Авторизація
Прізвище
Пароль  
Увійти
 

Вид пошуку

 

Бази даних


Електронна картотека аналітичного опису статей - результати пошуку

Зона пошуку
Знайдено у інших БД:Електронний каталог книг (6)Зведений краєзнавчий каталог Чернігівщини (1)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>A=Борисенко, В. К.$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Показані документи с 1 за 10
1.


    Борисенко, В. К.
    Трансформація весільного обряду протягом століття [Текст] : на прикладі с. Івча Літинського району на Вінниччині / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 15-26. - Бібліографія в приміт.
ББК 82
Рубрики: Весільні обряди--Вінницька область (Україна)
Анотація: У статті зроблено спробу простежити динаміку змін у побутуванні весільного обряду на прикладі с. Івча Літинського району на Вінниччині про тягом майже сторічного відтинку часу. У 1922 році талановитим студентом Вінницького інститутут народної освіти Костем Брезкуном було здійснено фаховий і досить повний запис весілля цього села. Тут бачимо ще досить традиційну структуру обряду, яка, безумовно, в лихоліття війн та голодомору швидко змінювалася. Наступні фрагментарні записи 1972 року та повний запис 2013 року дають змогу проаналізувати трансформацію обряду, простежити зміни та зрозуміти причини нівеляції традиційної культури.


Дод.точки доступу:
написано про Вінниччину, але автор не з Вінниччини

Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

2.


    Борисенко, В. К.
    Малярська спадщина Тараса Шевченка в контексті візуальної антропології [Текст] / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2013. - № 3. - С. 48-51. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 63.5 + 85
Рубрики: Малюнки--Побут--Українці
   Художники українські--Персоналії, 19 ст.

Кл.слова (ненормовані):
200 років Т. Г. Шевченку -- Візуальна антропологія -- Традиційна культура
Анотація: У статті порушено проблему витоків такого напрямку науки, як візуальна антропологія, яка передбачає точну фіксацію культурно-побутових реалій. До часу зародження наукового напряму відносимо і творчість Тараса Шевченка, який, роблячи замальовки для Археографічної комісії, науково підходив до зображення тогочасного побуту українських селян. Також розглянуто питання подальшого розвитку візуальної антропології з виникненням фотографії.


Дод.точки доступу:
Шевченко, Тарас Григорович (1814-1861) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

3.


    Борисенко, В. К.
    Традиційна етнічна культура українців в історичному розвитку / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2013. - № 5. - С. 27-39. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 79
Рубрики: Матеріальна культура--Українці
   Духовна культура--Українці

   Побут--Українці

Кл.слова (ненормовані):
Господарсько-культурний тип
Анотація: У статті розглянуто матеріали і духовна традиційна культура українців в історичному розвитку. Доведено, що етнічні культурні особливості українського народу були сформовані в давні часи. З огляду на різні чинники протягом багатьох століть відбувалися процеси консолідації локальних варіантів культури, трансформації окремих компонентів.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

4.


    Борисенко, В. К.
    Монографічне дослідження одного села [Текст] : з архівної спадщини вченого Василя Пастущина (1889-1958) / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2014. - N 5(вересень-жовтень). - С. 69-71 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рец. на рукопис : Пастущин, Василь Юрійович. Дрочево Берестейського району на Поліссі : монографія / В. Ю. Пастущин
ББК 63.59(4Укр)
Рубрики: Села--Етнографічні дослідження
   Етнографічні дослідження--Рукописи

   Етнографи українські--Персоналії, 20 ст.

   Дрочево, село (Білорусь)
Анотація: В статті йдеться про унікальний рукопис з мікроісторії та етнографії українського поліського села Дрочево Берестейського повіту (нині - Малоритського району Брестської обл., Білорусь), дослідження в якому були проведені ще в 1938 році маловідомим і досі етнологом В. Пастущиним.


Дод.точки доступу:
Пастущин, Василь Юрійович (1889-1958) \про твір\

Знайти схожі

5.


    Борисенко, В. К.
    Усна народна творчість - важливе джерело вивчення сімейного побуту населення Слобожанщини [Текст] / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2017. - N 1(січень-березень). - С. 27-33. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Побут--Вивчення--Слобожанщина
Анотація: У статті розглянуто питання вивчення джерельної бази для розуміння процесів, що відбулися на теренах Слобожанщини протягом XX ст. У полі зору авторки - малі жанри фольклору, новотвори, які відображали і зміни в побуті селян і міщан під впливом радянізації суспільства.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

6.


    Борисенко, В. К.
    До 90-річчя від дня народження видатного етнолога Володимира Горленка [Текст] / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2017. - N 6 (листопад-грудень). - С. 19-21 : портр.
Рубрики: Етнографи українські--Персоналії, 20 ст.
Анотація: Біографія.


Дод.точки доступу:
Горленко, Володимир Федорович (український етнограф ; 1927-2010) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

7.


