвав його закривавлену сорочку, зрозумів, що це марно. Він прикрив Леннона своїм жакетом, зняв з нього закривавлені окуляри і викликав поліцію. Окуляри потім були передані Йоко Оно, а їх фотографія стала обкладинкою музичного альбому.
  Через кілька годин Джон Леннон помер у лікарні. Він був кремований в Нью-Йорку, а його прах був переданий Йоко Оно.
  Марк Чепмен відбуває довічне ув'язнення у Нью-Йоркській в'язниці за свій злочин. Уже 11 разів він подавав прохання на дострокове звільнення, але щоразу ці прохання відхилялися.

  ааВбивця Леннона через 40 років після злочину попросив вибачення у Йоко Оно
 
  Талановитій людині нечасто вдається прожити довге, безхмарно щасливе життя. Доля немов намагається урівноважити шальки терезів, відмірюючи разом з геніальністю повну пригоршню смутку. Життя Леннона трагічно обірвалося, коли він був молодий. Він багато ще міг би зробити, проте, на жаль, йому не вистачило часу. Але те, що він створив, що встиг подарувати людству, неможливо забути чи проігнорувати.

  ааGive Peace A Chance – Plastic Ono Band 

  До вашої уваги пропонується невелика добірка літератури, статей з періодичних видань та нотних збірок з фондів бібліотеки, де вміщено відомості та цікаві факти про життя і творчість легендарного музиканта.  Список літератури:

  Книги

 result_1   85.36 / 792.7
  Б 14
  Багиров А. "Битлз" – любовь моя / А. Багиров. – Минск : Парус : Красико, 1993. – 206 с., ил.
 result_2   85.36 / 792.7
  В 75
  Воробьева Т. История ансамбля "Битлз" / Тамара Воробьева. – Ленинград : Музыка, 1990. – 288 с., ил.
 result_3   85.36 / 792.7
  Д 94
  Дэвис Х. Битлз : авторизованная биография / Хантер Дэвис. – Москва : Радуга, 1990. – 444 с., ил.
 4   85.36 / 792.7
  Л 45
  Бенциен Р. Джон Леннон навсегда / Руди Бенциен. – Санкт-Петербург : Интерласт, 1993. – 288 с., ил.
 5   85.36 / 792.7
  М 51
  Меньшиков В. Энциклопедия рок-музыки / Виталий Меньшиков. – Ташкент : Узбекистон, 1992. – 368 с., ил.
 result_6   85.31 / 78
  Ц 14
  Цалер И. В. Популярная музыка XX века : джаз, блюз, рок, поп, кантри, фолк, электроника, соул / Игорь Цалер. – Москва : Мир энциклопедий Аванта+ : Астрель : Полиграфиздат, 2010. – 478, [2] с., [16] л. ил.
  Статті
  Добірка перекладів пісень "Бітлз". Ти шукай любов! / Бітлз; Пер. з англійської А. Пермяков, Пер. з англійської О. Виженко, Пер. з англійської Д. Семчишин // Всесвіт. – 2017. – № 5-6. – С. 17-27 : фото.
  Лазо, С. "Бітлз": більше ніж музика / Сергій Лазо // Літературна Україна. – 2019. – 9 берез. (№ 10). – С. 14 : фот.
  Озеров М. Леннон и Маккартни – друзья или вечные соперники : 55 лет назад впервые встретились будущие битлы. Это событие перевернуло музыкальный мир / Михаил Озеров // Комсомольская правда в Украине. – 2012. – № 144. – С. 35 : ил.
  Пащук С. В. Легенди світової рок-музики : муз. мист. 7-й кл. / С. В. Пащук // Мистецтво в школі. Музика. Образотворче мистецтво. Художня культура. – 2020. – № 3. – С. 4-9 : іл.
  Скаруффі П. Парадокс The Beatles : конформізм, ар'єргард, пристосуванство / П'єро Скаруффі ; пер. з італійської В. Баняс // Всесвіт. – 2018. – № 1-2. – С. 155-164.
  Ноти
    Н2.33
  Б 66
  Битлз : песни и коммен. Вып. 1 / сост. Д. Ухов. – Москва : Музыка, 1989. – 63 с.
    Н2.4
  Д 37
  10 хитів Рок і Поп музики . Вип. 1 / упоряд. В. О. Манілов. – Київ : Музична Україна, 1993. – 22 с.
    Н2.4
  П 28
  Песни ансамбля "Beatles" : для голоса в сопровожд. фп. или гитары. Вып. 1 / муз., сл. Д. Леннон, муз., сл. П. Маккартни. – Ленинград : Музыка, 1991. – 56 с.
    Н2.4
  П 28
  Песни ансамбля "Beatles" : для голоса в сопровожд. фп. или гитары. Вып. 2 / муз., сл. Д. Леннон, муз., сл. П. Маккартни. – Ленинград : Музыка, 1991. – 55 с.
    Н3.36
  Y46
  Yesterday : попул. муз. в оброб. для гітари. – Київ : Мелосвіт, 2001. – 12 с.
  Підготувала Катерина Мехеда,
  провідний бібліотекар відділу мистецтв
<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2020