Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека
імені Софії та Олександра Русових
   Вiртуальні виставки   >   Книжкові виставки
2021 2020 2019 2018 2017 2015 2014 2012 2011 2010

Книжкові виставки. 2018 рік.

21

РОМАНИ ПРО КОХАННЯ ВІД СУЧАСНИХ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ

  Кохання було найпопулярнішою темою в письменників усіх часів. А стелажі сучасних книгарень просто ламаються від книжок про вічне почуття. Сьогодні до вашої уваги підбірка книг про дивовижні історії кохання від сучасних українських авторів. Заборонені бажання, приховані таємниці, фатальна пристрасть, сімейні саги, захоплюючі любовні пригоди – це тільки невелика частина того, що ви знайдете в цих творах. Багато-хто не любить книги про любов через їхню банальність. Зазвичай у таких романах все, і справді, розвивається занадто передбачувано. Що ж, ми поспішаємо зруйнувати стереотипи і пропонуємо оригінальні твори, які здивують як сюжетами, так і незвичайними персонажами.

 

1 (3)

Вдовиченко Г. К. Тамдевін. Вовчі історії замку Гербуртів : роман / Галина Костянтинівна Вдовиченко. – Харків : "Клуб Сімейного Дозвілля", 2015. – 222 с. 

  У віддалене від цивілізації карпатське село поблизу старовинного замку Гербуртів приїздить успішна художниця Анна, яка шукає душевного спокою. А неподалік в дикому гірському урочищі проводить дослідження етолог Юрій, зацікавлений вивченням поведінки вовків. Він виховує трьох новонароджених вовченят, які залишилися без батьків. Людина і вовки в цій "зграї" живуть за вовчими законами, які іноді виглядають більш досконалими, ніж людські. Несподівана зустріч Юрія та Анни дає кожному можливість по-новому поглянути на своє життя... Ця книга – переможець конкурсу романів, кіносценаріїв, п'єс та пісенної лірики про кохання "Коронація слова-2009".

8

 Вдовиченко Г. Купальниця : роман / Галина Вдовиченко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2012. – 237 с. 

  У напіввимерлому військовому містечку жили собі брат Роберт і сестра Кароліна. Ворожка напророкувала, що хтось із них стане щасливим, а хтось – знаменитим. Усі чомусь були переконані, що дівчині дістане від життя і звичайнісінького жіночого щастя. Тож Роберт першим подався підкорювати столицю. Кароліні ж, яка теж не всиділа вдома, доведеться запакувати не один подарунок у київському супермаркеті, перш ніж розпакує свій – від долі...

3

 Винничук Ю. Весняні ігри в осінніх садах : роман / Юрій Винничук. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2007. – 284 с.

  Це глибоко інтимний і відвертий твір, в якому зі зворушливою проникливістю постають одвічні проблеми Любові й Смерті. Тема кохання і пристрасті займає тут провідне місце. Але пристрасть, яка спонукає до самогубства, зумовлює і своєрідну композицію твору: навколо головного героя групуються інші герої – його коханки. Інтимне життя автора постає перед читачем голе, відверте й чуттєве. Але поява ще однієї героїні Мар'яни і несподіваний фінал змушують читача поглянути на роман з іншого кута зору. Роман "Весняні ігри в осінніх садах" переміг 2006 року в номінації "Книга року ВВС".

10

 Гурницька Н. Мелодія кави у тональності кардамону : історія забороненого кохання : роман / Наталія Гурницька. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. – 400 с.

  У цьому романі у романтичному місті Лева зустрілось перше кохання з коханням останнім. Це історія кохання доньки греко-католицького священика та польського шляхтича, події відбуваються у середині ХІХ століття. Їхні статуси та вікова різниця дають зрозуміти, що закоханим прийдеться нелегко. Авторка працювала над "Мелодією кави..." більше 10 років, тож книга витримана як добре вино.

11

 Дашвар Л. Молоко з кров'ю : [роман] / Люко Дашвар. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2008. – 272 с.

  Дочка українського олігарха Олексія Ординського Руслана, 17-річна розумниця і красуня, яка ось вже 10 років не бачила батьківщину, тому що мешкала з батьками у Англії. Та раптом у неї спалахнули патріотичні почуття. Вона сказала, що хоче повернутися на рідну землю, щоб зробити для неї щось корисне. Їй було важко пояснити батькам, чому вона на це зважилася, але все ж таки вона досягає свого, і батьки відправляють її до Києва з чотирма охоронцями і грошима на покупку рідної землі. Їй пропонується земля, яка перетворилася на котеджне селище "нових українців". Але Руслана хоче землі, "оспіваної легендами"...

18

 Дзюба М. Укриті небом : роман / Марія Дзюба. – Івано-Франківськ : Тіповіт, 2003. – 240 с.

  Перший роман авторки, "Укриті небом", на диво, один із найяскравіших у жанрі "сільської прози". Тема роману перегукується із романом Марії Матіос "Солодка Даруся", хоча й був задуманий і написаний раніше. Десь у чомусь навіть колоритніший, яскравіший. Але читач буде здивований, дізнавшись, що Марія не вигадувала сюжет, вона його виповіла так, як почула і мимовільним свідком подій якого стала. Направду, життя колоритніше й терпкіше від літератури. Роман М. Дзюби – майстерна сага про післявоєнне галицьке село і про кохання, якому судилося пережити сильні випробування. Це духовний "харч", що є екзотичним вже своєю тематикою, автентикою і цілком може заімпонувати якнайширшому колу читачів.

15

 Дяченко М. Ритуал : чарівний роман / Марина та Сергій Дяченко. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2016. – 303 с.

  Дракон викрав принцесу, щоб створити древній ритуал. Смертельна небезпека, недовіра, зрада, боротьба за любов і свободу, вічний сюжет про красуню і чудовисько, прочитаний по-новому. Дракон-перевертень і дівчина-наречена – обидва відстоюють своє право бути людиною, обидва програють в боротьбі проти вічних ритуалів, якими скута наше життя... Але чи програють ?

4

 Корній Д. Гонихмарник / Дара Корній ; худож. А. Єрьоміна ; авт. передм. Л. Дашвар . – Харків : "Клуб Сімейного Дозвілля", 2010. – 336 с.

  У життя Аліни вриваються чари, яким вона не здатна протистояти, і кревний ворог Градобур – заклинач дощу. Щоб перервалася нарешті низка нещасть, що переслідують уже кілька поколінь її родину, потрібна жертва! Невже героїня покладе на вівтар вистраждане кохання до дивного юнака у чорному, що зветься Кажан? Цей роман для тих, хто хоче взяти кілька уроків справжньої української магії та любить мандрувати по дахах!

1

 Корній Д. Зірка для тебе : роман / Дара Корній. – Харків : "Клуб сімейного дозвілля", 2016. – 304 с. 

  Вона – Зоряна, Зірка. Він – Сергій, Лічозір. Ці двоє дивні, і вони не могли не зустрітися, хай навіть ця зустріч принесла обом страждання. історія їхнього кохання почалась як чудесне визволення зі світу самотності, страху та гріха. Ці двоє пізнали божественну радість і єднання душ. Але невдовзі настануть часи туги, і вони мають подолати їх любов'ю, якої ще не було: ось вона, беріть, володійте, ця зірка – для вас.

17

 Корній Д. Тому, що ти є : [роман] / Дара Корній. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2012. – 240 с.

  Ніколи не рано закохатися. Сашко з дитсадка марив Оксаною, та вони прожили життя нарізно. Але ніколи не пізно щось змінити. Справжнє кохання ламає всі перешкоди, навіть перемагає смерть. Чи то так здається? Сашко, втративши кохану, заходить у кімнату номер безкінечність і отримує шанс почати все спочатку. Яку дату він обере, щоб виправити минуле: день її весілля чи єдину пристрасну ніч, яку вони провели разом?

7

 Кубай Ю. Душа / Юлія Кубай . – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2017. – 264 с.

  Чи може успішний політик, мер міста звернути увагу на хвору дівчину з психіатричної лікарні? Навіщо йому ризикувати кар'єрою заради невідомого майбутнього? Що буде з людиною, яка загубила свою душу? Чи можна музикою повернути душу? У романі молодої авторки Юлії Кубай примхливо переплітаються жорстокість світу політики, хворі марення, невинна любов і породжені музикою прекрасні картини. І серед цих переплетень лежать ноти, на які озивається душа. Моя душа...

12

 Куява Ж. Нічниця : роман / Жанна Куява. – Луцьк : Твердиня, 2013. – 244 с.

  Якщо для вас це все ніжно, а хочеться якось драми, щоб як у реальному житті, тоді сміливо відкривайте "Нічницю". (Носовички про всяк випадок приготуйте). Тут про кохання фатальне, кохання егоїстичне. Як об'єкта своїх бажань, мрій, марень прив'язати до себе? Героїня Жанни Куяви вирішила це буквально, а не метафорично. Що з того вийшло? Ой, краще читайте самі.
 

14

 Лотоцька Є. Параноя.UA : любовно-психологічний роман / Єва Лотоцька. – Львів : Астролябія, 2018. – 304 с.

  Дзвінка – вдова з донькою, закохується в "чужого" мужчину; їй важко миритись з широтою поглядів обранця. Леська – модельєр з талантом вляпуватись в історії, колекціонує коханців і хоче прославитись. Що об'єднує цих жінок і яким стане присуд Єдинорога, у чий світ втрапляє одна з них?

1 (2)

 Луценко З. Необдумана Міловиця : роман / Зінаїда Луценко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2012. – 235 с.

  У день свого весілля Міловиця не квітчасту, бо ж молодиця, хустку знесла на чоло, а терновий вінець, родове прокляття. І не зурочили молоду, а одну-єдину ніч переночувала з нареченим, проплакала. Кохала іншого, тяглася до іншого, до нього й утекла, від нього народила сімох дітей. Та чи зраділи зрадниці в батьківській хаті? І чи стане сили пережити голодомор і війну, яких вже не відвернути?

20

 Матіос М. В. Щоденник страченої : психологічна розвідка / Марія Василівна Матіос. – Львів : Піраміда, 2005. – 192 с.

  Уміння Марії Матіос концентрувати драми "на одному сантиметрі тексту", проникати в потаємні печери людської психіки завжди викликає підступне запитання: а куди вона поцілить наступною книжкою? На цей раз у "Щоденнику страченої", означеному, як психологічна розвідка, письменниця, ніби тримає в руках лазерний скальпель нейрохірурга, і водночас з притаманною їй прискіпливістю адвоката досліджує внутрішню драму закоханої людини. Історію пристрасті – як пік приватної насолоди й водночас невидимий, але прямий шлях до трагедії багатьох – вона розкриває з не меншою скрупульозністю, ніж розкрила історичну драму в попередньому романі "Солодка Даруся". Літописець полюсів людського життя – легального й прихованого – Марія Матіос у "Щоденнику страченої" демонструє елементи психологічного трилера, в якому органічно поєднано сюжет і потік свідомості, детективність розповіді і новелістичний фінал, тілесну чуттєвість і психоаналітику.

19

 Печорна О. Фортеця для серця : роман / Олена Печорна ; передм. Н. Шевченко. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2014. – 368 с.

  Після загибелі батька та зникнення матері маленька Леся Райська опинилася в селі у бабусі, яка була їй не дуже рада. Дівчинка вірила, що колись мама повернеться… Єдиною втіхою самотньої дитини стало малювання. Леся мала неабиякий хист… але ніхто в селі цього не розумів. Уже доросла, Леся залишилася так само нетутешньою для односельців. Вона талановита художниця, але ніхто не розуміє її. Заможні кавалери її не цікавлять… Одного разу вона врятувала життя незнайомцю. Чим обернеться ця добра справа?

5

 Роздобудько І. Гудзик : роман / Ірен Роздобудько. – Київ : Нора-Друк, 2011. – 240 с.

  Цей роман має багато нашарувань, сюжетних колізій і героїв. Його часовий простір: від середини 70-х до наших днів, його географія – Київ, українська провінція, Росія, Чорногорія, зрештою – Америка. Але головна ідея така: велике щастя або велика трагедія може початися з найменшої деталі, з ґудзика, який так легко загубити, а потім шукати все життя… Це роман про любов, вірність, зраду. Про те, що ніколи не варто оглядатися назад, а цінувати те, що існує поруч із тобою – сьогодні і назавжди. А можливо, цей роман про… дещо з життя янголів, що випадково потрапили на нашу землю?… Роман у 2005 році отримав премію Всеукраїнського конкурсу "Коронація слова – 2005".

6

 Роздобудько І. Гудзик – 2. Десять років по тому : роман / Ірен Роздобудько. – Київ : Нора-Друк, 2015. – 320 с.

  Колись він втратив все: кохану людину, смак до життя, сенс працювати в країні, що поволі котиться в прірву... Але життя не зупинилося. Улюблені герої знову зібралися разом: Денис, Ліка, Єлизавета Тенецька. Десять років по тому...

13

 Рогашко А. Осіннє Рондо місячної ночі : роман / Алла Рогашко ; [авт. передм. Г. Пагутяк]. – Харків : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2015. – 203 с.

  Старовинні вулички чарівного Львова… Кохання, яке переживає цілі століття і знову народжується через багато років… Карколомні збіги, містичні події, морок часу, давні таємниці та забуті трагедії… Щоночі Любка бачить дивні сни, у яких вона кохана – і закохана. Щоночі вони зустрічаються під ліхтарем… І одного разу вона кидає все і вирушає до міста своєї мрії, щоб знайти незнайомця зі снів… Невже це справді її доля? А може, то душі давно померлих закоханих намагаються віднайти одна одну?Врешті кожен здобуває найважливіше. Кохання на роздоріжжі віків. Кохання, непідвладне часу…

9

 Талан С. Купеля : збірка / Світлана Талан. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 240 с.

  2004 рік. Вони познайомилися під час буремних подій у самому серці Києва. Софійка була серед мітингувальників, а капітан Волошин стежив, щоб ніхто не постраждав. Вони випадково зустрілися поглядами – і зрозуміли, що відтепер завжди будуть разом. Це було справжнє кохання! ...Софійка відчувала біду, тому благала свого коханого Сашка не їхати у чергове відрядження. Із лагідною посмішкою він сказав, що повернеться за кілька тижнів, однак цього не сталося… Дівчина у відчаї! Від рідних хлопця Софійка дізнається, що трапилося нещастя і її Сашко потрапив до лікарні. Однак, побачивши його, вона розуміє: усе набагато страшніше. Коханий не впізнає її! Та це лише початок цієї надзвичайної історії кохання...

  Підготувала:
головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії
Плаунова О. М.
×
0

УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917–1921 рр.: 100 РОКІВ БОРОТЬБИ

  Українська революція 1917–1921 років розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта, що еволюціонувала від ідей політичної автономії та федерації до усвідомлення власної державної незалежності.
  Термін "Українська революція" був уведений в обіг самими учасниками подій. Це визначення є в працях Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Дмитра Дорошенка та інших діячів доби.
  З метою вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності Президентом України 22 січня 2016 року підписано Указ № 17 "Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років", яким 2017-й проголошено Роком Української революції.
  Історики, українські діячі, письменники, вчені, вшановуючи традиції боротьби за незалежність і соборність України, військову доблесть захисників рідної землі, визнаючи історичне значення подій, пов'язаних з визвольною боротьбою початку XX століття та утвердженням української державності у формі Української Народної Республіки, Української Держави і Західноукраїнської Народної Республіки вивчили та видали багато документів, присвячених цій темі.

0

УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917–1921 рр.: 100 РОКІВ БОРОТЬБИ

 

  Українська революція 1917–1921 років розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта, що еволюціонувала від ідей політичної автономії та федерації до усвідомлення власної державної незалежності.
  Термін "Українська революція" був уведений в обіг самими учасниками подій. Це визначення є в працях Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюри, Дмитра Дорошенка та інших діячів доби.
  З метою вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності Президентом України 22 січня 2016 року підписано Указ № 17 "Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років", яким 2017-й проголошено Роком Української революції.
  Історики, українські діячі, письменники, вчені, вшановуючи традиції боротьби за незалежність і соборність України, військову доблесть захисників рідної землі, визнаючи історичне значення подій, пов'язаних з визвольною боротьбою початку XX століття та утвердженням української державності у формі Української Народної Республіки, Української Держави і Західноукраїнської Народної Республіки вивчили та видали багато документів, присвячених цій темі.
  Всіх, хто цікавиться історією доби Української революції 1917–1921 pp., хто хоче зрозуміти, як вона творилася та хто її писав, запрошуємо ознайомитися з віртуальною виставкою.

 

1

  Архірейський Д. В. Махновська веремія : тернистий шлях Революційної повстанської армії України (махновців) 1918-1921 рр. / Дмитро Архірейський ; худож. Тарас Штик. – Київ : Темпора, 2015. – 294 с. : іл., карти.

  Книжка присвячена військовим аспектам махновщини – яскравого різновиду селянського повстанського руху доби Української революції 1917–1921 pp. Висвітлюються причини селянського опору різноманітним політичним режимам, подається біографія Н.Махна. У контексті основних подій революції розглянуто бойові шляхи Революційної повстанської армії України (махновців), способи її кадрової комплектації та матеріально-технічного забезпечення, з'ясовуються причини остаточної поразки РПАУ(м). Описано деякі важливі битви й бої махновських формувань.

2

  Війна з державою чи за державу? Селянський повстанський рух в Україні 1917–1921 років / [авт. кол.: Дмитро Архірейський та ін. ; під заг. ред. Володимира Лободаєва]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 399 с. : іл.

  Повстансько-партизанську боротьбу часів Української революції 1917–1921 років навряд чи можливо оцінити однозначно. Своєрідність тактики, поєднання патріотичного і злочинного, трагічного та героїчного в діяльності командирів, отаманів, "батьків" досі викликає багато питань та турбує як відомих науковців, так і простих любителів історії. У книзі об'єднані результати сучасних досліджень повстанського руху, які привідкриють завісу на дискусійні сторінки історії нашої держави.

3

  Винниченко В. Відродження нації ; Заповіт борця за визволення / Володимир Винниченко. – Київ : Книга Роду, 2008. – 797 с.

  Про перемоги й поразки Української революції 1917–1920 років та її відомих учасників розповідає у своїх працях "Відродження нації" (1920 р.) та "Заповіт борцям за визволення" (1949 р.) голова першого уряду УНР, автор чотирьох доленосних універсалів.

4

  Верстюк В. Ф. Діячі Української Центральної Ради : бібліогр. довід. / В. Ф. Верстюк, Т. С. Осташко ; НАН України, Укр. міжнар. ком. з питань науки і культури. – Київ : [б. в.], 1998. – 254 с.

  У довіднику подаються стисла характеристика діяльності Української Центральної Ради та біографії її діячів. Уміщено також списки членів Ради, її органів і структур, хронологію найважливіших подій 1917–1918 рр. та бібліографію.

5

  Кандим Ю. Не заросте травою поле бою... / Ю. Кандим ; [з кримтатар. пер. Ю. Костенко]. – Ічня : Формат, 2017. – 359 с. : портр.

  Книга розпочинається передмовою від перекладача, далі словами лідера кримськотатарського руху Мустафи Джемілєва, а вже потім починається виклад основного матеріалу. Перших сто сторінок найбільш детально (з-поміж інших досліджень) розкривають біографію Номана Челебіджихана, починаючи від оповіді про батьків, дитинство, навчання й завершуючи загибеллю від рук більшовицьких матросів (принаймні, ця версія залишається найбільш ймовірною). Наступна частина книги містить документальні свідчення, відомі промови Номана Челебіджихана, порівняння з найбільш видатними кримськотатарськими лідерами першої половини ХХ ст. (Ісмаїлом Гаспринським, Абдурешидом Медієвим, Аметом Сеіт-Абдуллою). Іще одна важлива частина книги – це "Номан Челебіджихан" власноручно, зокрема його прозові тексти, офіційні звернення та ін., у тому числі й розповідь про перший арешт у липні 1917 року. Також книга вміщує художні твори Номана Челебіджихана (поезія), численні копії оригінальних документів та різні додатки, які прислужаться всім, хто цікавиться подіями в Криму в 1917–1918 роках.

6

  Литвин С. Симон Петлюра у боротьбі за самостійну Україну / Сергій Литвин. – Київ : Смолоскип, 2018. – 675 с. : іл.

  Перед вами – комплексне дослідження життя і діяльності Голови Директорії і Головного Отамана військ Української Народної Республіки – Симона Петлюри. Значний масив історичної літератури, мемуаристики, періодичних видань та раніше невідомих архівних матеріалів, залучений до цієї розвідки, дав змогу авторові ширше і повніше за попередніх дослідників представити максимально об'єктивні і підтверджені часом оцінки особистості С. Петлюри, яскравіше висвітлити його постать на тлі національно-визвольної боротьби українського народу 1917–1921 рр.

7

  Митрофаненко Ю. С. Українська отаманщина 1918–1919 років / Юрій Митрофаненко. – [Вид. 3-тє, випр. і допов.]. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2016. – 239 с. : іл., портр.

  У книзі висвітлюється явище отаманщини, яке було складовою процесів Української революції періоду Директорії доби третьої російсько-української війни 1918–1919 рр. На основі значної кількості архівних документів уперше в українській історіографії подано цілісне бачення цього революційного феномену на теренах України, яке наближає до з'ясування характеру відносин лідерів УНР й військовими ватажками – отаманами.

8

  Пиріг Р. Я. Михайло Грушевський : біогр. нарис / Р. Я. Пиріг, В. В. Тельвак. – Київ : Либідь, 2017. – 574 с. : іл.

  Книжка представляє широкому колу читачів біографічний портрет видатного українського інтелектуала, громадсько-політичного і державного діяча Михайла Грушевського. Автори відтворили життєпис Грушевського в контексті тогочасного суспільства та на тлі бурхливих подій українського минулого кінця XIX ‒ першої третини XX століття. На сторінках видання розкрито величезну наукову, видавничу й організаторську роботу вченого, його різнопланову громадську та політичну працю, вперте обстоювання своїх світоглядних позицій і вимушене балансування між історією і політикою.

9

  Революція, державність, нація: Україна на шляху самоствердження (1917–1921 рр.) : матеріали Міжнар. наук. конф. (м. Київ, 1–2 черв. 2017 р.) / Ін-т історії України НАН України [та ін.] ; [упоряд. Владислав Верстюк (відп. ред.) та ін.]. – Київ ; Чернігів : Сіверський центр післядіпломної освіти, 2017. – 526 с.

  У збірнику опубліковано Матеріали Міжнародної наукової конференції "Революція, державність, нація: Україна на шляху самоствердження (1917–1921 рр.)", присвяченої 100-річчю Української революції. Конференція проходила в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка 1–2 червня 2017 р. Серед організаторів – Інститут історії України НАН України, Український інститут національної пам'яті, Сіверський інститут регіональних досліджень.

10

  Реєнт О. П. Українські визвольні змагання 1917–1921 років / Олександр Реєнт. – Київ : Арій, 2016. – 278 с. : іл.

  Видання присвячене одному з найдраматичніших періодів вітчизняної історії – 1917–1921 рр. На основі значної кількості джерел та новітньої наукової літератури автор у популярній формі висвітлив добу українських визвольних змагань. У центрі уваги – український рух початку ХХ ст., його стрімке піднесення, що виявилося у створенні національних урядів, існуванні Української Народної Республіки часів Центральної Ради й Директорії, Української гетьманської держави та Західноукраїнської Народної Республіки. Проаналізовано антиукраїнську діяльність російських більшовиків, а також причини поразки визвольних змагань та їхні наслідки.

11

  Савченко В. А. Проект "Україна". Махновська Трудова федерація (1917–1921 рр.) / В. А. Савченко. – Харків, 2018. – 298 с.

  Віктор Савченко – відомий український історик і публіцист, автор понад тридцяти книг, добра половина з яких так чи інакше пов'язана з "махновською темою". Ще 1990 року він заявив про необхідність перегляду ставлення до "махновського феномену" в історичній науці. Образ шаленого батька Махна та двозначний термін "махновщина" відбилися в пам'яті народній ще за часів гуляйпільської вольниці. Як не намагалися в СРСР малювати його "бандитом і погромником", через сто років про Махна пам'ятають, йому створюють пам'ятники й меморіальні дошки.

