Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 45

31.03.2021

Календар правових дат
Квітень

12   "Якщо березень весну, наче наречену, лише приводить у гості, то квітень уже зустрічає її як повноправну господиню", – говорили колись про другий місяць весни.
  Раніше четвертий місяць року називався березнем. Сама назва "квітень" з'явилася лише в ХVI сторіччі, проте активно почала вживатися лише у ХХ столітті. Найпершою давньоруською назвою квітня, як засвідчують історичні джерела, була назва "цвєтень", а згодом "апріль". Також у деяких регіонах використовували назви "красенець", "водолій" і, що цікаво, – "лелечник".
  На квітень припадає безліч різноманітних народних, державних, церковних свят. Цього місяця в Україні відзначають одне з найбільших весняних свят і третє за значенням народно-релігійне свято після Великодня й Різдва Христового – Благовіщення Пресвятої Богородиці. Перед Великоднем церква відзначатиме Вербну неділю. А також у квітні є чимало інших важливих подій, пов'язаних з процесом державотворення і правами громадянина.
  Календар правових дат у квітні включає дати, що спрямовані на забезпечення прав та обов'язків громадян у сфері охорони здоров'я, вшанування пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф, привернення уваги до самобутньої культури ромів, протидію дискримінації людей з інвалідністю, сприяння читанню, видавництву та захисту інтелектуальної власності шляхом захисту авторського права тощо. Дати, наведені в календарі, – це знаменні дати, офіційно проголошені ООН, а також дні, що визнані неурядовими організаціями. До кожної з них подано коротку інформацію про подію.
 2

  2 квітня

 Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму (World Autism Awareness Day)

  "Діти дощу" – так називають людей з аутизмом, а 2 квітня – Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Блакитний колір і пазли – символи цього дня.
  Дата запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 18 грудня 2007 року (резолюція № 62/139). Сьогодні аутизм трапляється частіше, ніж сліпота і глухота разом узяті. Тому аутизм названо епідемією ХХІ сторіччя, одним із загрозливих діагнозів, так само, як СНІД, цукровий діабет і рак. Резолюція ООН покликана привернути увагу світової громадськості до аутизму як вельми поширеної недуги, що впливає на життя мільйонів людей на планеті, посилити протидію дискримінації людей з інвалідністю.
  Історії відомо немало яскравих особистостей, у яких спостерігалися деякі симптоми цієї непростої хвороби. Приміром, Вінсент Ван Гог і Леонардо да Вінчі, Гаррі Трумен і Авраам Лінкольн, Вуді Аллен і Боб Ділан, а також багато інших.

 9

  4 квітня

  День створення НАТО (1949)

  North Atlantic Treaty Organization, NATO або НАТО – Організація Північноатлантичного договору, Північноатлантичний Альянс. Був заснований 4 квітня 1949 року в США з метою захисту миру і стабільності.

 10

  5 квітня

  Прийнята Конституція Пилипа Орлика

  Перша українська конституція була прийнята на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року.
  Повна назва цього документа – "Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою".
  Пилип Орлик був близьким до гетьмана генеральним писарем, котрого після смерті гетьмана Івана Мазепи було обрано на раді старшин його наступником. Конституція Пилипа Орлика – скорочена назва документа, що визначав права та обов'язки обраного гетьмана. Ще її інколи називають Бендерською конституцією, тому що вона була прийнята українським козацтвом саме біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер, а турецька назва цього містечка – Бендери, нині це територія Молдови.

 1

  7 квітня

  Всесвітній день здоров'я (World Health Day)

  Всесвітня організація охорони здоров'я була створена на підставі принципу, згідно з яким передбачається, що всі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на володіння найвищого досяжного рівня здоров'я.
  Всесвітній день здоров'я відзначається щорічно 7 квітня, починаючи з 1950 року. Цього дня 1948 року набрав чинності Статут Всесвітньої організації здоров'я (ВОЗ).
  Ідея Всесвітнього дня здоров'я була висунута вже на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в 1948-му. Але 1948 року цей день відзначався 22 липня, в день ратифікації Статуту ВОЗ.
  Мета свята – привернути увагу до проблем охорони здоров'я й необхідності розгорнутої та всеохопної профілактики захворювань, здорового способу життя.

 11

  8 квітня

  Міжнародний день ромів (International Roma Day)

  Започаткований на конгресі ромів усього світу 8 квітня 1971 року, який відбувся в Лондоні й зібрав представників 30 країн. Його мета – привернення уваги до самобутньої культури народу, перша згадка про який з'явилася 1501 року. Цього дня, за традицією, запалюють мільйони свічок як символ єдності ромського народу та опускають на воду тисячі яскравих вінків, щоб вони спливали бурхливими водами річок, нагадуючи тим про нелегку долю народу, вічного блукальця без історичної батьківщини. Ромська громада – найбільш дискримінована національна меншина в Україні, яка потерпає від пресингу правоохоронців, місцевих органів влади й негативного стереотипу, створеного ЗМІ.
  Серед видатних циган є вчені, письменники, поети, композитори, музиканти, співаки, танцюристи, актори, режисери, боксери, футболісти, історики, політики, священики, художники і скульптори.

