Авторизація
Прізвище
Пароль  
Увійти
 

Вид пошуку

 

Бази даних


Електронна картотека аналітичного опису статей - результати пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Пошуковий запит: (<.>S=Національна свідомість -- Україна, 19-поч. 20 ст.<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1
1.


    Верменич, Я. В.
    Вплив науковиїх дискурсів на процеси формування національної свідомості в Україні в другій половині XIX - на початку XX століття [Текст] / Я. В. Верменич // Народна творчість та етнологія. - 2020. - N 4. - С. 26-42
Рубрики: Національна свідомість--Україна, 19-поч. 20 ст.
Кл.слова (ненормовані):
національна ідентичність
Анотація: У статті аналізуються напрями пошуку моделей націєстановлення й державотворення в українському соціумі на рубежі XIX-XX ст. та простежуються передумови створення українських національних проектів XIX ст. в інтелектуальному середовищі. Акцентовано на проясненні впливу феноменів граничності, фрактальності, гібридної ідентичності на розвиток суспільно-політичних настроїв та процеси формування національної свідомості українців. Визначено основні віхи в розвитку процесів націєстановлення другої половини XIX - початку XX ст.; на основі схеми М. Гроха подано авторську модель періодизації наукових пошуків та дискурсів з проблем національної ідентичності. Доведено, що дискурси на теми націєстановлення й державотворення заслуговують на те, щоб бути об'єктом наукового аналізу. Незалежно від того, віддалені вони в часі чи сучасні, спрямовані на утвердження національної ідеї чи, навпаки, на заперечення закладеного в ній креативного потенціалу, вони вже стали частиною предметного поля інтелектуальної історії і як такі придатні для системного дослідження в руслі історико-генетичного, культурологічного та інших підходів. Саме в XIX ст. почався інтенсивний процес "уявлення" української нації, який триває й сьогодні. Корисно простежити, що його стимулювало і що гальмувало сто з лишнім років тому і які деструктивні чинники стають на заваді формуванню національних ідентичностей за умов підвищеної турбулентності в сучасному світі. У зв'язку із цим у практичну площину виходить проблема аксіологічної цінності ідентичностей, здатних поставити не "завдяки", а "всупереч" несприятливим життєвим обставинам.
У висновках окреслено співвідношення наукової й позанаукової складових у процесі націєстановлення, запропоновано шляхи пошуку відповідей на виклики часу та засоби мінімізації імперського тиску завдяки впровадженню в суспільну свідомість ідей націлнального визволення. Сьогодні ці проблеми подвійно актуальні внаслідок прямої потреби з'ясування можливостей і результативності вітчизняного опору тій реінкарнації імперських ідей, які відбуваються в російській історіографії, а також у зв'язку з пошуком відповіді на кардинальне для української історії питання: чому вагомі консолідаційні спроби інтелектуалів у кінцевому підсумку ведуть не до згладжування, а до поглиблення лінії розмежувань? Українські проекти другої половини XIX й початку XX ст. (надто різні, інколи внутрішньо суперечливі й непослідовні) все ж таки дають уявлення про силу спротиву імперському тиску, яка, зрештою, стала засобом соціальної мобілізації і сприяла переростанню національно-визвольного руху з культурницької в політичну фазу. Їхній виразний консолідаційний контекст з репрезентацією популярної в XIX ст. ідеї нації - свідчення інтелектуальної зрілості місцевих еліт і усвідомлення ними потенціалу солідарності.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)


Знайти схожі

 
© Міжнародна Асоціація користувачів і розробників електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)