    Борисенко, В. К.
    Усні свідчення киян про геноцид 1932–1933 років: "Найбільше вмирали діти…" [Текст] / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2018. - N 5. - С. 17-27. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Голодомори--Спогади (іст.)--Україна, 1932-1933 рр.
   Усна історія--Голодомори--Київ, місто (Україна), 1932-1933 рр.

Анотація: У статті розкрито дії радянської влади щодо українського населення під час найбільшого злочину проти людства - Голодомору 1932–1933 років в Україні. Насильницьке винищування голодною смертю було скероване переважно на українське село, де тоді проживало понад 90 % українців. Селяни шукали порятунок у містах, але не знаходили його там через важкі економічні умови самих городян і політику влади. Посадовці не давали нещасним утікачам жодних шансів вижити. Надзвичайно багато постраждало дітей, про що свідчать архівні документи та джерела усної історії. Віднайдено нові архівні дані про створення спеціальних інтернатів (карантинів) для дітей-утікачів та їхню мученицьку смерть у цих закладах.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)


Знайти схожі

8.


    Борисенко, В. К.
    Немає нічого кращого на світі, ніж ті Андруші… [Текст] / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2018. - N 6. - С. 89-90 : кольор. ілюстр.
Рец. на кн. : Затоплений рай: Андруші у спогадах та документах / авт.-упоряд. М. Михняк. - Київ : Український пріоритет, 2018. - 400 с.

Рубрики: Історія сіл України
   Рецензії на книги--Історія краю

   Андруші, село Київської області
Анотація: Цьогоріч світ побачила унікальна колективна праця про затоплене село Андруші Переяславського повіту на Київщині. Відомо, що там любив відпочивати Тарас Шевченко, замальовувати пам’ятки архітектури, а його знамените висловлювання про село в листі до А. Козачковського стало крилатим. Він писав: "Мені тепер здається, що й раю кращого на тім світі не буде, як ті Андруші.". Унікальність видання в його людях, пам’ять яких не замулить жодна біда.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)


Знайти схожі

9.


    Борисенко, В. К.
    Мультикультураність: усьому свій час і своя пора… (з публіцистики Василя Ткаченка) [Текст] / В. К. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2019. - N 1. - С. 31-38. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Мультикультурність
   Національна ідентичність

Кл.слова (ненормовані):
національна ідентичність -- національна безпека -- мультикультурність -- інтеграція
Анотація: У статті зроблено критичний огляд праць доктора історичних наук, професора, члена-кореспондента Національної академії педагогічних наук України, заслуженого діяча науки і техніки України Василя Ткаченка. Висвітлено наукові підходи відомого вченого до важливої проблеми національної ідентичності України, оскільки він підняв її до рівня найбільш пріоритетного напряму дослідження і пропаганди серед широкої громадськості.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

10.


    Борисенко, В. К.
    Забезпечення культурно-освітніх потреб національних меншин та етнічних груп в Україні [Текст] / В. Борисенко // Народна творчість та етнологія. - 2020. - N 3WН533083/2020/3. - С. 28-44 : ілюстр. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Національні меншини--Культурно-освітня робота--Україна
   Етнічні групи--Культурно-освітня робота--Україна

Кл.слова (ненормовані):
Національні меньшини в Україні -- Етнічні групи в Україні -- Національно-культурні товариства
Анотація: У статті досліджується питання забезпечення культурно-освітніх потреб національних меншин та етнічних груп в Україні на засадах демократії і толерантності, доброзичливого ставлення українців до малих іноетнічних вкраплень представників різних етносів. Особлива увага приділяється забезпеченню національних меншин засобами масової інформації, виданню підручників та словників, створенню музеїв, підтримці різних культурних заходів (як-от фестивалі народної творчості), презентації національної кухні тощо. Метою роботи є чіткіше визначити кількість національ-них меншин та етнічних груп, показати державну турботу про збереження їхньої культурної ідентичності, прагнення до інтеграції українського суспільства. Методологічну основу становлять принципи історизму та об’єктивності; застосовано статистичний, історико-порівняльний методи та етнографічне спостереження, метод польового дослідження, що активно використовується в культурологічній практиці. Наукова новизна полягає в розкритті справж-ньої картини співжиття різних етнічних груп та толерантне ставлення до людей різного віросповідання, національної належності. Спростовуються політичні спекуляції щодо міжетнічних процесів на території України. Здійснено уточ-нення понятійного апарату щодо класифікації іноетнічних груп в Україні. Висновки мають кілька важливих акцентів щодо державної політики до етнічних груп, яка побудована на засадах рівності і права, на сприянні в підготовці навчально-освітніх програм у вивченні рідної мови для етнічних груп, відродження культур на основі взаємоповаги. Наголошено на тому, що ідеї добра, толерантного ставлення до людей, етносів, культур повинні домінувати в новій моделі науки, освіти та концепціях державотворення. Без усвідомлення цінності культурного різноманіття не можливі нові імпульси розвитку та стабілізації у світі. Підкреслено, що міжнародні документи про захист і права націо-нальних меншин широко передбачають інтеграцію їх до населення більшості країни, їхньої участі в державотворенні й повазі до кожної особи незалежно від раси, національності, до мирного співжиття.


Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)