Наєнко, Михайло.
    Концепт модальності й поетика Рільке [Текст] / Михайло Наєнко // Слово і час. - 2011. - № 2. - С. 103-104
Рец. на кн.: Кравченко Л. Художня модальність поетичного універсуму Р. М. Рільке / Л. Кравченко. - Дрогобич: Коло, 2010. - 260 с.

Рубрики: Літературознавство--Художня модальність
Кл.слова (ненормовані):
Рільке Р. М.
Анотація: До останнього часу в літературознавстві вивчення категорії художньої модальності проводилося несистематично, без певної структуриалізації та впорядковування таких досліджень. З погляду історичної поетики зміна типів художньої свідомості призводить до трансформацій поетологічних категорій, які кореспондують із цими типами художньої свідомості. У кожному з цих типів утворюється специфічна, притаманна тій чи тій літературній епосі система поетики з особливими видами зв'язків між ними, зі специфічним змістом, об'ємом, ієрархією поетологічних понять.


Дод.точки доступу:
Рільке, Райнер Марія (австрійський поет, представник символістичної та містично-релігійної лірики ; 1875-1926) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Вінтонів, М.
    Складна тема в структурі речення: статус, функції [Текст] / Михайло Вінтонів // Українська мова і література в школах України. - 2015. - № 5. - С. 28-31. - Бібліогр.: 13 назв.
Рубрики: Українська мова--Синтаксис
Кл.слова (ненормовані):
висловлення -- комунікативний аспект -- модальність -- предикат -- предикативність -- пропозиція -- речення
Анотація: Критично проаналізовано провідні принципи актуального членування речення, які існують в сучасній лінгвістиці, розглянуто співвідношення формально-граматичного та комунікативного аспектів речення і тексту. Запропоновано типологію теми і реми в сучасній українській мові, визначено темо- і ремоідентифікатори в структурному і функціональному аспектах. Встановлено закономірності змін тема-рематичного складу залежно від комунікативного навантаження члена речення.

Замовлені прим-ки для відділів: ВДГН




    Овчаренко, Наталія.
    Художній спектр канадського постколоніалізму [Текст] / Наталія Овчаренко // Слово і час. - 2016. - № 1. - С. 46-57. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Канадська література, 20-21 ст.
Кл.слова (ненормовані):
Мультикультуралізм -- Транскультуралізм -- Мозаїчність -- Синкретизм -- Ідентичність -- Модальність
Анотація: Стаття присвячена аналізові сучасного стану дослідження постколоніальної художньої парадигми у канадській літературі. Розглядається шлях трансформації концептів мультикультуралізму, гетерогенності, транскультуризму в особливу постколоніальну синкретичну структуру, засновану на суто канадських художніх та світоглядних ідентичнісних модялях.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Бацевич, Флорій.
    Елементи "тваринного наративу" в малій прозі Івана Франка: лінгвориторичні аспекти [Текст] / Флорій Бацевич, Вікторія Чернуха // Дивослово. - 2016. - № 4. - С. 38-41. - Бібліогр. 12 назв
Рубрики: Художній текст--Тваринний наратив
Кл.слова (ненормовані):
оповідна інстанція -- оповідь від імені тварин -- модальність оповіді
Анотація: З'ясовано, як у своїх оповіданнях "Свиня", "Звірячий бюджет" і "Щука" І. Франко втілив спробу ввести у тканину художнього твору елементи так званого тваринного наративу, тобто оповіді від імені тварин та риби з використанням елементів казкового викладу в перших двох творах. Виявлена наявність реальної модальності в усіх оповіданнях, функціонування її в межах звичного для художньої літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст. перцептивно-когнітивного модусу. Це ще не повноцінні розлогі оповіді від імені тварин, оскільки в аналізованих літературних творах "наратив тварин" вплетений у низку мовленнєвих дій інших оповідних інстанцій (людей); він не повною мірою самостійний і функціонально самодостатній. Такою "літературна оповідь тварин" стане пізніше, зокрема в творчості Т. Шевченка.


Дод.точки доступу:
Чернуха, Вікторія; Франко, Іван Якович (1856-1916 рр.) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





Ніжинський державний університет ім. Миколи Гоголя

    Мазур, О. В.
    Засоби актуалізації оцінно-модальних значень в поезії Р.Кіплінга [Текст] / О. В. Мазур, О. М. Трібушна // Наукові записки / Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя. - Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя, 2017. - С. 89-93. - Бібліогр. в кінці ст.
УДК
Рубрики: Письменники англійські, 19-20 ст.
   Англійська література--Переклад художній

Кл.слова (ненормовані):
переклад -- поезія -- модальність -- Кіплінг Дж. Р. -- конотація -- оцінно-модальні значення -- актуалізація


