Коваліско, Наталія.
    Економіка і соціологія нерівності: емпіричні свідчення ґлобальних тенденцій / Наталія Коваліско, Сергій Макеєв // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2018. - № 3. - С. 5-24. - Бібліогр.: с. 21-24
Рубрики: Соціальна стратифікація--Соціологія нерівності--Економіка нерівності--Вимірювання
Кл.слова (ненормовані):
глобалізація
Анотація: За останні два десятиліття вимірювання як економічної, так і соціологічної нерівності стало набагато точнішим. Економетрія Глобальної нерівності розробляється великими колективами дослідників на матеріалах уніфікованої офіційної статистики та опитувань домогосподарств із застосуванням дедалі витонченіших методів опрацювання великих масивів інформації. Узагальнювальний висновок полягає в тому, що у 80-ті роки минулого століття стався InequalityTurn – розпочався й досі триває період зростання нерівності як у світі загалом, так і в більшості країн. Відсутні емпіричні дані про те, що поглиблення глобальної економічної нерівності супроводжується наростанням глобальної соціальної нерівності. Взаємозв’язок економічної і соціальної стратифікації краще встановлювати й відстежувати на локальному рівні. Трансінституціональність і транскультурність, як і генералізовані усереднення на глобальному рівні, не належать до актуальної компетенції соціології, адже вона була і залишається наукою про відмінності, неоднорідності, ієрархії, що утворюють ту межу, за якою скасовуються її пізнавальні повноваження.


Дод.точки доступу:
Макеєв, Сергій

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДЕТПСГН (1)
Вільні: ВДЕТПСГН (1)





    Коваліско, Наталія.
    Добробут і нерівність у порівняльній перспективі: випадок Польщі та України / Наталія Коваліско, Сергій Макеєв // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2019. - № 1. - С. 32-55 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соціально-економічний розвиток--Порівняльний аналіз--Україна--Польща
Кл.слова (ненормовані):
добробут нації -- добробут громадян -- дохід -- домогосподарство -- соціальна нерівність
Анотація: Соціально-економічні траєкторії руху Польщі та України істотно розходилися з останнього десятиліття минулого століття і досі розходяться. Перша стабільно розвивається, надолужує відставання в якості життя людей від країн Західної Європи. В Україні ж рецесія 1990-х рр. змінилася нестійким зростанням економіки, що переривалося у другій половині 2000-х і в 2010-х рр. Порівняння даних офіційної статистики, обстежень домогосподарств та опитувань населення дає підстави констатувати, що поступальний і стійкий, як у Польщі, перехід від централізованої економіки до ринкової супроводжується помірним поглибленням економічної нерівності. Абнормальний (що відхиляється від “правила Польщі”) перехід призводить до надлишкової концентрації доходів і відтворення корупції як механізму їх перерозподілу між різними категоріями населення, а звідси – до виразнішого розшарування щодо можливостей задоволення вітальних і екзистенційних потреб. Існування масштабної тіньової економічної діяльності та недекларованої роботи підтримує дешевизну українських працівників на внутрішньому і зовнішніх ринках праці й формує стійку субкультуру ухилення від сплати податків.


Дод.точки доступу:
Макеєв, Сергій

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДЕТПСГН (1)
Вільні: ВДЕТПСГН (1)





    Коваліско, Наталія.
    Різноманітність і відносна автономність уявлень населення України про соціальну нерівність / Наталія Коваліско, Сергій Макеєв // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2020. - № 3. - С. 33-50 : рис. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соціальна стратифікація--Соціальна нерівність--Різноманітність уявлень--Автономність уявлень--Україна
Кл.слова (ненормовані):
соціальна структура -- соціальна драбина -- клас -- статус
Анотація: У статті обґрунтовується підхід до сприйняття нерівності як до самодостатньої фактичності. На даних, отриманих в опитуванні за модулем «Соціальна нерівність–V» Міжнародного проєкту соціального дослідження (ISSP), показано, що різної категоричності оцінки респондентами нерівності відносяться до двох об'єктів: до країни загалом та до їхньої конкретної життєвої ситуації. Оскільки діапазон сприйняття завжди має прояв у межах від «глибокої нерівності» до «невизнання нерівності», остільки соціальний простір диференціюється на «світи нерівності», різні за масштабом.


Дод.точки доступу:
Макеєв, Сергій

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДЕТПСГН (1)
Вільні: ВДЕТПСГН (1)





    Коваліско, Наталія.
    Соціологія соціальної структури покоління [Текст] / Наталія Коваліско, Сергій Макеєв // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2021. - № 2. - С. 60-74. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Вікові групи--Соціальна структура--Соціологічні дослідження
Кл.слова (ненормовані):
вікова когорта -- подія -- пам’ять
Анотація: У соціології поняття «покоління» зазвичай відсилає до різних соціальних категорій. Це і когорта ровесників, і когорта з декількох років народження — як в дослідженнях соціальної мобільності, а також спільнота тих, хто поділяє прийнятні цінності, одночасно пережив значущі події, є носієм схожого досвіду і пам’яті. Оскільки О. Конт, Е. Дюркгайм та М. Вебер не сказали про покоління нічого значущого, остільки теоретичну рефлексію в сучасній літературі продовжує порушувати головний есей К. Мангайма «Проблема поколінь». Вміщені в ньому пізнавальні інтуїції мають пріоритетний статус, але в опублікованих оглядах констатується, що емпіричний потенціал викладеної там концепції мінімальний, а нові часи вимагають нових підходів до аналізу ролі поколінь в інтенсифікації соціальної динаміки та руху історії. У статті позначені концептуальні рамки спостереження за соціальною структурою покоління.


Дод.точки доступу:
Макеєв, Сергій

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)