Боряк, О. О.
    Етнокультурні взаємодії в умовах українсько-білоруського пограниччя [Текст] : на матеріалах поховально-поминальної обрядовості Чернігівського Полісся / О. О. Боряк // Народна творчість та етнологія. - 2013. - № 2. - С. 43-53. - Бібліографія в приміт.
ББК 63.5
Рубрики: Похоронні обряди--Українці--Полісся
Кл.слова (ненормовані):
Поховально-поминальна обрядовість -- Етнічна гомогенізація -- Культурна взаємодія
Анотація: На прикладі обрядових дій поховально-поминалного циклу, характерних для Західного й Центрального Полісся і Чернігівського Полісся зокрема, виявлено риси етнічної гомогенізації та нівелювання проміжних зон, а також ознаки локальної специфіки відповідних обрядів у зоні білорусько-українського пограниччя


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Ганус, Д.
    Обряди забезпечення майбутнього багатства дитини під час хрестин у населення західноукраїнського пограниччя [Текст] / Д. Ганус // Народна творчість та етнологія. - 2014. - N 5(вересень-жовтень). - С. 48-53. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 63.59(4Укр)
Рубрики: Звичаї і обряди--Хрестини (обряд)
   Звичаї і обряди--Гроші

Кл.слова (ненормовані):
Хрестини (обряд) -- Баба-повитуха -- Збір грошей на потреби для дитини (обряд) -- Обряд з кашею -- Обряд з "квіткою"
Анотація: У статті розглядаються обрядодії населення західноукраїнського пограниччя у XX - на початку XXI ст., що здійснювалися на святкуванні хрестин для забезпечення майбутнього багатства дитини. Описано мотивацію та атрибути обрядів збирання грошей і пригощання гостей хлібом. Простежено локальні варіації та часові трансформації в обрядах.





    Головко, О.
    Історіографія проблем міжетнічної взаємодії на українсько-молдовському пограниччі [Текст] / О. Головко // Народна творчість та етнологія. - 2014. - N 5(вересень-жовтень). - С. 60-68. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 63.59
Рубрики: Міжетнічні взаємовпливи--Українці--Молдовани--Середнє Придністров'я
Кл.слова (ненормовані):
Етноконтактна зона -- Міжетнічні взаємовпливи -- Пограниччя
Анотація: У статті проаналізовано історіографію питань міжетнічної взаємодії на українсько-молдовському пограниччі, зокрема в Середньому Придністров'ї. Відповідно до хронологічного підходу виділено етапи етнографічного вивчення регіону, пріоритетні напрями та центри дослідження, наголошено на специфіці залучення даних для подальших пограничних студій.





    Ганус, Д.
    Магічні способи захисту життя дитини на території українсько-польського пограниччя: від народження до хрещення [Текст] / Д. Ганус // Народна творчість та етнологія. - 2016. - N 4(липень-серпень). - С. 80-85
Рубрики: Звичаї і обряди--Хрестини (обряд)
   Звичаї і обряди--Імена

   Хрестини (обряд)

Кл.слова (ненормовані):
Хрещені батьки -- Вибір імені
Анотація: У статті розглянуто магічні способи захисту дитини від смерті, що застосовувалися в період від народження до хрещення. Проаналізовано "нові" традиції вибору імені та хрещених батьків, виготовлення одягу для немовляти, передавання дитини через вікно та її "купівлі-продажу". Простежено локальні варіації та часові трансформації обрядів.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Нессен, І.
    Чин дядя у весільному ритуалі українсько-білоруського пограниччя / І. Нессен // Київська старовина. - 2008. - № 6. - С. 49 - 58. - Бiблiогр. в пiдрядк. прим.
Рубрики: Етнографія України--Традиції і обряди--Весільний обряд--Середнє Полісся, середина ХІХ - початок ХХ ст.
Анотація: Стаття присвячена питанню існування у стуктурі весільного обряду Середнього Полісся середини ХІХ - початку ХХ ст. деяких персонажів, зокрема дядя (дядьо), побутування яких поширюється на обмежену територію українсько-білорусько-російського пограниччя


Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)





    Радишевський, Ростислав.
    "Був то єпископ і гетьман одночасно." Йосип Верещинський - письменник польсько-українського пограниччя [Текст] / Р. Радишевський // Урядовий кур'єр. - 2016. - 10 верес.(№ 170). - С. 11 : іл.
Рубрики: Історія--Річ Посполита
   Релігієзнавство--Священнослужителі--Історія

Анотація: Розділ із книги Ростислава Радишевського "Українсько-польське пограниччя: сарматизм, бароко, діалог культур".


