Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека
імені Софії та Олександра Русових
   Загальнобібліотечні заходи   >   Бібліотека
<<< Повернутись
Переглядів: 430

29.01.2021

  Календар правових дат
  Лютий

 

result_0   Ніби нещодавно ми відзначали Новоріччя та Різдво, тішилися народними обрядами на Маланки й Василя, святили воду на Водохреще, а вже почався відлік лютого – останнього місяця зими. Народна мудрість говорить: "Лютневий сніг весною пахне".
  Лютий 2021 року буде особливим, оскільки розпочнеться він у понеділок, а закінчиться в неділю.
  Останній місяць зими підготував для нас низку особливих свят і пам'ятних дат. У лютому ми відзначаємо релігійне свято – Стрітення Господнє, День святого Валентина, чекаємо пророцтва стосовно весни в День бабака, зустрічаємо китайський Новий рік… Також є лютневі дати, пов'язані з процесом державотворення та правами громадянина.
  Календар правових дат у лютому включає дати, де головна увага зосереджена на вихованні поваги до державних символів України, рідної мови, вшануванні пам'яті загиблих Героїв Небесної Сотні, громадян України, які виконували військовий обов'язок на території інших держав, захисті прав і свобод громадян тощо. Дати, наведені в календарі, – це знаменні дати, офіційно проголошені ООН, а також дні, що визнані неурядовими організаціями. До кожної дати подано коротку інформацію про подію.

 

 

 

 

 

 

result_4

  9 лютого

  День безпечного Інтернету

  Щорічно у другий день другого тижня лютого у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом "Разом для найкращого Інтернету". Цьогоріч цей день припадає на 9 лютого.
  Ця міжнародна календарна подія виникла за сприяння організації Insafe та відзначається починаючи з 2004 року.
  Мета Дня безпеки в Інтернеті (так його теж називають) – поширення знань про безпечне, відповідальне й позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.

result_2

  11 лютого

  Всесвітній день хворого (англ. World Day of the Sick)

  День, покликаний привернути увагу людей до проблем, з якими стикаються хворі люди на всій планеті. Цей день являє собою своєрідний соціальний захід, який відбувається в усьому світі щорічно. Всесвітній день хворого відзначається з 1993 р., а заснований він 13 травня 1992 року за ініціативою Папи Римського Іоанна Павла ІІ, який визначив завдання цього дня: "...дати відчути співробітникам численних медичних організацій, віруючим, усьому громадянському суспільству необхідність забезпечення найкращого догляду за хворими й немічними, полегшення їхніх страждань".

result_7

  12 лютого

  День червоної руки

  Цей день уперше відзначили, коли вступив у дію Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах. Це сталося 12 лютого 2002 року. Цей документ був прийнятий Генасамблеєю ООН у травні 2000 року. Його підтримали понад 100 різних держав.
  Низка міжнародних організацій також виступає проти використання дітей-солдатів. Це ЮНІСЕФ, "Міжнародна амністія", "Terre des Hommes", Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
  Відповідно до додаткових протоколів I і II до Женевської конвенції, прийнятої 1977 року, діти, які не досягли 15-літнього віку, не підлягають вербуванню у збройні сили або групи. Цим дітям не дозволяється брати участі у воєнних діях.

result_5

  15 лютого

  День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

  День встановлено в Україні "…на підтримку ініціативи громадських організацій та з метою вшанування громадян України, які виконували військовий обов'язок на території інших держав…" згідно з Указом Президента України "Про День вшанування учасників бойових дій на території інших держав" від 11 лютого 2004 р. № 180/2004.

result_3

  19 лютого

  Державний герб України затверджений як державний символ

  З найдавніших часів тризуб використовувався як своєрідний оберіг. На зображення тризуба археологи натрапляли в багатьох пам'ятках культури, датованих першими століттями нашої ери. Символ відомий серед народів Сходу і Середземномор'я з найдавніших часів, в українських землях – з II ст. Є близько трьох десятків теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдності світу тощо).
  За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах.
  За матеріалами енциклопедії: посли київського князя Ігоря (912–945 рр.) при укладанні договорів з візантійцями мали свої печатки з тризубом. Київський князь Володимир Святославович (980–1015 рр.) карбував цей символ на монетах, де з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого – тризуб.
  Як державний символ – Державний герб України – тризуб був затверджений постановою Верховної Ради України № 2137-XII від 19 лютого 1992 року.

result_1

  20 лютого

  Всесвітній день соціальної справедливості (World Day of Social Justice)

  Цей день відзначається ООН щорічно, починаючи з 2009 року. У спеціальній резолюції Генеральної Асамблеї ООН з цього приводу наголошується, що соціальний розвиток і соціальна справедливість – необхідні умови підтримки миру й безпеки як усередині кожної окремої країни, так і у відносинах між ними. Для Організації Об'єднаних Націй прагнення соціальної справедливості для всіх лежить у самому центрі глобальної місії зі сприяння розвиткові людської гідності та формуванню поваги до неї.

result_6

  20 лютого

  День Героїв Небесної Сотні

  Цей пам'ятний день установлено указом Президента України Петра Порошенка від 11 лютого 2015 року № 69 "Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні". Це зроблено, за даними проєкту DilovaMova.com, "на підтримку ініціатив громадськості та з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України", – йдеться в документі.
  Цього дня 2014 року під час Єврореволюції на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Загалом за день було до ста жертв, яких назвали Небесною Сотнею. О 22.17 Верховна Рада прийняла постанову "Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України", низка представників влади заявила про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним у ході подій Революції гідності.

result_8

  21 лютого

  Міжнародний день рідної мови

  Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок. 1952 року тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, хоча рідною вона була лише для 3% населення. Це було негативно сприйнято, особливо на сході, де майже винятково розмовляли бенгальською. 21 лютого 1952 року, під час демонстрації протесту в Дацці, поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) 1971 року цей день відзначають у країні як день мучеників. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999-го на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на мовному питанні. Починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

  Використані матеріали:

  1.  21 лютого – Міжнародний день рідної мови [Електронний ресурс] // Укрінформ. 

  2.  День червоної руки: Сьогодні проводять акції проти втягування дітей у збройні конфлікти [Електронний ресурс] // Укрінформ. 

  3.  Парламентський довідник знаменних і пам'ятних дат [Електронний ресурс] // Верховна Рада України : офіційний вебпортал парламенту України. 

  4.  Сьогодні – День безпечного Інтернету [Електронний ресурс] // Телеканал "Новий Чернігів". 

  5.  Календар прав людини [Електронний ресурс] // Council of Europe. 

  6.  Календар [Електронний ресурс] // DilovaMova.com / Ділова мова : публічне інтернет-видання. 

  7.  Календар знаменних та пам'ятних дат у 2020–2022 році [Електронний ресурс] // Інформаційно-освітній сайт. 

  8.  Цей день в історії [Електронний ресурс] // Сьогодні в історії : сайт. 

  9.  Юридична енциклопедія : в 6 т. Т. 1. А–Г / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України ; редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) та ін. – Київ : Українська енциклопедія імені М. П. Бажана, 1998. – 669 с.

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021