 7

  11 квітня

  Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів (International Day of Fascist Concentration Camps Prisoners Liberation)

  Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів – пам'ятна дата, що відзначається громадськими організаціями та окремими органами влади в Україні й колишніх республіках Радянського Союзу 11 квітня на честь події, яка мала місце 11 квітня 1945 року, коли в'язні концтабору Бухенвальд розпочали інтернаціональне повстання проти гітлерівців.

 3

  23 квітня

  Всесвітній день книги та авторського права (World Book and Copyright Day)

  Уперше спробу пов'язати 23 квітня з книгами було зроблено 1923 року продавцем книг у Каталонії (Іспанія). Початкова ідея належала валенсійському письменнику Вісенту Клавелу Андресу, який запропонував у такий спосіб вшановувати письменника Мігеля де Сервантеса, спочатку 7 жовтня, в день його народження, а потім – 23 квітня, в день його смерті.
  1995 року ЮНЕСКО вирішило святкувати Всесвітній день книги та авторського права 23 квітня, оскільки цей день – дата смерті Вільяма Шекспіра та Інки Ґарсіласо де ла Веґи, а також день народження декількох інших видатних авторів, таких як Моріс Дрюон, Халлдор К. Лакснесс, Володимир Набоков, Жозеф Пла і Мануель Вальєхо. Історично збіглося так, що Шекспір і Сервантес померли 23 квітня 1616 року, але не одного й того самого дня, бо на той час Іспанія послуговувалася григоріанським календарем, а Англія – юліанським. Сервантес фактично помер на 10 днів раніше за Шекспіра.
  Всесвітній день книги та авторського права було проголошено на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 року (резолюція № 3.18). Відзначенням цього дня ЮНЕСКО прагне сприяти читанню, видавництву й захисту інтелектуальної власності шляхом захисту авторського права. В резолюції відзначається також доцільність проведення цього дня книжкових виставок та ярмарків. Він також відомий як Всесвітній день книги.

4

  23 квітня

  День мовчання (The National Day of Silence)

  Щорічна студентська акція ненасильницького протесту, що проходить з 1996 року в США, а з 2006 року і в Європі, присвячена проблемам замовчування дискримінації, фізичного та морального насильства, злочинів на ґрунті ненависті і негативного ставлення за ознакою сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності.

 6

  24 квітня

  Міжнародний день солідарності молоді (International Youth Solidarity Day)

  Міжнародний день солідарності молоді відзначається щорічно з 1957 року за рішенням Всесвітньої федерації демократичної молоді. Цей день покликаний привернути увагу суспільства до проблем молоді.
  Сучасні молоді люди в усьому світі повинні знати про свої права, уміти їх відстояти і захистити, вести здоровий спосіб життя, отримувати якісне навчання й освіту, щоби побудувати кар'єру та успішне життя.

 14

  26 квітня

  Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій та катастроф (День Чорнобильської аварії) (International Day Commemorating Victims of Radiation Accidents and Catastrophes)

  8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй ухвалила резолюцію, якою проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про Чорнобильську катастрофу.
  Як відомо, 26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку й машинної зали.
  Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, що накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн: Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим – рівнем небезпеки.

 8

  26 квітня

  Міжнародний день інтелектуальної власності (World Intellectual Property Day)

  Генеральна асамблея Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) на своєму засіданні у вересні 2000 року ухвалила рішення про встановлення цього свята. При цьому вона виходила з того, що 26 квітня знаменує собою народження ВОІВ – організації, покликаної сприяти охороні й розвиткові інтелектуальної власності в усьому світі.
  Міжнародний день інтелектуальної власності дає можливість підкреслити значення інновацій у повсякденному житті людини і вдосконаленні суспільства.
  Патенти, товарні знаки, авторське право та суміжні права як результати творчості і знань – потужні інструменти сприяння економічному та культурному розвиткові.

 5

  28 квітня

  Всесвітній день охорони праці (World Day for Safety and Health at Work, Workers' Memorial Day)

  Міжнародна організація праці оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці для того, щоби привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Уперше його відзначали 2003 року.
  Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам'яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими й канадськими трудящими 1989 року в пам'ять про працівників, які загинули та отримали травми на виробництві.
  В Україні цей день одержав назву "День охорони праці" й відповідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року відзначається щорічно 28 квітня.

Використані матеріали:

 Всесвітній день здоров'я [Електронний ресурс] // Вікіпедія.
  Всесвітній день книги та авторського права
[Електронний ресурс] // Вікіпедія.
  24 квітня – Міжнародний день солідарності молоді
[Електронний ресурс] // ЦК Профспілки працівників освіти і науки України.
  26 квітня. Пам'ятні дати
[Електронний ресурс] // Укрінформ.
  Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів
[Електронний ресурс] // Вікіпедія.
  Календар
[Електронний ресурс] // DilovaMova.com / Ділова мова : публічне інтернет-видання.
  Календар знаменних та пам'ятних дат на 2020–2022 роки
[Електронний ресурс] // Інформаційно-освітній сайт.
  Календар прав людини
[Електронний ресурс] // Council of Europe.
  Парламентський довідник знаменних і пам'ятних дат
[Електронний ресурс] // Верховна Рада України : офіційний вебпортал парламенту України.
  Цей день в історії
[Електронний ресурс] // Сьогодні в історії.

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021