Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека
імені Софії та Олександра Русових
   Центр європейської інформації
<<< Повернутись
Переглядів: 214

08.02.2021

Вацлав Гавел (1936–2011) –

політичний діяч, письменник та драматург

 

result_3   Вацлав Гавел народився 5 жовтня 1936 року у Празі. Його сім'я була багатою та впливовою. Дід хлопчика побудував у столиці цілу імперію, куди входили кіностудії, ресторани й житлові будинки. Численне нерухоме майно сім'ї примножив і батько, який разом із братом займався будівництвом (за матеріалами 24smi, Javalibre, Yakaboo). Родичі Гавела по материнській лінії теж були людьми непростими: дід редагував газету і займав дипломатичний пост в австро-угорському посольстві, а пізніше став міністром пропаганди.
  У 6-річному віці Вацлав пішов до школи, і цей час збігся з роками німецької окупації Чехословаччини. 1947 року Вацлав Гавел перейшов до школи-інтернату, створеної для хлопчиків, осиротілих у воєнні роки. Майбутнього політика прийняли туди, незважаючи на те, що сім'я Гавела була жива-здорова і він належав до середовища еліти. Однак довго провчитися там не вдалося: в 1948-му до влади в країні прийшли комуністи, і багате сімейство прирівняли до противників режиму. Майно конфіскували, а хлопця виключили зі школи. Почався важкий час, у який юнак вирішив опанувати професію хіміка-лаборанта. Він здобував освіту в училищі, паралельно відвідуючи вечірню гімназію, а потім роботу в лабораторії поєднував з навчанням у Чеському технічному університеті Праги.
  У 1957-му Вацлав на два роки пішов служити до армії, після чого влаштувався працювати техніком у театр. Там пробував себе як асистент режисера, та в підсумку вирішив почати писати п'єси. До того моменту хлопець уже мав досвід літературного критика, який подарував йому в інтелігентних колах певну популярність.
result_1   Твори Вацлава Гавела почали публікуватися в 1960-ті роки. Його п'єса "Свято в саду" ставилася на сцені театрів і отримала міжнародне визнання. Разом з тим на батьківщині твори письменника піддавалися жорсткій цензурі й навіть потрапляли під заборону.
  У середині 1960-х Вацлав Гавел почав свою політичну діяльність. Він влився до лав дисидентів, а після вторгнення військ Варшавського договору до Чехословаччини 1968 року і зовсім став прямим борцем з комуністичною владою. Просуваючи ідеї західної демократії, Гавел став організатором опозиційного руху в країні. Відтак почалися численні переслідування, а далі – арешти і в'язниця. Загалом в ув'язненні чех провів майже 5 років.
  1967-го Вацлаву Гавелу вдалося закінчити театральний факультет Празької академії музичного і театрального мистецтв, а наступного року він став членом "Клубу активних безпартійних" та головою "Клубу незалежних письменників".
  Особисте життя політика влаштувалося ще в молодості. З майбутньою дружиною Ольгою Шпліхаловою Вацлав познайомився 1953 року. Одружившись, обидва працювали в театрі і ледь зводили кінці з кінцями, проте їхньому коханню довелося пережити куди серйозніші випробування. Участь у протестних рухах, прослуховування квартир, виклики на допити, арешти чоловіка… За цим пішли хвороби. Усе це Ольга переживала стійко і гідно. 1994 року стало відомо, що перша леді Чехії хвора. Після двох років боротьби з недугою вона померла, причиною смерті став рак. Дітей у подружжя не було. Прийомна дитина у Гавела з'явилася в 1997-му, коли він одружився з чеською актрисою Дагмар Вешкрновою.

result_2_1   29 грудня 1989 року Вацлава Гавела одноголосно обрали президентом Чехословаччини. При ньому з країни були виведені радянські війська, а 1993-го Чехія стала незалежною державою. Першим президентом незалежної демократичної Чехії обрали Гавела.
  Здоров'я чеського президента було підірване ще в період тюремних ув'язнень. 1996 року Вацлав Гавел позбувся частини легені, а згодом пережив іще декілька операцій. Останні роки життя чоловік перебував під постійною увагою лікарів, оскільки проблеми з дихальними шляхами поглиблювалися.
  18 грудня 2011-го політика не стало.

 

  Список літератури:

 

  1. Гавел В. Гостиница в горах / Вацлав Гавел; пер. с чеш. И. Безруковой. – Москва. : МИК, 2000. – 215 с.
  2. Гавел В. Промови та есеї / Вацлав Гавел; пер. із чеської Р. Мокрик та ін. – Київ : КОМОРА, 2016. – 140 с.
  3. Гавел В. Прошу коротко / Вацлав Гавел. – Львів. : ПАІС, 2016. – 287 с.
  4. Гавел В. Санація : п'єса / Вацлав Гавел. – Київ. : Чеська б-ка, 2016. – 135 с.
  5. Гавел В. Сила безсилих / Вацлав Гавел. – Київ. : Чеська бібліотека, 2016. – 142 с.
  6. Зарицький О. М. Вацлав Гавел. Політичний портрет / О. М. Зарицький. – Київ. : Сатсанга, 2001. – 129 с.

<<< Повернутись

© НВП "Армпроект", 2002-2021