Барабаш, Юрій.
    Чуже-Інакше-Своє. Етнокультурне пограниччя: концептуальний, типологічний та ситуативний аспекти [Текст] / Юрій Барабаш // Слово і час. - 2020. - № 2. - С. 3-32. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Культурологія--Етнос
Анотація: Це перша стаття авторського дискурсивного триптиха з проблематики етнокультурного пограниччя. У розвідці визначено ключові теоретичні та методологічні принципи підходу до етнокультурного пограниччя як концепту, вирізнено кілька його типологічних моделей (пограничні літературні зони, перехідні періоди та стани в літературному процесі, у творчості та психології того чи того митця, компаративні зіставлення тощо). Вибірково, під кутом зору світоглядно-філософської тріади «Чуже-Інакше-Своє», розглянуто приклади літературно-історичних ситуацій у геополітичних та етнокультурних зонах України, наразі австро-українського та польсько-українського.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Барабаш, Юрій.
    Чуже-Інакше-Своє. Північно-східне етно- й лінґвокультурне пограниччя України [Текст] / Юрій Барабаш // Слово і час. - 2020. - № 6. - С. 3-30. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Культурологія--Етнос
Кл.слова (ненормовані):
поліетнічність -- ідентичність -- лінгвокультурна ситуація -- шістдесятництво -- донбаський сегмент -- харківський сегмент -- пограниччя
Анотація: Стаття містить розгляд фактів і проблематики, що стосуються етно- й лінґвокультурного пограниччя на Північному Сході України. Проведено діахронічний аналіз основних етапів літературного процесу на Слобожанщині, передовсім у її центрі, Харкові («Харківський сеґмент»), схарактеризовано роль заснованого 1805 року Харківського університету, харківських російсько- й українськомовних періодичних видань і збірників, діяльності таких ключових постатей реґіону, як Г. Сковорода, Г. Квітка-Основ’яненко, П. Гулак-Артемовський, І. Срезневський, М. Костомаров, О. Потебня та ін., особливостей літературного життя Харкова в добу національного культурного відродження 20-х - початку 30-х рр. і в наступні періоди до останніх років включно. Аналіз етно- й лінґвокультурної проблематики в «донбаському сеґменті» провадиться в синхронічному зрізі, у компаративному зіставленні різних письменницьких доль і творчих феноменів, і то на тлі сучасних драматичних подій у цьому реґіоні України.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)