Авторизація
Прізвище
Пароль  
Увійти
 

Вид пошуку

 

Бази даних


Електронна картотека аналітичного опису статей - результати пошуку

Зона пошуку
у знайденому
Знайдено у інших БД:Електронний каталог книг (1)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>K=НАГОЛОС<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 36
Показані документи с 1 за 20
 1-20    21-36 
1.


    Винницький , В. М.
    Про українську дієслівну парокситонезу [Текст] / В. М. Винницький // Мовознавство. - 2008. - № 4-5. - С. 40-54. - Библиогр.: 84 назви
Рубрики: Мовознавство--Дієслово
   Мовознавство--Наголос

Кл.слова (ненормовані):
НАГОЛОС -- ПАРОКСИТОНЕЗА -- АКЦЕНТУАЦІЯ
Анотація: У статті з'ясовано час, шляхи і причини виникнення парокситонного наголошування дієслів у 1-ій особі однини теперішнього часу на тлі свідчень інших слов'янських мов, висвітлено його функціонування в українських акцентованих пам'ятках кінця 16- початку 18 ст., південно-західних говорах, поетичних творах 18-20 ст., у сучасному усному мовленні.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)


Знайти схожі

2.


    Скляренко, В.
    Русская акцентология [Текст] / В. Скляренко // Мовознавство. - 2012. - № 4. - С. 83-88
Рец. на Колесов В.В. Русская акцентология / В. В. Колесов. - СПб., 2010.- Т.1-2.- 460 с.+522 с.
ББК 81.411.2
Рубрики: Мовознавство--Наголос--Російська мова


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

3.


    Гальчук, І. Ю.
    Наголос граматики М.Смотрицького як відбиття староукраїнської акцентної системи [Текст] / І. Ю. Гальчук // Мовознавство. - 2008. - № 4-5. - С. 79-91. - Библиогр.: 19 назв
Рубрики: Мовознавці України--Смотрицький М.
   Мовознавство--Наголос

Анотація: Розглядається наголос іменників у граматиці М.Смотрицького в порівнянні зі староукраїнським і сучасним наголошенням, аналізується акцентування іншомовних слів, визначаються джерела їхнього запозичення.


Дод.точки доступу:
Смотрицький, Мелетій \о нем\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)


Знайти схожі

4.


    Таренко, О.
    Скляренко В. Г. Історія українського наголосу. Дієслово [Текст] : рецензія / О. Таренко // Мовознавство. - 2018. - № 1. - С. 66-72. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рец. на моногр. : Скляренко В. Г. Історія українського наголосу. Дієслово / В. Г. Скляренко. - Київ : Наук. думка, 2017. - 703 с.

Рубрики: Наголос--Дієслово--Українська мова--Історія--Рецензія на монографію
Анотація: Стаття є рецензією на монографію В. Г. Скляренка "Історія українського наголосу. Дієслово" (Київ : Наук. думка, 2017. - 703 с.).


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

5.


    Задорожний, В. Б.
    Про один "дивний" наголос у "Словарі української мови" [Текст] / В. Б. Задорожний // Мовознавство. - 2005. - № 5. - С. 47-56. - Бібліогр.: 7 назв
Рубрики: Словники--Українська мова
Кл.слова (ненормовані):
Словесний наголос
Анотація: Предметом аналізу в статті є зафіксований у "Словарі української мови" за редакцією Б. Грінченка "дивний" для сучасної мовної свідомості наголос. На підставі аналізу граматичної структури української мови в її історичному розвитку робиться висновок про невипадковий характер появи в ній словоформ з таким наголосом. Вони відображають еволюційні зміцни мовної системи на певному етапі її формування.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)


Знайти схожі

6.


    Скляренко, В. Г.
    Рецесія наголосу в ряді південно-західних говірок ураїнської мови [Текст] / В. Г. Скляренко // Мовознавство. - 2012. - № 4. - С. 18-23
ББК 81
Рубрики: Мовознавство--Наголос--Південно-західні говірнки
Анотація: У статті наводяться лінгвістичні аргументи на користь припущення про те, що давньо-руське плем'я білих хорватів було південнослов'янським племенем, а не східнослов'янським.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

7.


