Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 228

21.02.2021

  Календар правових дат
  Березень


result_0   З березнем приходить довгоочікувана весна. На цей місяць припадає чимало різноманітних народних, державних, церковних свят, у тому числі доволі незвичайних та маловідомих. Традиційно цього місяця в Україні відзначатимуть одне з головних весняних свят – Міжнародний жіночий день 8 Березня. На цей день припадає Масляна, яка триватиме до 14 березня, 15 березня розпочинається Великий піст. У березневому календарі є також дати, пов'язані з процесом державотворення та правами громадянина.
  Календар правових дат у березні включає дати, спрямовані на забезпечення права на гідне життя всіх людей, незалежно від їхньої расової приналежності, релігійних переконань, національності, статті, сексуальної орієнтації, віку тощо. Дати, наведені в календарі, – це знаменні дати, офіційно проголошені ООН, а також дні, що визнані неурядовими організаціями. До кожної дати подано коротку інформацію про подію.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

result_1

  1 березня

  День нульової дискримінації

 

  Це день, що дає змогу людям у всьому світі об'єднатися для протидії дискримінації. Стать, національність, вік, інвалідність, етнічне походження, сексуальна орієнтація, релігія, мова або будь-яка інша ознака не повинні бути причиною для дискримінації. Уперше День нульової дискримінації масово відзначили 1 березня 2014 року за підтримки Об'єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС). Глобальна кампанія "Нуль дискримінації" спрямована на забезпечення права на гідне життя всіх людей, незалежно від їхньої расової приналежності, релігійних переконань, національності, сексуальної орієнтації, віку тощо.

result_2

  3 березня

  Міжнародний день захисту прав осіб секс-бізнесу

 

  Цього дня традиційно відбуваються марші представників громадських, правозахисних організацій за участю осіб секс-бізнесу з вимогами припинити дискримінацію та прийняти владні рішення для регулювання умов життя людей, що належать до цієї соціальної групи.

result_3

  8 березня

  Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир

 

  Міжнародний жіночий день – дата, яку відзначають жіночі спільноти в усьому світі. У багатьох країнах цей день став національним святом. Однак своїм корінням він сягає в багатовікову боротьбу жінок за участь у житті суспільства нарівні з чоловіками. Нині це день утвердження гендерної рівності, турботи про розвиток гендерної політики, економіки, здоров'я, сім'ю, освіту й медіа. Уперше Міжнародний жіночий день відзначався 1911 року. 1975-го свято було офіційно підтримано Організацією Об'єднаних Націй, а 16 грудня 1977 року – резолюцією Генеральної Асамблеї ООН № A/RES/32/142. Усім зацікавленим державам було запропоновано безпосередньо використовувати день 8 березня для популяризації та реалізації рівноправності жіночої частини населення у своїй громадській традиції.

result_4

  12 березня

  Всесвітній день боротьби з кіберцензурою

 

  Щорічно експерти складають список країн-"ворогів Інтернету", де присутні цензура і фільтрація онлайн-контенту, обмеження доступу до цілої низки інтернет-ресурсів. А вільні висловлювання в мережі часто караються. Саме проблема "забороненого" Інтернету послугувала причиною для запровадження Всесвітнього дня боротьби з кіберцензурою. Історія свята ось яка: 12 березня 2008 року генеральний секретар "Репортерів без кордонів" Жан-Франсуа Жульяр та виконавчий директор "Міжнародної амністії" Ларрі Кокс надіслали листа керівникам компаній "Google", "Yahoo!" та "Microsoft Corporation" з проханням про сприяння у встановленні Дня боротьби з кіберцензурою. Ідею підтримали. Мета свята – привернення уваги до загроз кіберзлочинності й боротьба за однаково доступний усім єдиний Інтернет без обмежень та розвиток свободи слова онлайн.

result_5

 15 березня

 

  Всесвітній день захисту прав споживачів

  Відзначається щорічно в день виступу президента США Джона Кеннеді на Конгресі 1962 року. У зверненні до Конгресу та об'єднань споживачів було сформульовано чотири головні права споживача:
  1. право на безпеку;
  2. право на якість товарів і послуг;
  3. право на достовірну інформацію про них;
  4. право захищати свої споживацькі претензії в суді.
  Пізніше до них додалися ще чотири права: на відшкодування збитків, на споживацьку освіту, на задоволення базових потреб і на здорове довкілля. 1983 року 15 березня було закріплене у міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день захисту прав споживачів.
  Україна перша серед республік СРСР іще у травні 1991 року прийняла Закон "Про захист прав споживачів". Була створена Державна інспекція з питань захисту прав споживачів, яка 1992 року отримала статус Державного комітету України у справах захисту прав споживачів.

result_6

  17 березня

  Було створено Центральну Раду

 

  У 1917 році, в Києві, було створено Українську Центральну Раду – національний політичний центр, згодом перший український парламент, який керував національно-визвольним рухом українського народу, а потім і відродженою державою – Українською Народною Республікою.

result_7

  21 березня

  Всесвітній день поезії

 

  Згідно з резолюцією 30-ї сесії ЮНЕСКО, яка відбулася 1999 року в Парижі, було ухвалено рішення щорічно відзначати Всесвітній день поезії (World Poetry Day). Основна ідея цього свята полягає у збереженні мов, що зникають, розвиткові літературного жанру, поширенні поетичного руху в усьому світі. Перший Всесвітній день поезії святкувався у Парижі, де розташована штаб-квартира ЮНЕСКО. Сама ж поезія виникла набагато раніше – за твердженням істориків, найдавніші вірші написані ще у ХХІІІ столітті до нашої ери. Вони були створені принцесою Ен-Хеду-ана (En-hedu-ana), і ця знахідка підтверджена артефактами.