Дод.точки доступу:
Самойленко, Григорій Васильович \відп. ред.\; Трібушна, О.М.; Кіплінг, Джозеф Редьярд (англійський письменник, перший англійський нобелівський лауреат з літератури ; 1865-1936 ) \про нього\; Ніжинський державний університет ім. Миколи Гоголя

Є примірники у відділах: всього 1 : ВЗ (1)
Вільні: ВЗ (1)





    Топіха, В.
    Вставні слова в поезіях Тараса Шевченка [Текст] / Віра Топіха, Надія Щербак // Українська мова і література в школах України. - 2017. - № 10. - С. 48-51. - Бібліогр.: 9 назв.
Рубрики: Українська література--Шевченко Т. Г.
Кл.слова (ненормовані):
вставні слова -- модальні відтінки -- суб'єктивна модальність -- впевненість -- достовірність -- невпевненість -- активізація мислення -- джерело повідомлення
Анотація: Стаття присвячена аналізу вставних слів у поезіях Тараса Шевченка, як засобу ускладнення простого речення, які несуть певне модальне навантаження.


Дод.точки доступу:
Щербак, Н.; Шевченко, Тарас Григорович (1814-1861) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Бацевич, Ф. С.
    Недиспозиційність і модальність як категорії одивненого художнього тексту [Текст] / Ф. С. Бацевич // Мовознавство. - 2018. - № 1. - С. 3-14. - Бібліогр. в підрядк. прим.
Рубрики: Художній текст--Модальність--Недиспозиційність
Анотація: У статті розглядаються лінгвальні аспекти формування комунікативних смислів в одивнених художніх текстах (абсурдистських, "чорного гумору", "химерної прози" та деяких інших). Вводиться поняття "недиспозиційність", яке охоплює механізми формування предикатів, текстових ситуацій, жанрово-стилістичних, регістрових та деяких інших характеристик тексту в аспекті його породження (ономасіологічному). Сприйняття одивненого тексту (семасіологічний аспект) грунтується на використанні реципієнтом різних типів текстових модальностей (ірраціональності, незвичності та ін.), виявлення репертуару яких - важливе завдання сучасної лінгвістики.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Баллі, Шарль.
    Синтаксис експліцитної модальності [Текст] / Шарль Баллі ; пер. і впоряд. Л. В. Аніщенко й В. М. Бріцина // Мовознавство. - 2021. - № 3. - С. 52-59
Рубрики: Синтаксис--Модальність експліцитна
Анотація: Стаття «Синтаксис експліцитної модальності» («Syntaxe de la modalite explicite») (1942) посідає помітне місце в науковому спадку видатного швейцарського лінгвіста Шар­ля Баллі (1865-1947). Вона розвиває погляди вченого на структуру речення й категорію модальності, викладені ним у праці «Загальна і французька лінгвістика» («Linguistique generale et linguistique francaise») (1932). Теоретична насиченість і широчінь сформу­льованих завдань зумовлює актуальність цієї порівняно невеликої праці й сьогодні, про що, зокрема, свідчить і частотність звернення до неї. Особливо значна її роль - про що йдеться в публікації «Стаття Шарля Баллі ?Syntaxe de la modalite explicite” (?Синтаксис експліцитної модальності”) і сучасна лінгвістика», вміщеній у цьому ж номері журналу, - для вивчення категорії модальності.


Дод.точки доступу:
Аніщенко, Л. В. \пер., упоряд.\; Бріцин, В. М. \пер., упоряд.\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Бріцин, В. М.
    Стаття Шарля Баллі «Syntaxe de la modalite explicite» («Синтаксис експліцитної модальності») і сучасна лінгвістика [Текст] / В. М. Бріцин, Л. В. Аніщенко // Мовознавство. - 2021. - № 3. - С. 43-50. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лінгвістика--Синтаксис--Модальність--Модельні дієслова
Анотація: У статті розглянуто місце праці «Синтаксис експліцитної модальності» в науко­вому доробку видатного швейцарського лінгвіста Шарля Баллі, присвяченому кате­горії модальності, а також визначено роль його ідей у сучасному описі синтаксису. У лінгвістичному спадку Шарля Баллі концепція модальності виконує надзви­чайно велику роль. Представлений ним погляд на модальну організацію речення ґрунтується на теоретичних підходах до опису феномену мови, викладених його учителем Ф. де Соссюром. Теорія модальності у Ш. Баллі є складовою частиною розроблюваної ним загальної теорії висловлювання. Виділення у семантичній структурі речення двох компонентів - модусу й диктуму - стає своєрідним містком від соссюрівської інтелектуалізованої граматики мови до граматики мовлення, яка, зокрема, передбачала й дослідження дії емоційного та афективного чинників, стилістичних аспектів мовної діяльності людини.


Дод.точки доступу:
Аніщенко, Л. В.; Баллі, Шарль (швейцар. мовознавець, один із засновників Женев. лінгв. школи ; 1865-1947) \про нього\

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)