12

  Савченко В. А. Дванадцять війн за Україну / Віктор Савченко ; [пер. з рос. А. Сопронюка]. – Київ : Нора-Друк, 2016. – 478 с.

  Майже сто років тому в кінці 1917 року український народ вже стикався з гібрідною війною московського зразка, програш в якій призвів до встановлення ленінсько-сталінської диктатури, масових репресій, голодоморів, концтаборів, знищення української інтелігенції... Дванадцять війн, які кривавим вихором пронеслись по Україні 1917–1921 рр., в радянській історії мали назву "громадянська війна", але вони велися за володіння українськими ресурсами (людськими, продовольчими, енергетичними). У лютому 2017 року ми будемо згадувати революцію, яка дала нашим прадідам надію на кращу долю, але її ідеали сто років тому не втілилися в реальність, а були потоплені в крові. Ми знову отримали надію і завдання нашого покоління не упустити цей шанс.

13

  Савченко В. А. Павло Скоропадський – останній гетьман України / В. А. Савченко. – Харків : Фоліо, 2008. – 378 с. : іл.

  Нова книжка відомого історика В. Савченка присвячена Павлу Скоропадському, останньому гетьману України, діяльність якого пов'язана з бурхливими подіями епохи Громадянської війни. Кавалергард і генерал, найбагатший поміщик, плоть від плоті вищого світу Петербурга, що успішно робив кар'єру й особисто знав імператора, він волею долі стає диктатором України. Оцінювати гетьмана Скоропадського можна і як "лиходія", і як "праведника", але саме своєю неоднозначністю він і цікавий. Лев Троцький називав його українським Бонапартом, генерал Денікін – другим Мазепою. Ким же він був насправді? Відповідь на це запитання допоможе знайти книжка, при написанні якої автор використав архівні матеріали, документальні джерела, спогади учасників подій.

14

  Солдатенко В. Ф. Проект "Україна", 1917–1920 рр. Постаті / Валерій Солдатенко. – Харків : Фоліо, 2011. – 510 с.

  Книга містить галерею історичних портретів діячів цього періоду. Українська революція розкрила визначні якості багатьох політичних, державних, військових діячів (М. Грушевського, В. Винниченка, М. Міхновського, Д. Дорошенка та ін.) як творців революції, так і її противників. Їх об'єктивна оцінка має сприяти подальшій персоніфікації українського історичного процесу.

15

  Шкільник М. Україна у боротьбі за державність в 1917–1921 рр. Спомини і роздуми : спомини і роздуми / Михайло Шкільник ; упоряд. Владислав Верстюк. – Київ : Кліо, 2016. – 511 с. : портр.

  Спогади і роздуми М. Шильника відтворюють доленосні для України події революції 1917–1921 рр., час визвольних змагань, героїчних спроб визволення з-під російського імперського ярма, відновлення української державності. Книга насичена цікавим фактичним матеріалом. Автор подає своє бачення революційних подій, аналізує їх та намагається знайти причини поразок визвольних змагань. На його думку, однією з них є дискредитація української ідеї П. Скоропадським, який під вивіскою "Української Держави" готував відновлення "єдиної і неподільної" Росії.

16    Українська держава – жорстокі уроки. Павло Скоропадський. Погляд через 100 років / К. Галушко [та ін.]. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2018. – 335 с. : іл.

  Погляд через 100 років! Події 26 тижнів перебування при владі в Україні останнього гетьмана Павла Скоропадського в 1918 році досі зумовлюють палкі суперечки істориків. Оперетковий гетьман чи визначний державник, німецька маріонетка чи справжній відновлювач українства? У пропонованій праці проекту "LikБез. Історичний фронт" представлено спектр думок дослідників: від апологетів гетьмана до скептиків і противників. Окрім того, ми побачимо найширші кордони України, розбудову українського війська, відносини з Кримом, установлення кордону з Росією, який дуже несхожий на сучасний… Читач сам зможе оцінити постать Скоропадського, його дії та провести очевидні аналогії із сьогоденням.

Підготувала:

бібліотекар відділу документів із гуманітарних наук

Л. В. Семенюк

×

 

СПІВЕЦЬ ДУШІ НАРОДНОЇ
(До 180-річчя від дня народження Івана Нечуя-Левицького)

Іван Семенович Нечуй-Левицький
  (1838–1918)

  Іван Нечуй-Левицький – "великий артист зору, творець живих типів, колосальне всеобіймаюче око" України. Його мова – "се переважно буденна мова українського простолюддя, проста без сліду афектації, але проте багата, колоритна і повна тої природної грації, якою вона визначається в устах людей з багатим життєвим досвідом" (І. Франко).
  Іван Семенович Нечуй-Левицький – видатний письменник-реаліст, майстер українського художнього слова другої половини ХІХ століття. Його спадщина є визначним явищем в історії української літератури. Створивши ряд високохудожніх соціально-побутових оповідань та повістей, відобразивши в них тяжке життя українського народу дореформеного і пореформеного періоду, показавши, зокрема, життя селянства й заробітчан, злиднями гнаних із рідних хат на фабрики та рибні промисли, Іван Нечуй-Левицький розширив тематику української класичної прози й підніс її на новий, вищий ступінь розвитку.
  Іван Семенович Левицький (літературний псевдонім – Нечуй) народився 25 листопада 1838 року в м. Стеблеві Київської губернії, у родині священика. Навчався Іван Семенович спочатку в Богуславському духовному училищі, а потім у Київській духовній семінарії, яку закінчив у 1859 році. Після навчання деякий час учителював у рідному Богуславському училищі, а в 1861 році вступив до Київської духовної академії.
  У 1865 році закінчує академію зі званням магістра, але відмовляється від духовної кар'єри й викладає російську мову, літературу, історію та географію в Полтавській духовній семінарії, у гімназіях Каліша та Седлеця. Одночасно з педагогічною діяльністю починає писати.
  Перша повість "Дві московки" була написана в 1866 році. Письменник переїхав до Каліша, де працював учителем гімназії. У 1867 році він перевівся на педагогічну роботу в Седлець.

00
01

СПІВЕЦЬ ДУШІ НАРОДНОЇ
(До 180-річчя від дня народження Івана Нечуя-Левицького)

Іван Семенович Нечуй-Левицький
  (1838-1918)

  Іван Нечуй-Левицький – "великий артист зору, творець живих типів, колосальне всеобіймаюче око" України. Його мова – "се переважно буденна мова українського простолюддя, проста без сліду афектації, але проте багата, колоритна і повна тої природної грації, якою вона визначається в устах людей з багатим життєвим досвідом" (І. Франко).
  Іван Семенович Нечуй-Левицький – видатний письменник-реаліст, майстер українського художнього слова другої половини ХІХ століття. Його спадщина є визначним явищем в історії української літератури. Створивши ряд високохудожніх соціально-побутових оповідань та повістей, відобразивши в них тяжке життя українського народу дореформеного і пореформеного періоду, показавши, зокрема, життя селянства й заробітчан, злиднями гнаних із рідних хат на фабрики та рибні промисли, Іван Нечуй-Левицький розширив тематику української класичної прози й підніс її на новий, вищий ступінь розвитку.
  Іван Семенович Левицький (літературний псевдонім – Нечуй) народився 25 листопада 1838 року в м. Стеблеві Київської губернії, у родині священика. Навчався Іван Семенович спочатку в Богуславському духовному училищі, а потім у Київській духовній семінарії, яку закінчив у 1859 році. Після навчання деякий час учителював у рідному Богуславському училищі, а в 1861 році вступив до Київської духовної академії.
  У 1865 році закінчує академію зі званням магістра, але відмовляється від духовної кар'єри й викладає російську мову, літературу, історію та географію в Полтавській духовній семінарії, у гімназіях Каліша та Седлеця. Одночасно з педагогічною діяльністю починає писати.
  Перша повість "Дві московки" була написана в 1866 році. Письменник переїхав до Каліша, де працював учителем гімназії. У 1867 році він перевівся на педагогічну роботу в Седлець.
  За сприяння Пантелеймона Куліша у львівському журналі "Правда" в 1868 році під ім'ям Іван Нечуй були надруковані повісті "Дві московки", "Причепа", оповідання "Рибалка Панас Круть".
  З 1873 року працює у Кишинівській чоловічій гімназії викладачем російської словесності, де очолює гурток прогресивно налаштованих учителів. Потрапляє під таємний нагляд жандармерії.
  У 1874 році в Києві видано збірку творів, куди ввійшли роман "Хмари" та оповідання "Не можна бабі Парасці вдержатись на селі", "Запоріжці".
  У 1876 році написані повісті "Микола Джеря", "Бурлачка", у 1878 році – повість "Кайдашева сім'я".
  1885 року І. Нечуй-Левицький іде у відставку й переїздить до Києва, де присвячує себе винятково літературній праці.
  Протягом 1886–1893 років пише повісті "Пропащі", "Над Чорним морем", "Навіжена", "Поміж ворогами"; оповідання "Афонський пройдисвіт", "Вітрогон"; легенду "Скривджені й нескривджені"; нарис "Українські гумористи і штукарі".
  Історичний роман "Князь Єремія Вишневецький" був написаний у 1896–1897 роках, також надруковано повість "Не той став" та оповідання "Старі гультяї".
  У 1903 році створені повісті "Неоднаковими стежками", "На гастролях у Микитянах", оповідання "Гастролі", а в 1906-му – стаття "Українська поезія", оповідання "Київські прохачі", нарис "На Дніпрі" та ін. У 1908 році – оповідання "Біда бабі Парасці Гришисі", "Біда бабі Палажці Солов'їсі" (надруковані 1909 р.).
  Протягом 1910–1914 років І. Нечуй-Левицьким створені оповідання "Вольне кохання", "Телеграма до Грицька Бинди"; нариси "Сільська старшина бенкетує", "Апокаліпсична картина в Києві", "Мар'яна Погребнячка й Бейліс", "Уривки з моїх мемуарів і загадок".
  До кінця життя І. Левицький жив майже у злиднях. Останні дні провів на Дегтярівці, у так званому "шпиталі для одиноких людей", де й помер у 1918 році. Поховано письменника на Байковому кладовищі.
  У часи, коли Нечуй-Левицький виходив на літературну ниву, ще свіжою була пам'ять про панщину, тому письменник, розповідаючи про життя селянства, неодноразово завертався у своїх творах до старих кріпацьких порядків.
  Про кріпацтво йтиме мова і в одному з найперших його оповідань – "Миколі Джері". У творі зображено сміливу й розумну людину та її тяжке кріпацьке життя, висвітлено суперечності між закріпаченими селянами і поміщиками, між бурлаками і промисловцями, показано боротьбу селянства проти нових форм гноблення після реформи 1861 року. У повісті відтворено не тільки безправність поневоленого українського народу, але й боротьбу проти свавілля, гніту, соціальної несправедливості. Твір є своєрідним художнім літописом життя героя, який зростає, мужніє, стає незламним протестантом.
  Хоча творча спадщина Івана Нечуя-Левицького нараховує не один том, візитною карткою письменника є повість "Кайдашева сім'я", вперше надрукована 1879 року в десяти номерах львівського журналу "Правда". Того ж року у Львові повість побачила світ і окремою книжкою.
  За жанром "Кайдашева сім'я" – це соціально-побутова сатирично-гумористична повість, в якій змальовується життя українського села в перші десятиріччя після скасування кріпацтва. Повість вийшла майже через два десятиріччя після реформи 1861 року й висвітлювала злободенні для того часу проблеми: злиденне життя селян, непомірні податки, руйнування патріархального устрою села, темноту й забитість селян, яких внаслідок їхньої неосвіченості й недосвідченості в громадських справах було легко обдурити, підкупити й роз'єднати. Разом з тим Іван Нечуй-Левицький звернувся у своїй повісті й до питань одвічних: добра й зла, кохання, сімейних стосунків, взаємин батьків і дітей. Автор із сумом констатує, що колишні патріархальні традиції покори та глибокої поваги до батьків українцями поступово втрачаються. Піднімає проблеми людської гідності та свободи, віри в Бога, моралі та авторитету в громаді. Стосунки в родині Кайдаша пояснюється не лише особливостями характерів героїв, а й умовами, в яких живе село після скасування кріпацтва.
  Якщо говорити про народний мовний колорит твору, слід зазначити, що повість справедливо називають енциклопедією народознавства: письменник настільки точно описав побут української родини, красу народних обрядів, традицій, звичаїв, одягу, ремесел.
  Творчість Івана Нечуя-Левицького становить важливий етап у розвитку українського реалізму. Вона характеризується інтенсивними ідейно-естетичними пошуками письменника, порушенням злободенних соціальних і морально-етичних проблем.
  Різноманітна за жанрами і тематикою проза І. Нечуя-Левицького є яскравим свідченням активного втручання українського письменства в суспільне життя, його ідейно-художнього "вирівнювання" з літературами інших європейських народів.

 

1   Власенко В. О. Художня майстерність І. С. Нечуя-Левицького / В. Власенко. – Київ: Радянська школа, 1969. – 183 с.

  У книжці дається ідейно-художній аналіз творів І. С. Нечуя-Левицького. Автор докладно розглядає повісті "Микола Джеря", "Кайдашева сім'я", "Бурлачка", гумористичні оповідання. Значне місце відведено також творам з життя інтелігенції та творам, у яких письменник викриває духовенство. В центрі дослідження – своєрідність художньої манери І. С. Нечуя-Левицького. 
2   Зеров М. Українське письменство / М. Зеров ; [упоряд. М. Сулима]. – Київ : Видавництво Соломії Павличко "Основи", 2003. – 1300 с.

  У виданні зібрано більшу частину праць із літературознавства та історії нашого письменства, що вийшли з-під пера Миколи Зерова (1890–1937) – видатного українського вченого, поета і перекладача. Зокрема є стаття про найзаслуженішого українського письменника – Івана Нечуя-Левицького.
3   Нечуй-Левицький І. С. Баба Параска та баба Палажка : оповідання / І. С. Нечуй-Левицький. – Київ : Молодь, 1996. – 94 с.

  Гумористичні оповідання видатного письменника-реаліста ХІХ ст., що ввійшли до скарбниці української класичної літератури. Комічні монологи баби Параски та баби Палажки, їхні колоритні постаті на все життя вкарбуються в пам'ять.
4   Нечуй-Левицький І. С. Гетьман Іван Виговський : роман / І. С. Нечуй-Левицький. – Київ : Центр учбової літератури, 2017. – 263 с.

  У романі "Гетьман Іван Виговський" відтворено один з найдраматичніших періодів в історії України після смерті Богдана Хмельницького. Автор, спираючись на літописні джерела, праці тодішніх істориків, фольклор, нерідко полемізуючи з поширеними версіями козаччини, зокрема в художній літературі, зумів створити цікавий, у чомусь нетрадиційний образ історичного діяча – Івана Виговського.
5   Нечуй-Левицький І. С. Запорожці / І. С. Нечуй-Левицький. – Харків : Фоліо, 2007. – 317 с.

  Казка видатного українського письменника Івана Нечуя-Левицького (1838–1918) "Запорожці" написана майже через сто років після того, як у 1775 році царськими військами за наказом Катерини ІІ було підступно захоплено й зруйновано Запорозьку Січ. Письменник переносить Січ в зачарований казковий світ під дніпровськими порогами, звеличує січове козацьке лицарство, показує, яких втрат зазнала волелюбна Україна, позбавлена своїх захисників і оборонців.
6   Нечуй-Левицький І. С. Кайдашева сім'я ; Хмари : повісті / І. Нечуй-Левицький. – Київ : Наукова думка, 2001. – 501 с.

  У повісті "Кайдашева сім'я" на прикладі життя звичайної селянської родини змальовано безпросвітну темноту, що непроглядно огорнула пореформену Україну. Повість "Хмари" висвітлює процес денонаціоналізації інтелігенції, що відбувався у двох напрямках: перший – ополячення, другий – обрусіння.

7   Нечуй-Левицький І. С. Князь Єремія Вишневецький : роман / Іван Нечуй-Левицький. – Київ : Школа, 2007. – 254 с.

  Роман "Князь Єремія Вишневецький" Івана Нечуя-Левицького переносить нас у бурхливе ХVІІ століття. Але в центрі уваги письменника не героїка визвольної боротьби в Україні, а спроба осмислити, як нащадок славного українського лицаря Байди Вишневецького князь Єремія став зрадником свого народу. Це глибоко психологічний твір. Письменник показує, що людина, яка зрадила свій народ, ніколи не матиме щастя.
8   Нечуй-Левицький І. С. Микола Джеря : повість / І. С. Нечуй- Левицький. – Київ : Центр учбової літератури, 2017. – 118 с.

  Повість "Микола Джеря" – справжня перлина української літератури, один із найяскравіших зразків антикріпосницької соціально-побутової прози.
9   Нечуй-Левицький І. С. Микола Джеря ; Бурлачка. Кайдашева сім'я / І. С. Нечуй-Левицький. – Київ : Дніпро, 2001. – 426 с.

  До книги ввійшли повісті Івана Нечуя-Левицького "Микола Джеря", "Бурлачка", "Кайдашева сім'я", які є яскравим взірцем соціально-побутової повісті.
10   Нечуй-Левицький І. С. Світогляд українського народу. Ескіз української міфології / І. С. Нечуй-Левицький. – Київ : Обереги, 2003. – 143 с.

  Унікальна праця класика української літератури Івана Нечуя-Левицького вийшла друком вперше в 1876 році. Письменник у доступній науково-популярній формі викладає свій досвід осягнення світогляду рідної нації, співвідношення в ньому народних традицій, віри, науки, філософії, історії.
  У розповідях постають зримі образи героїв української міфології, а також самі легенди про створення світу, людей, мирове дерево дуб.
11   Нечуй-Левицький І. С. Хмари ; Над Чорним морем : повісті / І. С. Нечуй-Левицький. – Київ : Дніпро, 2004. – 549 с.

  У повістях "Хмара" (1874) і "Над Чорним морем" (1890) відомий український письменник звертається до теми української інтелігенції, відкривши нову сторінку в українській прозі.
12   Нечуй-Левицький І. С. Старосвітські батюшки та матушки / І. С. Нечуй-Левицький. – Київ : Дніпро, 1972. – 430 с.

  У повісті-хроніці з неперевершеним гумором, іноді навіть карикатурно змальовано життя українського духовенства 20-40 років ХІХ століття. Глузуючи з духовенства, письменник з теплою симпатією показав народ, його побут, його несміливі спроби протесту проти різних знущань.
13   Українські письменники : біографії, огляди творчості, літ. напрямки і течії, літературознав. слов. : довідник / [уклад. М. І. Преварська]. – Київ : Велес, 2013. – 366 с.

  Довідник подає біографічні дані, огляд творчості, перелік основних творів та додаткову літературу про українських письменників, які стали класиками, а також про сучасних українських письменників. Зокрема, розглядається життя та творчість Івана Нечуя-Левицького.
14   Тараненко М. П. І. С. Нечуй-Левицький : семінарій / М. П. Тараненко. – Київ : Вища школа, 1984. – 183 с.

  Книжка містить огляд критичної літератури про життя і творчість видатного прозаїка-реаліста другої половини ХІХ ст. І. С. Нечуя-Левицького від перших згадок і відгуків про його твори у пресі до літературознавчих досліджень. Подано біографічну довідку про життєвий і творчий шлях письменника, який знаменував цілий етап у розвитку української прози ХІХ століття.

Статті з періодичних видань:

  1. Бойчук О. І. Іван Нечуй-Левицький. Життя і творчість. "Кайдашева сім'я" - соціально-побутова повість-хроніка : 10 клас / О. І. Бойчук // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 28/29. – С. 17–23.

  Конспект проведення уроку з української літератури в 10-му класі за повістю І. Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я".

  2. Гаврюшенко Т. М. І. С. Нечуй-Левицький. Казка "Запорожці" : 5 клас / Т. М. Гаврюшенко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2016. – № 12. – С. 27–30.

  План проведення позакласного читання в 5-му класі за казкою І. Нечуя-Левицького "Запорожці".

  3. Губанова Л. Сценарій конкурсу інсценівок, присвяченого творчості І. С. Нечуя-Левицького / Любов Губанова // Українська мова й література в сучасній школі. – 2012. – № 1. – С. 76–77.

  Запропоновано розробку заходу, мета якого – популяризація творчого доробку видатного письменника І. С. Нечуя-Левицького, розвиток творчої активності старшокласників, виховання любові до українського слова.

  4. Кирильчук О. Територія уявного: репрезентація історичного минулого в польській та українській белетристиці кінця XIX століття / Олександр Кирильчук // Слово і час. – 2013. – № 10. – С. 14–22.

  У статті з постколоніальної перспективи розглянуто візії історичного минулого в текстах Г. Сенкевича, М. Старицького й І. Нечуя-Левицького. Акцент зроблено на тому, що історична белетристика аналізує образ Іншого та символізовану географію національної присутності у просторі пограниччя.

  5. Кликова Н. П. Іван Нечуй-Левицький "Кайдашева сім'я" : захист навчальних проектів. 10 клас / Н. П. Кликова // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 10/11. – С. 26–32.

  Урок з української літератури в 10-му класі за темою: "І. Нечуй-Левицький. "Кайдашева сім'я". Українська ментальність, гуманістичні традиції народного побуту й моралі. Утвердження цінностей національної етики засобами комічного".

  6. Кривой О. Ф. А може, і справді, Іване Семеновичу, "З посміху люди бувають"?! : 10 клас / О. Ф. Кривой // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2016. – № 34–36. – С. 19–26.

  Урок з української літератури в 10-му класі за повістю І. Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я". Розглядаються стильові та жанрові особливості повісті.

  7. Марченко Т. М. Проблема добра і зла у творах українських класиків : (І. С. Нечуй-Левицький "Кайдашева сім'я", Панас Мирний та Іван Білик "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"). 10 клас / Т. М. Марченко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2017. – № 19–21. – С. 49–55.

  План проведення уроку з української літератури в 10-му класі, мета якого з'ясувати проблему добра і зла на художніх образах вивчених творів, розвивати навички зв'язного мовлення, мислення.

  8. Муравецька Я. Стратегії зорового зображення в повісті Івана Нечуя-Левицького "Без пуття" : реалістичне і декадентське / Ярослава Муравецька // Слово і час. – 2017. – № 12. – С. 34–43.

  У статті розглянуто реалістичні та декадентські стратегії зорового зображення в повісті І. Нечуя-Левицького "Без пуття" – пародії українських декадентів. Твір проаналізовано в контексті критичної статті письменника "Українська декадентщина". Акцентовано на мімезисі в реалізмі та його відсутності в модернізмі, різниці між реалістичною і романтичною зоровими техніками. Особливу увагу приділено вияву декадентства і реалізму.

  9. Муравецька Я. Функціонування компонентів візуального в повісті Івана Нечуя-Левицького "Бурлачка" / Ярослава Муравецька // Слово і час. – 2017. – № 3. – С. 69–72.

  У статті досліджено візуальні стратегії Нечуя-Левицького на прикладі повісті "Бурлачка", розкрито мету вживання таких елементів. Повість поєднує реалістичні та романтичні візуальні методи. Василинина краса – головний мотив повісті й необхідна частина сюжету. Виникає враження, що автор ставив собі за мету саме оспівування зовнішньої краси української дівчини.

  10. Олексієнко Г. Активне навчання в сучасній школі / Галина Олексієнко // Українська мова і література в школах України. – 2016. – № 7/8. – С. 53–55.

  У статті визначено шляхи методики активного навчання, його принципи та особливості. У якості приклада запропоновано конспект уроку за темою: "Морально-етичні проблеми, порушені в повісті "Кайдашева сім'я" І. Нечуя-Левицького, або Що завадило бути щасливим родині Кайдашів?". У ході заняття активно використовується групова робота учнів.

  11. Рижук Л. О. Іван Нечуй-Левицький. Життя митця і його творчість як новий імпульс української літератури. 9 клас / Л. О. Рижук // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2017. – № 33. – С. 23–27.

  Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом І. С. Нечуя-Левицького; розкрити основні чинники формування його світогляду; визначення місця письменника в розвитку української літератури.

  12. Рудик Л. Іван Нечуй-Левицький. Життя митця і його творчість як новий імпульс української літератури / Людмила Рудик // Українська мова і література в школі. – 2018. – № 1. – С. 24–30.

  Урок української літератури за творчістю Івана Нечуя-Левицького.

  13. Рудик Л. Уроки вивчення повісті І. Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я" / Людмила Рудик // Українська мова і література в школі. – 2018. – № 3. – С. 38–43.

  Подано розробку уроку, мета якого – ознайомити учнів з образною системою повісті; поглиблювати вміння характеризувати образи персонажів; виховувати в учнів почуття поваги до старшого покоління, зовнішню і внутрішню культуру.

  14. Рудик Л. Уроки вивчення повісті І. Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я" / Людмила Рудик // Українська мова і література в школі. – 2018. – № 2. – С. 37–44.

  Подано розробку уроку, мета якого – ознайомити школярів із повістю "Кайдашева сім'я"; сприяти виробленню навичок визначати жанр, композиційні складові твору; дослідити специфіку сюжету, актуальність проблеми, розвивати в учнів пізнавальний інтерес до літератури; виховувати високі морально-етичні риси простої людини.

  15. Шупта-В'язовська О. Преімпресіонізм у творчості І. С. Нечуя-Левицького / Оксана Шупта-В'язовська // Слово і час. – 2015. – № 11. – С. 32–35.

  У статті розглядається один з аспектів проблеми органічного формування модернізму в українській літературі. Виокремлюється етап преімпресіонізму в процесі розгортання імпресіоністичного стилю. Об'єктом спостереження обрано творчість І. С. Нечуя-Левицього, у якій виразно заявлений живописний тип літературного преімпресіонізму, а онірична парадигма прози письменника закладає основи психологічного типу.

Підготувала:
  бібліотекар відділу абонемента
  Я. Д. Петруняк

×
pic_6-1-974-2

 І ВСЕ-ТАКИ Я ЖИВУ

  Міжнародний день інвалідів нагадує нам, що поруч живуть люди, які потребують особливої уваги. Милосердя, чуйність, співчуття до слабших споконвіку були характерною рисою українського народу, тому цей день – справедлива шана суспільства та нагадування всім про обов'язок перед інвалідами, що потребують захисту та підтримки у цей непростий час.
  Життя людини, яка отримала тяжкі травми та ушкодження здоров'я, докорінно змінюється, як і змінюється життя тих, хто таку людину оточує: рідних, друзів.
  Література, особливо художня, тим і славиться, що звертає увагу читачів на різні проблеми людського життя. Вдумливого автора завжди цікавить, як людина проходить різні випробування, зокрема ж людина з інвалідністю.
  Багато літературних творів, де розповідається про людей з інвалідністю, часто дуже тяжкі за сюжетом і не завжди мають казковий фінал. Дехто може запитати: "А навіщо читати такі тяжкі книжки, коли можна провести вечір-другий у компанії легенького детективу чи любовного роману?" А для того, що книга – це не лише розвага. Вона відповідає на питання, дає поради, дарує психологічну підтримку.
  До всесвітнього дня інвалідів центр по роботі з людьми з особливими потребами "Долати перешкоди разом" підготував віртуальну виставку "І все-таки я живу".

pic_6-1-974-2

 І ВСЕ-ТАКИ Я ЖИВУ

  Міжнародний день інвалідів нагадує нам, що поруч живуть люди, які потребують особливої уваги. Милосердя, чуйність, співчуття до слабших споконвіку були характерною рисою українського народу, тому цей день – справедлива шана суспільства та нагадування всім про обов'язок перед інвалідами, що потребують захисту та підтримки у цей непростий час.
  Життя людини, яка отримала тяжкі травми та ушкодження здоров'я, докорінно змінюється, як і змінюється життя тих, хто таку людину оточує: рідних, друзів.
  Література, особливо художня, тим і славиться, що звертає увагу читачів на різні проблеми людського життя. Вдумливого автора завжди цікавить, як людина проходить різні випробування, зокрема ж людина з інвалідністю.
  Багато літературних творів, де розповідається про людей з інвалідністю, часто дуже тяжкі за сюжетом і не завжди мають казковий фінал. Дехто може запитати: "А навіщо читати такі тяжкі книжки, коли можна провести вечір-другий у компанії легенького детективу чи любовного роману?" А для того, що книга – це не лише розвага. Вона відповідає на питання, дає поради, дарує психологічну підтримку.
  До всесвітнього дня інвалідів центр по роботі з людьми з особливими потребами "Долати перешкоди разом" підготував віртуальну виставку "І все-таки я живу". Запрошуємо прочитати книги:

 

1

  Белімова Т. Вільний світ : роман / Тетяна Белімова. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 267 с.

  Тетяна Белімова – доцент кафедри української та східної філології Університету "Україна". Першу премію "Коронації слова" отримала у 2014 році в номінації "Романи" за книгу "Вільний світ".
  "Вільний світ" – це сімейна сага, що розповідає про дві звичайні українські родини: люблячі і працьовиті батьки, розумні і вродливі діти. Звивисті стежки водитимуть героїв просторами України, Німеччини і далекої екзотичної Австралії. У романі показано і долю матері, яка втратила дитину, і долю дружини ворога народу, і долю сироти, батька якого забрав голод 1933-го.
  Одна з героїнь – Поліна Терещенко – була настільки талановитою віщункою, що могла передрікати долю чужим людям та рідним, а також передбачити багато подій, зокрема початок Другої світової війни. Однак життя обдарованої дівчинки було дуже коротким – через невиліковну хворобу серця доля відміряла їй лише 15 років.

2

  Корній Дара. Гонихмарник : роман / Дара Корній. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2010. – 236 с.

  Дара Корній – представниця сучасної української літератури у жанрі фентезі, володарка премії "Коронація слова".
  Авторка у своїй творчості теж не оминула осіб з інвалідністю. Так, найкраща подруга головної героїні роману "Гонихмарник" має великі проблеми із зором. Марта важко переживає свою хворобу. Але справжнє кохання та диво зробили дівчину щасливою.

3

  Корній Дара. Зірка для тебе : поетичне оздоблення Люби Долик / Дара Корній, Люба Долик. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 300 с.

  У "Зірці для тебе" батько головної героїні через свої нерозумні вчинки потрапив до інвалідного візка. І лише коли сталося непоправне лихо, він починає по-справжньому цінувати життя. Доля посміхається герою і він знову починає ходити.

4

  Короленко В. Г. Сліпий музикант: повість / Володимир Короленко ; [пер. з рос. Ф. Гавриша]. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2016. – 159 с.

  У повісті В. Г. Короленка "Сліпий музикант" головний герой прагне до світла, незважаючи на свою сліпоту. Петрик – єдиний син багатої дворянської родини Попельських – сліпий від народження. Його мати Анна Михайлівна любить і жаліє хлопчика, тому й виховує його як тендітну квітку. А дядько Максим, який в юності бився під прапором Гарібальді, намагається привчити Петрика до самостійності. Хлопчик починає пізнавати світ на дотик, і одного разу його пальці знаходять клавіші фортепіано. Ще не знаючи ціни своєму таланту, він іде з волоцюгами "шукати правду". І тільки любов тепер здатна примирити його зі світом зрячих.

5

  Матіос М. В. Солодка Даруся : драма на три життя / М. В. Матіос. – Львів : Піраміда, 2005. – 171 с.

  Марія Матіос – сучасна українська письменниця. Її найвідоміший роман – "Солодка Даруся". Попри назву, життя головної героїні солодким не назвеш, адже вона мала серйозну проблему зі здоров'ям: навіть від думки про солодке у неї починається страшна мігрень. Ще вона не розмовляє, хоча й не німа. І через це люди вважають її ледь не божевільною. Чому так? Про це можна дізнатися, прочитавши роман.

6

  Гарріс Ш. Сталева воля: моя подорож крізь пекло, аби стати тією людиною, якою я мав стати : [пер з англ.] / Шайло Гарріс у співавт. з Робін Овербі Кокс. – Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2017. – 274 с.

  Війна – найскладніше випробування, на якому випробовується характер, проходять перевірку на міцність моральні принципи. Шайло Гарріс, як і тисячі американців, після 11 вересня 2001 року пішов добровольцем в армію. Ірак став для нього складним випробуванням, але доля підготувала розвіднику дещо важче, ніж війна.
  19 лютого 2007 року машина Гарріса була підірвана. Тоді сержант втратив свою зовнішність, трьох товаришів і віру в людство. Але остаточно зламатися він собі не дозволив.
  "Сталева воля" – історія реальної людини, яка пройшла крізь пекло. У автобіографії Гарріс ділиться своїми переживаннями на війні, на лікарняному ліжку, на реабілітації. Він розповідає про людей, які були поряд, які не покинули його через десятиліття. Тож приходьте до бібліотеки й читайте історію, яка мотивуватиме у найскрутніших ситуаціях.

7

  Гиллард Л. Увидеть звезды : роман / Линда Гиллард ; пер. с англ. М. Макаровой. – Москва : Иностранка, 2010. – 430 с.

  Першу книгу Лінда Гіллард написала у 47 років, оселившись на прекрасному острові Скай, що у Шотландії. Так, у 2008 році з'явився роман "Побачить зірки", де острів показаний через сприйняття незрячої жінки.
  Її Маріанна затята, різка і зла на жорстокий світ, який завдав їй багато болю та страждання, але при цьому вона захоплює своєю мужністю та любов'ю до життя. Сильний характер героїні допомагає не втратити віру в себе. Крім того, доля дарує Маріанні зустріч з незвичайною людиною – головна героїня ризикує почати своє життя спочатку.

8

  Брікер Дж. Йди за мрією. Все можливо / Джен Брікер і Шеріл Берк ; [пер. з англ. В.Кучменко ; передм. Ніка Вуйчича]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 219 с.

  Вона народилася без ніг і була того ж дня покинута батьками. Лікарі не вірили, що вона колись зможе просто сидіти. .
  Сьогодні Джейн Брікер – чемпіонка студентської олімпіади з гімнастики, актриса шоу Брітні Спірс, повітряна акробатка, що літає на шовкових полотнах високо над землею і об'їздила пів земної кулі – розповість свою разючу історію.
  Віддана любов названих батьків – щоб жити без страху і без обмежень! Віра у власну "суперсилу" – щоб своїм прикладом надихати мільйони людей йти до своєї мрії, не шукаючи виправдань в обмежених можливостях. Бо якщо немає ніг, щоби йти, треба взяти у долі крита!

9

  Вінник А. Коли повертається веселка: роман / Анастасія Вінник. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 237 с.

  В українській літературі засвітилася зірка Анастасії Вінник! Її персонажі кохають, сумують, впадають у відчай і знаходять у собі сили жити далі!
  Таню Ладну розбудив телефонний дзвінок редактора. Виявляється, вона стала відомою після останньої статті. Але журналістка лише сумно посміхнулася своєму несподіваному успіху. Того дня вона говорила з лікарем… Маленька пухлина в мозку позбавила барв її життя. Вона не бачить кольорів, не бачить веселки… Однак Таня не звикла здаватися! Часу лишилося обмаль, але вона повинна встигнути: відшукати свого єдиного Романа, познайомити його з сином, розповісти неймовірну історію кохання до кінця.

10

  Льюис Д. Нэпал – верный друг. Пёс, подаривший надежду : роман / Дэмиен Льюис, Джейсон Морган ; [пер. с англ. И. Серебряковой]. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2017. – 346 с.

  Деміен Льюїс – колишній військовий репортер, відомий британський письменник та автор кількох світових бестселерів – розповідає історію дивного пса на кличку Непал.
  Джейсон Морган, колишній військовий ВВС США, так ніколи і не зможе згадати той день, що назавжди змінив його життя. Страшна аварія перетворила красеня чоловіка на інваліда, прикутого до інвалідного візка. Довгі місяці страждань та боротьби з болем, зрада коханої жінки, яка залишила йому двох синів, нагонили сум і безпорадність. Але в житті з'явився друг – пес Непал.
  Історія дружби чоловіка і вірного пса нікого не залишить байдужим.

11

  Кіз Д. Квіти для Елджернона : роман / Деніел Кіз ; [пер. з англ. Віктора Шовкуна]. – 2-ге вид. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. – 302 с.

  Книга входить до програми обов'язкового читання в американських школах. Це єдина історія у жанрі наукової фантастики, автор якої спочатку був нагороджений за оповідання, а потім за роман з одним героєм, з однією назвою та сюжетом.
  Чарлі Гордон – розумово відсталий хлопець, який має друзів, роботу, захоплення і непереборне бажання вчитися. Він погоджується взяти участь у небезпечному науковому експерименті, що може зробити його найрозумнішим. Яку ціну маємо ми платити за свої бажання? Чи варті вони того?
  Пронизлива історія, яка нікого не залишить байдужим! Мабуть, один з найлюдяніших творів у світовій літературі.

12

  Грін Дж. Провина зірок : роман / Джон Грін ; [пер. з анг. В. Назаренко]. – Київ : КМ-БУКС, 2015. – 285 с.

  Роман Джона Гріна "Провина зірок" вразив увесь світ! У 2012 році він потрапив на першу сходинку рейтингів за версією "Time", "Entertainment Weekly", "New York Times", "Wall Street Journal", "Publishers Weekly" і ще восьми періодичних видань!
  Пронизлива історія кохання двох невиліковно хворих підлітків, які не знають, що чекає на них завтра, змушені щодня здійснювати подвиг, аби жити, дихати, любити, знайшла відгук у душах мільйонів читачів. При цьому Хейзел і Огастус – звичайні молоді люди. Вони бувають різкими, образливими, ревнивими, навіть злопам'ятними. Життя виявилося занадто жорстоким до них. Винних немає.

13

  Кізі К. Над зозулиним гніздом : роман / Кен Кізі ; [пер. з англ. Наталя Тисовська]. – Київ : КМ-БУКС, 2017. – 351 с.

  На початку 1960-х під час навчання в університеті Кен Кізі кілька місяців підробляв санітаром у психіатричному відділенні однієї з лікарень. Саме там, на нічних змінах, він почав писати свій дебютний роман – "Над зозулиним гніздом". Очима індіанця Вождя Бромдена, якого всі вважають глухонімим, читач побачить героїчну боротьбу веселого шахрая Рендла Патрика Макмерфі проти могутнього Комбінату, що підкорив собі все людське життя. Більш ніж півстоліття цей неперевершений роман приваблює нові покоління читачів.

14

  Слабошпицький М. Ф. Марія Башкирцева: роман-есе / М. Ф. Слабошпицький. – Київ : Махаон-Україна, 1999. – 266 с.

  Героїні твору Михайла Слабошпицького відомій художниці Марії Башкирцевій судилася і дивовижна, і трагічна доля. Народившись на Полтавщині у дворянській сім'ї, вона більшість років свого короткого життя прожила за кордоном – в Бадені, Ніцці, Парижі. Важка хвороба не зломила дівчину, а навпаки – зробила з неї всім відомого митця. Нині її картини зберігаються у найвідоміших музеях Франції, включаючи й славетний Лувр. У романі змальована атмосфера тогочасного культурного життя Парижа. Зворушливі сторінки присвячені коханню Марії і знаменитого французького художника Жюля Бастьєна-Лепажа, який прожив також коротке, але яскраве життя. Органічно входять у роман розповіді про видатних митців різних часів і народів, уривки зі щоденника Башкирцевої та її листування з Гі де Мопассаном.

Підготувала:
  бібліотекар відділу абонемента
  Н. Б. Лаврентьєва

×

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ ВІДДІЛУ КРАЄЗНАВСТВА

 

  Щорічно у фонди відділу краєзнавства бібліотеки надходить багато пізнавальних та цікавих видань, які знайомлять з природою, історією, культурою Чернігівщини, дають уявлення про економічний розвиток регіону, його літературне та мистецьке життя.
  До вашої уваги книги, які представлені на постійно діючій виставці "Нова література про Чернігівщину" у листопаді 2018 року. 

0

 

1

  Реабілітовані історією : у 27 т. Чернігівська область. Кн. 6 / НАН України ; Ін-т історії України ; голов. редкол.: В. А. Смолій [та ін.] ; [упоряд.: О. Б. Коваленко та ін.]. – Чернігів: Видавець Лозовий В. М., 2016. – 679 с.

  Видання є складовою частиною всеукраїнської науково-документальної серії книг, покликаної увічнити пам'ять жертв тоталітарної доби, гідно вшанувати борців за свободу і незалежність України.
  Шоста книга науково-документального серіалу "Реабілітовані історією. Чернігівська область" продовжує цикл історичних праць, метою яких є відновлення репутації жертв політичних репресій в Україні 1917–1991 рр., які були необґрунтовано засуджені чи зазнали обмеження своїх громадських прав та свобод з політичних, соціальних, класових, національних і релігійних мотивів.
  Розраховано на широке коло читачів: істориків, краєзнавців, усіх хто цікавиться історією рідного краю.

2

  Сидоренко Т. Ольга, дружина Пікассо : повість / Тетяна Сидоренко. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. – 156, [2] c. : іл.

  У липні 2018 року минуло 100 років з часу одруження геніального іспанського художника Пабло Пікассо та відомої балерини, українки з Ніжина, Ольги Хохлової.
  Повість "Ольга, дружина Пікассо" – перша в Україні художня книга про Ольгу Хохлову, балерину трупи Сергія Дяґілева "Російський балет", та її сімейне життя з Пабло Пікассо, яке тривало 18 років.
  Окрім головних персонажів, у канву повісті відомої письменниці з Ніжина Тетяни Сидоренко вплетено складні й цікаві постаті найближчого мистецького оточення Пабло і Ольги – непересічних особистостей в історії світової культури ХХ ст. – С. Дягілєва, І. Стравинського, Ж. Кокто, А. Матіасса, Г. Апполінера, Л. Араґона, Гертруди Стайн та інших. А вдало винайдена форма "есхатологічного інтерв'ю" надає повісті відчуття безпосереднього спілкування з головними персонажами твору.

3

  Букварик школярика : символіка, традиції, звичаї Чернігівського краю / [упоряд. Дмитро Никоненко]. – Чернігів : Десна, 2018. – 31 с. : іл. кольор.

  У кожної родини, громади, держави є свої звичаї, традиції та символи. Крок за кроком ти поступово пізнаєш їх суть зі слів батьків, розповідей старших наставників, вихователів і педагогів. Саме вони виховують у тобі повагу до державних символів Прапора, Герба та Гімну.
  "Букварик школярика" знайомить з яскравим і незвіданим світом української духовності, розповідає про символіку, традиції та звичаї рідного Чернігівського краю. Нехай нові знання про символіку, традиції, звичаї та обряди Чернігівщини краю збагачують наше життя.

4

  Портрети українських кобзарів Опанаса Сластьона [Образотворчий матеріал] / [упоряд. О. О. Савчук ; авт. передм. В. М. Ханко ; худож. оформ. О. Г. Чекаль]. – Харків : Олександр Савчук, 2018. – 35, [1] c. : іл.

  О. Г. Сластьон (1855–1933) – український маляр і графік, етнограф, архітектор і педагог. У портретній галереї українських народних музикантів знаходимо зображення кобзарів з Чернігівщини: Семена Зезулі, Петра Сіроштана, Петра Ткаченка та ін.
  Репродукування портретів українських кобзарів Опанаса Сластьона здійснено з оригіналів, що зберігаються у фондах Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.

5

  Соколюк Л. Д. Михайло Жук: мистець-літератор : [монографія] / Людмила Соколюк. – Харків : Савчук О. О., 2018. - 252, [2] с. : іл.

  Монографія є першим докладним науковим дослідженням, що охоплює як мистецьку, так і літературну творчість Михайла Жука (1883–1964) – одного із засновників Української Академії мистецтва у 1917 році, універсала рідкісного типу, представника доби українського розстріляного відродження. Знайомить книга і з двома чернігівськими періодами в житті та творчості художника. Адже, з невеликими перервами з 1906 по 1925 рік митець жив і працював у нашому місті.
  До наукового обігу введена значна кількість нових творів Майстра, вперше вибудувано їх еволюційний ряд. Твори проаналізовані в контексті європейської синхронності і супроводжуються самостійними переліками із зазначенням місцезнаходження. Книга розрахована на фахівців і всіх тих, хто цікавиться українською літературою і образотворчим мистецтвом.

6

  Кокотюха А. А. Останній контракт : кримін. роман / Андрій Кокотюха. – Тернопіль : Навчальна книга ; Богдан, 2018. – 190 с.

  Автор роману, український письменник, Андрій Кокотюха народився у Ніжині 17 листопада 1970 р.
  Київський "авторитет" наймає двох професійних убивць – Антона й Віту – виконати замовлення на ліквідацію непоступливого бізнесмена у Сполучених Штатах. Пара майстерно "розв'язує" проблему, однак лише імітує загибель товстосума. Коли замовники-мафіозі дізнаються про це, професійні "мисливці" самі опиняються в ролі дичини, на яку полюють. Застосовуючи всю свою винахідливість, кмітливість і зухвалість, головні герої розправляються із переслідувачами, але й самі зазнають утрат…
  Для шанувальників детективного жанру.

7

  Качуровський І. Спомини і постаті / Ігор Качуровський ; упоряд. Олена Бросаліна. – Київ : Кліо, 2018. – 606 с. : портр., фот.

  Книга спогадів Ігоря Качуровського (1918-2013) – уродженця Ніжина, сьомого неокласика, лауреата Національної премії України імені Т. Г. Шевченка – втілення давнього задуму Автора, який він плекав на схилі віку. Ця "малоформатна" мемуарна проза (нариси, портретні шкіци, статті, нотатки…) віддзеркалює найяскравіші епізоди життя Ігоря Васильовича: від школярських бувальщин, місце дії яких – Ніжин початку 1930-х, через гіркі вигнанницькі дороги "неблагонадійної" в очах радянської влади родини (російський Курськ, після короткого повернення в рідні місця під час Другої світової війни – австрійські табори Ді-Пі, далі – життя, а радше виживання української колонії в Буенос-Айресі) аж до респектабельного Мюнхену, де Качуровський нарешті досягнув повноти творчо-інтелектуальної самореалізації, та вражень од відвідин України за доби Незалежності. Чимало сторінок видання присвячено талановитим, непересічним особистостям – людям культури й науки, з якими Авторові пощастило спілкуватися на еміграції. Публікується також "Автобіографія творча" – хроніка літературного шляху письменника і водночас його естетичний маніфест.
  Видання приурочено до 100-ліття від дня народження Ігоря Качуровського і адресовано шанувальникам його творчості та всім, хто любить і цінує мемуарну літературу.

8

  Леус В. М. Серцю не накажеш : повість, публіцистика / Віталій Леус. – Чернігів : Лозовий В. М., 2018. – 183 с.

  У новій книжці чернігівського письменника Віталія Леуса "Серцю не накажеш" опубліковано гостросюжетну повість "Анюта" і цикл публіцистичних статей. У них художньо осмислюється закони протистояння добра злу в нашому непростому динамічному житті. Порушуються гострі соціальні проблеми, автор створює психологічні життєві достовірні портрети наших сучасників.
  У психологічних публіцистичних статтях письменник звертається до болючої теми – чому українці, які вміють так сумлінно гарувати, творчо мислити, боротися за торжество справедливості, ледь животіють, ведуть злиденне життя.

9

  Сушко М. Ф. У полоні часоплину : гумор і сатира / Михайло Сушко. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 103 с. : іл.

  У нарисах, оповіданнях, есе, гуморесках та усмішках автор, чернігівський літератор та громадський діяч Михайло Сушко, намагається без сарказму і гніву звернути увагу читача на численні негаразди, які досить часто зустрічаються у повсякденному житті, і робить натяк на те, як на його думку, зробити його кращим.
  У травестіях і притчах, хоче нагадати, що наше життя відбувається по спіралі і багато чого подібного відбувалося раніше, а також звертає увагу на те, що у Всесвіті наше існування – це лише мить, яку прожити треба цілеспрямовано, весело і достойно, залишивши слід у інформаційному полі Землі.