    Задорожний, Василь.
    Акцентологічний аспект в етимологічних студіях / Василь Задорожний // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2018. - № 4. - С. 48-51
Рубрики: Дієслова українські--Етимологічний аналіз
Кл.слова (ненормовані):
акцентні перетворення -- видові відношення -- доконаний вид -- недоконаний вид -- наголос -- словотвірний ланцюжок
Анотація: Стаття являє собою спробу показати, як аналіз акцентних процесів, що відбуваються (чи відбувалися) в системі українського дієслова, може стати допоміжним і навіть визначальним чинником в етимологічних дослідженнях. Конкретному етимологічному аналізу підлягають у статті слова обідати і снідати, що мають етимологічно єдиний корінь, однак головним для дослідження є пошук нової методології. Семантико-словотвірний аналіз дієслів виявляє особливу продуктивність у зв’язку з їхньою видотвірною діяльністю, супроводжуваною, у свою чергу, закономірними акцентними змінами.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

8.


    Хорошковська, О.
    Текст як основа розвитку усіх видів мовленнєвої діяльності на уроках української мови [Текст] / Ольга Хорошковська // Початкова школа. - 2010. - № 12. - С. 11-15 ; Початкова школа. - 2011. - № 1. - С. 12-15. - журнал.
Рубрики: Українська мова--Методика викладання в школах національних меншин
Кл.слова (ненормовані):
добір тексту -- розділ "Звуки і букви" -- мовленнєва діяльність -- школи з румунською мовою викладання -- наголос -- алфавіт
Анотація: В статті описуються деякі аспекти методики добору текстів до підручників з української мови для шкіл з румунською мовою викладання. Запропоновано розробку текстового матеріалу з розділу "Звуки і букви".

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

9.


    Оліна, Г. М.
    Наголос [Текст] : нормативний наголос. Діалектний, слово- і форморозрізнювальний наголоси. Основні правила та складні випадки наголошування слів. 10 клас / Г. М. Оліна // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2018. - № 34-36. - С. 40-45. - Бібліогр. наприкінці ст.
Рубрики: Фонетика--Наголос--Українська мова--Уроки
Анотація: План проведення уроку з української мови в 10-му класі, мета якого допомогти учням виробити нормативні вимови, поглибити їх знання про діалектний, слово- і форморозрізнювальний наголоси.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

10.


    Правотворова, Віра.
    Наголошуймо слова правильно! Віршики для запам'ятовування наголосів [Текст] / Віра Правотворова ; малюнки Олександра Шатохіна // Палітра педагога. - 2018. - № 2. - С. 32 : іл.
Рубрики: Українська мова--Вивчення і викладання
   Дошкільні заклади--Вивчення рідної мови

Кл.слова (ненормовані):
віднести -- наголос -- зрання -- допізна -- горілиць -- дочка -- донька -- вітчим -- переляк -- житло -- діалог -- подруга -- горошина
Анотація: В українській мові наголос вільний, рухомий, тож не дивно, що його використання викликає чималі труднощі й у дітей, і в дорослих. Деякі слова варто просто запам'ятати. У цьому допоможуть вихователям та їх вихованцям запропоновані автором віршики.


Дод.точки доступу:
Шатохін, Олександр \малюнки.\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

11.


    Решетняк, Тетяна.
    Ненаголошені голосні Е, И в коренях слів : 5 клас / Тетяна Решетняк // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2017. - № 12. - С. 17-20
Рубрики: Українська мова--Правопис
Кл.слова (ненормовані):
словникова робота -- правила орфографії -- лінгвістичне спостереження -- тренувальні вправи -- орфоепія -- орфографія -- орфограма -- орфографічне правило -- наголос -- орфографічна помилка
Анотація: Подано план-конспект уроку засвоєння нових знань про правопис ненаголошених голосних у коренях слів.


Є примірники у відділах: всього 2 : ВДГН (1), ВА (1)
Вільні: ВДГН (1), ВА (1)


Знайти схожі

12.