result_9

  21 березня

  Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації

 

 

  Відзначається за рішенням XXI сесії Генеральної Асамблеї ООН від 26 жовтня 1966 року. Проголошуючи цей день, Генеральна Асамблея закликала міжнародне співтовариство подвоїти зусилля з метою ліквідації всіх форм расової дискримінації. Цивілізовані держави у світі активно приймають закони та вводять суворі покарання за злочини на расовому ґрунті; систематично здійснюють моніторинг становища в етнічних громадах; за рахунок бюджетів створюють нові робочі місця для представників національних меншин; уряди лобіюють інтереси представників етнічних груп і забезпечують їх участь в органах місцевої або центральної влади, поліції, армії, рівний доступ до освіти, медицини, соціальних послуг; постійно проводяться акції інформування громадськості, спрямовані на те, щоб запобігти прояву расової дискримінації; створюються інститути омбудсменів, які займаються проблемою етнічної та расової рівності.
  Цього дня 1960 року поліція відкрила вогонь і вбила 69 людей під час мирної демонстрації протесту проти законів апартеїду в Шарпевіллі (ПАР).

result_9

  24 березня

  Всесвітній день боротьби з туберкульозом

 

  Цього дня 1882 року лікар Роберт Кох продемонстрував своє відкриття – туберкульозну бацилу – групі лікарів у Берліні. 24 березня було проголошено Всесвітньою організацією торгівлі (WHO) офіційним днем ВООЗ 1992 року.
  Мета Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом – підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля з ліквідації цього захворювання. Нині третина світового населення інфікована туберкульозом. Всесвітній день покликаний привернути увагу до масштабів цієї хвороби, способів її профілактики й лікування та протидії дискримінації, стигматизації хворих на туберкульоз.

result_13

  24 березня

  Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв

 

  День у календарі був обраний на честь Оскара Арнульфо Ромеро-і-Гальдамеса – архієпископа Сан-Сальвадору. Монсеньйор Ромеро виступав проти бідності, соціальної нерівності, вбивств і тортур. За свої погляди архієпископ піддавався нападкам з боку прихильників радикальних течій і, врешті-решт, був убитий пострілом із гвинтівки під час вчинення звичайного богослужіння в каплиці лікарні Божественного Провидіння. Вбивство сталося через день після однієї з його проповідей, у якій архієпископ з надією закликав сальвадорських солдатів, звернувшись до них як до богобоязливих християн, припинити безглузде насильство та нічим не виправдані порушення прав людини.
  Таких людей, як Оскар Ромеро, історія знає чимало. Саме на їхню честь і в їхню пам'ять міжнародне співтовариство рішенням Генеральної Асамблеї ООН № A/RES/65/196 від 21 грудня 2010 року встановило цей день.

result_11

  25 березня

  Міжнародний день пам'яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі

 

  На думку багатьох істориків, початком процесу ліквідації системи рабства став день повстання рабів французьких колоній на острові Сан-Домінго (Гаїті) 23 серпня 1791 року. У міжнародному календарі до цієї дати приурочений Міжнародний день пам'яті жертв работоргівлі та її ліквідації, який відзначається щорічно 23 серпня.
  17 грудня 2007 року, за даними проєкту DilovaMova.com, у резолюції № A/RES/62/122 Генеральна Асамблея ООН, посилаючись на резолюцію 61/19 від 28 листопада 2006 року, на честь святкування 200-ліття скасування трансатлантичної работоргівлі постановила проголосити 25 березня Міжнародним днем пам'яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі й відзначати його щорічно, враховуючи, що за період, який тривав понад 400 років, у процесі трансатлантичної работоргівлі жертвами стали понад 15 мільйонів чоловіків, жінок та дітей, і це одна з найбільш похмурих сторінок в історії сучасного людства.

result_12

  26 березня

  Всесвітній день розповсюдження інформації про епілепсію, або Фіолетовий день (Purple Day)

 

  Фіолетовий день – це щорічна міжнародна акція, завдання якої – розвіяти міфи про епілепсію і допомогти людям, які живуть з цим діагнозом, захистити свої права. Уперше цей день відзначали 26 березня 2008 року в Новій Шотландії. Учасники акції приколювали до одягу фіолетову стрічку (символ епілепсії) або просто надягали що-небудь фіолетове.
  Автор ідеї Фіолетового дня – Кессіді Меган із канадської провінції Нова Шотландія. 2008 року Кессіді було лише дев'ять років, але вона вже встигла зіткнутися з нерозумінням та глузуванням з боку однолітків і навіть дорослих, які нічого не знали про її захворювання та вважали, що у дівчинки проблеми з психікою.

  Використані матеріали:

  1. 12 березня – Всесвітній день боротьби з кіберцензурою [Електронний ресурс] // vsim.ua. 

  2. Парламентський довідник знаменних і пам'ятних дат [Електронний ресурс] // Верховна Рада України : офіційний вебпортал парламенту України. 
  3. Календар прав людини [Електронний ресурс] // Council of Europe. 
  4. Календар [Електронний ресурс] // DilovaMova.com / Ділова мова : публічне інтернет-видання. 
  5. Календар знаменних та пам'ятних дат у 2020–2022 році [Електронний ресурс] // Інформаційно-освітній сайт.
  6. Цей день в історії [Електронний ресурс] // Сьогодні в історії : сайт. 
  7. Юридична енциклопедія : в 6 т. Т. 1. Т–Я / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України ; редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) та ін. – Київ : Українська енциклопедія імені М. П. Бажана, 2004. – 765 с.

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021