Підготувала:
бібліотекар відділу краєзнавства
О. В. Дорохова

×
3333

МЕДІАГРАМОТНІСТЬ – ЦЕ МОЯ ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА!

  Медіаграмотність є необхідним інструментом для кожного, починаючи з пелюшок і аж до старості. Сучасна людина повинна бути активною та медіаграмотною, мати розвинену здатність до сприйняття, створення, аналізу, оцінки медіатекстів, розуміти соціокультурний та політичний контекст функціонування медіа у сучасному світі; життя такої людини у суспільстві та світі пов'язане з громадянською відповідальністю. Тому особливо важливо свідомо ставитися до оцінки та верифікації будь-якої отримуваної з медіа інформації, особливо перед її подальшим розповсюдженням.
  Через нестабільну ситуацію в країні в інформаційний простір проникає багато пропаганди та спроб маніпуляції, зокрема, мова ворожнечі, замовчування інформації та її некоректна подача. Сучасний українець для отримання повної інформації повинен маневрувати в потоці новин, які щоденно отримує з медіа (телебачення, радіо, інтернет та ін.), розуміти, наскільки важливо володіти інформацією, зберігати її, систематизувати і передавати, а найголовніше – критично оцінювати, відрізняючи від пропаганди та маніпулятивної брехні, формувати аргументоване власне бачення подій.
  На віртуальній виставці "Медіаграмотність – це моя інформаційна безпека!" представлена література з медіаграмотності для самоосвіти та навчання, що допоможе сформувати компетенції критичного мислення, посприяє користувачам зорієнтуватися в сучасних інформаційних продуктах. Будьте медіаграмотними і бережіть себе!

3333

МЕДІАГРАМОТНІСТЬ – ЦЕ МОЯ ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА!

  Медіаграмотність є необхідним інструментом для кожного, починаючи з пелюшок і аж до старості. Сучасна людина повинна бути активною та медіаграмотною, мати розвинену здатність до сприйняття, створення, аналізу, оцінки медіатекстів, розуміти соціокультурний та політичний контекст функціонування медіа у сучасному світі; життя такої людини у суспільстві та світі пов'язане з громадянською відповідальністю. Тому особливо важливо свідомо ставитися до оцінки та верифікації будь-якої отримуваної з медіа інформації, особливо перед її подальшим розповсюдженням.
  Через нестабільну ситуацію в країні в інформаційний простір проникає багато пропаганди та спроб маніпуляції, зокрема, мова ворожнечі, замовчування інформації та її некоректна подача. Сучасний українець для отримання повної інформації повинен маневрувати в потоці новин, які щоденно отримує з медіа (телебачення, радіо, інтернет та ін.), розуміти, наскільки важливо володіти інформацією, зберігати її, систематизувати і передавати, а найголовніше – критично оцінювати, відрізняючи від пропаганди та маніпулятивної брехні, формувати аргументоване власне бачення подій.
  На віртуальній виставці "Медіаграмотність – це моя інформаційна безпека!" представлена література з медіаграмотності для самоосвіти та навчання, що допоможе сформувати компетенції критичного мислення, посприяє користувачам зорієнтуватися в сучасних інформаційних продуктах. Будьте медіаграмотними і бережіть себе! 

 

22

  Науково-практичний коментар до Закону України "Про доступ до публічної інформації" : для використ. в адм. та суд. практиці / [авт. кол.: Р. Головенко та ін. ; заг. ред. Д. Котляр] ; Центр сусп. медіа, Міжнар. фонд "Відродження", Прогр. сприяння парламентові. – Київ : [б. в.], 2012. – 335, [1] с.

  Цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

1

   Медіаосвіта: європейський досвід та українські перспективи в контексті шкільної та післядипломної педагогічної освіти : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 18-19 квіт. 2013 р. / [Ін-т соц. і політ. психології Нац. акад. пед. наук. України та ін. ; редкол.: О. В. Волошенюк та ін.]. – Чернігів : [б. в.], 2013. – 143 с.

  Теоретичні засади медіаосвіти, методика впровадження та застосування, історія розвитку медіаосвіти. Вітчизняний та зарубіжний досвід, медіаосвіта як педагогічна інновація, медіаосвіта як напрямок випереджаючої освіти, роль медіаосвіти у соціалізації особистості.

2

   Інформаційне суспільство в Україні: глобальні виклики та національні можливості: аналіт. доп. / Д. В. Дубов, О. А. Ожеван, С. Л. Гнатюк. – К. : НІСД. – 2010. – 64 с.

  У сучасному світі інформаційні технології (ІТ) дедалі активніше застосовуються в екологічній, медичній, військовій, політико-адміністративній, медійно-комунікаційній, культурній, науково-освітній сферах, видозмінюючи їх і надаючи соціальному та людському розвитку нових якостей, сенсів та вимірів. Інформаційна складова відіграє також суттєву роль у формуванні конкурентного потенціалу держав, розвитку міжнародних відносин. У доповіді розкрите сучасне розуміння феномена інформаційного суспільства, подані показники, тенденції й прогнози впровадження ІТ у світі та його вплив на глобальний розвиток. Проаналізовано позиції України у світових рейтингах розвитку інформаційного суспільства, вивчено особливості розвитку національної інформаційної сфери в частинах нормативно-правового забезпечення, державного управління та зв'язків з громадськістю, розвитку інфраструктури ІКТ, українського сегмента інтернет, онлайн-аудиторії та ІТ-галузі, міжнародних зв'язків і співробітництва. Запропоновані відповідні прогнози та рекомендаці.

4

   Громадські медіа в Україні : [практ. посіб.] / упоряд. Р. Шутов ; заг. ред. В. Купрій ; Європейський інструмент підтримки демократії та прав людини (EIDHR), Проект "Створення медіа центрів громад у сільській місцевості". – К. : Макрос, 2008. – 112 с.

  Шутов Р. у своєму посібнику подає історію виникнення громадських медіа, основні засади функціонування та перспективи створення таких медіа в Україні.

5

   "Четверта колона". Свобода та залежність мас-медіа є Україні // Укл.: В. Піховшек, О.Чекмишев, В. Ганжа. – К.: Агентство "Україна", 1997. – № 24. – 250 c.

  Розкрито найважливіші теоретичні аспекти: інформації; функції журналістики; журналістика як система засобів масової інформації; свобода преси і журналістської діяльності та ін.

7

   Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві / [упоряд. А. Денисенко]. – Київ : Pictoric, 2017. – 135 с. 

  Розкрито теми цензури, пропаганди, свободи слова, фейкових новин, інформаційної війни, критичного аналізу медіаповідомлень, зв'язку влади і медіа, соціальних мереж і суспільного телебачення. В книзі ці роботи поєднали з текстами журналістів, фахові висловлювання яких розкривають тему медіаграмотності.

9

  Виховання національно свідомого, патріотично зорієнтованого молодого покоління, створення умов для його розвитку як чинник забезпечення національних інтересів України : аналіт.-інформ. матеріали / О. В. Бабак [та ін.] ; голова ред. кол. В. І. Довженко ; Державний комітет України у справах сім'ї та молоді, Державний ін-т проблем сім'ї та молоді. – К. : Держ. ін-т проблем сім'ї та молоді, 2003. – 191 с.

  Про виховання національно свідомого, патріотично зорієнтованого молодого покоління, створення умов для його розвитку як чинник забезпечення національних інтересів України.

10

  Медіаосвітні ресурси розвитку патріотизму і критичного мислення молоді : навч.-метод. посіб. / Н. І. Череповська ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. – 155 с.

  Автор посібника висуває ідею ресурсності патріотизму особистості в умовах інформаційної війни та оновлення його такими новими інструментальними якостями, як: свідоме ставлення до інформації, здатність до рефлексії емоцій, почуттів щодо сприйнятого, його критичне осмислення і здатність до самостійного висновку, творче переосмислення та інші.

11

  Медіа та права дитини : [посібник для журналістів, створений самими журналістами] / [Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Представництво в Україні]. – [Вид. 2-ге]. – Київ : Інтерньюз-Україна, 2009. – 64 с.

  Посібник, розроблено для кращого розуміння нюансів висвітлення теми захисту прав дитини. Його мета – сприяти правильному розкриттю у медіа "дитячого питання", а також впливу на життя дитини вчинків і рішень дорослих.

12

  Формування активної життєвої позиції молодого громадянина України : бібліогр. покажч. / Акад. пед. наук України ; [упоряд. Л. О. Пономаренко]. – Київ : [б. в.], 2002. – 141 с.

14

  Найдьонова Л. А. Медіапсихологія: основи рефлексивного підходу : підруч. для слухачів системи післядиплом. пед. освіти / Л. А. Найдьонова ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. – 243 с.

  В експериментальному підручнику зібрано інформацію з проблем психологічного впливу сучасних медіа та рефлексивних способів опанування найгостріших викликів інформаційного суспільства.

15

  Медіапсихологія: на перетині інформаційного та освітнього просторів : монографія / О. Т. Баришполець [та ін.]. ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Київ : Міленіум, 2014. – 346 с.

  У монографії медіапсихологію розглянуто як нову галузь, що інтегрує напрацювання психології та наук із соціальних комунікацій і виступає концептуальною основою медіаосвіти. Головну увагу приділено найбільш дискусійним проблемам взаємодії медіа та освіти: візуальному догмату сучасних медіапрактик, проблемам медіанасильства і медіазалежності. У медіа-психологічних дослідженнях розглянуто різноманітні чинники взаємодії сім'ї з медіапростором, зокрема такі як образ сім'ї в українських теленовинах і вплив популярних телесеріалів. Запропоновано модель сімейної медіаосвіти.

16

  Чалдині Р. Переконання: революційний метод впливу на людей = Pre-Suasion: A Revolutionary Way to influence and Persuade / Роберт Чалдині ; [пер. з англ. Тетяни Микитюк]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2017. – 361 с.

  У книжці автор, використовуючи поєднання серйозного наукового дослідження і доступності, відкриває секрет ефективного переконання: важливо не те, що саме ви говорите, а момент перед висловленням головної думки.

21

  Бойко А. А. Релігія в мас-медіа України : тексти лекцій / Алла Бойко ; за ред. В. В. Різуна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Г. Шевченка, Ін-т журналістики. – Київ : [б. в.], 2009. – 157 с.

  Про релігійну інформацію в суспільно-масових та суспільно-політичних ЗМІ.

Статті з періодичних видань:

1. Ісаєнко О. Роль медіаосвіти у формуванні медіакультури сучасної молоді / О. Ісаєнко // Вісник Книжкової палати. – 2018. – № 1. – С. 22–25.

  У статті висвітлено питання формування медіакультури сучасного молодого покоління та визначено і обґрунтовано важливість здобуття ним медіаосвіти з метою вміння аналізувати та оцінювати медіатексти, переробляти отриману інформацію, відсіювати зайву, обирати найкориснішу, виробляти власну точку зору, вміння помічати медіаманіпуляції та обирати найдієвіші способи захисту від медіа впливів.

2. Медіакомпетентність – вміння для життя сучасної людини // Мистецтво в школі. – 2017. – № 2. – С. 7–11.

  Розглядаються поняття медіакомпетентності, принципи медіаграмотності, ключові питання для аналізу медіатекстів.

3. Медіаосвіта в Україні: історія і сьогодення / М. Коропатник // Сіверянський літопис. – 2016. – № 3. – С. 159-174.

  У статті досліджуються процеси формування медіаосвіти і медіаграмотності в історичному контексті зародження і розвитку мас-медіа від друкованих до електронних, аналізуються погляди відомих педагогів на проблеми використання різних комунікаційних технологій у навчально-виховній роботі, розглядаються медіаосвітні концепції у прив'язці до суспільно-політичних обставин.

4. Медіаосвіта та медіаграмотність як актуальні тенденції виховання сучасної молоді / Т. В. Іванова, В. Ф. Іванов // Педагогіка і психологія. – 2013. – № 2 (79). – С. 46–55.

  Об'єднані найактуальніші світові розробки в галузі підготовки студентів до викладання предметів з медіаосвіти, медіаграмотності, медіакультури.

5. От Мы-медиа до Я-медиа : трансформации идентичности в виртуальном мире / А. Г. Асмолов, Г. А. Асмолов // Вопросы психологии. – 2009. – № 3. – С. 3–15.

  У статті автори розглядають блоги як платформу для конструювання віртуальної особистості.

6. Третьякова В. Психонасильство та психотерор як міжнародно-правові глобальні біотичні проблеми : їх профілактика в сучасному суспільстві / В. Третьякова // Віче. – 2013. – № 4. – С. 27–29.

  Автор вважає, що оптимальному розв'язанню проблеми запобіганню й профілактики психонасильства та психотерору в суспільстві в контексті забезпечення психічного здоров'я населення сприяло б створення модельних міжнародного та європейського Біоетичних кодексів відповідно на рівні ООН, ЄС, Ради Європи, відповідні розділи яких були б присвячені правовому врегулюванню питань.

Підготувала:
бібліотекар відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів
Л. А. Вишнивецька

×

 

СЕРЦЕ ВІДДАЮ ДІТЯМ

 Василь Олександрович Сухомлинський
  (1918-1970)

  Сухомлинський В. О. – видатний український педагог ХХ ст. Це глибокий знавець і вдумливий дослідник дитячої думки, високообдарований вихователь із самобутнім творчим почерком.
    Багатим джерелом творчості Василя Олександровича була народна педагогічна творчість. Сухомлинський писав, що народ є живим і вічним джерелом педагогічної мудрості. Якби не було постійного духовного спілкування з людьми, не можна б було навчити й виховати підростаюче покоління. Народ дбайливо зберігає і передає від покоління до покоління найцінніше духовне багатство – працелюбність, майстерність, захоплення громадсько-корисними справами. Це багатство повинно бути опорою сімейно-шкільного виховання. Особливу увагу В. О. Сухомлинський звертав на таку народну традицію, як передача від роду до роду працелюбності. Перш за все осередком цієї передачі є сім'я, яка впливає не тільки на своїх, а й на сусідських дітей.
    Загалом є всі підстави стверджувати: Василь Сухомлинський – видатне явище у світовій педагогіці. Тому вивчення і творче використання його педагогічної спадщини – моральний і професійний обов'язок кожного вихователя, кожного працівника освіти.

Mudrist_vlady

 

 

СЕРЦЕ ВІДДАЮ ДІТЯМ
Mudrist_vlady Zapovidi


Василь Олександрович Сухомлинський
  (1918-1970)

  Сухомлинський В. О. – видатний український педагог ХХ ст. Це глибокий знавець і вдумливий дослідник дитячої думки, високообдарований вихователь із самобутнім творчим почерком.
  Народився Василь Олександрович 28 вересня 1918 року в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області (за тогочасними адміністративно-територіальним поділом – село Василівка Василівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії) у незаможній сім'ї. Батько Василя Олександровича, Олександр Омелянович Сухомлинський, працював по найму як тесляр і столяр у поміщицьких економіях та в окремих селянських господарствах. Мати В. О. Сухомлинського, Оксана Юдівна, працювала в колгоспі. Разом з Олександром Омеляновичем вона виховувала, крім Василя, ще трьох дітей – Івана, Сергія та Меланію. Всі вони стали вчителями.
  Навчався у Василівській семирічці. У 1934 році вступив на підготовчі курси Кременчуцького учительського інституту, цього ж року став студентом філологічного факультету. Через хворобу в 1935 році він припинив навчання. 17-річним юнаком Сухомлинський розпочав практичну педагогічну роботу. Працює вчителем української мови і літератури, одночасно заочно навчається в Полтавському педагогічному інституті, який закінчив у 1936 році. З 1938 року і до початку Другої Світової війни Сухомлинський працював в Онуфріївській середній школі. У роки війни він був політруком роти в діючій армії. У зв'язку з тяжким пораненням у 1942 році був демобілізований, почав працювати директором Удмуртії. Після визволення України від фашистських загарбників Сухомлинський повертається на батьківщину. У 1944 році був призначений завідувачем Онуфріївського району Кіровоградської області. У 1948 році стає директором Павлинської середньої школи. Цією школою він керував протягом 23 років, до кінця свого життя.
  В. О. Сухомлинський був вдумливим дослідником дитячої душі, чуйним наставником молоді, педагогом, що втілив у собі найкращі риси учительства.
  Школа була для нього своєрідною педагогічною лабораторією. У 1955 році сільський учитель В. О. Сухомлинський успішно захистив у Київському університеті кандидатську дисертацію на тему: "Директор школи – керівник навчально-виховної роботи". Через рік вийшла його монографічна робота "Виховання колективізму у школярів". У 1960-ті роки В. О. Сухомлинський написав свої найкращі книги: "Духовний світ школяра", "Праця і моральне виховання", "Моральний ідеал молодого покоління", "Павлинська середня школа", "Серце віддаю дітям". Останньою публікацією Сухомлинського була стаття "Слово до учнів". Після смерті педагога вийшли праці: "Народження громадянина", "Мудра влада колективу", "Розмова з молодим директором", "Як виховати справжню людину" та ін.
  Помер В. О. Сухомлинський 2 вересня 1970 року. Праця педагога відзначена багатьма урядовими нагородами. Він автор 36 монографічних праць і брошур, більше 600 статей на різноманітні педагогічні теми, близько 1200 художніх творів для дітей.
  Багатим джерелом творчості Василя Олександровича була народна педагогічна творчість. Сухомлинський писав, що народ є живим і вічним джерелом педагогічної мудрості. Якби не було постійного духовного спілкування з людьми, не можна б було навчити й виховати підростаюче покоління. Народ дбайливо зберігає і передає від покоління до покоління найцінніше духовне багатство – працелюбність, майстерність, захоплення громадсько-корисними справами. Це багатство повинно бути опорою сімейно-шкільного виховання. Особливу увагу В. О. Сухомлинський звертав на таку народну традицію, як передача від роду до роду працелюбності. Перш за все осередком цієї передачі є сім'я, яка впливає не тільки на своїх, а й на сусідських дітей.
  Сухомлинський порівнював хорошого учня з досвідченим слюсарем, який кожного разу, беручи інструмент, не розглядає його, оскільки він його вже добре знає, а відразу починає працювати. Цього можна досягти, якщо в процесі навчання постійно буде діяти "інструмент мислення", будуть даватися учням правильні установки, що потрібно назавжди запам'ятати і чому.
  На думку Василя Олександровича, учитель повинен удосконалювати володіння такими уміннями і навичками: спостерігати явища навколишнього світу; думати, порівнювати, протиставляти, знаходити незрозуміле; дивуватися; висловлювати свою думку; виділяти логічно закінчені частини в прочитаному і встановлювати зв'язок між ними і т. д.
  Загалом є всі підстави стверджувати: Василь Сухомлинський – видатне явище у світовій педагогіці. Тому вивчення і творче використання його педагогічної спадщини – моральний і професійний обов'язок кожного вихователя, кожного працівника освіти.

8

  Мосіяшенко В. А. Історія педагогіки України в особах : навч. посіб. для вищ. пед. навч. закл. / В. А. Мосіяшенко, О. І. Курок, Л. В. Задорожна. – Суми : Університетська книга, 2005. – 266 с.

  У навчальному посібнику розглядаються діяльність та творча спадщина визначних представників педагогічної думки від часів Київської Русі-України до кінця ХХ століття відповідно з історичними періодами, зокрема висвітлена діяльність та творчість В. О. Сухомлинського.

11

  Спогади про Сухомлинського / [ред.: В. І. Ковальчук, Т. К. Хорунжа]. – Київ : Радянська школа, 1990. – 223 с. : іл.

  Книга присвячена видатному вченому-педагогу, ім'я якого вкарбувалося в пам'яті учительства назавжди. Ви ознайомитесь з пошуками і знахідками, думками і досвідом В. О. Сухомлинського.

12

  Сухомлинський В. О. Батьківська педагогіка / В. О. Сухомлинський ; [вступ. ст., підгот. тексту В. Ф. Шморгуна]. – Київ : Радянська школа, 1978. – 263 с.

  Книга присвячена питанням сімейного виховання. В. Сухомлинський зазначає, що найвищою, найблагороднішою та найпочеснішою мрією кожного батька і матері творення людини, оскільки вони не тільки продовжують свій рід і відтворюють себе в своїх дітях, вони несуть відповідальність за нову людину, людство і його майбутнє загалом.

 

13    Сухомлинський В. О. Народження громадянина / В. О. Сухомлинський. – Київ : Радянська школа, 1970. – 287 с.

  Автор присвячує дану книгу найскладнішому періоду розвитку й вихованню людини – отроцтву. Вона є продовженням книги "Сердце отдаю детям".

14    Сухомлинський В. О. Розмова з молодим директором / В. О. Сухомлинський. – Київ : Радянська школа, 1988. – 282 с.

  Висвітлюються питання організації навчального процесу в школі і керівництва їм. Автор ділиться з молодими керівниками шкіл досвідом роботи, думками про виховання та освіту школярів, висвітлює особливості творчої праці вчителя.

15    Сухомлинский В. А. Сердце отдаю детям / В. А. Сухомлинский. – 7-е изд. – Киев : Радянська Україна, 1981. – 382 с. : ил.

  Автор знайомить читача з тим, як він допомагає своїм вихованцям пізнавати світ навколо себе, виховувати громадянську гідність, віру в добро та дружбу.

16   Сухомлинський В. О. Сто порад учителеві / В. О. Сухомлинський ; [ред. Г. М. Вакар]. – Київ : Радянська школа, 1988. – 302 с.

  У книзі видатного педагога подаються поради з питань організації, змісту, форми, методів і прийомів навчально-виховної роботи, самовиховання учнів. Широко висвітлюється в цьому плані досвід Павлиської середньої школи.

17

  Сухомлинський В. О. Вогнегривий коник : [казки, притчі, оповідання] / Василь Сухомлинський. – Київ : Знання, 2017. – 255 с. : іл.

  Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем Сухомлинським. Кожна казка, кожне оповідання показують читачам неповторну красу природи, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим.

  Статті з періодичних видань:

1. Баранюк І. Василь Сухомлинський про гармонію емоційно-образного та логіко-розумового у вихованні дитини / І. Баранюк // Рідна школа. – 2017. – № 3–4. – С. 46–50.

  У даній статті досліджено науково-педагогічні концепти щодо взаємодії емоційно-образних та логіко-розумових моментів у виховному процесі, обґрунтовані Василем Сухомлинським. Найвиразніше та системно ці концепти висловлено в його відомій книжці "Серце віддаю дітям".
  В. Сухомлинський обстоював гармонійне поєднання естетичного (художньо-образного) та логіко-розумового виховання, на теоретичному та практичному рівнях підтвердив висновки сучасної науки про важливість взаємодії функцій лівої та правої півкуль головного мозку. На такій інтеграції ґрунтується творчий, розумовий розвиток дитини.

2. Бех І. Плекаємо особистість. Заповіти Василя Сухомлинського / І. Бех // Дошкільне виховання. – 2018. – № 8. – С. 6–8.

  Проблема виховання особистості ніколи не втратить актуальності. Змінюються покоління, діти, суспільні умови, та незмінними залишаються загальнолюдські цінності й моральні орієнтири. Розмірковуючи над механізмами їх формування в сучасних дошкільнят, звернімося до спадщини видатного педагога й мислителя.

3. Богуш А. Патріотичний вектор образу "Батьківщина" в педагогічній спадщині Василя Сухомлинського / А. Богуш // Рідна школа. – 2017. – № 1–2. – С. 27–30.

  У статті проаналізовано проблему патріотичного виховання, зокрема любов до Батьківщини, в педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського. Розкрито сутність понять "Батьківщина", "патріотизм", "патріотичне виховання" в розумінні вченого. Висвітлено критерії і засоби патріотичного виховання дітей.

4. Богуш А. Творення Людини. Батьківська педагогіка Василя Сухомлинського / А. Богуш // Дошкільне виховання. – 2018. – №8. – С. 3–5.

  Виховання дитини починається в родині. Але й самих батьків також треба виховувати. Це завдання, визначене Василем Сухомлинським, залишається актуальним і нині. З нагоди ювілею видатного педагога в даній статті пропонується пригадати його головні постулати і поміркувати, наскільки ми дотримуємося їх у своєму житті.