    Кузнецова, Галина.
    Лінгвістичні основи формування акцентологічної компетентності майбутніх учителів української мови і літератури [Текст] / Галина Кузнецова // Українська мова і література в школах України. - 2018. - № 1. - С. 45-49. - Бібліогр.: 17 назв.
Рубрики: Вища освіта--Підготовка вчителів української мови і літератури
Кл.слова (ненормовані):
акцентологія -- система і структура мови -- наголос -- акцентема -- фонема -- сегментний і суперсегментний мовні рівні -- учитель-словесник -- акцентологічна компетентність вчителя
Анотація: На підставі аналізу зарубіжних і вітчизняних лінгвістичних джерел з акцентології константовано, що акцентологічні проблеми є одними з найменш досліджуваних у загальній теорії мови, її системі і структурі; з'ясовано причини такого стану; обґрунтовано актуальність і складність процесу формування акцентологічної компетентності майбутніх учителів української мови і літератури; проаналізовано лінгвістичні й лінгводидактичні основи формування акцентологічної вправності майбутніх фахівців української словесності.


Є примірники у відділах: всього 2 : ВА (1), ВДГН (1)
Вільні: ВА (1), ВДГН (1)


Знайти схожі

13.


    Красножон, Катерина.
    Фоноритміка оповідання "Закоханий чорт" Олекси Стороженка [Текст] / Катерина Красножон // Слово і час. - 2018. - № 1. - С. 67-77. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Проза
   Фонетика українська

Кл.слова (ненормовані):
Фоніка -- Ритм -- Склад -- Такт -- Синтагма -- Наголос -- Інтонація -- Ідеальна ритмічність
Анотація: Розглянуто вживання довгих і коротких паралельних фонетичних форм, якими Олекса Стороженко послуговується в оповіданні "Закоханий чорт" відповідно до природної вимови. На основі аналізу трьох характеристик ритму (складової, синтагматичної та інтонаційної) встановлено, що відхилення від умовної ідеальноїритмічності у творі мінімальне: текст сприймається як глибоко закорінений у питому ритмомелодику і водночас позначений колоритністю ідіостилю.


Дод.точки доступу:
Стороженко, Олекса Петрович (український письменник, етнограф, драматург ; 1806-1874) \про твір\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

14.


    Саквенко, Ольга.
    Урок української мови у 2 класі з використанням навчальної матриці [Текст] / Ольга Саквенко // Початкова школа. - 2018. - № 10. - С. 23-24.
Рубрики: Українська мова--Урок
Кл.слова (ненормовані):
урок-гра з української мови -- звуки -- букви -- склад -- наголос -- початкова школа -- 2 клас
Анотація: У статті подано розробку уроку-гри з української мови за темою "Узагальнення і систематизація знань учнів з теми "Звуки і букви. Склад. Наголос" для учнів початкової школи.


Є примірники у відділах: всього 2 : ВДГН (1), ВА (1)
Вільні: ВДГН (1), ВА (1)


Знайти схожі

15.


    Грекало, Тетяна.
    Урок 30. Контрольна робота № 2. Орфоепічна норма (Тест) [Текст] : [10-й клас] / Тетяна Грекало, Алла Доценко [та ін.] // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2019. - № 7 (лип.). - С. 46-48. - Бібліогр.: с. 89.
Рубрики: Українська мова--Фонетика--Методика викладання--10-й клас
   Українська мова--Контроль знань--10-й клас

Кл.слова (ненормовані):
правила орфоепії -- спільні звуки -- наголос


Дод.точки доступу:
Доценко, Алла; Жила, Ірина; Зеленько, Валентина; Коритан, Наталія; Муренко, Світлана; Чернега, Тетяна; Шуть, Олена; Яременко, Ірина; Бондаренко, Олена; Чмигова, Олена

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

16.


