"НЕ ВМИРАЄ ДУША НАША, НЕ ВМИРАЄ ВОЛЯ…"

"НЕ ВМИРАЄ ДУША НАША, НЕ ВМИРАЄ ВОЛЯ…"

21.02.2014
642
200_richchya_shevchenka "Воскресну нині! Ради їх,
Людей закованих моїх,
Убогих, нищих… Возвеличу,
Малих отих рабів німих!
Я на сторожі коло їх
Поставлю слово".

Т.Г. Шевченко

 

  Поневірянь, які випали на його долю, з лихвою вистачило б не на одне життя. Проте все ж небесний Ангел торкнувся своїми легкими крилами стріхи убогої й тісної хатини в селі Моринцях на Київщині похмурим лютневим ранком на початку ХІХ століття… Народжений кріпаком, він мав прожити, тяжко працюючи на панщині, в злиднях, пригнобленим та зневаженим, котрому "і помолитись не дають". Втім йому судилося стати культовою фігурою української літератури, створивши безсмертну поезію, сувору і ніжну. "Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури…". Він був творцем, який жив серцем, не впадаючи у безпробудний сон душі; творцем, який писав, не дуже-то оглядаючись на якісь форми, а просто переносив на папір і полотно те, що випромінювала його сум’ятна душа. 


Корисні посилання:


http://www.president.gov.ua/documents/14680.html?PrintVersion
http://museumshevchenko.org.ua/
http://www.ilnan.gov.ua/
http://shevchenko-museum.com.ua/
http://www.knpu.gov.ua/

 

 

"Не називаю її раєм…"

001_Works_and_days_poet Жур, П. В.
  Труди і дні Кобзаря [Текст] / П. В. Жур ; [передм. М. М. Павлюка]. – Київ : Дніпро, 2003. – 516, [2] с., 1 арк. портр. с. – (Бібліотека Шевченківського комітету).

  Літопис життя і творчості Т. Г. Шевченка "Труди і дні Кобзаря" є підсумком багаторічної дослідницько-пошукової роботи відомого літературознавця, лауреата Шевченківської премії Петра Жура. Простежуючи день за днем життєвий і творчий шлях поета й художника, П. Жур на документальній основі встановлює точні дати його перебування в Україні та поза її межами, виникнення кожного віршованого чи малярського твору, повістей і листів, записів у щоденнику та ін. Використані автором архівні матеріали, мемуарні згадки, публікації в тодішній пресі створюють широку панораму діяльності Шевченка та сприйняття його творчості сучасниками.

 002_Famous_Ukrainian Ушкалов, Л. В.
  Тарас Шевченко [Текст] / Л. Ушкалов. – Харків : Фоліо, 2009. – 121, [1] с. – (Знамениті українці).

  Коли ми говоримо: "Тарас Шевченко", то передусім уявляємо собі сивоусу людину з сумним, важким поглядом. Так, це знайомий нам з дитинства великий Кобзар. Він народився кріпаком, був круглим сиротою і тільки у 24 роки став вільною людиною. Ці факти відомі всім. Але не всі знають, що молодий Шевченко входив до санкт-петербурзького мистецького бомонду, відвідував оперу, був бажаним гостем у багатьох кращих домах, любив жінок, навіть думав оженитися. Саме такий – маловідомий – Тарас постає зі сторінок цієї книжки. Автор показує не просто геніального поета, а передусім людину – людину, яка любила життя у всіх його проявах, яка страждала від несправедливості, яка так хотіла щастя і яка, зрештою, була такою нещасливою...
 003_Dziuba_Taras_Shevchenko Дзюба, І. М.
  Тарас Шевченко [Текст] / І. М. Дзюба. – Київ : Альтернативи, 2005. – 701, [1] с. : ілюстр. – (Особистість і доба). – Бібліогр. в підрядк. прим.

  Пропонована книга є спробою поєднати докладну розповідь про життєвий шлях Тараса Шевченка з текстологічним аналізом його поетичних і прозових творів та коротким оглядом малярської спадщини.
Автор прагнув охопити весь обіпир літературної та громадянської діяльності великого сина України в широкому історичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті.
Книжка розрахована на широке коло читачів.

 

"Живу, учусь, нікому не кланяюсь"

001_Favorites  

Смілянський, Л.

  Вибране [Текст ]: Роман, повість / Л. І. Смілянський. – К.: Укр. Письменник, 2005. – 574 с.

