Кисельов, Роман.
    Удаваний академізм: видання "Треносу" М. Смотрицького [Текст] / Роман Кисельов // Слово і час. - 2017. - № 7. - С. 58-78. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Перекладознавство--Польсько-український переклад--Художній переклад
   Українська література--Полеміка

Кл.слова (ненормовані):
літературна критика -- дискусії -- полемічна література
Анотація: У статті аналізується нещодавня публікація твору Мелетія Смотрицького "Тренос" (2015) у двомовному форматі (польський оригінальний текст і український переклад), автором ідеї якої, а також перекладачем є Р. Радишевський. Автор статті зауважує про недостатню якість перекладу та висловлює думку про невідповідність цього видання академічному формату.


Дод.точки доступу:
Смотрицький, Мелетій (письменник, церковний і освітній діяч ; 1577-1633) \про твір\; Радишевський, Ростислав \про твір\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Ісіченко, Ігор (Архієпископ).
    Цивілізаційні парадигми полемічного діалогу Лева Кревзи та Захарії Копистенського [Текст] / Ігор Ісіченко // Слово і час. - 2018. - № 10. - С. 3-12. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Письменники України, 16-17 ст.
   Українська література--Полеміка

Анотація: Характерна парадигма цього діалогу - позиціонування авторів у вимірах європейської цивілізації, ототожнювальної ними з християнською. Інтеграційним інтенціям Лева Кревзи протистоїть схильність Захарї Копистенського локалізувати сферу релігійних і культурних контактів християнським Сходом. Логічна в параметрах полеміки, ця рисв стане фатальною для українських симпатиків "православної імперії".


Дод.точки доступу:
Кревза, Лев \про нього\; Копестинський, Захарія \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Тараненкова, Івана.
    Ідентичність на перетині міжнаціональних відносин (українське питання в полеміці з культурною концепцією С. Гурбана-Ваянського) [Текст] / Івана Тараненкова // Слово і час. - 2019. - № 4. - С. 64-73. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Українська література--Полеміка
Анотація: Дослідження зосереджене на рефлексії українського питання у представників словацького національного руху наприкінці ХІХ й на початку ХХ ст. Українське питання стало частиною сукупності чинників, які відіграли значну роль у зіткненні двох концепцій національного життя. Проти авторитетних постатей національного життя, зосереджених у місті Мартін, виступали представники молодшого покоління, які намагалися прийти з власною програмою розв’язання проблеми становища словацького народу, т. зв. гласисти. Культурна й ідеологічна концепція головного представника національного руху С. Гурбана-Ваянського стала для них утіленням критично сприйнятої традиції. Вона включала й концепцію “слов’янської єдності” та консервативно спрямованого русофільства.Українське питання поставило під сумнів обґрунтованість цієї концепції, бо показувало напруженість і антагонізм між слов’янськими народами, які ідеологічно налаштоване старше покоління словацького національного руху не брало до уваги. Важливу роль тут відігравали і стимули із чеського середовища, де погляди на форму слов’янської єдності змінювалися впродовж усього XIX ст., і в той же час визвольним зусиллям українців приділялося більше уваги.


Дод.точки доступу:
Гурбан-Ваянський, Світозар (словацький поет, прозаїк, літературний критик, публіцист, політик ; 1847-1916) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)