    Левінська, Ольга.
    Ліна Костенко "Чайка на крижині", "Крила". Ідея глибокого духовного наповнення людини - її крилатості, що проявляється індивідуально [Текст] / Ольга Левінська // Українська мова і література в школах України. - 2020. - № 9. - С. 46-48.
Рубрики: Українська література--Урок
Кл.слова (ненормовані):
диптих -- епітет -- метафора -- порівняння -- логічний наголос -- духовність -- пауза -- художні засоби мовлення
Анотація: Подано розробку уроку за творчістю Ліни Костенко, мета якого - поглибити знання учнів про життя і творчість Ліни Костенко; розкрити ідейно-художню значущість, неповторність її поезій; показати різницю між матеріальним і духовним, донести духовне наповнення - її "крилатість", що проявляється індивідуально; розвивати логічне мислення, вміння виразно читати вірші, переконливо висловлювати думки, власні міркування про духовність людини та значення духовного в сучасному житті; виховувати почуття поваги, пошани до людини, її творчих та індивідуальних здібностей.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

17.


    Бойко, Светлана.
    Учим ударение с осенним настроением. Развитие лингвокультурологической компетентности на примере работы над культурно-ценностным понятием "Природа. Осень". 5-ый класс [Текст] / Светлана Бойко // Всесвітня література в школах України. - 2020. - № 10 (жовт.). - С. 61-64
Рубрики: Російська мова--Фонетика--Методика викладання--5-й клас
Кл.слова (ненормовані):
наголос -- ненаголошені голосні -- наголошені голосні -- ненаголошені склади -- наголошені склади


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

18.


    Грекало, Тетяна.
    Урок 29. Варіантне наголошування слів. Словорозрізнювальний, форморозрізнювальний і діалектний наголоси [Текст] : [10-й клас] / Тетяна Грекало, Алла Доценко [та ін.] // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2019. - № 7 (лип.). - С. 45-46. - Бібліогр.: с. 89.
Рубрики: Українська мова--Фонетика--Методика викладання--10-й клас
Кл.слова (ненормовані):
орфоепічні норми -- культура мовлення -- наголошений склад -- літературний наголос -- ненормативний наголос


Дод.точки доступу:
Доценко, Алла; Жила, Ірина; Зеленько, Валентина; Коритан, Наталія; Муренко, Світлана; Чернега, Тетяна; Шуть, Олена; Яременко, Ірина; Бондаренко, Олена; Чмигова, Олена

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

19.


    Задорожний, Василь.
    Народнопісенна творчість як джерело для вивчення сучасної української мови / Василь Задорожний // Дивослово (Українська мова й література в навчальних закладах). - 2019. - № 5. - С. 30-34. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська мова--Джерела вивчення--Народнопісенна творчість
Кл.слова (ненормовані):
акцентні перетворення -- видова пара -- доконаний / недоконаний вид -- кореневий наголос -- суфіксальний наголос
Анотація: Стаття присвячена з’ясуванню того явища, що в українській народній пісенній творчості виявляється у вигляді незвичного для сучасної мовної свідомості наголосу дієслів типу вечеря?ти, думaти, плакaти тощо. Всупереч поширеному поглядові на такого роду мовні факти як на своєрідну поетичну вільність народного співця автор доводить, що насправді вони відображають еволюційні процеси в акцентній системі української мови, зумовлені розвитком її граматичної системи. Ці процеси тривають і нині.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

20.


    Грекало, Тетяна.
    Урок 25. Орфоепічна помилка, орфоепічний словник. Чергування у-в, і-й як засіб милозвучності [Текст] : [10-й клас] / Тетяна Грекало, Алла Доценко [та ін.] // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2019. - № 7 (лип.). - С. 35-36. - Бібліогр.: с. 89.
Рубрики: Українська мова--Фонетика--Методика викладання--10-й клас
Кл.слова (ненормовані):
орфоепічна норма -- правильна вимова -- нормативний наголос -- орфоепія


Дод.точки доступу:
Доценко, Алла; Жила, Ірина; Зеленько, Валентина; Коритан, Наталія; Муренко, Світлана; Чернега, Тетяна; Шуть, Олена; Яременко, Ірина; Бондаренко, Олена; Чмигова, Олена

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)


Знайти схожі

 1-20    21-36 
 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)