Дод.точки доступу:
Верещинський, Йосип (католицький єпископ київський ; 1532-1598) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Осадча, Юлія.
    Конференція "Феномен пограниччя. Білоруська, українська та польська літератури: взаємовпливи та взаємопроникнення" [Текст] / Ю. Осадча // Слово і час. - 2008. - № 1. - С. 93-94.
Рубрики: Конференції і конгреси--Літературні--Україна--Польща
Анотація: 17-18 жовтня 2007 р. у Закладі української філології та Закладі білорусистики Університету ім. Марії Склодовської-Кюрі у Любліні (Польща) пройшла міжнародна конференція "Феномен пограниччя. Білоруська, українська та польська літератури: взаємовпливи та взаємопроникнення", що започаткувала цикл конференцій, присвячених взаємним впливам у трьох літературах від середньовіччя до постмодернізму.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)





    Ганус, Д.
    Народна етіологія дитячих захворювань на території українсько-польського пограниччя [Текст] / Д. Ганус // Народна творчість та етнологія. - 2016. - № 6. - С. 77-83. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Дитячі хвороби--Народна етіологія--Українсько-польське пограниччя
   Народна медицина--Українсько-польське пограниччя

   Магія--Дитячі хвороби--Українсько-польське пограниччя

   Епілепсія--Народна медицина--Українсько-польське пограниччя

   Безсоння--Народна медицина--Українсько-польське пограниччя

   Родимі плями--Народна медицина--Українсько-польське пограниччя

Анотація: У статті на основі польових етнографічних матеріалів із сіл українсько-польського пограниччя розглянуто причини виникнення найпоширеніших дитячих захворювань. Проаналізовано заборони, що стосувалися поведінки вагітної та впливали на вроджені фізіологічні й розумові відхилення немовлят. Описано магічні способи "пороблення" та уявлення про персоніфікацію хвороби (безсоння, уроки, епілепсія).


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Дзюба, Іван.
    Запорожець за Дунаєм, або Літературні "пограниччя" і "закордоння" очима Юрія Барабаша [Текст] / І. Дзюба // Літературна Україна. - 2017. - 9 листоп. (№ 44). - С. 8-9 : портр. - поч в № 43
Рец. на кн.: Барабаш Ю. Вулиця крокодилів / Невський проспект. І поза ними : письменник на етнокультурному пограниччі / Юрій Барабаш

Рубрики: Українська література--Письменники, 20-21 ст.
   Рецензії на книги--Література



Дод.точки доступу:
Барабаш, Юрій Якович (доктор філологічних наук, професор, літературознавець, критик ; 1931) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Сокурянська, Людмила.
    Підлітки у пограничному просторі: ціннісні орієнтації та життєві плани / Людмила Сокурянська, Світлана Щудло // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2017. - № 4. - С. 53-67 : табл. - Бібліогр.: с. 66-67
Рубрики: Соціологічні дослідження--“Молодь на пограниччях Центральної та Східної Європи”--Аналіз результатів--Україна--Польща--Угорщина
Кл.слова (ненормовані):
підлітки -- пограниччя -- ціннісні орієнтації -- життєві плани -- освіта
Анотація: Аналізуються деякі результати міжнародного соціологічного дослідження “Молодь на пограниччях Центральної та Східної Європи”, здійсненого впродовж 2015 р. серед випускників шкіл прикордонних територій України, Польщі та Угорщини. Здійснюється порівняльний аналіз ціннісних орієнтацій та життєвих планів підліткової молоді цих країн. Акцентується увага на ставленні українських, польських та угорських школярів до освіти як термінальної та інструментальної цінності.


Дод.точки доступу:
Щудло, Світлана

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Ільницький, Микола.
    "Коренева система" літературного пограниччя [Текст] / Микола Ільницький // Слово і час. - 2018. - № 8. - С. 96-104. - Бібліогр. в кінці ст.
Рец. на Барабаш Юрій. "Вулиця Крокодилів / Невський проспект. І поза ними". Письменник на етнокультурному пограниччі". : повесть / Юрій Барабаш. - Київ : Темпора, 2017. - 280 с.

Рубрики: Літературознавсто
Анотація: Уводячи читача в коло проблематики про етнокультурне пограниччя, дослідник як один із фундаментальних підходів пропонує "ризомну" концепцію, запропоновану в 1976 р. французьким постсруктуралістом Ж. Дельозом та італійським психоаналітиком Ф. Ґваттарі.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Граніч, Н.
    Лауреати міжнародної літературно-мистецької премії "Світ Пограниччя" за 2018 рік [Текст] / Наталія Граніч // Деснянська правда : Чернігівська обласна газета. - 2018. - 15 берез (№ 11). - С. 4
Рубрики: Літературно-мистецькі премії
Кл.слова (ненормовані):
літературно- мистецька премія "Світ Пограниччя"
Анотація: Відзначені чернігівські письменники О. Гончаренко, С. Маринчик, В. Леус (посмертно).