 

5. Бондар Л. Диференційований підхід до організації навчальної діяльності молодших школярів у педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського / Л. Бондар // Рідна школа. – 2015. – № 5–6. – С. 13–16.

  Питання диференціації навчання школярів має довгу історію розвитку, а сьогодні набуло особливої актуальності. Звернення до педагогічної спадщини В. О. Сухомлинського дасть змогу переосмислити нагромаджений видатним педагогом досвід із сучасних позицій, виокремити найістотніші риси диференційованого підходу до організації навчальної діяльності молодших школярів.

6. Дічек Н. В. Сухомлинський і зарубіжна філософсько-психологічна думка ХХ ст.: збіжності морально-етичних поглядів на суспільство і людину в ньому / Н. Дічек // Рідна школа. – 2015. – № 5–6. – С. 3–8.

  У статті висвітлено ідеї В. Сухомлинського щодо шляхів формування в майбутніх громадян культури потреб, до яких педагог відносив виховання усвідомленого, прийнятого особистістю прагнення до домінування в її житті духовних потреб над матеріальними, різнобічну діяльність як спосіб самореалізації і задоволення її потреб та інтересів, альтруїстичне тлумачення свободи людини, любов до людей як джерело радості від служіння ближньому.

7. Мартинюк О. Красиві слова і красиве діло: урок літературного читання за творами Василя Сухомлинського, 3 клас / О. Мартинюк // Початкова школа. – 2017. – № 9. – С. 45–47.

  Урок літературного читання ознайомить учнів з біографією Василя Сухомлинського. Допоможе їм усвідомити основну думку твору, охарактеризувати дійових осіб, та дати оцінку їхнім вчинкам. Розвивати творчі здібності школярів, уміння складати логічні розповіді на морально-етичні теми. Виховувати любов до ближнього, бажання робити добрі справи.

8. Нагорна О. Формування екологічної свідомості молодших школярів на літературній спадщині В. О. Сухомлинського / О. Нагорна // Початкова школа. – 2016. – № 9. – С. 32–36.

  У статті висвітлено важливу проблему, що турбує людство – екологічну. Описано шлях формування екологічної свідомості та екологічної культури молодших школярів на літературній спадщині В. О. Сухомлинського.

9. Савченко О. Аксіологічні смисли літературної спадщини Василя Сухомлинського: філософія для дітей / О. Савченко // Рідна школа . – 2017. – № 9–10. – С. 44–48.

  У статті йдеться про ціннісний потенціал літературної спадщини Василя Сухомлинського. Обґрунтовано, що духовним осердям творів В. О. Сухомлинського є утвердження у почуттях, свідомості, вчинках дітей позачасових цінностей, які єднають педагогіку з філософією. Стверджується, що в умовах модернізації освіти варто переосмислювати твори педагогів-класиків, до яких належить Василь Сухомлинський.

 

10. Титаренко Л. Ідеї педагога-гуманіста в сучасній початкові школі / Л. Титаренко // Початкова школа. – 2015. – № 9. – С. 5–8.

  Загальноосвітня школа І ступеня "Мрія" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області – опорна в місті й області коли йдеться про трансформацію ідей В. О. Сухомлинського для забезпечення цілісного процесу навчання та виховання особистості в системі громадянської освіти засобами новітніх технологій. В статті популяризується досвід роботи шкільного колективу з цієї проблеми, викликати інтерес до творчості В. О. Сухомлинського, бажання використовувати ідеї видатного педагога-гуманіста у практичній діяльності.

11. Тоцька Т. Філософія для дітей та дорослих. За творами В. Сухомлинського / Т. Тоцька // Дошкільне виховання. – 2018. – № 8. – С. 20–23.

  В даній статті висвітлюються нинішні реалії, які вимагають від працівників освіти переосмислення багатьох канонів, починаючи зі світоглядних позицій, ставлення до життя, і створення нової філософії виховання дошкільнят. Джерела і наснагу для розв'язання цих складних завдань можна знайти у педагогічній спадщині В. Сухомлинського. Своїм досвідом ділиться керівник дитсадка, у якому вже багато років упроваджують ідеї видатного педагога.

12. Хайруліна В. Ідеї В. О. Сухомлинського належать світу / В. Хайруліна // Рідна школа. – 2015. – № 5–6. – С. 9–13.

  У статті висвітлюється перебування української делегації в КНР. Розглянуто основні напрями діяльності навчальних закладів Китаю щодо популяризації ідей В. О. Сухомлинського. Проаналізовано досягнення та інновації китайської педагогічної системи. Розкрито важливість співпраці між Україною і Китаєм для обміну досвідом та подальшого впровадження провідних ідей Василя Олександровича в навчальних закладах двох країн.

 

Підготувала:

  бібліотекар відділу абонемента
  Я. Д. Петруняк

×
Den_Nezalezhnosti

ЄДНІСТЬ РІДНОЇ ЗЕМЛІ - ОСНОВА НАЦІЇ І ДЕРЖАВИ

 

Любить Україну, як сонце любіть, як вітер і трави і води.
В годину щасливу і радості мить, любить у годину негоди...

  

  День Незалежності України – державне свято, яке щорічно відзначається 24 серпня на честь прийняття Верховною радою УРСР "Акта проголошення незалежності України", що прийнято вважати датою утворення держави Україна.
  Україна – це те, що живе вічно, а ми у цій вічності лише вітер, що вносить зміни поривом своїх думок і бажань. Осягнення важливості власної особистості у формуванні нації та безкорислива праця в ім'я земляків – найблагородніше, що може зробити людина за життя. Лише дві категорії вічні – земля і народ. І якщо, за словами співака Святослава Вакарчука, ми сприйматимемо Україну не лише як землю своїх батьків, а і як землю своїх дітей – прийдуть зміни.

  До уваги користувачів бібліотеки відділ абонемента пропонує віртуальну виставку, присвячену Дню Незалежності України – "Єдність рідної землі – основа нації і держави".

Den_Nezalezhnosti

    ЄДНІСТЬ РІДНОЇ ЗЕМЛІ - ОСНОВА НАЦІЇ І ДЕРЖАВИ

Любить Україну, як сонце любіть, як вітер і трави і води.
В годину щасливу і радості мить, любить у годину негоди...

  

  День Незалежності України – державне свято, яке щорічно відзначається 24 серпня на честь прийняття Верховною радою УРСР "Акта проголошення незалежності України", що прийнято вважати датою утворення держави Україна.
  Україна – це те, що живе вічно, а ми у цій вічності лише вітер, що вносить зміни поривом своїх думок і бажань. Осягнення важливості власної особистості у формуванні нації та безкорислива праця в ім'я земляків – найблагородніше, що може зробити людина за життя. Лише дві категорії вічні – земля і народ. І якщо, за словами співака Святослава Вакарчука, ми сприйматимемо Україну не лише як землю своїх батьків, а і як землю своїх дітей – прийдуть зміни.

  До уваги користувачів бібліотеки відділ абонемента пропонує віртуальну виставку, присвячену Дню Незалежності України – "Єдність рідної землі – основа нації і держави".

  

Chas_natsionalnoho_probudzhennia

  Гальчинський А. С. Час національного пробудження : публіц. есе / А. С. Гальчинський ; Нац. ін-т стратег. дослідж. – Київ : НІСД, 2004. – 148, [2] с.

  У книзі акцентується увага на особливостях нового етапу розвитку Української Держави, де ключовою є проблема відродження української політичної нації, відтворення її ідентичності, утвердження національної свідомості та національної гідності. Основна теза, яку відстоює автор, – "в Європу – через політику самоствердження".
  Книга розрахована на масового читача.

Iliustrovana_entsyklopediia

  Ілюстрована енциклопедія історії України : в 3 т. Т. 1. Від найдавнішого часу до кінця 18 ст. / [авт. тексту О. Кучерук ; ілюстр. та худож. оформ. Л. та С. Голембовських і С. Білостоцького ; наук. ред. Л. Федорова]. – Вид., переробл., допов. – Київ : Спалах, 2004. - 215 с. : іл.

  В енциклопедії подано короткі характеристики видатних діячів минулого, розглянуто значну кількість подій, явищ, пам'яток літератури, історії та культури, починаючи з давніх-давен і до кінця XVIII ст. Краще осягнута багатовікову історію нашої держави допоможуть численні ілюстрації, карти, схеми. Призначена школярам старших класів, абітурієнтам, студентам вузів і технікумів, а також широкому загалу читачів, які бажають поглибити свої знання.

Proekt_Ukraina

  Проект "Україна". Галерея національних героїв / авт.-упоряд. А. Ю. Хорошевський. – Харків : Бібколектор, 2012. – 409 с., іл.

  У цій книзі представлені нариси про найвидатніших особистостей минулого та сучасності, які народилися в Україні, своїми працями та талантами прославляли цю країну і вплинули на хід ії історії.
  Життєписи знаменитих діячів культури, науки, військової справи, спорту (Т. Шевченко, Г. Сковороди, Е. і Б. Патонів, братів Кличко і багатьох інших), нариси про людей, чиї імена досі незаслужено перебувають у тіні – І. Паскевич, І. Гудович, Г. Гамова. А між тим вони чимало сприяли зростанню науки, культури, були великими фахівцями військової справи, так що своє місце в "Галереї національних героїв" займають поправу.

Natsionalna_ideia

  Лук'яненко Л. Г. Національна ідея і національна воля / Л. Г. Лук'яненко ; Міжрегіон. акад. упр. персоналом. – Київ : [б. в.], 2003. – 292 с.

  У просвітницько-публіцистичній праці автор розглядає наріжне питання ідеології української держави, дає оцінку державотворчого процесу в Україні, його окремих складових – економічних, політичних, соціальних, моральних, а також осіб, що брали й беруть у ньому участь. Головною темою є проблема національної ідеї, рефреном – заклик до єдності народу через відродження мови, культури, національної гордості, любові до України.

Hetmany_Ukrainy

  Гетьмани України : для дітей шк. віку та людей, які цікавляться історією / [уклад. В. П. Товстий ; худож. С. М. Пущенко]. – Харків : Промінь, 2007. – 247 с.

  Книга розповідає про минуле нашої рідної України, про народження козаччини, боротьбу запорозьких козаків з ворогами українського народу. Книга присвячена тим, хто з сивої давнини боровся за незалежність України – людям, які вражають своїм сильним духом. Вони усім єством вболівали за долю Батьківщини, боролися за об'єднання Правобережної і Лівобережної України. Читач дізнається, як Україна крок за кроком йшла до своєї незалежності.
  Книга розрахована на дітей шкільного віку, а також всіх, хто прагне поглибити свої знання.

Istoriia_Ukrainy

  Уривалкін О. М. Історія України (кінець XVII – початок XXI століття) : посібник / О. М. Уривалкін. – Київ : КНТ, 2007. – 433 с.

  Автор на базі новітніх джерел та досліджень, як вітчизняної, так і зарубіжної історичної науки, пропонує читачам посібник з історії України кінця XVII – початку XXI століття. У виданні проаналізовано події політико-соціального, економічного характеру, особливості духовного розвитку суспільства, взаємини України з сусідами, викладено динаміку боротьби за державність, успіхи та втрати на цьому шляху. Посібнику властиві неупередженість, об'єктивність поглядів, прагнення оптимально поєднати факти і тенденції.

Kniazi_Ostrozki

  Кралюк П. М. Князі Острозькі / П. М. Кралюк. – Київ : Укрвидавполіграфія, 2012. – 126 с.

  Вагому роль в історії українських земель періоду Середньовіччя відіграла династія князів Острозьких, зокрема її представники Костянтин Іванович (бл. 1460–1530) та його син Василь-Костянтин (1526–1608). Саме після розпаду Київської Русі, а пізніше загибелі Галицько-Волинської держави виступили продовжувачами давньоруських політичних та культурних традицій, про це свідчать найяскравіші діяння представників цієї династії – військові перемоги над татарами, Оршанська битва, видання Острозької Біблії 1581 р., заснування першої вищої школи на східнослов'янських землях, видавнича діяльність Острозької друкарні, боротьба проти Берестейської унії тощо.

Danylo_Halytskyi

  Котляр М. Ф. Данило Галицький : біогр. нарис / М. Ф. Котляр. – Київ : Альтернативи, 2002. – 327 с.

  У книзі дається життєпис видатного державного діяча, полководця та дипломата Давньої Русі, галицько-волинського князя Данила Романовича Галицького (1201–1264). Він присвятив своє життя справі об'єднання східнослов'янських земель, відновленню цілісної давньоруської держави часів свого славного предка Володимира Мономаха. Життєпис створено на ґрунті великого кола вітчизняних і зарубіжних джерел і є підсумком більш ніж двадцятилітніх досліджень автора. Написана в науково-популярній формі, книжка розрахована на істориків та широкі кола любителів минувшини.

Hetman_Danylo_Apostol

  Крупницький Б. Д. Гетьман Данило Апостол і його доба / Б. Д. Крупницький ; авт. передм. В. М. Горобець. – Київ : Україна, 2004. – 285 с.

  Книга присвячена гетьману Данилу Апостолу (1654–1734), непересічній постаті у вітчизняній історії, відважному воїнові, розумному адміністраторові, тямущому господареві.

Pavlo_Skoropadskyi

  Реєнт О. П. Павло Скоропадський / О. П. Реєнт. – Київ : Альтернативи, 2003. – 303 с. : іл.

  Узагальнений історичний нарис про політичного і військового діяча, гетьмана Української Держави (29.04.1918–14.12.1918) Павла Петровича Скоропадського. Він відіграв особливу і помітну роль у новітній історії України, залишивши у ній неповторний слід. Блискучий військовий, який пройшов шлях від кавалергарда до генерал-лейтенанта у царській армії, Павло Скоропадський у буремнії 1917–19І8 рр. втілив на практиці споконвічну ідею української державності. Історичний портрет одного з видатних діячів української історії ХХ століття гетьмана Павла Скоропадського створено на основі вивчення сучасних вітчизняних і зарубіжних праць.

  Книга розрахована на широке коло читачів.

 

Підготувала:
  бібліотекар відділу абонемента
  Н. Б. Лаврентьєва

×

СУЧАСНЕ УКРАЇНСЬКЕ ФЕНТЕЗІ

  Фентезі – це жанр літератури, заснований на використанні міфологічних та казкових мотивів.
  Багатовікова українська культура створила досить міцне підґрунтя для написання романів та повістей цього жанру. Маємо досить широку базу персонажів, напрацьованих українськими письменниками вісімнадцятого-дев'ятнадцятого століть, та сюжетних елементів, створених міфами, легендами, переказами.
  Так, крім класичних відьом, вовкулак, русалок, домовиків, водяних, українська міфологія та демонологія пропонують авторам у їхнє розпорядження безліч інших цікавих та самобутніх персонажів, унікальних у своїй неповторності.
  Найвідомішим вітчизняним прообразом фентезі ХХ ст. є "Тіні забутих предків" Михайла Коцюбинського, "Лісова пісня" Лесі Українки, "Вій", "Ніч перед Різдвом" Миколи Гоголя, "Конотопська відьма" Григорія Квітки-Основ'яненка і навіть поема "Причинна" Тараса Шевченка.
  Не зважаючи на витіснення фентезі, сучасні українські письменники все ж звертаються до цього жанру.
  Сергій та Марина Дяченки – класичні представники сучасного фентезі.
  Прихильникам романтичного фентезі сподобається творчість сучасної української авторки Дари Корній. Її романи – хитросплетіння кохання та загадковості, де любовна лінія уміло обрамлена магією.
  Тарас Завітайло написав "Зброю вогню", що є, без сумніву, великим досягненням цього жанру. Козаки-характерники, упирі, вовкулаки та інші міфічні та легендарні істоти – це те, що наповнює роман як магією, так і відлунням давніх українських традицій часів козаччини.
  Список сучасних українських романів у жанрі фентезі можна продовжувати до безкінечності...

Suchasne_ukrainske_fentezi
Suchasne_ukrainske_fentezi

СУЧАСНЕ УКРАЇНСЬКЕ ФЕНТЕЗІ  

  Фентезі – це жанр літератури, заснований на використанні міфологічних та казкових мотивів.
  Багатовікова українська культура створила досить міцне підґрунтя для написання романів та повістей цього жанру. Маємо досить широку базу персонажів, напрацьованих українськими письменниками вісімнадцятого-дев'ятнадцятого століть, та сюжетних елементів, створених міфами, легендами, переказами.
  Так, крім класичних відьом, вовкулак, русалок, домовиків, водяних, українська міфологія та демонологія пропонують авторам у їхнє розпорядження безліч інших цікавих та самобутніх персонажів, унікальних у своїй неповторності.
  Найвідомішим вітчизняним прообразом фентезі ХХ ст. є "Тіні забутих предків" Михайла Коцюбинського, "Лісова пісня" Лесі Українки, "Вій", "Ніч перед Різдвом" Миколи Гоголя, "Конотопська відьма" Григорія Квітки-Основ'яненка і навіть поема "Причинна" Тараса Шевченка.
  Не зважаючи на витіснення фентезі, сучасні українські письменники все ж звертаються до цього жанру.
  Сергій та Марина Дяченки – класичні представники сучасного фентезі.
  Прихильникам романтичного фентезі сподобається творчість сучасної української авторки Дари Корній. Її романи – хитросплетіння кохання та загадковості, де любовна лінія уміло обрамлена магією.
  Тарас Завітайло написав "Зброю вогню", що є, без сумніву, великим досягненням цього жанру. Козаки-характерники, упирі, вовкулаки та інші міфічні та легендарні істоти – це те, що наповнює роман як магією, так і відлунням давніх українських традицій часів козаччини.
  Список сучасних українських романів у жанрі фентезі можна продовжувати до безкінечності...

 

Bisova_dusha

  Арєнєв В. Бісова душа, або Заклятий скарб : [повість, оповідання] / Володимир Арєнєв. – Київ : Зелений пес : Джерела М, 2003. – 281, [3] с. – (Алфізика).


  Андрію Ярчуку, козаку-характернику, його життя колись подарували – тож тепер він змушений віддячувати благодійникові. І для цього треба скарб заховати... та не просто заховати – заклясти так, як тільки один Андрій і вміє. Але ж – ви пам'ятаєте? – скарби зазвичай шукають. Цей шукають також. І ціну за нього ладні заплатити чималу... щонайменше – Андрієве життя.
  Повість-фантазія "Бісова душа, або Заклятий скарб" написана відомим київським письменником Володимиром Арєнєвим ще в 2001 році, але популярність її за роки лише зросла.
  Книга "Бісова душа, або Заклятий скарб" є золотим взірцем запізнілого бароко підліткового козацького фентезі в українській літературі.

Karpatska_kazka

  Довгопол Н. Карпатська казка, або За десять днів до Купала / Наталія Довгопол. – 2018. – 149 с.


  Лише один раз на рік, перед святом Купала, відкривається дорога до забутого світу Нав. У тому світі мешкають нявки та чаклунки, міфічні істоти з цапиними ногами, перелесники та богині. Ту дорогу може показати Полудениця, назавжди залишаючи вас в потойбічному світі… Хіба лише ви ризикнете розгадати таємницю купальської ночі. Сестри Леся та Ксеня приїхали в Карпати на відпочинок разом, хоча кожна з них радо б позбулася компанії іншої. Легко ворогувати у великому місті, але що робити на гірських манівцях, де на кожному кроці чатують магічні створіння і неможливо зрозуміти, хто свій, а хто чужий?

Bramnyk

  Дяченки М. та С. Брамник / Марина та Сергій Дяченки. – К. : Зелений пес, 2005. – 288 с. – (Світи Марини та Сергія Дяченків).


  За все в житті доводиться платити, в тому числі – за нерозсудливі юнацькі жарти. І ціна буває зависокою навіть для чарівника. Руал Ільмарранен – талановитий та честолюбний маг – покараний за гордощі. Спочатку перетворений на звичайнісінький вішак, а потім, позбавлений магічного дару, приречений на вічні мандри. А тим часом біля дверей цього світу чатує невідома, але небезпечна Третя сила, впустити яку може лише загадковий Брамник…
  "Брамник" – це перша книга у тетралогії Дяченків "Блукачі". Наступні книги – "Шрам", "Спадкоємець" та "Авантюрист".

Bohynia_i_Konsultant

  Єшкілєв В. Богиня і Консультант : [роман] / Володимир Єшкілєв. – Харків : Фоліо, 2016. – 360, [2] с.


  У новому романі популярного автора поєднуються події сучасності й минувшини, а надто минувшини далекої – сивої давнини. Автор ніби піднімає завісу світу речей і відкриває читачеві багатий невидимий всесвіт – сни, видіння, передбачення майбутнього, читання думок… І крізь усе це червоним променем сяє Камінь Богині, на який упродовж століть, навіть епох полюють різні сили – українські гетьмани та сучасні політики, ордени й окремі люди, Обрані і найманці.

Zbroia_vohniu

  Завітайло Т. Зброя вогню / Тарас Завітайло. – Київ : Наш час, 2007. – 143 с. : ілюстр. – (Нове українське фентезі).


  Наші далекі предки вірили, що окрім того світу, в якому живемо ми, люди, існує ще й світ інший. У тому, іншому світі, живуть боги, духи, демони, русалки, вовкулаки й інші загадкові створіння. В міфах і переказах, казках і легендах дожили вони до наших днів. Наші пращури вірили, що світ чарів і магії не десь далеко, на небі чи під землею... Ні, він поряд. Часто перемежовується зі світом нашим, являючи свою іноді смішну, а часом страшну сутність. А можливо, він не зникнув, той старий, дивний світ? Можливо, ми просто забули, як воно – відчувати його, бачити його, чути?.. Можливо, саме тому, фентезі став таким популярним жанром у всьому світі, і сучасна людина, обтяжена техногенною цивілізацією, намагається побачити іншу, втрачену нею грань буття. Забуті знання і таємниці? Хто знає...

Pokokhaty_vidmu

  Когтянц К. Покохати відьму : роман / Костянтин Когтянц. – Київ : Укрвидавполіграфія, 2013. – 186, [2] с.


  Роман Костянтина Когтянца "Покохати вiдьму" на перший погляд написаний за традиціями героїчного фентезі. Але тільки на перший погляд! Насправді автор викладає сюжет так, наче законів і канонів жанру взагалі не існує. Тут немає демонів-імператорів, герой не здобуває корону, не намагається завоювати чи порятувати світ. Він просто покохав жінку... Однак не звичайну жінку, а чаклунку. Щоправда, вона, м'яко кажучи, зовсім не відповідає стандартним уявленням про чародійок... М'яко кажучи!...

Chyhyrynskyi_sotnyk

  Кононович Л. Чигиринський сотник : роман / Леонід Кононович ; [авт. передм. І. Бондар-Терещенко]. – Харків : Фабула : Ранок, 2016. – 524, [4] с. – (Сучасна проза України).

  "Чигиринський сотник" – це справжній лицарський роман, який на догоду сучасній моді доводиться рекламувати, як "козацьке фентезі".
  Саме тут Дике Поле і Базавлуцький ліс, де в пеклі Чорнобог-Триглав панує, а на цьому світі йому служать відьми, перелесники і песиголовці. І де живуть козаки-характерники, що моляться батькові Дажбогові та Матері Божій, Пречистій Ладі, до чиєї історії автор роману сюжетні ходи прокладає.

Honykhmarnyk

  Корній Д. Гонихмарник : роман / Дара Корній. – 3-тє вид., стереотип. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 330, [3] с.


  З давніх-давен серед людей живуть дводушники-гонихмарники, істоти, що наділені надзвичайними силами. Вони можуть керувати хмарами, викликати дощ, бурю, град або відводити їх від села. Дівчина закохалася в хлопця, не здогадуючись, що він – гонихмарник. Чи зможуть вони бути разом? "Треба мати дуже прозорливе, дуже українське серце, щоби побачити дводушників. Дара Корній – побачила. І не втаїла від нас, читачів, історію, у якій реальне життя переплелося з містикою українських легенд… Ви читатимете, а над вами витатиме легкий вітерець української магії…" – Люко Дашвар.
  "Гонихмарник" – це перший роман Д. Корній в жанрі фентезі, після публікації якого письменниця отримала неофіційне звання "української Стефані Майєр".

