Граф, М.
    Народилася дитина [Текст] / М. Граф // Сучасна школа України (Шкільний світ). - 2011. - № 7. - С. 56-59
Рубрики: Народні звичаї
   Фольклор

   Обрядовість

   Україна
Кл.слова (ненормовані):
фольклорно-етнографічне свято -- народження дитини -- хрестини

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Іваницький, А. І.
    Зауваги до типології родильно-хрестинних пісень та обрядовості [Текст] / А. І. Іваницький // Народна творчість та етнологія. - 2013. - № 3. - С. 52-57. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 63.59
Рубрики: Звичаї і обряди--Родини
   Звичаї і обряди--Хрестини

   Обрядові пісні--Родини--Україна

   Обрядові пісні--Хрестини

Кл.слова (ненормовані):
Родини -- Хрестини
Анотація: У статті запропоновано новий погляд на особливості пісень, співаних в обрядах родин і хрестин. Відмінності цього виду пісень від інших обрядових мелодій та недостатньо чітка типологія музики є наслідком конвіксії - компліментарного об'єднання вузького кола людей з однохарактерним побутом і родинними стосунками.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Ганус, Д.
    Adaptacja spoleczna dziecka w obrzedowosci porodowej / Д. Ганус // Народна творчість та етнологія. - 2013. - № 5. - С. 108-113. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 63.5
Рубрики: Звичаї і обряди--Хрестини (обряд)
   Діти--Звичаї і обряди

Кл.слова (ненормовані):
Хрестини (обряд) -- Магічні дії -- Родильна обрядовість
Анотація: У статті розглянуто основні обряди приєднання дитини до суспільства, що їх виконували з метою забезпечення її благополуччя та захисту від усього злого в житті. Автор здійснили спробу реконструювати основні складові обряду хрещення, а саме: дії, які виконувалися до та після хрещення дитини. Акцентується увага на традиціях і трансформаціях у родильній обрядовості.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Ганус, Д.
    Обряди забезпечення майбутнього багатства дитини під час хрестин у населення західноукраїнського пограниччя [Текст] / Д. Ганус // Народна творчість та етнологія. - 2014. - N 5(вересень-жовтень). - С. 48-53. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 63.59(4Укр)
Рубрики: Звичаї і обряди--Хрестини (обряд)
   Звичаї і обряди--Гроші

Кл.слова (ненормовані):
Хрестини (обряд) -- Баба-повитуха -- Збір грошей на потреби для дитини (обряд) -- Обряд з кашею -- Обряд з "квіткою"
Анотація: У статті розглядаються обрядодії населення західноукраїнського пограниччя у XX - на початку XXI ст., що здійснювалися на святкуванні хрестин для забезпечення майбутнього багатства дитини. Описано мотивацію та атрибути обрядів збирання грошей і пригощання гостей хлібом. Простежено локальні варіації та часові трансформації в обрядах.





    Ганус, Д.
    Магічні способи захисту життя дитини на території українсько-польського пограниччя: від народження до хрещення [Текст] / Д. Ганус // Народна творчість та етнологія. - 2016. - N 4(липень-серпень). - С. 80-85
Рубрики: Звичаї і обряди--Хрестини (обряд)
   Звичаї і обряди--Імена

   Хрестини (обряд)

Кл.слова (ненормовані):
Хрещені батьки -- Вибір імені
Анотація: У статті розглянуто магічні способи захисту дитини від смерті, що застосовувалися в період від народження до хрещення. Проаналізовано "нові" традиції вибору імені та хрещених батьків, виготовлення одягу для немовляти, передавання дитини через вікно та її "купівлі-продажу". Простежено локальні варіації та часові трансформації обрядів.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Босий, Олександр.
    Міфологія Полісся. Відьми й упирі, русалки і лісовики, звичаї й обряди, легенди і замовляння [Текст] / О. Босий // Пам'ятки України: історія та культура. - 2016. - № 6. - С. 40-47 : фот. - Далі буде
Рубрики: Міфологія українська--Фольклор український
   Українці--Історія--Традиції та звичаї

