Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 71

17.02.2021

Нове життя старого календаря

 

  У Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка – приємна новина. Розділ "Книжкова пам'ять України. Чернігівщина" нашої електронної бібліотеки поповнився цифровою копією Чернігівського історико-археологічного відривного календаря на 1906 рік (видання Чернігівського статистичного комітету 1905 року). Новісінька паперова копія тепер "житиме" в нашому фонді разом із оригіналом.
  Перевидання здійснено Чернігівською ОУНБ ім. В. Г. Короленка 2020 року.
  У передмові від видавця сказано, що думка про видання календаря належить тодішньому начальникові губернії Олексієві Хвостову. Для цього було створено особливий комітет, до якого ввійшли розумні, освічені та небайдужі люди. Однак видавці не вважали своє дітище ідеальним і звернулися до читачів з проханням відверто вказувати на всі дефекти й недосконалості, аби уникнути їх у майбутньому, при створенні нових подібних календарів.
  Основна мета видання – "батьківщинознавство, в тісному сенсі цього слова". Видавці керувалися принципом "Хто не бажає знати своєї вітчизни, той не гідний називатися її сином". Однак вирішили звузити своє завдання до історії Чернігівського краю й повідомляти в календарі лише про події, що відбувалися на території Чернігівщини або мають безпосередній стосунок до неї.
  Календар певною мірою схожий на сучасний. Зазираючи в нього, людина могла дізнатися, коли того чи іншого дня зійде і зайде сонце, скільки триватиме день, зорієнтуватися у фазах Місяця (тільки без знаків зодіаку, як нині). Також тут є відомості про християнські свята, пости, про те, чиї сьогодні іменини за святцями). На початку календаря подано список скорочень, які трапляються в ньому, – так само, як у нинішніх календарях.
  Але є й те, чого в сучасних календарях не знайдеш. Скажімо, тезоіменитства, тобто дні янгола членів царської сім'ї та інших високопоставлених осіб; які церковні служби та хресні ходи передбачені того чи іншого дня; де ярмаркують у Чернігівській губернії і навіть до якої дати приурочені деякі ярмарки.
  На звороті кожного аркуша – розповідь, яку нині назвали б "Цей день в історії". Це історичні відомості про Чернігівську губернію: історія міст і видатних містечок та сіл; біографії видатних діячів губернії й загальновідомих діячів держави – достопам'ятних уродженців Чернігівської землі; відомості про ювілеї та святкування. Ще – розповіді про найдавніші поселення в губернії, про кургани та найважливіші розкопки; пам'ятники, споруджені в межах губернії. Розказати про все неможливо. Кому цікаво – ліпше побачити на власні очі. Можливість є. Головне – бажання.
  Видання буде цікавим для істориків (викладачів, науковців та студентів), краєзнавців, релігієзнавців і всіх тих, хто прагне знати більше про давнину та історію рідної Чернігівщини.

Chernyhovskyi ystoryko-arkheolohycheskyi kalendar 1906_obkl   94(477.51)
  Ч-49
  Черниговский историко-археологический отрывной календарь на 1906 год [Репринт]. – Чернігів : Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка, 2020. – 729, [1] с.

 

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021