Zvorotnyi_bik_svitla

  Корній Д. Зворотний бік світла : роман / Дара Корній. – 2-ге вид., стереотип. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 317, [1] с.

  Поки прихильники сутінкової саги сумують над тим, що Стефані Маєр відклала завершення свого роману "Сонце півночі" (сповідь Едварда Каллена), її українська колега Дара Корній започаткувала власну сагу. Зазирніть у чорну душу темного безсмертного – і ви побачите там кохання, яке виточило лють. Сутінки спустилися на світ Чотирьох Сонць, коли лихий Стрибог, стоячи на Дівич-горі, віддавав накази нищити, палити все, що було дорого Птасі – на той час безпорадній дівчинці. Це згодом вона стане найсильнішою з світлих безсмертних і… пробачить йому, і покохає, і приборкає звіра… Але чому надзвичайну дитину ціною власного життя йому народить звичайна смертна жінка?
  Світло не може існувати без темряви, а інколи вони навіть закохуються одне в одного: Птаха – світла безсмертна, Стриб – темний. А от Мальва ще не визначилася, більше того – дівчина донедавна й гадки не мала про своє покликання і про те, чия кров тече в її жилах. До сімнадцяти років Птаха берегла її як зіницю ока, та вже час її квіточці розпускати пелюстки – чорні чи білі, новонароджена безсмертна обиратиме сама!

Kryla_koloru_khmar

  Корній Д. Крила кольору хмар : роман / Дара Корній, Тала Владмирова. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 314, [1] с.


  Спільний роман Дари Корній і Тали Владмирової "Крила…" розширює фантастичний вимір у сучасній українській прозі, і це є водночас важким і цікавим творчим завданням. Здавалося б, стільки зараз написано і перекладено текстів у жанрі фентезі, що віднайти власний унікальний, органічний шлях доволі непросто, і все ж письменницям це вдалося. "Яким чином?" – може поцікавитися скептично налаштований читач. Шляхом сакралізації і десакралізації звичайного й усталеного! І це не просто гра слів, а властивість тексту Дари Корній і Тали Владмирової.

Shchodennyk_Mavky

  Корній Д. Щоденник Мавки : роман / Дара Корній. – 3-тє вид. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 299, [1] с.


  Сюжетна канва роману переплетена мереживом легенд та притч, в яких відчуваєш всю загадковість та чарівливість української магії у її найвищому розумінні та сутності. Прагнете дізнатись, що найважливіше на світі? Тоді ця прекрасна книга, написана бездоганно літературно вишуканою "львівською" українською мовою без найменших огріхів, стане приємним дарунком засніженого вечора у передчутті, очікуванні зимової казки, дива, здійснення найзаповітніших бажань, мрій і сподівань.

Alkhimiia_svobody

  Каторож Я. Алхімія свободи : роман-фентезі / Ярина Каторож. – Луцьк : ПВД "Твердиня", 2015. – 328 с.


  Класичне фентезі передбачає час дії в "умовному Середньовіччі" і створення власного світу, що живе за своїми законами. Саме такі ознаки є у дебютному творі молодої письменниці з Винників. Медина, яка має стати алхіміком-зброярем, несподівано для себе рятує молодшого принца Марка, і тепер може навчатися у найкращого лікаря королівства – саме таку нагороду вона обирає.
  Далі на читача чекає поява темних сил, інтриги, велика кількість персонажів, спроби розібратися у собі і своїх почуттях і, звісно, кохання.

Rubezh

  Олди Г. Л. Рубеж : [роман] / Генри Лайон Олди, Андрей Валентинов, Марина и Сергей Дяченко. – М. : Эксмо, 2008. – 703 с.


  Роман із розповідей, що написаний українськими письменниками Мариною та Сергієм Дяченками у співавторстві з Андрієм Валентиновим та Г. Л. Олді та вперше опублікувався у видавництві "Terra Fantastica" 1999 року.
  . . "філософський бойовик" Г. Л. Олді, тонка лірики М. і С. Дяченків, криптоісторія А. Валентинова – зоряний склад аворів. Малоросія гоголівських часів, древнє юдейське містичне вчення кабала, екзотика фентезійних земель і реальність палаючих хат під Полтавою; і людина, звичайна людина, що прагне знайти свою долю і свою гідність, бажаючи вийти за межі дозволеного, – все це "Рубіж".

Sluha_z_Dobromylia

  Пагутяк Г. Слуга з Добромиля / Галина Пагутяк. – Львів : Піраміда, 2012. – 200 с.


  В романі описуються події 1949 р. і попередніх 800 років в місті Добромилі і його околицях. Слуга з Добромиля — дхампір (син опира і відьми). Паном і наставником Слуги з Добромиля є опир Купець з Добромиля. Вони і їх однодумці "бджоли, що жалять, але не втрачають жала" боронять край від зла, від зовнішніх і внутрішніх ворогів.

Storozhova_Zastava

  Рутківський В. Сторожова Застава : повість / В. Г. Рутківський. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. – 304 с.


  "Сторожова застава" – повість-легенда Володимира Рутківського, події якої розгортаються у 1097 році в стародавній Україні, на території Київської Русі, куди загадково потрапляє звичайний український п'ятикласник та стає свідком героїчних подій.
  За мотивами цієї книги Юрієм Ковальовим у 2015 році знятий український пригодницький фільм-фентезі.

Litopysy_Semysvittia

  Савчук Н. Літописи Семисвіття : роман-міфологема. Кн. 1. Діти переступу / Наталя Савчук. – Тернопіль : Богдан, 2015. – 214, [1] с.


  Десь у глибинах пам'яті роду на тебе тисячоліттями чекав твій першосвіт, твоє Семисвіття. У ті часи на праукраїнських теренах чоловік мало що важив для богів, людськими громадами верховодили чуйні берегині та загонисті лярви, а в Дикому Степу панували птаховичі зі змієвичами та Вражеві діти, котрі зналися з лютими перевертями та мервям. Але якось берегиня з любові до чоловіка замість доньки, котра мала успадкувати всю її силу, народила двійню, вділивши чулості синові. Так у Семисвіття ввійшли "діти переступу" – напівчулі напівмужні берегиничі Врода та Волошко. Рівновагу було порушено. І тепер ніхто не знає, чи зможуть доньки Великої Ма втримати у руках світ, адже мужі почали підступну гру за панування... Наталі Савчук вдалося зазирнути у неймовірну глибочінь українського міфу й донести його до читача живим і багатобарвним, духмяним і многоликим. Подібне в зарубіжній літературі втілив лише Д.Р.Р. Толкін.

Ostannii_shaman

  Тисовська Н. Останній шаман : роман / Наталя Тисовська. – К. : Наш час, 2008. – 392 с. – (Нове українське фентезі).


  Молодий журналіст Юрась Булочка давно мріяв про справжнє відповідальне завдання. Але подорож у районне містечко Рябокінь стала для нього випробовуванням і в прямому, і в переносному значенні слова, адже розплутати загадкове подвійне убивство – це вам не кіт начхав! Та хіба упорався б Юрасик, якби у розслідуванні йому не допомогли химерні істоти, які буцімто живуть тільки у казках?.. – Овва! Ви не вірите ні в лісових духів, ні в домовиків? А може, вам просто боязко зазирнути у незнане? Бо насправді воно зовсім поряд – варто тільки прокласти місточок між світом реальним і світом химерним, варто тільки захотіти побачити невидиме...

 

Підготувала:
  бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії
  І. В. Розумій

×
Knyho_mandry

КНИГО-МАНДРИ. УКРАЇНСЬКІ КНИЖКИ ПРО РІЗНІ КУТОЧКИ СВІТУ

  Старовинне китайське прислів'я каже, що шлях у тисячу літ починається з одного кроку. Дійсно, кожна велика мандрівка бере початок з маленького зрушення, з мрії, задуму, крихітної відмітки на мапі. Багатьом з нас кортить побачити світ, познайомитися з іншими культурами, екзотичними традиціями, мешканцями далеких країн, міст, селищ, островів. Почати таке знайомство можна з туристичних буклетів та інтернет-серфінґу, а можна і з книжок українських авторів.
  У наступному переліку ви знайдете тревелоги та щоденники, збірки оповідань, натхненні історії для дорослих та дітей, здатні відправити читача у чарівну подорож, відкрити таємниці та розповісти цікавинки про різні куточки світу.

  

Yaponski_istorii

  Ів Галина. Японські історії : збірка оповідань / Галина Ів. – Київ: КМ-БУКС, 2016. – 192 с.

  Книга письменниці Галини Ів являє собою збірку оповідань, які занурюють читача в різні ситуації і розкривають особливості життя в далекій Країні вранішнього сонця. Авторка щиро і небайдуже проведе вас стежками і автострадами загадкової далекої Японії, серйозно, а подекуди з гумором, поділиться тим, що дізналася за останні роки про цю країну та її мешканців. Це не та інформація, яку можна вичитати в путівниках чи в Інтернеті, вона підслухана, підглянута, особисто відчута і пережита автором зі сльозами чи зі сміхом.  

Ukrainskyi_Shpitsberhen

  Беспалов М. Український Шпіцберген / Максим Беспалов. – Київ: Темпора, 2017. – 272 с.

  Мандруючи за Полярне коло, на північний архіпелаг Шпіцберген, автор натрапляє на спільноту українців, що живуть там уже далеко не перший рік. Якою є їхня історія, побут, повсякдення? Якою є історія самого архіпелагу? Як звідти виглядає Україна і що ми, українці, знаємо про співвітчизників на крайній Півночі? Ці рядки – спроба задокументувати реальність, інформацію про яку годі шукати.

Meksikanski_khroniky

  Кідрук М. Мексиканські хроніки. Історія однієї Мрії : роман / Максим Кідрук. – Київ: Нора-Друк, 2009. – 301 с.

  Максим Кідрук – письменник, мандрівник, колумніст журналу XXL, автор першого українського технотрилера. Роман "Мексиканські хроніки. Історія однієї Мрії" заснований на реальному досвіді. Письменник розповідає про свою подорож Мексикою. Мандрівка подарувала йому не тільки незабутні враження для написання книги, а й багато друзів з різних країн.

Z_taburetom_do_okeanu

  Кантер Л.  З табуретом до океану / Леонід Кантер, Павло Солодько. – Харків: Фоліо , 2014. – 319 с.

  Ця книжка розповідає про пригоди друзів, які, сидячи одного разу на кухні, вирішили віднести чотири табурети з цієї кухні до чотирьох океанів – Атлантичного, Індійського, Льодовитого й Тихого – та залишити їх як пам'ятки на узбережжях. Звичайні кухонні табурети. Сказано – зроблено. За п'ять років три табурети вже стояли на берегах трьох океанів. Залишився останній – Тихий. І ось мистецький спецназ висаджується у Нью-Йорку. На кожного – по 33 долари та 33 центи, а також паспорт з візою. Група має місію: перетнути Америку з півночі на південь до мису Горн, рухаючись через десятки країн і кордонів, через гори, пустелі та джунглі. Друзів чекають любов і зрада, дружба і війна, смерть і народження… 14 місяців захоплюючих пригод українців в Америці.   

Perekhozhi

  Логвиненко Б. Перехожі. Південно-Східна Азія / Богдан Логвиненко. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. – 232 с.

  Ці короткі історії – наче портрети тих, кого автор зустрічає під час своєї подорожі Таїландом, Лаосом, В'єтнамом, Малайзією та Сінгапуром. Портрети людей живих і справжніх – без прикрас, без вигадок і художніх метафор. Портрети прості і спонтанні. Тут корінні мешканці і туристи, індійські студенти і в'єтнамські мільйонери, типові таксисти і нетипові власники кафе. Усі, чиїми очима дивиться мандрівник, усі, чиїми вухами він слухає. Ті, ким захоплюється, ті, кому дивується, ті, яких не розуміє. Ті, які його обдаровують – і, може, він сам не знає, хто більше: старий дисидент, який дає цінні поради про життя, чи десятирічний хлопчик, що не боїться розповідати про свої мрії...

Paryzh_i_London

  Ящук-Коде О. Париж і Лондон – столиці мого життя / Олена Ящук-Коде. – Київ : КМ-БУКС, 2017 – 256 с.  

  Книга розповідає читачу одразу про дві країни – Францію та Велику Британію. І навіть не стільки про країни, як про їхні столиці, де авторці довелося подовгу мешкати. Олена Ящук-Коде показує Париж і Лондон через призму власного їх сприйняття, через пережите там, через свій життєвий досвід, тобто – суб'єктивно. Можливо, хтось побачив ці міста інакше, адже скільки людей, стільки і поглядів на світ. Досвід українки у столицях європейських країн – навчання, шлюб, народження дітей, подорожі, культурні цінності, їжа, інфраструктура, побут, безпека і теракти, психологія місцевих мешканців і емігрантів – про все це з гумором і сумом небайдуже від українки з Європи. Книжка розрахована на найширше коло читачів.   

Baby_travel

  Карпа І. Baby travel. Подорожі з дітьми або, Як не стати куркою : роман / Ірена Карпа. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2014. – 208 с.

  Перед вами чудова книжка: позитивна, весела, повчальна. Ірена Карпа ділиться власним, набутим у численних подорожах, досвідом. Що робити з дітьми у мандрівці на Західні Гаїті, до Індії, Піренеїв у Франції чи по незвіданих посполитим туристом Балканах? З малими непосидами Ірену чекають нові відкриття, всілякі пригоди, конфузи і радість від нових вражень. Пригоди з епатажною письменницею і її дітьми починаються!

Italiia_pid_mikroskopom

  Олендій Л. Італія під мікроскопом / Леся Олендій. – Київ: КМ-БУКС, 2017. – 224 с.

  Італія стоїть на другому місці у списку десяти найкрасивіших країн. Але ця книга – не путівник її відомими місцями. Авторка вирішила показати нам Італію зсередини, але не очима туриста чи заробітчанина. З цієї збірки оповідань, де кожне – окрема зернина для роздумів, ви дізнаєтеся і про культуру країни, і про звички та звичаї її мешканців, про їхні радощі та проблеми. "Італія під мікроскопом" – це охудожнені враження сучасної українки від сучасної Італії, де та мешкає вже чимало років.

Kytaiskyi_shchodennyk

  Смаль Ю. Китайський щоденник української мами / Юлія Смаль. –  Київ: КМ-БУКС, 2016. – 224 с.

  Письменниця Юлія Смаль у формі щоденникових записів ділиться своїм досвідом півторарічного проживання в Китаї разом з родиною – чоловіком і трьома дітьми. Це не інформація з туристичного буклета, а реальні історії з життя родини в провінційному містечку Піньху, а також враження від подорожей країною. Роздуми українки про спільне і відмінне, смішне і сумне, кумедне і філософське.

Makedonski_opovidky

  Багряна А. Македонські оповідки / Анна Багряна. – Київ: КМ-БУКС, 2016. – 256 с.

  "Македонські оповідки" – перша книга нової серії "Відкрий світ". Перша зі збірок оповідань, автори яких подовгу мешкали у різних країнах світу. Вони розповідають про побачене – подібне чи відмінне від нашого життя, розкривають особливості побуту та менталітету корінного населення, показують народні традиції та культурну спадщину різних країн. Кожна збірка серії - ніби подорож із доброзичливим провідником-українцем, який веде читача за руку у відкритий ним самим світ і щедро ділиться власними враженнями. Письменниця, драматург і поет Анна Багряна пише про цю збірку так: "З одного боку, ця книга для мене є підсумком прожитих у Македонії шести років, з іншого – лише маленькою часточкою того, що мені вдалося побачити, почути й відчути за цей час".  

Lontom

  Ославський Б. Льонтом. Дороги і люди / Богдан Ославський. – Брустури: Дискурсус, 2015. – 184 с.

  У цій книжці із непідробною щирістю та невимушеністю автор розповідає про життя у дорозі, зміну ландшафтів і настроїв, але найбільше – про людей, які трапляються йому на шляху. Перед читачем, без прикрас чи зайвої патетики, відкриваються закапелки далекого і близького світу: Кубань і Кавказ, пустелі Середньої Азії та Ферганьска долина, селища і міста Грузії, Узбекистану, Казахстану, Киргизії, Росії та України. Подорож "льонтом" – без великої мети і не для подвигу, можливо, лише заради того, щоб зрозуміти, що "сонце і місяць одні, де б ти не був".

Leksykon_intymnykh_mist

  Андрухович Ю. Лексикон інтимних міст : [довільний посіб. з геопоетики та космополітики] / Юрій Андрухович. – Чернівці: Книги – XXI : Meridian Czernowitz, 2016. – 434 с.

  Збірка 111 історій про різні куточки світу, у яких довелося побувати автору, така собі художньо оформлена абетка спогадів, фантазій та міркувань, замішаних на географії. Це роман з географією – і в сенсі любовному, і в жанрі літературному. Нью-Йорк, Єнакієве, Берлін, Гайсин, Вінниця, Ізяслав, Львів, Ужгород,Тернопіль, Хуст, Чернівці, Цурюпинськ, Чернівці, Стокгольм, Париж, Лісабон, Краків, Женева, Ґуадалахара. Ці та інші міста в одну книжку, в один роман могло поєднати тільки життя чи Провидіння.

Avtostopom_na_krai_svitu

  Волощук О. Автостопом на край світу / О. Волощук. – Чернігів: Сіверщина, 2008. – 218 с.

  Від Чернігова до острова Шикотан, через тайгу і уранові рудники, через болота і залишки концтаборів пройшов і проїхав спеціальний кореспондент газети Сіверщина Олександр Волощук.

Kavkazkyi_shchodennyk

  Волощук О. М. Кавказький щоденник / Олександр Волощук. – Чернігів: Лозовий В. М., 2012. – 176 с.

  У своїй книзі відомий чернігівський мандрівник і журналіст Олександр Волощук розповідає про власну подорож по Кавказу. Читач пройде по лісовозних дорогах Адигеї, разом з автором підніметься на вершину Ельбрусу і побачить дивовижно красиву Аргунську ущелину, отримає насолоду від знайомства з гірською Інгушетією і побуває на місці Бесланської трагедії, пройде автостопом по місцях колишніх і нещодавніх кавказьких воєн і познайомиться з багатьма цікавими людьми.

Moia_Chekhiia

  Гончарова-Ямборова В. Моя Чехія, моя Словаччина / Віта Гончарова Ямборова. – Київ: КМ-БУКС, 2017. – 240 с.

  Книга розповідає читачу одразу про дві досить близькі до України країни - Чехію і Словаччину – не як туристичний путівник, а вустами авторки-українки, котра мешкає там з підліткового віку. Віта Гончарова-Ямборова сьогодні є відомою письменницею-детективісткою у Словаччині. Вона ділиться своїми спогадами про те, як відкривала для себе ці краї, мову і людей, їхню культуру й традиції, знаходить подібне до України і відмінне, смішне і сумне. Авторка веде у часі і просторі, щиро ділиться своїми відкриттями, спогадами і планами, завдяки їй читач дійсно відкриває собі незнаний раніше світ, навіть якщо йому вже доводилося бувати у цих країнах.

 

Підготувала:
  головний бібліограф
відділу наукової інформації та бібліографії
  О. М. Плаунова

×

ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ КІСТЯКІВСЬКИЙ   

  26 березня 2018 року виповнюється 185 років від дня народження нашого земляка, видатного українського вченого, юриста, історика, археографа і громадського діяча Олександра Федоровича Кістяківського (1833–1885).
  Народився Олександр Федорович 26 березня 1833 року в селі Городище Сосницького повіту Чернігівської губернії (тепер село Менського району Чернігівської області) у родині священика.
  У 1852 році закінчив Чернігівську духовну семінарію, а в 1857-му – юридичний факультет Київського університету. Після навчання кілька років перебував на службі в державних установах Санкт-Петербурга.
  У 1861–1862 роках Олександр Кістяківський – помічник редактора першого українського журналу "Основа", який видавався в Санкт-Петербурзі упродовж 1861–1862 років. В "Основі" опублікована праця Олександра Федоровича "Характеристика російського і польського законодавства про кріпосне право щодо Малоросії", якою він привернув до себе увагу наукових кіл як талановитий дослідник.
  З 1864 року – приват-доцент Київського університету. На початку 1869 року обирається екстраординарним, а в лютому 1870 – ординарним професором кафедри кримінального права і судочинства. На цій посаді працював до останніх днів життя. Згодом Олександра Кістяківського обирають почесним членом Санкт-Петербурзького й Московського університетів, Московського юридичного товариства, дійсним членом Товариства любителів природознавства, антропології і етнографії при Московському університеті, членом-кореспондентом Відділу Імператорського Російського географічного товариства.

151
151  

ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ КІСТЯКІВСЬКИЙ   

  26 березня 2018 року виповнюється 185 років від дня народження нашого земляка, видатного українського вченого, юриста, історика, археографа і громадського діяча Олександра Федоровича Кістяківського (1833–1885).
  Народився Олександр Федорович 26 березня 1833 року в селі Городище Сосницького повіту Чернігівської губернії (тепер село Менського району Чернігівської області) у родині священика.
  У 1852 році закінчив Чернігівську духовну семінарію, а в 1857-му – юридичний факультет Київського університету. Після навчання кілька років перебував на службі в державних установах Санкт-Петербурга.
  У 1861–1862 роках Олександр Кістяківський – помічник редактора першого українського журналу "Основа", який видавався в Санкт-Петербурзі упродовж 1861–1862 років. В "Основі" опублікована праця Олександра Федоровича "Характеристика російського і польського законодавства про кріпосне право щодо Малоросії", якою він привернув до себе увагу наукових кіл як талановитий дослідник.
  З 1864 року – приват-доцент Київського університету. На початку 1869 року обирається екстраординарним, а в лютому 1870 – ординарним професором кафедри кримінального права і судочинства. На цій посаді працював до останніх днів життя. Згодом Олександра Кістяківського обирають почесним членом Санкт-Петербурзького й Московського університетів, Московського юридичного товариства, дійсним членом Товариства любителів природознавства, антропології і етнографії при Московському університеті, членом-кореспондентом Відділу Імператорського Російського географічного товариства.
  Поряд з професійною, О. Ф. Кістяківський займався також громадською діяльністю, яка часто ставала причиною неприємностей на службі. Був активним членом "Старої Громади" та історичного товариства Нестора Літописця. Зблизився з багатьма відомими громадськими діячами, зокрема: О. Русовим, П. Чубинським, В. Антоновичем. З двома останніми Олександр Федорович мав і родинні зв'язки: дружина Олександра (Леся) – рідна сестра дружини В. Антоновича та двоюрідна сестра П. Чубинського. Крім того, В. Антонович був хрещеним батьком його другого сина – Богдана Кістяківського. Свою відданість служінню правопорядку та юридичній науці Олександр Федорович Кістяківський передав синам – Богдану, Володимиру та Ігорю, які також стали відомими юристами.
  Досліджував О. Кістяківський українське звичаєве право, історію права та судовий устрій Гетьманщини. Олександр Федорович залишив по собі величезний творчий спадок: понад 70 наукових статей в журналах "Киевская старина" й "Киевские университетские известия", збірник законів "Права, за якими судиться малоросійський народ" (1879), "Дослідження про смертну кару" (1867), "Елементарний підручник загального кримінального права" (1875) та інші. У більшості статей Олександр Федорович керувався ідеями народного начала.
  У творчому доробку вченого особливе місце займають щоденник, який він вів упродовж 1874–1885 років, та епістолярна спадщина. Ідея щоденника зʼявилася в О. Кістяківського після розмови з колишнім директором Чернігівської гімназії Я. М. Невєровим, котрий у яскравій і переконливій формі охарактеризував цей жанр як оповідне джерело, де стрижнем подачі інформації, її організації, форми й структури виступає сам автор, через призму сприйняття якого відбиваються й оцінюються всі факти й події повсякденного життя. Крім того, записи в щоденнику дисциплінують, сприяють виробленню стилю подачі матеріалу, передають атмосферу відповідної епохи, її колорит та відбивають суспільні погляди, що були характерними на час написання.
  На превеликий жаль, тяжка хвороба передчасно обірвала життя Олександра Федоровича, завадила реалізації багатьох творчих планів.
  У 1919 році було вшановано і відроджено славу династії Кістяківських: Українська академія наук запровадила премію імені Олександра Федоровича Кістяківського для відзначення праць зі звичаєвого права і чинного законодавства.
  Олександр Федорович усе життя дотримувався поміркованих поглядів і сприяв їх поширенню серед української інтелігенції. Думав про створення практичного українофільства як національної свідомості. Постать Олександра Кістяківського неодноразово піддавалася критиці з боку революційних громадівців, буцімто він зрадив свій народ і їхню справу. Але це не так. Хоч Олександр Федорович не завжди діяльно належав до київських українофілів, та й не міг належати через вороже оточення, все ж таки громадську діяльність він не полишав ніколи. Все життя О. Ф. Кістяківський залишався вірним народові.

