Авторизація
Прізвище
Пароль  
Увійти
 

Вид пошуку

 

Бази даних


Електронна картотека аналітичного опису статей - результати пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>A=Темченко, А. І.$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2
Показані документи с 1 за 2
1.


    Темченко, А. І.
    Семантика тілесних "двійників" у міфологічних уявленнях слов’ян [Текст] / А. І. Темченко // Народна творчість та етнологія. - 2019. - N 3. - С. 25-35. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Вірування--Душа
   Слов'яни--Вірування

Кл.слова (ненормовані):
Душа -- Близнюки -- Цілющі тексти -- Тотем -- Перевтілення
Анотація: Семантика міфології близнюків недостатньо досліджена. Однак це важлива проблема, яка має вплив на формування релігійних вчень минулого і сучасності. Мета статті - спроба реконструювати міфологічні вірування про душу, представлені як близнюки - комахи, птахи, крилаті істоти чи тварини.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

2.


    Темченко, А. І.
    Міфологема подорожі в локативних конструкціях лікувальних текстів українців [Текст] / А. Темченко // Народна творчість та етнологія. - 2020. - N 3. - С. 45-62. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лікувальні тексти--Міфологема подорожі
   Похоронні обряди--Українці

Кл.слова (ненормовані):
Лікувальні тексти -- Міфологема подорожі
Анотація: У статті досліджено семантику обрядового руху, який здійснює міфологічний персонаж. Мета публікації полягає у висвітленні окремих аспектів обрядового руху, описи якого фіксується в локативних конструкціях лікувальних текстів. Методи дослідження мають міждисциплінарний характер і стосуються суміжних гуманітарних галузей – етнології, фольклористики, лінгвістики та філософії.
У лікувальних текстах продукуються два види обрядового руху – доцентровий і відцентровий. Доцентрові текстові конструкції реалізують ідею впорядкування неконтрольованих рухів, наслідком яких є розбалансування тілесної структури. Відповідні мотиви пов’язані із символікою небесних тіл і дублюють їхній рух, ніби запускаючи механізм життя. Відцентровий рух також є необхідною умовою магічного лікування, доцільність якого реалізується в мотивах звільнення від стану спазматичного заціпеніння. Розбалансування тілесної закляклості здійснюється шляхом виконання магічних операцій з міфічними об’єктами, що символізують стан абсолютної статики. У такій ситуації аналогом недужого є лише ті об’єкти, які за своїми характеристиками протиставляються здоровому й міцному тілу, утворюючи дуальні пари з маркуванням + / –. Характерною ознакою відцентрового руху є його описовість, яка презентується як подорож сакрального покровителя. На відміну від казкових сюжетів, у лікувальних текстах описи подорожі є стис-лими і складаються з лаконічних слів-маркерів, що позначають її головні етапи. Знаковими етапами цієї подорожі є ріка / межа; міст / переправа; гора, скеля /центр світу; дерево / вісь світу; знаковими персонажами є тотемні істоти (пес, баран, кінь) і християнські святі. Окреме місце займають тексти, де згадується «острів мертвих», що активується в мотивах зупинки кровотечі.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)