Кл.слова (ненормовані):
викликання дощу -- освячення криниць -- народини -- пологи -- хрестини -- вірування -- ритуальні дійства -- знахарські замовляння
Анотація: Прасвіт української міфології і пов'язані з ним вірування, обряди, легенди, перекази, замовляння, молитви - це сьогодні найпотаємніший пласт української національної культури.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Ткач, Х.
    Традиційні родильні звичаї та обряди українського Полісся в другій половині ХІХ – на початку ХХ столітя [Текст] / Христина Ткач // Сіверянський літопис. - 2016. - № 6. - С. 193-196. - Бібліогр.: с. 196
ББК 63
Рубрики: Етнографія--Звичаї та обряди--Чернігівщина
   Родильна обрядовість--Полісся України

Кл.слова (ненормовані):
табу -- оберіг -- породілля -- пуповина -- перша купіль -- колиска -- немовля -- хрестини -- кума
Анотація: На основі аналізу польових етнографічних матеріалів Чернігівщини та наявної літератури розглянуто традиційні родильні звичаї та обряди українців Полісся кінця ХІХ – початку ХХ ст.


Є примірники у відділах: всього 3 : ВА (1), ВДГН (1), ВКр (1)
Вільні: ВА (1), ВДГН (1), ВКр (1)





    Безпала, Крістіна.
    Традиції та обряди першого року життя дитини [Текст] / К. Безпала // Juvenia studia : зб. студ. наук. пр. / Черніг. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. Навч.-наук. ін-т історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського. - Чернігів : Десна Поліграф, 2017. - Вип. 7. - С. 161-165. - Бібліогр.: с. 165.
Рубрики: Звичаї і обряди--Родильна обрядовість--Україна
Кл.слова (ненормовані):
дитячий побут -- немовля -- одвідки -- хрестини -- пострижини -- наречення імені -- купіль -- хрещені батьки -- вірування


Дод.точки доступу:
Кеда, М. К. \ред.\; Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т. Г. Шевченка

Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)





    Мовна, У. В.
    "Медовий" код українських народин [Текст] / У. В. Мовна // Народна творчість та етнологія. - 2017. - N 6 (листопад-грудень). - С. 33-38. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Хрестини (обряд)
Кл.слова (ненормовані):
Родильна обрядовість -- Хрестини (обряд) -- "Медовий" код
Анотація: У статті досліджено символічну роль меду в контексті родильної обрядовості українців. Розглянуто його основ ні семантичні конотації – медіативні, ініціаційні, соціалізуючі, фертильні, катартичні та апотропеїчні влас-тивості, а також обрядове призначення як жертвенного продукту. «Медовий» код знайшов вияв у всіх ключових структурних елементах обрядового тексту народин – під час народження немовляти, перших відвідин породіллі представницями жіночої частини громади, першої купелі новонародженого, хрестин та хрестинного частування.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Отрошко, Л. Г.
    Порівняльний аналіз традиційних елементів української етнокультури в обряді хрещення на Козелеччині [Текст] / Л. Г. Отрошко // Народна творчість та етнологія. - 2017. - N 4 (липень-серпень). - С. 57-69. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Звичаї і обряди--Хрестини (обряд)
   Хрестини (обряд)--Козелеччина

Кл.слова (ненормовані):
Хрещення (обряд) -- Хрестини (обряд) -- Хрещені батьки -- Кумівство -- Церковне хрещення
Анотація: У статті проаналізовано традиційні елементи української етнокультури в сучасному обряді хрещення на Козелеччині. Доведено, що традиційні елементи культури в обряді хрещення у своїй основі збереглися, хоча й зазнали деяких трансформацій.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВМ (1)
Вільні: ВМ (1)





    Сердюк, Ігор.
    Не бивши кума, не пити пива: "кумівство", стратегії і практики вибору хрещених батьків у суспільстві Гетьманщини [Текст] / Ігор Сердюк // Сіверянський літопис. - 2017. - № 6. - С. 28-34. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Хрестини (обряд)--Історія
   Гетьманщина--Історія--Хрестини

Кл.слова (ненормовані):
дитина -- хрещення -- кум -- кума -- хрещені батьки
Анотація: У статті досліджуються стратегії і практики вибору хрещених батьків у суспільстві Гетьманщини.


Є примірники у відділах: всього 3 : ВА (1), ВДГН (1), ВКр (1)
Вільні: ВА (1), ВДГН (1), ВКр (1)