 

1 (3)

  Кістяківський О. Ф. Щоденник (1874–1885) : у 2 т. Т. 1 / О. Ф. Кістяківський ; НАН України, Ін-т укр. археографії. – Київ : Наукова думка, 1994. – (Правнича спадщина). – 644 с.

  У першому томі Щоденника видатного українського вченого-криміналіста, історика права, археографа і громадського діяча другої половини XIX ст., професора Київського університету Олександра Федоровича Кістяківського вміщено записи за 1874–1879 pp. Щоденник є важливим джерелом для висвітлення суспільно-політичного і громадського життя в Україні, організації навчальної та наукової роботи. Багато місця присвячено характеристиці політичних діячів, учених, зокрема членів Київської громади: В. Антоновича, М. Драгоманова, П. Житецького, Ф. Вовка, М. Зібера, М. Лисенка, М. Старицького, І. Лучицького та ін.

1 (3)

  Кістяківський О. Ф. Щоденник (1874–1885) : у 2 т. Т. 2 / О. Ф. Кістяківський ; НАН України, Ін-т укр. археографії. – Київ : Наукова думка, 1994. – (Правнича спадщина). – 582 с.

  У другому томі Щоденника видатного українського вченого-криміналіста, історика права, археографа та громадського діяча Олександра Федоровича Кістяківського (1833–1885) вміщено записи за 1880–1885 рр. Щоденник є важливим джерелом для висвітлення суспільно-політичного й громадського життя в Україні і Росії 80-х років XIX ст., організації навчальної та наукової роботи в Київському університеті, професором якого був О. Ф. Кістяківський. Багато уваги приділено характеристиці політичних діячів та вчених, зокрема В. Антоновича, М. Драгоманова, П. Житецького, М. Лисенка, О. Котляревського, П. Чубинського, О. Романовича-Славатинського, П. Куліша та ін. Текст подається за автографом, що зберігається в ЦДІА України у м. Києві, й друкується вперше.

1 (6)

  Наддніпрянська Україна: історичні процеси, події, постаті : зб. наук. пр. Вип. 5 / Дніпропетр. нац. ун-т ; [редкол.: С. І. Світленко (відп. ред.) та ін.]. – Дніпропетровськ : Видавництво Дніпропетровського державного університету, 2007. – 302 с.

  В основу збірника покладено статті, апробовані в доповідях на Всеукраїнській науковій конференції "Наддніпрянська Україна: проблеми історії освіти, науки та духовно-культурного життя", що відбулась у Дніпропетровську 9–10 жовтня 2008 р. У представлених статтях висвітлюються недостатньо розроблені питання історії Наддніпрянщини від I до початку XXI ст., зокрема державно-політичні, суспільно-політичні, соціальні, етнокультурні, церковно-релігійні аспекти української минувшини.

1 (9)

  Знаменні і памʼятні дати по Чернігівській області на 2013 рік / Черніг. обл. універс. наук. б-ка ім. В.Г. Короленка ; [склад.: Л. В. Студьонова, І. Я. Каганова ; відп. за вип. І. М. Аліференко]. – Чернігів : [б. в.], 2012. – 91 с.

  Бібліографічний покажчик "Знаменні і памʼятні дати по Чернігівській області на 2013 рік" має рекомендаційний характер і не претендує на вичерпність. Складачами вибрано декілька різнопланових дат, до яких написано короткі додаткові відомості і складені рекомендаційні списки. Посібник стане у нагоді музейним і бібліотечним працівникам, краєзнавцям і журналістам, студентам і викладачам вишів.

1 (4)

  Шандра В. С. Щоденник Олександра Кістяківського / В. С. Шандра // Київська старовина. – 1992. – № 6. – С. 19–35.

  Особливе місце у творчому доробку вченого займає епістолярна спадщина, зокрема щоденник. У статті пропонуються уривки з даного видання.

1 (11)

  Юридична енциклопедія. Т. 3. К – М / НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ; редкол.: Шемшученко Ю. С. (голова) [та ін.]. – Київ : Українська енциклопедія імені М. П. Бажана, 2001. – 789 с. : іл.

  Юридична енциклопедія – перший в Україні багатотомний систематизований звід знань про державу і право. У третьому томі подано 1767 статей, карти та ілюстративний матеріал. Розрахована на найширше коло читачів.

1 (8)

  Енциклопедія історії України : [в 8 т.]. Т. 4. Ка–Ком / НАН України, Ін-т історії України ; ред. рада: В. М. Литвин (голова) [та ін.] ; редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.]. – Київ : Наукова думка, 2007. – 518 с. – Режим доступу: http://qoo.by/4aik.

  В енциклопедії представлено відомості про видатних громадських діячів, учених, діячів культури та мистецтва, освіти, основні історичні події України, охарактеризовано життя українців в інших державах, надано відомості про окремих видатних людей планети, тим чи іншим чином повʼязаних з Україною (при цьому цей звʼязок висвітлено у статтях) та про вчених, які істотно вплинули на розвиток історичної науки. ЕІУ є працею великого колективу науковців України, в якій підбито підсумок здобуткам національної історіографії.

1 (10)

  Довідник з історії України : в 3 т. Т. II : К – П. / [ред.: Шуст, Р. М., І. З. Підкова]. – Київ : Генеза, 1995. – 435 с.

  Автори з урахуванням сучасних наукових поглядів, пояснюють основні історичні терміни й поняття, дають короткі матеріали довідкового характеру про найважливіші події і факти української історії, наводяться біографії українських та зарубіжних державних, громадсько-політичних і військових діячів, письменників, вчених і митців, чиї життя і діяльність були тісно повʼязані з Україною. Для учнів, студентів, широкого кола читачів, тих хто цікавиться багатовіковою історією українського народу.

1 (16)

  Терлюк І. Я. Історія держави і права України : навч. посіб.-практикум / І. Я. Терлюк ; Львів. ін-т внутр. справ при Нац. Акад. внутр. справ України. – Київ : Атіка, 1999. – 189 с.

  Пропонований посібник містить методичні поради щодо опрацювання найважливіших тем з курсу історії держави і права України починаючи від найдавніших часів і до сьогодення та списки рекомендованої літератури та витяги з текстів історико-правових джерел. Посібник такого типу в Україні видається уперше. Розрахований на студентів, курсантів і слухачів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів.

1 (12)

   Хейман С. Кістяківський. Боротьба за національні права в останні роки царату / С. Хейман. – Київ : Основні цінності, 2000. – 302 с.

  У книжці розповідається про життя, наукову діяльність та погляди академіка Б. О. Кістяківського (1868–1920) — українського правознавця, філософа, журналіста, дослідника теорії конституціоналізму, федералізму та засад правової держави, а також йде мова про рід Кістяківських.
  Книжка зацікавить насамперед студентів гуманітарних факультетів, політологів, теоретиків філософії права, читачів, що цікавляться новітньою історією України та працями наших видатних співвітчизників, які замовчувалися за радянських часів.

1 (13)

  Хроніка – 2000 : укр. культуролог. альм. Вип. 35–36. Культура і наука світу: внесок України / худож. оформ. та ред. Бородая О. та ін. ; редкол.: Ю. Буряк (голов. ред.) та ін. – Київ : Фонд сприяння розвитку мистецтв, 2000. – 722 с.

  Український культурологічний альманах "Хроніка–2000" – інтелектуальне видання, яке подає обрис історичної та культурологічної думки в Україні. Першочерговим завданням альманаху є публікація текстів малознаних або невідомих історичних, філософських, культурологічних, художніх творів. Кожен випуск є свого роду раритетним з огляду не лише на невеликий наклад, а й унікальний зміст.
  Цей випуск альманаху – розкриває хроніку з I–XX століття культури і науки світу та України. Увазі читачів запропоновано портрети видатних діячів, праці яких актуальні й сьогодні. О. Ф. Кістяківський – український вчений-криміналіст та історик права.
  Дане видання дозволяє нам уявити ті втрати інтелектуальних сил, яких зазнавала Україна протягом багатьох століть та багато іншого.

1 (1)

  Етнічна історія народів Європи : іст.-етнол. дослідж. і нац. ідея : зб. наук. пр. Вип. 9 / Київ. нац. ун-т ім. Т. Г. Шевченка ; [редкол.: А. Г. Слюсаренко (голова) та ін.]. – Київ : УНІСЕРВ, 2001. – 140 с. – Режим доступу: http://ethnic.history.univ.kiev.ua/ua/archive/2001/9/.

  На сторінках збірника наукових праць висвітлюються актуальні питання української та зарубіжної етнології, фольклористики, мистецтвознавства, культурології, етнопсихології, історії, археології та інших суспільно-гуманітарних дисциплін. До даного видання увійшли доповіді, надані учасниками другого українсько-фінського наукового симпозіуму "Історико-етнологічні дослідження і національна ідея" (2001). Одна із яких присвячена методологічним та аналітичним роботам відомого українського юриста та вченого XIX-го століття О. Кістяківського. Він мав власний погляд на проблеми української народної правотворчості, що сьогодні актуально. Також відкриває невідомі сторінки участі у суспільному житті української інтелігенції у другій половині XIX століття та його концепції національної ідеї.

1 (5)

  Буярджи Д. "Київський" період в інтелектуальній біографії професора О. Загоровського: до питання про вплив академічного середовища на становлення вченого-юриста / Дмитро Буярджи // Підприємництво, господарство і право. – 2015. – № 11. – С. 49–52. – Бібліогр. в кінці ст.

  Стаття присвячена реконструкції "київського" періоду в інтелектуальній біографії незаслужено забутого вітчизняного юриста О. Загоровського та зʼясування питання про вплив О. Кістяківського й інших видатних постатей на становлення вченого.

1 (2)    Визначний правознавець, який систематизував перший кодекс Українського права // Право України. – 2009. – № 10. – С. 261–262.

  Стаття розкриває життєвий і творчий шлях видатного українського вченого, правознавця і громадського діяча, доктора кримінального права Олександра Федоровича Кістяківського.

1 (14)    Нагорнюк О. Вплив О. Ф. Кістяківського на розвиток соціологічних засад в науці кримінального права / О. Нагорнюк // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 3. – С. 5–8.

  У статті розглядається позиція соціального методу в кримінально-правовій науці, закріплення якого відбувалося не одразу, а стало плодом наполегливої праці багатьох учених-криміналістів, серед яких почесне місце займає доктор кримінального права Олександр Федорович Кістяківський.

1 (7)   Половець В. Олександр Федорович Кістяківський (1833–1885) / Володимир Половець // Сіверянський літопис. – 2013. – № 1. – С. 130–139. 

  У статті досліджується життєвий і творчий шлях видатного українського вченого, юриста, історика і громадського діяча Олександра Федоровича Кістяківського.

1 (15)

  Шевырин М. В. Кістяківський О.Ф. Щоденник (1874–1879). У двох томах. Т. І. Київ: Наукова думка, 1994. 645 с. Кістяківський О. Ф. Щоденник (1880–1885). У двох томах. Т. ІІ. Київ: Наукова думка, 1995. 583 с. / М. В. Шевырин // Вестник Российской Академии наук. – 1996. – Том 66. – № 12. – С. 1133–1138.

  Стаття містить рецензію на "Щоденник (1874–1879)" О. Ф. Кістяківського.

 

Підготувала:
  провідний бібліотекар
  відділу документів із гуманітарних наук
  Ю. О. Чирка

×

image.php

 МИСТЕЦТВО "HAND MADE"

Декоративні вироби, створені своїми руками – це хобі для багатьох. Hand made – це вираз неординарних ідей в матеріальному вигляді. Під категорію "hand made" потрапляє безліч найрізноманітніших технік. Тут присутній квіллінг, вишивка, декупаж, в'язання, ручний розпис по тканині, а також багато іншого.
  Речі ручної роботи мають здатність дивним чином впливати на душевну рівновагу людини та її психіку, насичують наше життя фарбами, піднімають настрій і дарують позитивні емоції.
  Немов магнітом вони притягують до себе погляди і пробуджують непереборне бажання торкатися до них. Розмістіть вироби "hand made" в оселі, і ви побачите, як простір навколо них немов наповнюється світлом, справжнім затишком та душевною теплотою.
  Використовуючи різні техніки, можна створити чудові подарунки, які будуть радувати близьких. Для створення "hand made" виробів підійдуть найрізноманітніші матеріали, можна сміливо використовувати підручні речі.
  Рукотворна майстерність дозволить вам висловити свою індивідуальність і знайти захоплення до душі. Створюючи красиві речі своїми руками, людина вчиться не тільки певного виду майстерності, але ще і розвиває фантазію, почуття стилю і навчається застосовувати творчий підхід до вирішення проблем.
  Сподіваємося що представлені книги допоможуть втілити задумане в життя.

image.php    

МИСТЕЦТВО "HAND MADE"

Декоративні вироби, створені своїми руками – це хобі для багатьох. Hand made – це вираз неординарних ідей в матеріальному вигляді. Під категорію "hand made" потрапляє безліч найрізноманітніших технік. Тут присутній квіллінг, вишивка, декупаж, в'язання, ручний розпис по тканині, а також багато іншого.
  Речі ручної роботи мають здатність дивним чином впливати на душевну рівновагу людини та її психіку, насичують наше життя фарбами, піднімають настрій і дарують позитивні емоції.
  Немов магнітом вони притягують до себе погляди і пробуджують непереборне бажання торкатися до них. Розмістіть вироби "hand made" в оселі, і ви побачите, як простір навколо них немов наповнюється світлом, справжнім затишком та душевною теплотою.
  Використовуючи різні техніки, можна створити чудові подарунки, які будуть радувати близьких. Для створення "hand made" виробів підійдуть найрізноманітніші матеріали, можна сміливо використовувати підручні речі.
  Рукотворна майстерність дозволить вам висловити свою індивідуальність і знайти захоплення до душі. Створюючи красиві речі своїми руками, людина вчиться не тільки певного виду майстерності, але ще і розвиває фантазію, почуття стилю і навчається застосовувати творчий підхід до вирішення проблем.
  Сподіваємося що представлені книги допоможуть втілити задумане в життя.

 

12   Наниашвили И. Н. Вышиваем картины бисером [Текст] : техники, схемы, описания / Ирина Наниашвили. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2014. – 92, [1] с. : цв. ил. – (Волшебный бисер).

  Для многих женщин вышивание бисером стало любимым хобби. Этот вид творчества требует особых навыков, терпения, сноровки и аккуратности. Огромную роль играет хорошее расположение духа и богатая фантазия. В книге представлены схемы цветов и пейзажем, а также приведены виды швов и рекомендации по вышиванию. Прекрасным дополнением к каждому проекту являются красочные иллюстрации.
 
13   Зайцева И. А. Поделки из пластиковых бутылок для дома и сада. Декоративные фигурки и скульптуры. Клумбы, перголы, навесы и другие постройки. Игрушки и сувениры [Текст] / [И. А. Зайцева]. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2016. – 319, [16] с. : цв. ил.

  Обычные пластиковые бутылки – прекрасный материал для творчества. Книга рассказывает, как смастерить из них практичные вещи для дома, украшения для участка или даже садовую беседку.
  А еще вы сможете сделать игрушки для детей и сувениры для друзей. Запасайтесь пустыми бутылками, выбирайте модель из книги и приступайте к изготовлению. Вы сами убедитесь насколько это просто.
15   Тарасова О. О. Таємничий світ ляльки-мотанки [Текст] / Ольга Тарасова. – Київ : Либідь, 2015. – 198 с. : іл.

  Авторка книги запрошує всіх охочих до манливого світу ляльки-мотанки, яка є віддзеркаленням прадавньої культури, традицій і світовідчуття наших пращурів. Лялька-мотанка – не лише певний культурний символ. Це й потужний хатньо-побутовий оберіг, і обрядовий атрибут, і забавка для дітей та дорослих, і оригінальний сувенір, і прикраса інтер'єру оселі.
  Дізнатися про різновиди й призначення ляльок-мотанок, традиції, обряди й звичаї, з якими вони пов'язані, опанувати зовсім не складні способи їх виготовлення й зрештою мати напрочуд цікаве й корисне улюблене заняття на дозвіллі вам допоможе запропонована книжечка.
  Для широкого кола читачів, усіх, хто захоплюється українською народною творчістю. Стане в пригоді викладачам шкіл, центрів, гуртків дитячої та юнацької творчості, майстер-класів для дорослих і дітей.
14   Острун Н. Д. Оригами. Мозаичные узоры [Текст] / Нина Острун, Алексей Лев. – Москва : Айрис Пресс, 2006. – 65, [1] с. : ил. – (Веселое творчество).

  Мозаичные узоры – самый простой, красивый и увлекательный путь освоения искусства оригами. В основе узора из мозаики всегда самые простые элементы, с изготовлением которых справится и начинающий. Для выполнения любого узора потребуется множество одинаковых элементов, и их складывание позволит вам приобрести необходимый опыт оригами. А возможность создать свой, неповторимый узор позволит получить огромное удовлетворение от работы.
  Возьмите лист бумаги, внимательно прочитайте наши пояснения и советы и, главное, запаситесь терпением. И тогда для вас откроется удивительный мир ОРИГАМИ, наполненный движением и радостью.
  Книга предназначена как для детей младшего и среднего школьного возраста, так и для родителей, педагогов и воспитателей.
16   Джигурда-Литвинець Е. М. Ручне вишивання і нанизування [Текст] : [альбом] / Е. М. Джигурда-Литвинець. – Київ : Вища школа, 2004. – 333, [2] с. : ілюстр.

  Наведено стислі історико-художні відомості про ручне вишивання і нанизування, орнаментику, кольорові поєднання й композиційні вирішення.
  Розглянуто потрібні матеріали, інструменти і пристосування, послідовно викладено технічні прийоми вишивальних швів і способів нанизування, наведено характерні узори.
17   Ковальчук Т. П. Художня обробка паперу. [Текст] : курс I : наочно-метод. посіб. / Т. П. Ковальчук. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2010. – 88 с. : іл.

  У науково-методичному посібнику викладено матеріал з основних видів художньої обробки паперу, технології створення ужиткових виробів в техніці імітації мозаїки і вітража, пап'є-маше, торцевої та об'ємної пластики. Завдання подано відповідно до кредитно-модульної системи художньої основи роботи з папером за програмою дисципліни у відповідності вимог Булонської угоди. Наочно-методичний матеріал проілюстровано роботами студентів художньо-графічного факультету Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського.
19   Фисанович Т. М. Плетение из лозы [Текст] : секреты мастерства / Т. М. Фисанович. – Ростов-на-Дону : Феникс, 2006. – 253, [2] с. : ил. – (Без проблем).

  Путь к мастерству довольно тернист, но если вы держите в руках нашу книгу, то можно сказать, что вы захотели научиться чему-то новому и сделать окружающий мир красивее.
  Прочитав эту книгу, вы освоите основные способы плетения из лозы и научитесь изготавливать простые вещи, которые пригодятся в быту и будут радовать глаз окружающих вас людей.
18   Бедина М. В. Скульптура из бисера [Текст] : техники, схемы, описания / М. В. Бедина, М. В. Зверева. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2014. – 93, [1] с. : цв. ил. – (Волшебный бисер).

  Оригинальные фигурки из бисера – это прекрасные сувениры. Грибок, яблоко, шкатулка, шоколад, хоровод невест, средневековый замок – из них можно создавать целые композиции! Мастерите их всей семьей, ведь совместное творчество объединяет и дарит радость. Сделанные своими руками, скульптуры из бисера станут замечательным подарком для близких людей.
2   Наниашвили И. Н. Чудесные натюрморты [Текст] / Наниашвили Ирина Николаевна. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2015. – 95, [1] с. : цв. ил. – (Вышиваем крестом, гладью, бисером).

  Вышитые своими руками натюрморты оживят интерьер и станут прекрасным подарком родным и близкими! Ветка с яблоками, натюрморт с персиками или виноградом, букет тюльпанов – цветы и фрукты на этих картинах выглядят как живые. Именно для любителей натюрмортов и собрана в этой книге галерея разнообразных проектов. Возможно, вы найдете здесь свой любимый натюрморт в знакомой вам технике вышивания. Каждый проект сопровождает таблица с условными обозначениями к схеме, снабженная фотографиями используемых материалов для удобства их подбора. Для каждого проекта приведен план сборки схемы с пронумерованными частями, что облегчает процесс выполнения работы.
4   Полная энциклопедия рукоделия [Текст] : квиллинг, бисероплетение, пэчворк, декупаж, скрапбукинг, мыловарение. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2015. – 319 с. : цв. ил.

  Эта книга – настоящий праздник для рукодельниц! Вы найдете здесь множество идей, которые вдохновят вас на создание уникальных изделий. Эффектные украшения, декоративную посуду, стильные аксессуары и предметы интерьера можно сделать самому, используя различные техники: пэчворк и декупаж, мыловарение и скрапбукинг, бисероплетение и квиллинг. Красивые открытки, стильные рамочки для фото, оригинальные блокноты и альбомы, браслеты и заколки из бисера, декорированные цветочные горшки, яркие салфетки и прихватки из лоскутков, изящные свечи и вазы. . Вещи, сделанные с любовью, хранят в себе частицу тепла мастера и потому особенно ценны. К тому же сам процесс их создания приносит невероятное удовольствие! Каждый проект сопровождают подробные инструкции и практические советы, поэтому даже новички могут легко и быстро, не прилагая особых усилий, создать шедевр своими руками!
20   Кристаніні Д. Найповніший самовчитель з вишивання. Хрест. Гладь. Гобеленова Ажурна. Мережка [Текст] : понад 500 покрок. іл., стібків і доклад. схем / Джина Кристаніні, Вільма Страбелло ; [пер. з італ. : Ю. Григоренко, Н. Косенко]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 159, [1] с. : іл.

  В книзі викладено всі прийоми вишивки від простого шва "вперед голку" до вишивки "рішельє".
  Матеріал супроводжується покроковими ілюстраціями, а також важливими нюансами, що дозволяють навіть новачкам з легкістю освоїти тонкощі будь-якої техніки. Дано поради, як підібрати тканину і нитки для кожного виду вишивки.
1   Ляукина М. Поделки из бисера [Текст] / Марина Ляукина. – Москва : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2010. – 79 с. : ил. – (Мастер-класс на дому).

  С древних времен маленькими бусинками – бисером – люди украшали ритуальные предметы, домашнюю утварь, одежду, оружие и многое другое. Миновали тысячелетия, а бисер по-прежнему популярен. В своей новой книге Марина Ляукина творит настоящие чудеса из бисера: роскошные украшения, нарядные мелочи, изящные сувениры. Прекрасные иллюстрации и подробное описание научат вас приемам и техникам бисероплетения, разбудят творческую фантазию. И вы сами сможете создавать уникальные рукотворные изделия, хранящие частицу вашей души.
5   Сержантова Т. Б. Оригами. Лучшие модели [Текст] / Т. Б. Сержантова. – 3-е изд. – Москва : Айрис-пресс, 2008. – 140,[2] с. : ил. – (Внимание: дети!).

  Эта книга поможет вам открыть для себя волшебный мир оригами. Она принесет минуты творческой радости взрослым и детям. Своими руками вы сможете сделать огромное количество самых разнообразных моделей из бумаги.
  Книга снабжена цветными фотографиями, схемами и детальными пояснениями. Занятия оригами помогут развить у ребенка логическое мышление и пространственное воображение, внимание и память.
  Книга адресована детям 5–12 лет, их родителям, школьным учителям, руководителям художественных кружков.
3   Валюх О. Ажурный и объёмный квиллинг [Текст] / Оксана Валюх, Андрей Валюх. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2015. – 127 с. : цв. ил.

