Кухта, Мирослава.
    Люди похилого віку очима експертів: труднощі та шляхи подолання життєвих негараздів [Текст] / Мирослава Кухта // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2015. - № 4. - С. 119-132. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Люди літнього віку--Соціальні проблеми--Експертні опитування--Україна, 2014-2015 рр.
Кл.слова (ненормовані):
експертне опитування -- життєві стратегії -- життєві перспективи
Анотація: У статті аналізуються дані експертного опитування щодо соціальних проблем старшої соціально-вікової групи. Узагальнено й інтерпретовано погляди опитаних науковців-соціологів стосовно відчуття психологічного віку людьми старшої вікової групи. Проаналізовано найгостріші проблеми життя літніх людей та можливості їх подолання, вплив об’єктивних та суб’єктивних чинників на формування життєвої перспективи і життєвих стратегій людей старшого віку в Україні.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Кухта, Мирослава.
    Життєві перспективи людей старшого віку, що перебувають під соціальною опікою: досвід емпіричного дослідження [Текст] / Мирослава Кухта // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2017. - № 2. - С. 131-148 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соціологічні дослідження--Люди старшого віку--Життєві перспективи--Соціальне самопочуття
Кл.слова (ненормовані):
проблемно-подієвий підхід -- життєві стратегії -- організація життя -- соціальна опіка
Анотація: Аналізуються дані прикладного дослідження життєвих перспектив та соціального самопочуття людей старшого віку з позицій запропонованого авторкою проблемно-подієвого підходу, на підставі якого життєві перспекти¬ви розглядаються з огляду на події – як позитивні за наміченими цілями, так і небажані, що створюють проблеми, які індивідові належить розв'язувати. Життєва перспектива інтерпретується в термінах способу прогнозування суб’єктом свого майбутнього в соціальній, біологічній та проблемно-подієвій площинах. Обґрунтовано висновок про безпосередню взаємозалежність між конструюванням життєвих перспектив та обранням певних типів життєвих стра¬тегій, що визначають способи подолання перешкод на життєвому шляху. Дослідження показує, що схильність до організації життя як тип усвідомленої побудови перспективи стає необхідним підґрунтям для ефективної адаптації до умов сучасності, тоді як схильність до стихійної життєпобудови та “покладання на випадок” ускладнюють адаптацію. Навіть у людей старшого віку, котрі потребують соціальної опіки за віком, цілеспрямоване конструювання перспективи, хоч би й на відносно короткі проміжки часу, стає запорукою успішної адаптації й поліпшення соціального самопочуття.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДЕТПСГН (1)
Вільні: ВДЕТПСГН (1)





    Кухта, Мирослава.
    Моделі життя та критерії ефективності життєвих стратегій / Мирослава Кухта // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2017. - № 4. - С. 142-154. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Соціологія--Моделі життя--Життєві стратегії
Анотація: Розглянуто життєві стратегії як синтез внутрішніх спонук індивіда із системою соціокультурних диспозицій, що є важливою передумовою осмисленої побудови індивідом життя. Автор визначає, що компетентність у питаннях побудови життєвої перспективи та життєвих стратегій є необхідною запорукою досягнення життєвого успіху та особистої ефективності. Здійснено аналіз різних підходів до типологізації життєвих стратегій, обґрунтовано поділ їх на підставі критерію ефективності. При цьому виокремлено певні моделі життя, що тісно пов’язані з наявними культурними цінностями та ціннісними орієнтаціями й задають уявлення, про ефективну/неефективну реалізацію відповідних життєвих стратегій. Зроблено наголос на можливості розгляду ефективності життєвої стратегії водночас у кількох площинах, у кожній з яких можуть бути вирізнені характерні типи стратегій.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)