Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 49

07.04.2021

  1 7 квітня директор Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Інна Аліференко й заступник директора закладу Алла Мальована взяли участь у професійному спілкуванні "Методична вервечка", організованому науково-методичним відділом Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, яке відбулось у форматі онлайн на платформі ZOOM.
  У ході зустрічі завідувачі методичних відділів Івано-Франківської, Донецької, Кіровоградської, Харківської та Чернігівської ОУНБ, директори цих закладів і їхні заступники обговорили питання передачі бібліотек до громад, сучасні варіації організації мережі бібліотек у територіальних громадах, позитивні й негативні приклади бібліотечного обслуговування у процесі передачі бібліотек до громад, а також висловили свої думки про роль НМВ ОУНБ у підвищенні компетентності і кваліфікації бібліотечних працівників у новоутворених громадах.
  Про сучасний стан бібліотечної мережі Чернігівщини доповіла Інна Аліференко. Зокрема, Інна Михайлівна розповіла, що збережено мережу бібліотек у Бахмацькій, Новгород-Сіверській ЦБС, Сновській ПБ. 2020 року зроблено ремонти, закуплено нові сучасні меблі для центральних бібліотек. ЦБ та бібліотеки-філії долучилися до проєкту "Дія. Цифрова освіта" і надають усім охочим доступ до безкоштовного навчання на національній онлайн-платформі з цифрової грамотності "Дія. Цифрова освіта".
  Новгород-Сіверська центральна районна бібліотека написала заявку на участь у проєкті "ПУЛЬС" ("Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні") для бібліотек та громадських організацій об'єднаних територіальних громад (ОТГ) або громад, які перебувають у процесі становлення, що був оголошений Міжнародною організацією IREX, і стала однією з переможниць, одержавши грантову підтримку – 600 доларів – для впровадження заявлених активностей. Проєкт реалізовувався протягом березня-серпня 2020 року.
  У Сновській ПБ активно працюють над місцевими програмами, проєктами, конкурсами. Це "Програма національно-патріотичного виховання дітей та молоді 2016–2020 рр.", "Від гри до читання 2019–2025 рр.", "Літературний конкурс патріотичної поезії ім. Л. Тереховича" тощо.
  Семенівський та Срібнянський райони – одні з небагатьох, де одна територіальна громада і вся ЦБС залишилася не розділеною та не скоротилася мережа бібліотечних закладів. Налагоджено співпрацю з органами місцевої влади.
  На жаль, є приклади погіршення бібліотечного обслуговування у процесі передачі бібліотек до громади. Так, у Бобровицькій ПБ всі сільські бібліотеки переведено на 0,5 ставки. Закрито всі бібліотеки Борзнянської ЦБС, бібліотечних працівників звільнено, є заборгованість із заробітної плати з листопада 2020 року.
  Аналогічна ситуація і в Ічнянській ЦБС. З 18 березня всі бібліотеки ЦБС закриті, всі працівники звільнені. Є заборгованість із заробітної плати перед сільськими бібліотекарями з грудня 2020 року. У процесі створення ПБ, через місяць обіцяють узяти працівників на робочі місця.
  У Корюківській ОТГ функціонує лише одна публічна бібліотека (Наумівська) – як структурний підрозділ ПБ.
  Загалом бібліотек на 01.01.2021 р. – 659.
  Працівники Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка проводять моніторинг збереження мережі шляхом виїздів до бібліотек на місця з методичною допомогою, проведення консультацій з організації мережі публічних бібліотек. У ході передачі бібліотек виникають питання передачі фондів, переведення бібліотек-філій у бібліотечні пункти.
  Триває тісна співпраця з Департаментом культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА з питань попередження необґрунтованої ліквідації бібліотек області.
  За ініціативи Департаменту культури і туризму, національностей та релігій відбувся семінар збереження мережі "Щодо дотримання законодавства під час передачі закладів культури у комунальну власність територіальних громад", де надавалися практичні рекомендації з реорганізації бібліотек.
  Питання збереження бібліотек обговорюються на місцевому радіо. Так, у програмі "Праймвечір. Акценти" "Українського радіо: Чернігівська хвиля" порушувалися проблеми реорганізації Борзнянської ЦБС.
  З метою підвищення кваліфікації бібліотечних працівників області проводяться семінари, тренінги, відбуваються наради в режимі онлайн на платформі ZOOM стосовно поповнення фондів УІК тощо.
  Протягом 2020–2021 років працівниками науково-методичного відділу напрацьовано близько 20 методичних рекомендацій, порадників для роботи бібліотек області. Методичні матеріали є у відкритому доступі й розміщені на сторінці сайта Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка.
  Це, зокрема, такі методичні порадники:
  - Календар нетрадиційних свят. 2021 рік.
  - Віртуальна книжкова виставка.
  - Бібліотечні проєкти: від задуму до втілення: метод. порадник бібліотекаря.
  - Онлайн-довідничок. Нові форми роботи у бібліотечній практиці презентація: PowerPoint.
  - Проєктна діяльність бібліотек Чернігівщини: методичний порадник бібліотекаря.
  - Бібліотеки Чернігівщини на сторінках преси.
  - Бібліотеки України в умовах карантину: виклики та новації.
  - Віртуальна подорож бібліотеками Чернігівщини тощо.
  Методичні матеріали зібрані також на блозі науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка.
  Щира вдячність працівникам Національної бібліотеки ім. Ярослава Мудрого за корисне, змістовне і щире спілкування! Нехай же бібліотечна методична вервечка завжди буде міцною та надійною і ніколи не переривається!

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021