  Квиллинг – один из самых актуальных и модных сегодня видов рукоделия. И это неудивительно: скручивая разными способами разноцветные бумажные полоски, можно создавать вещи поразительной красоты! Эта простая техника работы с бумагой доступна даже ребенку и не требует больших затрат времени и материалов, а результат превосходит все ожидания. Чудесные картины и панно – озеро с лебедями, океан, цветочная поляна, ветка рябины, фруктовый сад – станут изюминкой вашего интерьера. В технике объемного квиллинга можно изготовить эффектные объемные фигурки, а в технике ажурного – очень красивые воздушные украшения: заколки, сережки, броши.
6   Чумарна М. І. Вишивання долі [Текст] : символіка і техніка шитва / Марія Чумарна. – Львів : Апріорі, 2015. – 87 с. : кольор. іл.

  "Вишивання долі" – це розвідка про потаємні коди української орнаментальної символіки, яка поглиблює тему космічного биття людини в потоках світлоносних енергій матеріального світу, частково розкриту Марією Чумарною у книзі "Код української вишивки". Вона в новому ракурсі розкриває можливості впливу людини на долю, на здоров'я власного тіла, благополуччя сім'ї та роду через повернення до джерел духовного знання наших предків.
  Особливістю нової книжки є те, що вона наближена до потреб тих, хто практично займається відновленням зразків стародавньої вишивки, хто шукає нових "старих" ідей у творенні власного одягу. Тут подано 56 видів техніки шитва, розкладки узорів, які підготувала і систематизувала майстер художньої вишивки Віра Чипурко.
  Книга рекомендована широкому колу шанувальників українського народного мистецтва.
7   Мельник В. М. Мистецтво витинанки та аплікації [Текст] : навч. посіб. / В. М. Мельник. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2006. – 221, [2] с. : іл. – Бібліогр.: с. 223.

  Навчальний посібник адресовано студентам художньо-педагогічних та художньо-графічних факультетів вищих навчальних закладів, учням і вчителям загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій.
  До посібника увійшли твори народних майстрів Тернополя та інших областей України, відомих художників минулого і наших сучасників, які працювали у цьому виді національного мистецтва.
  Мета посібника – заохотити усіх бажаючих до творчості, до пошуків нових форм і технік, до вивчення українського народного мистецтва та збереження його традицій.
8   Воронова О. В. Декупаж одежды и обуви [Текст] / Ольга Воронова. - Москва : Эксмо, 2011. - 93 с. : ил. - (Азбука рукоделия. Декупаж).

  Новая книга от известного российского дизайнера Ольги Вороновой посвящена уникальной разновидности декупажа – декупажа одежды и обуви. Оказывается, и такое возможно! Какие материалы и инструменты нужны для этой техники, как комбинируется декупаж с росписью, в каких стилях можно декорировать свой гардероб – вот о чем эта книга. Большая галерея работ с пошаговыми описаниями изготовления и красочными иллюстрациями поможет вам с легкостью освоить эту технику и создать свои шедевры декораторского искусства.
9   Лопес М. В. Декоративно-малярные техники: техника, приемы, изделия [Текст] / М. В. Лопес ; [пер. с нем. А. Ю. Бема]. – Москва : АСТ-ПРЕСС, 2007. – 143 с. : цв. ил. – (Золотая библиотека увлечений).

  Если вы решили преобразить свое жилище и не знаете, как быстро и недорого это сделать, вам просто необходима книга "Декоративно-малярные техники". В этой книге вам предлагается при помощи обычных красок создать стильный декор не только стен, но и мебели, а также различных предметов интерьера. Книга содержит подробное описание приемов имитации различных материалов (камень, древесина, позолота и т. д.), нанесения патины и получения других декоративных эффектов и знакомит с приготовлением необходимых для работы лакокрасочных составов в домашних условиях. Большое количество цветных фотографий наглядно иллюстрирует весь процесс создания декоративных покрытий.
10   Зайцева А. А. Энциклопедия декупажа [Текст] / А. Зайцева. – Москва : Эксмо, 2009. – 189,[2] с. : цв. ил.

  Данная энциклопедия посвящена такой популярной технике декорирования, как декупаж. Анна Зайцева, член Международной Ассоциации "Союз дизайнеров", раскрывает в своей новой книге секреты мастерства, подробно рассказывая о методах и приемах работы с различными материалами для декупажа. В энциклопедии наглядно, пошагово продемонстрированы приемы работы в каждой из техник: прямой декупаж, обратный декупаж, объемный декупаж, а также даны рекомендации по использованию кракелюров и золочения. Представлены изделия, которые можно оформить при помощи декупажа. В книгу вошли как классические приемы, так и совершенно новые авторские разработки.
  "Энциклопедия декупажа" будет полезна не только начинающим, но и тем, кто увлекся этой замечательной техникой давно и всерьез.
11   Павленко Р. Українські народні вироби із соломи [Текст] / Раїса Павленко. – Львів : Свічадо, 2015. – 119 с. : іл.

  "Українські народні вироби із соломи" – це своєрідний посібник, за яким можна навчитися виготовляти прикраси, атрибути до свят, елементи інтер'єру, предмети вжитку. Авторка книжки також проводить екскурс в історію українського соломоплетіння, розповідає про вироби, які споконвіку були присутні у побуті наших предків. Книжка для всіх, хто цікавиться цим давнім ремеслом.
 

Підготувала:
  бібліотекар відділу мистецтв
  В. Т. Золотар

×

ЮЗЬКОВ ЛЕОНІД ПЕТРОВИЧ – ВІДОМИЙ ВЧЕНИЙ-КОНСТИТУЦІОНАЛІСТ, ПЕРШИЙ ГОЛОВА КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

Над Конституцією – лише Бог, –

стверджував Леонід Юзьков


  28 січня 2018 року виповнилося б 80 років першому Голові Конституційного Суду України, видатному українському вченому-правознавцю, педагогу та громадському діячу Леоніду Петровичу Юзькову (1938-1995).
  Леонід Петрович Юзьков – доктор юридичних наук, професор, керівник робочої групи по підготовці проекту Конституції України (1991–1993), перший Голова Конституційного Суду України (1992–1995) – постать унікальна і мудра. Його внесок у розвиток конституційного права України є надзвичайно вагомим, значення та важливість якого складно переоцінити. Цінність цієї людини в тому, що вона була небайдужою до держави, суспільства, свою діяльність, наукові дослідження присвятила в ім'я людського блага.
  Автор понад 200 наукових праць з питань конституційного (державного) права та державного управління, серед яких: "Конституція юридична і фактична", "Від Декларації про Державний суверенітет України до Концепції нової Конституції України", "Конституційні закони: утвердження концепції і становлення практики" та інші. Переважна більшість яких не втратила своєї актуальності й суспільного значення й дотепер.
  Л. П. Юзьков – людина, яка зробила вагомий внесок у розробку концептуальних підходів у розбудову України як демократичної, правової держави.

111
111  

ЮЗЬКОВ ЛЕОНІД ПЕТРОВИЧ – ВІДОМИЙ ВЧЕНИЙ-КОНСТИТУЦІОНАЛІСТ, ПЕРШИЙ ГОЛОВА КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

Над Конституцією – лише Бог, –

стверджував Леонід Юзьков


  28 січня 2018 року виповнилося б 80 років першому Голові Конституційного Суду України, видатному українському вченому-правознавцю, педагогу та громадському діячу Леоніду Петровичу Юзькову (1938-1995).
  Леонід Петрович Юзьков – доктор юридичних наук, професор, керівник робочої групи по підготовці проекту Конституції України (1991–1993), перший Голова Конституційного Суду України (1992–1995) – постать унікальна і мудра. Його внесок у розвиток конституційного права України є надзвичайно вагомим, значення та важливість якого складно переоцінити. Цінність цієї людини в тому, що вона була небайдужою до держави, суспільства, свою діяльність, наукові дослідження присвятила в ім'я людського блага.
  Автор понад 200 наукових праць з питань конституційного (державного) права та державного управління, серед яких: "Конституція юридична і фактична", "Від Декларації про Державний суверенітет України до Концепції нової Конституції України", "Конституційні закони: утвердження концепції і становлення практики" та інші. Переважна більшість яких не втратила своєї актуальності й суспільного значення й дотепер.
  Л. П. Юзьков – людина, яка зробила вагомий внесок у розробку концептуальних підходів у розбудову України як демократичної, правової держави.

 

7

  Юзьков Л. П. Ради – органи справжнього народовладдя / Л. П. Юзьков, М. І. Корнієнко, В. Ф. Погоріло. – Київ. : Наукова думка, 1983. – 144 с.

  У монографії висвітлюються закономірності підвищення ролі Рад народних депутатів, розкривається їх система, основні функції, форми і методи роботи, а також принцип єдності системи Рад, який було закріплено в Конституції СРСР, ст. 89. Розкрито характер і особливості соціально-політичних функцій Рад народних депутатів як політичної основи держави, покликаної забезпечувати комплексний характер економічного і соціального розвитку країни. 

6

   Юзьков Л. П. Государственное управление в политической системе развитого социализма / Л. П. Юзьков Киев : Вища школа, 1983. – 154, [2] с.

  В монографии раскрывается сущность и содержание политической системы советского общества как организационно-структурного отражения народовластия, рассматриваются функции данной системы. Определяется роль государственно-правового механизма управления в политической системе развитого социализма, раскрывается его значение в осуществлении социально-экономической политики партии на современном этапе.
  Книга рассчитана на преподавателей, аспирантов, студентов.

10

  Юридична енциклопедія : в 6 т. Т. 6. Т-Я / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України ; редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) та ін. – Київ : Українська енциклопедія імені М. П. Бажана, 2004.

  Юридична енциклопедія – перший в Україні багатотомний систематизований звід знань про державу і право. У шостому томі 1522 статей, 16 карт та ілюстративних матеріалів. Останній шостий том включає "Доповнення", покажчик авторів, іменний покажчик, список скорочень. Пропонується також словник латинських юридичних виразів і термінів. Розрахована на широке коло читачів.

4

   Довідник з історії України. А-Я / [В. Александрович [та ін.] ; за заг. ред. І. Підкови, Р. Шуста ; Ін-т іст. дослідж. Львів. нац. ун-ту ім. І. Франка. – Київ : Генеза, 2002. – 1135 с.

  Фундаментальне довідкове видання з історії України. Автори пояснюють основні історичні терміни і поняття, подають короткі довідки про найважливіші події української історії, біографії українських і зарубіжних державних, політичних, громадських, культурних і військових діячів, літераторів, учених і митців, життя та діяльність яких були пов'язані з Україною.
  Розрахований на учнів, студентів, викладачів та всіх, хто цікавиться історією України.

3

   Пам'яті видатного вченого // Віче. – 2008. – № 3. – С. 54 : портр.

  З нагоди 70-річчя видатного українського вченого-правознавця, першого Голови Конституційного Суду України Л. П. Юзькова. На будинку по вулиці Панаса Мирного, 27 у Києві відкрито меморіальну дошку.

5

   Іллюк Ф. Увічнена пам'ять юриста /Ф. Іллюк // Юридичний вісник України, 2008, № 11 (15–21 березня). – С. 4.

  Урочисте зібрання, присвячене пам'яті вченого-правознавця Леоніда Петровича Юзькова.

8

   Сінькевич О. Конституційно-правові засади в наукових позиціях та працях Л. П. Юзькова (до 70-річчя від дня народження) / О. Сінькевич, А. Белинська // Право України. – 2008. – № 3. – С. 126–128.

  Перший голова Конституційного Суду України Леонід Петрович Юзьков – постать унікально і мудра. Його внесок у розвиток конституційного права України, є надзвичайно вагомим.

12

   Жити за власною Конституцією : інтерв'ю з професором Київського університету Леонідом Петровичем Юзьковим, керівником робочої групи Конституційної комісії Верховної Ради УРСР / Розмову вів Максим Розумний // Наука і суспільство. – 1991. – № 9. – С. 3–6.

  Інтерв'ю з професором Київського університету Л. П. Юзьковим, в якому він відповідає на питання: українська держава, якою їй бути? Розмірковує над зв'язком між прийняттям Конституції та суверенітету України, про збереження наступництва при розробці основної філософії конституції, про спадкоємність народних традицій.

11

   Скрипнюк О. Леонід Петрович Юзьков – відомий вчений-конституціоналіст, державний діяч, архітектор Конституції незалежної України / О. Скрипнюк, М. Теплюк // Право України. – 2012. – № 8. – С. 379–382.

  У статті йдеться про відомого вченого-конституціоналіста – Леоніда Петровича Юзька.

13

   Петров І. Над Конституцією – лише Бог / Іван Петров // Віче. – 2011. – № 17. – С. 8–9 : портр.

  Про першого Голову Конституційного Суду України, доктора юридичних наук, професора Юзькова Леоніда Петровича; його внесок у розвиток конституційного права; наукову та науково-педагогічну діяльність.

1

  Юзьков Л. Основні положення Проекту нової Конституції України (Мюнхен, 1992) / Л. Юзьков // Вибори та демократія. – 2008. – № 1. – С. 69–72.

  Леонід Юзьков підготував це положення і доповідав на Міжнародній науковій конференції "Проект Конституції України", яка проходила 8-9 серпня 1992 р. в Українському Вільному Університеті у м. Мюнхені. На той час він був керівником Робочої групи Конституційної комісії Верховної Ради України, Головою Конституційного Суду України.

9

  Стецюк Н. Доктрина "конституційної держави" Леоніда Юзькова / Н. Стецюк // Вибори та демократія. – 2008. – № 1. – С. 65–68.

  У статті висвітлюються окремі питання громадсько-політичної та наукової діяльності відомого вченого-правознавця та державного діяча, першого Голови Конституційного Суду України Л. П. Юзькова (1938-1995); окрему увагу звернуто на авторську концепцію вченого щодо доктрини "конституційної держави".

2

  Селіванов А. Світлої пам'яті видатного українського конституціоналіста – професора Леоніда Петровича Юзькова (до 70-річчя з дня народження) / А. Селіванов // Право України. – 2008. – № 1. – С. 8–9.

  У статті йдеться про життя та діяльність вченого-правознавця – Леоніда Петровича Юзька.

 

Підготувала:
  провідний бібліотекар
  відділу документів із гуманітарних наук
  Ю. О. Чирка

×
image

IV УНІВЕРСАЛ: ПЕРЕМОГА ЧИ ОСТАННЯ СПРОБА ВРЯТУВАТИ УКРАЇНУ

 

  22 січня виповнюється 100 років з часу ухвалення IV Універсалу Української Центральної Ради.
  17 березня 1917 року в Києві було створено Українську Центральну Раду (УЦР) – національний політичний центр, згодом перший український парламент, який керував національно-визвольним рухом українського народу, а потім і відродженою державою – Українською Народною Республікою (УНР).
  За весь час свого існування Центральна Рада видала чотири Універсали (державно-політичні акти), які визначили етапи Української держави – від автономної до самостійної.
  Четвертий Універсал Української Центральної ради – державно-правовий акт, універсал Української Центральної Ради, що проголошував незалежність Української Народної Республіки від Росії. Універсал проголосив УНР "самостійною, ні від кого незалежною, вільною суверенною державою українського народу".

image

IV УНІВЕРСАЛ: ПЕРЕМОГА ЧИ ОСТАННЯ СПРОБА ВРЯТУВАТИ УКРАЇНУ

 

  22 січня виповнюється 100 років з часу ухвалення IV Універсалу Української Центральної Ради.
  17 березня 1917 року в Києві було створено Українську Центральну Раду (УЦР) – національний політичний центр, згодом перший український парламент, який керував національно-визвольним рухом українського народу, а потім і відродженою державою – Українською Народною Республікою (УНР).
  За весь час свого існування Центральна Рада видала чотири Універсали (державно-політичні акти), які визначили етапи Української держави – від автономної до самостійної.
  Четвертий Універсал Української Центральної ради – державно-правовий акт, універсал Української Центральної Ради, що проголошував незалежність Української Народної Республіки від Росії. Універсал проголосив УНР "самостійною, ні від кого незалежною, вільною суверенною державою українського народу".

 

1 _13

  Грабовський С. Нариси з історії українського державотворення [Текст] / С. Грабовський, С. Ставрояні, Л. Шкляр ; [голов. ред. М. Маклюк]. – Київ : Генеза, 1995. – 607 с.

  У книзі висвітлюються основні етапи історії української державності від найдавніших часів до сучасності. Це одна з перших спроб аналізу політичної історії та політичних ідей, на які спиралось українство в боротьбі за створення власної держави. 

1 _02

  Винниченко В. Відродження нації [Текст] ; Заповіт борця за визволення / Володимир Винниченко. – Киев : Книга Роду, 2008. – 797 с.

  Про перемоги й поразки Української революції 1917–1920 років та її відомих учасників розповідає у своїх працях "Відродження нації" (1920 р.) та "Заповіт борцям за визволення" (1949 р.) голова першого уряду УНР, автор чотирьох доленосних універсалів.

1 _11

  Верестюк В. Ф. Українська Центральна Рада [Текст] : навч. посіб. / В. Ф. Верестюк ; [ред. В. Мороз]. – Київ : Заповіт, 1997. – 341 с.

  Пропонований навчальний посібник – один з перших, в якому робиться спроба системно викласти історію Центральної Ради – лідера українського національно-визвольного руху 1917 р., ініціатора й організатора проголошення Української Народної Республіки. Діяльність Центральної Ради була короткою в часі, але надзвичайно складною, насиченою подіями, позначеною важливими для нашої держави політичними здобутками і втратами.
  Висвітлюються основні напрями діяльності УЦР, вміщуються її найголовніші документи. В окремому розділі подається хроніка найважливіших подій.
  Для студентів вищих навчальних закладів.

1 _10

  Україна: антологія пам'яток державотворення Х–XX ст. [Текст] : дорога до себе : у 10 т. / [редкол.: Дзюба І. М. та ін.]. – Київ : Видавництво Соломії Павличко "Основи", 2008 – 2009. – Президентський фонд Леоніда Кучми "Україна".
  Т. 7 : Відродження української державності / [упорядкув., передм. та прим. Д. Павличка]. – 2008. – 703 с.

  Сьомий том видання містить документи, що висвітлюють один із найважливіших періодів становлення Української держави. Короткий історичний проміжок вмістив: відновлення української державності з 1893 по 1917 рік, війну 1914–1917 років, правління Української Центральної Ради, Гетьманат, Директорію та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки.
  Цей найдраматичніший період української історії вдало проілюстрували відомі письменники та поети, лейтмотивом їх творів стала людська доля періоду різких історичних змін.

1 _09

  Тисяча років української суспільно-політичної думки [Текст] : у 9 т. Т. 6. 90-ті роки XIX–20-ті роки XX ст. / [редкол.: Т. Гунчак (голова) та ін. ; упорядкув. та прим.: Т. Гунчака, Р. Сольчаника ; ред. тому В. Полковенко]. – Київ : Дніпро, 2001. – 518, [1] с.

  У томі подано документи і матеріали, визначні праці провідних діячів української суспільно-політичної думки кінця XIX–початку XX століття.

1 _08

  Грушевський М. С. Ілюстрована історія України з додатками та доповненнями [Текст] / Михайло Грушевський ; [уклад.: Й. Й. Брояк, В. Ф. Верстюк ; пер. з рос. Салівон К. Ф.]. – Донецьк : БАО, 2008. – 733, [1] с.

  Книга в цілому зображує становлення й розвиток народу, економіки, культури і державності України, яка ніколи не вдавалась до експансії і постійно вела визвольні війни, захищаючи сусідні країни від татаро-турецької навали. У цьому виданні перша російська публікація книги (Санкт-Петербург, 1913) видатного українського історика (1866–1934) доповнена новим текстом з останнього авторського видання (Відень, 1921 – звірено з ним) нарисом відомого сучасного історика Владислава Верстюка, який продовжує оповідь Грушевського до наших днів. Книга ілюстрована старовинними географічними картами, побутовими і батальними гравюрами, а також містить хрестоматію найважливіших документальних матеріалів з вітчизняної історії.

1 _07

  Верстюк В. Ф. Діячі Української Центральної Ради [Текст] : бібліогр. довід. / В. Ф. Верстюк, Т. С. Осташко ; НАН України, Укр. міжнар. ком. з питань науки і культури. – Київ : [б. в.], 1998. – 254, [1] с.

  У довіднику подаються стисла характеристика діяльності Української Центральної Ради та біографії її діячів. Уміщено також списки членів Ради, її органів і структур, хронологію найважливіших подій 1917-1918 рр. та бібліографію.

1 _06

  Кульчицький В. С. Історія держави і права України [Текст] : підруч. для вищ. навч. закл. / В. С. Кульчицький, Б. Й. Тищик ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. – Київ : Ін Юре, 2007. – 622 с. – Бібліогр.: с. 614–618.

  Мета авторів цього підручника – не нав'язати читачеві свої оцінки, судження, трактування історії держави і права України, а спонукати його роздумів, аналізу викладеного матеріалу, власних висновків. Автори не претендують на встановлення абсолютної істини і повну вичерпність викладу, але сподіваються, що ця праця буде підґрунтям студентам, а також всім, хто цікавиться історією держави і права України, для засвоєння цього предмета.

1 _05

  Історія України [Текст] : джерельний літопис / за ред. В. І. Червінського, М. І. Обушного. – Київ : Дирекція ФВД, 2008. – 799 с.

  Вміщено документи і матеріали, які висвітлюють найважливіші події в історії України з найдавніших часів до сьогодення, методику їх використання та інші дидактичні матеріали.
  Подано найрізноманітніші типи джерел: уривки з літописних свідоцтв, юридично-правових документів, генеалогічних таблиць княжих династій, фольклорних матеріалів, історико-географічних карт із праць відомих істориків, спогадів учасників подій, свідчень іноземців.

1 _04

  Іванов В. М. Історія держави і права України [Текст] : навч. посіб. / В. М. Іванов. – Київ : Атіка, 2003. – 416 с.

  У навчальному посібнику висвітлюються суспільно-політичний лад, державний устрій і право України – від найдавніших часів до сьогодення.
  Матеріал подано відповідно до програми курсу "Історія держави і права України" у вищих юридичних навчальних закладах. Посібник містить словник термінів, коротку хронологію історії держави і права України, список джерел, підручників, навчальних посібників, спеціальної та історичної літератури.
  До кожної теми подається перелік завдань для індивідуальної роботи студентів. Розраховано на студентів вищих юридичних навчальних закладів, читачів, які цікавляться питаннями історії державно-правового розвитку України.

1 _03

  Котова Н. О. Історія України [Текст] : навч. посіб. / Н. О. Котова. – Харків : Одіссей, 2005. – 415 с.

  В навчальному посібнику, враховуючи програму курсу "Історія України" для вищих навчальних закладів, подається короткий огляд вітчизняної історії. Доступний стиль викладення матеріалу сприяє більш ефективному засвоєнню інформації.
  Для студентів вищих навчальних закладів, а також для широкого загалу читачів – учнів середніх шкіл, ліцеїв, гімназій та всіх, хто цікавиться історією України.

1 _01

  Мазепа І. П. Україна в огні й бурі революції, 1917–1921 [Текст]. II. Зимовий похід. III. Польсько-український союз. Кінець збройних змагань УНР / І. П. Мазепа. – Дніпропетровськ : Січ, 2002. – 334 с.

  До книги ввійшли заключний розділ з другої частини та третя частина спогадів видатного українського державного, громадського та політичного діяча про революційні події в Україні в 1917–1921 роках. Завершує видання розділ "Додатки і документи". Правопис автора переважно збережено, до норм сучасної української мови приведено лише частково.
  Випущено на замовлення Державного комітету інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України за Національною програмою суспільно необхідних видань.

 

Підготувала:
  провідний бібліотекар
  відділу документів із гуманітарних наук
  Ю. О. Чирка

×
© НВП "Армпроект", 2002-2021