Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека
імені Софії та Олександра Русових
   Загальнобібліотечні заходи   >   Відділ документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук
<<< Повернутись
Переглядів: 751

26.01.2021

  Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України


result_1   Продовжуючи цикл книжкових виставок "Видатні імена в науці і техніці", відділ документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук пропонує виставку, що розповідає про Героя України Леоніда Каденюка.
  Україна входить до числа космічних держав світу завдяки високому рівню науково-технічного й виробничого потенціалу, втіленню в життя космічних проєктів, участі у міжнародній космічній діяльності.
  19 листопада 1997 року у складі екіпажу космічного корабля "Колумбія" системи "Спейс Шатл" здійснив політ перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк. У ході майже 16-добового польоту український космонавт проводив наукові експерименти в галузі космічної біології.
  Народився Леонід Каденюк 28 січня 1951 року на Буковині (село Клішківці Чернівецької області) в родині вчителів. З'явився на світ Леонід не один, а удвох із братом-близнюком Сергієм. Коли брати підросли, то все робили разом, навіть школу закінчили з однаковим успіхом – кожен отримав срібну медаль.
  Із самого дитинства Леонід мріяв стати льотчиком. Аби потрапити до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, Каденюкові довелося дописати собі один рік. На навчання приймали з 17 років, а йому було шістнадцять. Приїхавши до Чернігова, юнак пройшов медичну комісію, успішно склав іспити й був зарахований до училища, яке закінчив 1971 року.
  З 1971 по 1994 рік Леонід Костянтинович – льотчик-інструктор ЧВВАУЛ, льотчик-випробувач, інженер-випробувач. 1973 року Леонід Каденюк почав літати на "МіГ-21", був призначений заступником командира полку з льотної підготовки й відповідальним за підготовку молодих інструкторів.
  1975 року до училища приїжджали космонавти, щоби відібрати з числа льотчиків кандидатів на проходження комісії для зарахування в загін космонавтів. Суворий відбір пройшов лише Леонід Каденюк. З 1976-го він перебував у загоні космонавтів. 1978 року проходив навчання в Центрі підготовки космонавтів ім. Ю. О. Гагаріна (Зоряне містечко).
  1984 року Леоніда Костянтиновича перевели із загону космонавтів у льотчики-випробувачі. 1985-го він вступив до Московського авіаційного інституту, який закінчив 1989 року. В цей період Леонід Каденюк багато літав, освоївши 56 типів та модифікацій літаків різного призначення (здебільшого – винищувачів), а також американський тренувальний літак Northrop T-38. Загалом його наліт становив 2400 годин.
  1989 року Леонід Каденюк знов у Зоряному містечку. Коли 1990 року було підписано українсько-російську угоду в галузі космічних досліджень, Леоніда Костянтиновича призначили керівником українського загону космонавтів. Не дочекавшись свого старту на Байконурі, полковник Каденюк звільнився з російської армії і повернувся в Україну.
  З квітня по жовтень 1996 року працював науковим співробітником відділу фітогормонології Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України, де був учасником програми українсько-американського дослідження в космічній біології. Завдяки всебічній підготовці та українському походженню Леонід Каденюк став першим кандидатом на політ у космос.
  Пройшовши відповідну підготовку до польоту в американському Космічному центрі імені Джонсона, Леонід Костянтинович 19 листопада 1997 року у складі американського екіпажу на борту космічного корабля "Колумбія" з мису Канаверал стартував у космос. На дев'яту добу польоту (27 листопада) було заплановано зв'язок з Україною. Уперше з космосу громадянин України вів діалог зі своєю державою. Двічі екіпаж "Колумбії" під час польоту прокидався під звуки Гімну України. Завдяки Леонідові Каденюку в космосі вперше побували Герб і Прапор України. Також Леонід Костянтинович узяв у політ портрет Тараса Шевченка та "Кобзар", який він згодом подарував Національному музеєві Тараса Шевченка у Каневі. Усі речі, що побували в космосі, отримали сертифікат із підписом кожного члена екіпажу.
  Постать Леоніда Каденюка – Героя України, першого космонавта незалежної України, кандидата технічних наук – добре відома. Проте більшість громадян знає його саме як людину, котра сягнула зірок, і зовсім небагато хто мав честь знати Леоніда Костянтиновича особисто. Вони говорять про нього виключно як про людину порядну, щиру, добру, толерантну, справжнього професіонала своєї справи. Шлях до "його космосу" був тривалим та наполегливим, адже Леонід Каденюк мріяв, щоб Україна й далі утверджувала себе як космічна держава, і цій мрії він присвятив усе своє життя.


  Список літератури:result_2

  1. Байнетов Д. Ф. Черниговские авиаторы: [Леонид Константинович Каденюк] / авт.-сост. Д. Ф. Байнетов. – 2-е изд., перераб. и доп. – Чернигов: РИК "Деснянская правда", 2007. – С. 392–394.

  2. Головко О. А душа знову в Космос… Леонід Каденюк назавжди залишиться першим у світі космонавтом незалежної України / Оксана Головко // Голос України. – 2018. – № 22. – С. 4.
  3. Горбунова О. Він мріяв, щоб Україна утверджувала себе як космічна держава: [Л. К. Каденюк] / Олена Горбунова // Голос України. – 2019. – № 71. – 12 квітня. – С. 8.
  4. Каденюк Л. Земля як феномен Всесвіту / Леонід Каденюк // Рідна школа. – 2017. – № 5/6. – С. 48–50.
  5. Каденюк Л. К. Місія – Космос / Леонід Каденюк. – Київ: Довіра, 2011. – 382 с.
  6. Корнєв Ю. Перший космонавт України Леонід Каденюк. "Земля, як і сам Всесвіт, – наслідок діяльності Розуму" / Юрій Корнєв // Урядовий кур'єр. – № 18. – С. 8.
  7. Панасов І. Леонід Каденюк. – Київ : Агенція "ІРІО". – 128 с.
  8. Панченко Т. Шлях космонавтики: через терни до зір: [Л. К. Каденюк] / Тетяна Панченко, Володимир Сиротюк // Фізика та астрономія в рідній школі. – 2017. – № 2. – С. 14–21.
  9. Перший і єдиний у незалежній Україні (до 15-річчя польоту в космос першого космонавта України. – 2013. – № 1. – С. 22–24.
  10. Позняк Н. Пам'яті першого космонавта України : [Леонід Каденюк] / Наталка Позняк // Слово Просвіти. – 2018. – № 12. – С. 5.
  11. Прокопенко М. "Якби я не був романтиком, я б не був космонавтом". Леонід Каденюк. Розповідають колеги та друзі / Марія Прокопенко, Ольга Харченко // День. – 2018. – № 17. – С. 11.
  12. Сорока В. Місія – Космос : [Леонід Каденюк] / Валентина Сорока // Освіта України. – 2018. – № 6. – С. 14–15.
  13. Філоненко С. Леонід Каденюк: "На тлі надзвичайно жорстких умов космосу життєздатність планети Земля видається нечуваним дивом" / Світлана Філоненко // Віче. – 2011. – № 1. – С. 34–35.
  14. Чепурний В. Облаштовують сквер імені першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка / Василь Чепурний // Голос України. – 2020. – № 185. – С. 6.
  15. Щербак Ю. Орбіта життя і безсмертя астронавта Каденюка / Юрій Щербак // Слово Просвіти. – 2018. – № 6. – С. 1.

 

Підготувала Галина Коваленко,

бібліотекарка відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук 

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021