Гончарук, В.
    Роль хімічних форм радіонуклідів у прогнозуванні їхньої поведінки в довкіллі [Текст] / В. Гончарук, Г. Пшинко // Вісник Національної академії наук України. - 2011. - № 10. - С. 3-17 : граф. - Бібліогр. в кінці ст.
ББК 20.1(4Укр)
Рубрики: Чорнобильська аварія--Наслідки
   Грунтознавство--Радіоактивне забруднення

   Навколишнє середовище--Радіаційне забруднення--Україна

Кл.слова (ненормовані):
Сорбція -- Високоселективні активні центри -- Міграція -- Зв'язування
Анотація: Створено наукові засади прогнозування міграційної поведінки радіонуклідів [[p]]137[[/p]]Cs, [[p]]90[[/p]]Sr, [[p]]152[[/p]]Eu, U(VI), Th(IV), Co(II) залежно від їхньої хімічної природи і властивостей водних середовищ і грунтів, роль яких доволі суттєва, а подекуди й вирішальна для оцінювання розвитку ситуації в разі радіоактивного забруднення. На основі дослідження взаємодії у системах радіонуклід-компоненти природного середовища -глинисті мінерали, комплексотвірні ліганди виявлено умови утворення іонних форм і розчинних комплексних сполук радіонуклідів, що визначають напрям міграції, умови й ефективність іммобілізації глинистими компонентами грунтів для запобігання поширення радіоактивності на чисті території. Установлено, що органічні речовини природного походження, зокрема гумусові (ГР), істотно впливають на сорбцію Eu(III), U(VI), Th(IV) природними алюмосилікатами не тільки в кислому, а й у нейтральному, і навіть лужному середовищі, особливо для Eu(III) i Th(IV), змінюючи їхню міграційну здатність.


Дод.точки доступу:
Пшинко, Г.

Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)





    Лисиченко, Геогрій Віталійович.
    Проблеми хімічної та радіаційної безпеки України [Текст] : За матеріалами наукової доповіді на засіданні Президії НАН України 29 квітня 2015 року / Геогрій Віталійович Лисиченко // Вісник Національної академії наук України. - 2015. - № 6. - С. 20-27 : табл. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Навколишнє середовище--Радіаційне забруднення--Україна
Кл.слова (ненормовані):
хімічна небезпека -- радіоактивне забруднення -- токсичні відходи -- радіоактивні відходи -- комплексний екологічний моніторинг
Анотація: Розглянуто основні джерела і чинники хімічної та радіаційної небезпеки в Україні, що створюють екологічні ризики для життєдіяльності населення та біосфери. Показано, що в багатьох випадках процеси хімічного та радіаційного забруднення досягають регіональних масштабів. Сформульовано основні управлінські заходи і наукові завдання щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і мінімізації їх негативних наслідків для навколишнього природного середовища. На реальних прикладах продемонстровано науково-технічний потенціал установ НАН України у вирішенні зазначених проблем.


Є примірники у відділах: всього 1 : ВДГН (1)
Вільні: ВДГН (1)