Дод.точки доступу:
Гончаренко, Олег Миколайович (поет, прозаїк, публіцист, перекладач, краєзнавець, громадський діяч ; 1959) \про нього\; Маринчик, С.; Леус, В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ВКр (1)
Вільні: ВКр (1)





    Katarzyna, K.-R.
    Research potential of Center of ethnology and anthropology of the contemporary Polish Academy of Sciences, Warsaw and the prospects of scientific cooperation with folklorists and ethnologists of the National Academy of Sciences of Ukraine [Text] / K.-R. Katarzyna, O. Tangad // Народна творчість та етнологія. - 2019. - N 1. - С. 17-30. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Етнологія--Дослідницькі проекти--Україна--Польща
   Фольклористика--Дослідницькі проекти--Україна--Польща

   Народна культура--Дослідницькі проекти--Україна--Польща

   Релігієзнавство--Дослідницькі проекти--Україна--Польща

   Пограниччя--Дослідницькі проекти--Україна--Польща

Анотація: Статтю присвячено святкуванню сторіччя Національної академії наук України. Наголошено на важливості дослідження польсько-українського пограниччя та проаналізовано співпрацю ПАН і НАНУ в цьому напрямі. Передусім увагу зосереджено на дослідницькій роботі Центру етнології та антропології сучасності ПАН. Зокрема, охарактеризовано студії релігійності, віросповідання і побутової обрядовості, виконані К. Баранецькою-Ольшевською, етнічні, міграційні, транскультурні дослідження К. Кость-Рижко та питання вивчення Монголії, аналізовані та продовжені О. Танґад.


Дод.точки доступу:
Tangad, O.

Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Астаф‘єв , Олександр.
    Як примирити літературу і географію? [Текст] / О. Астаф‘єв // Всесвіт. - 2019. - № 3-4. - С. 182-186
Рец. на кн. : Радишевський Р. "Українська школа" в польському романтизмі : феномен пограниччя / Р. Радишевський. - Київ : Талком, 2018. - 704 с.

Рубрики: Романтизм--Рецепція "української школи"--Польща
Анотація: Про сприйняття духовної традиції "української школи" в польському романтизмі, органічності її присутності в сучасній науковій рецепції присвячена нова фундаментальна монографія Ростислава Радишевського.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВА (1)
Вільні: ВА (1)





    Барабаш, Юрій.
    Чуже-Інакше-Своє. Етнокультурне пограниччя: концептуальний, типологічний та ситуативний аспекти [Текст] / Юрій Барабаш // Слово і час. - 2020. - № 2. - С. 3-32. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Культурологія--Етнос
Анотація: Це перша стаття авторського дискурсивного триптиха з проблематики етнокультурного пограниччя. У розвідці визначено ключові теоретичні та методологічні принципи підходу до етнокультурного пограниччя як концепту, вирізнено кілька його типологічних моделей (пограничні літературні зони, перехідні періоди та стани в літературному процесі, у творчості та психології того чи того митця, компаративні зіставлення тощо). Вибірково, під кутом зору світоглядно-філософської тріади «Чуже-Інакше-Своє», розглянуто приклади літературно-історичних ситуацій у геополітичних та етнокультурних зонах України, наразі австро-українського та польсько-українського.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Граніч, Наталія.
    [Названо нових лауреатів Міжнародної літературно-мистецької премії "Світ Пограниччя"] [Текст] : конкурси, фестивалі, премії / Наталія Граніч // Літературна Україна. - 2020. - 28 берез. (№ 11/12). - С. 15
Рубрики: Громадські організації--Премії
   Письменники українські--Чернігів, місто (Україна), 21 ст.

Анотація: Премію заснували 2015 року громадські організації "Пам'ять без кордонів" і "Чумацький віз". Лауреатами у 2020 році стали : письменник, журналіст Микола Будлянський (м. Чернігів) - за значну творчу діяльність; білоруська та укр. письменниця, перекладачка Світлана Новік (м. Чернігів) - за значну міжнародну діяльність, популяризацію укр.літ. в Білорусі.


Дод.точки доступу:
Будлянський, Микола Георгійович (український журналіст і письменник ; 1953) \про нього\; Новік, Світлана Михайлівна (письменниця) \про неї\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Барабаш, Юрій.
    Чуже-Інакше-Своє. Північно-східне етно- й лінґвокультурне пограниччя України [Текст] / Юрій Барабаш // Слово і час. - 2020. - № 6. - С. 3-30. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Культурологія--Етнос
Кл.слова (ненормовані):
поліетнічність -- ідентичність -- лінгвокультурна ситуація -- шістдесятництво -- донбаський сегмент -- харківський сегмент -- пограниччя
Анотація: Стаття містить розгляд фактів і проблематики, що стосуються етно- й лінґвокультурного пограниччя на Північному Сході України. Проведено діахронічний аналіз основних етапів літературного процесу на Слобожанщині, передовсім у її центрі, Харкові («Харківський сеґмент»), схарактеризовано роль заснованого 1805 року Харківського університету, харківських російсько- й українськомовних періодичних видань і збірників, діяльності таких ключових постатей реґіону, як Г. Сковорода, Г. Квітка-Основ’яненко, П. Гулак-Артемовський, І. Срезневський, М. Костомаров, О. Потебня та ін., особливостей літературного життя Харкова в добу національного культурного відродження 20-х - початку 30-х рр. і в наступні періоди до останніх років включно. Аналіз етно- й лінґвокультурної проблематики в «донбаському сеґменті» провадиться в синхронічному зрізі, у компаративному зіставленні різних письменницьких доль і творчих феноменів, і то на тлі сучасних драматичних подій у цьому реґіоні України.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)