Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 70

13.11.2020

result_1 НАЙКОШТОВНІШИЙ СКАРБ РОБЕРТА ЛЬЮЇСА СТІВЕНСОНА
(до 170-річчя від дня народження)

 

  Роберт Льюїс Стівенсон – зовсім не той добропорядний джентльмен, за якого себе видає! 1876 року ця людина прийняла "посвячення", що з'єднало її зі світом морських розбійників. Цей сміливий чолов'яга захопив владу на піратському бригу капітана Файланта й кілька місяців плавав у районі Антильських островів. Потім, дізнавшись про існування захованих скарбів, прихопив заповітну карту острова і втік із судна. Але тут удача зрадила пірата. Так і не знайшовши жаданого скарбу, він дістався до цивілізованої землі й оселився там під іменем Стівенсона. А про свої пригоди написав роман "Острів скарбів".
  Не лякайтеся, це лише легенда, плід уяви ласих на сенсації читачів. Реальний Стівенсон не був ні піратом, ні морським вовком, ні відкривачем нових земель. Істинне життя письменника було досить звичайним і навіть бідним на зовнішні події.
  Він народився в Единбурзі, в родині шотландських інженерів, знаменитих будівельників маяків. "Дитинство моє, – згадував Стівенсон, – по правді сказати, було безрадісним. Жар, марення, безсоння, тяжкі дні, нескінченні ночі". Батько хлопчика – сер Томас, сидячи біля ліжка хворого на туберкульоз сина, розповідав йому захопливі історії про відважних розбійників, відчайдушні плавання, закопані дуже далеко та глибоко скарби.
  Чи не тому відповідь на запитання "ким бути?" виникла згодом сама собою. Звичайно, письменником. Але письменник, вважали батьки, – професія несерйозна. Піддавшись на їхні умовляння, Стівенсон вступив на юридичний факультет Единбурзького університету й 1875 року здобув право займатися юридичною практикою. Слід сказати, що правом цим він так ніколи і не скористався.
  У юності Льюїс мріяв про далекі мандри. Але життя склалося так, що подорожував він частіше не з душевної схильності, але з жорстокої необхідності.
  Спочатку, за наполяганням лікарів, – у м'який клімат Франції, Голландії та Бельгії, потім – до Каліфорнії за своєю нареченою, американкою Фанні Осборн, і під кінець життя – на острови архіпелагу Самоа.
  Не дивно, що однією з перших опублікованих книг Стівенсона – "Подорож углиб країни" – стала розповідь про його поневіряння, які не викликали, по правді сказати, великого інтересу у читачів.
  Але ось одного разу… Граючись зі своїм прийомним сином Ллойдом Осборном, Стівенсон накреслив карту острова. "Як називається ця земля?" – запитав хлопчик. "Острів скарбів", – бездумно відповів Льюїс, не підозрюючи, що з цієї хвилини розпочав створення свого найвідомішого роману. Так несподівано з гри народилася ідея написати пригодницьку книгу – "кумедну історію для хлопчиків". У листі до одного з них Стівенсон розповідав, що це буде роман про піратів, про карту і скарби, про бунт і покинутий корабель, про старого сквайра Трелоні та лікаря, і ще про одного лікаря, і про кухаря з однією ногою. Що дія починається у трактирі "Адмірал Бенбоу" в Девоні. І що там співатимуть піратську пісню "Йо-хо-хо, та ще й пляшка рому" – справжню піратську пісню, відому тільки команді покійного капітана Флінта.
  У створенні роману взяли участь і батько письменника, і, звичайно ж, Ллойд Осборн. Це за бажанням хлопчика Стівенсон не включив до оповіді жінок, крім матері Джима Хокінса. І взагалі, Ллойд був першим критиком та редактором "Острова скарбів" – щоранку Стівенсон читав йому написані за ніч сторінки.
  Уперше роман побачив світ 1883 року. Реакція читачів виявилася більш ніж несподіваною: автора буквально завалили листами з проханням назвати точні координати острова, адже там залишилася невивезеною частина скарбів. Наївні сучасники так і не змогли повірити, що події роману – не особистий досвід, а лише плід уяви письменника.
  "Острів скарбів" – найзнаменитіший, але аж ніяк не єдиний твір Стівенсона. Є у письменника і роман про середньовічну Англію "Чорна стріла", і книги про життя та пригоди шотландського хлопця Девіда Бальфура, і фантастична повість "Дивна історія доктора Джекіла та містера Хайда". Давно стали класикою світової літератури "Володар Баллантре" – найглибший із закінчених романів Стівенсона, цикли новел "Алмаз Раджі", оповідання "Ночівля Франсуа Війона". Крім того перу письменника належить прекрасна поетична збірка "Дитячий сад віршів".result_2
  Як стверджував інший англійський письменник, Редьярд Кіплінг, усі ці книги – "…справжня чорно-біла філігрань, оброблена з точністю до товщини волосини".
  Спадщина письменника налічує кілька десятків томів – виявилося, що так багато зроблено за п'ятнадцять років напруженої роботи. А писав він до останнього дня свого недовгого життя, кінець якого Стівенсонові довелося провести на тихоокеанському острові Уполу – в місцях з ідеальним кліматом для хворої на туберкульоз людини. Там письменник і помер, не доживши до сорока п'яти років і не встигнувши закінчити роман "Вір Гермістон".
  Виконуючи останню волю Стівенсона, рідні поховали його над морем, на вершині гори Веа. На могилі письменника й донині лежить камінь із напівстертими рядками "Реквієму", написаного колись зовсім юним Льюїсом:
  Тут його дім, його давній маяк.
  З довгих блукань повернувся моряк,
  Мисливець – із хащ лісових.

 

  Список літератури:

 

   1.Стивенсон Р. Л. Клуб самоубийц [Текст] ; Алмаз Раджи : повести : пер. с англ. / Роберт Льюис Стивенсон. – Киев : [б. в.], 2015. – 191, [1] с. – (Классика жанра).
   2.Стивенсон Р. Л. Дитинство п'яти письменників Англії [Текст] / Леонід Гамбург ; пер. з рос. Наталки Позняк. – Київ : Грані-Т, 2008. – 105, [5] с. : іл.
   3.Стивенсон Р. Л. Викрадач тіл та інші загадкові історії [Текст] / Роберт Луїс Стівенсон, Луіза Мей Олкотт ; [пер. з англ. Анна Нікіфорова-Вакалюк]. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. – 134, [1] с. – (Argentum).
   4.Стивенсон Р. Л. Острів скарбів [Текст] / Р. Л. Стівенсон. Робінзон Крузо / Д. Дефо ; [пер. І. Л. Базилянська]. – Харків : Школа, 2016. – 541, [2] с. : іл. – (Золота серія "Бібліотека пригод").
   5.Стивенсон Р. Л. Діамант Раджі [Текст] / Роберт Луїс Стівенсон ; [пер. з англ. П. Таращука] = Тhe Rajah's diamond / Robert Louis Stevenson. – Харків : Фоліо, 2020. – 151, [4] c. – (Видання з паралельним текстом).
   6.Стивенсон Р. Л. Твори: в 5-ти томах [Текст] : у 5 т. Т. 2. Химерна пригода з доктором Джекілом та містером Гайдом. – К.: Українознавство, 1995. – 352с. : іл.

 

 

 

Підготувала Людмила Вишнивецька,

бібліотекар відділу абонемента

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2020