Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 149

05.03.2021

  Видатні жінки України

 

  Їх породила Мати-Україна,
  Їх душі освятили Небеса.
  Народу гордість: доленька-калина,
  Вінець терновий і земна краса!

  Валерій Ковтуненко

  

  Міжнародний жіночий день (Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир – 8 Березня) дата, яка сьогодні відзначається у багатьох країнах світу. В деяких із них, зокрема в Україні, має статус державного свята.
  Історія появи Міжнародного жіночого дня – багатовікова боротьба жінок за участь у житті суспільства нарівні з чоловіками.
  1857 року робітниці текстильної промисловості вийшли на вулиці Нью-Йорка, вимагаючи зменшення тривалості робочого дня, підвищення зарплати, а також поліпшення умов праці, які були жахливими. Наприкінці лютого 1908 році мешканці Нью-Йорка знову вийшли на демонстрацію.
  28 лютого 1909 року жіночий день уперше святкувався в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки як Національний день жінки. І відзначали його до 1913 року в останню неділю лютого.
  1910 року, 27 серпня, в Копенгагені на конференції жінок-соціалістів відбулася зустріч американських соціалісток з Кларою Цеткін, яка запропонувала встановити "день боротьби за права жінок".
  Точну дату Міжнародного жіночого дня на тій конференції так і не було вибрано. Перший Міжнародний жіночий день святкували 19 березня 1911 року. Цей день відзначався в Німеччині, Австро-Угорщині, Швейцарії та Данії. 1912 року свято відзначалося тими ж чотирма країнами, що й попереднього року, вже 12 травня.
  До 1914 року жінки в багатьох країнах обирали для цього свята власну дату. Дату ж 8 березня нібито запропонувала німкеня Олена Грюнберг напередодні Першої світової війни.
  1914 року жіночий день відзначався 8 березня одночасно в шести країнах: Австрії, Данії, Німеччині, Нідерландах, Росії та Швейцарії.
  У Росії, яка на той час жила за юліанським календарем, святкування Міжнародного жіночого дня припадало не на 8 березня, а на 23 лютого.
  Саме 1917 року Міжнародний жіночий день став початком Лютневої революції.
  В СРСР день 8 березня був робочим, лише 8 травня 1965 року було видано указ, за яким цей день став вихідним.
  Саме Радянський Союз 1977 року запропонував ООН запровадити День боротьби за жіночі права у всіх країнах. Генеральна Асамблея згідно з прийнятою резолюцією 32/142 закликала всі країни проголосити будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру. Дата святкування мала обиратися кожною країною індивідуально, згідно з власними національними традиціями.
  Сьогодні офіційно 8 Березня святкують лише в країнах СНД, в Україні та деяких інших, таких як Китай, Північна Корея, Ангола, Камбоджа, Лаос, Македонія, Непал. У деяких державах вихідний цього дня мають лише жінки.
  Сучасні історики на основі публікацій радянського періоду на тему Міжнародного жіночого дня зробили висновок, що це нібито свято "мужніх" жінок, які досягли успіхів у "чоловічих" професіях.
  Сучасні українки мають більше прав та можливостей ніж жінки століттями раніше. Нині не існує галузі, в якій немає місця жінкам.
  З нагоди Міжнародного жіночого дня пропонуємо до вашої уваги відеопрезентацію "Видатні жінки України", присвячену найвідомішим жінкам давньої та сучасної України, які своїм талантом зробили вагомий внесок в освіту, науку, культуру, мистецтво, літературу й багато інших сфер життя, а також про українок, що вплинули на розвиток і становлення української держави та прославили її на весь світ.

 

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021