  Однотомник Леоніда Смілянського (1904-1966), присвячений сторічному ювілею відомого письменника, містить його найпопулярніші твори, зокрема роман про Шевченка "Поетова молодість" – головну книгу життя, яка зламала радянський канон "гнівного Тараса", що "кличе до сокири". Петербург, Україна – тут геніальному лірикові всміхається життя. Він закоханий, сповнений великих задумів і творчого завзяття.
Повість "Софія", де вперше в сучасній літературі зображено складні долі інтелігентів на фронті та в евакуації, свого часу було піддано несправедливій критиці як буржуазно-націоналістичну оповідь. І нині, в двадцять першому столітті, ці твори мають неабияку популярність серед широких читацьких кіл.
 002_In_the_lines_of_letters

Ляхова, Ж.

  За рядками листів Тараса Шевченка [ Текст] / Ж. Т. Ляхова. – К. : Дніпро, 1954. – 134 с.

  Исследование посвящено эпистолярному наследию Тараса Григорьевича Шевченко, в котором нашли отражение основные этапы жизни и творчества великого украинского поэта, революционного демократа, многогранность личности поэта-борца, особенности его творческой лаборатории, участие в идейно-политической и литературной жизни своей эпохи.
  Издание рассчитано на широкий круг читателей. 

003_Shevchenko_who_do_not_know Грабович, Г.  
  Шевченко, якого не знаємо. (З проблематики символічної автобіографії та сучасної рецепції поета) [Текст] / Г. Грабович.  Київ : Критика, 2000.  317 с. : ілюстр.  Бібліогр.: с. 303-304 та в підрядк. прим.

  Зібрані у цій книжці есеї представляють головний напрям моєї друкованої шевченкіани за останнє десятиліття. (Виїмком із цих хронологічних рамок є есей про Шевченкову "Тризну", який з'явився ще 1980 року, тобто за два роки до появи книжки Поет як міфотворець, й опосередковано, але суттєво вплинув на сприйняття цієї книжки.) Поза цією збіркою залишаються деякі принагідні статті та моя праця над рецепцією Шевченка, перший розділ із якої, про Костомарова, вже вийшов друком англійською та українською мовами*. Надалі мають появитися ще досі недруковані есеї та праці, які щойно завершую.

 

 "Думи мої, думи мої…"

001_Kobzar

Шевченко, Т. Г.

  Кобзар [Текст ] / Т. Г. Шевченко ; [передм. П. Мовчана ; упоряд. С. Гальченко]. – К.: Вид. центр "Просвіта", 2011. – 736 с.

  Доти, доки буде хоч один скривджений у світі, поезія Шевченка не втратить своєї значимості, своєї ваги і своєї актуальності. А оскільки скривджені будуть завжди, то і його слово всечасне.
Написав і відразу ж затнувся, бо пригадав, як в одній київсьісій школі учні на приблизно отакі ж мої слова відказали: "Зараз люди не такі сльозливі, як колись... А в Шевченка одні сльози. Він що, не мужчиною був?!" 
002_Tale Шевченко, Т. Г.
  Повести [Текст] / Т. Г. Шевченко.  Дніпропетровськ : Січ, 2003.  688, [2] с. : ил.

  Значительную часть художественного наследия Тараса Шевченко составляют его прозаические произведения – повести, написанные на русском языке. "Наймичка", "Варнак", "Художник" и другие повести стали действительно всенародным достоянием. 
003_I_am_sincerely_love_you   Я дуже щиро Вас люблю...: Шевченко у розповідях сучасників [Текст] / [упорядкув. О. В. Ковалевського].  Харків : Прапор, 2004.  351, [1] с.

  Основою збірника стала повість княжни В.М. Репніної (1808-1891) про Т.Г. Шевченка, з яким вона познайомилася в своєму родовому маєтку 1843 року в Яготині на Полтавщині. Почуття, яке спалахнуло у неї до поета, розкрило її літературний дар. Повість "Безмовна любов" стала першим твором про Шевченка, а княжна Рєпніна була першою, хто назвав тоді ще тридцятилітнього поета генієм. Рєпніна всіляко допомагала поетові, навіть коли він був на заслані і царські власті заборонили їй листуватися з ним. Крім повісті, в книгу включено лист В.М. Рєпніної до Шарля Ейнара, який за естетичними і стильовими особливостями є самостійним епістолярно-художнім твором, також цілком присвяченим висвітленню постаті Шевченка, особливостей його характеру, світоглядним та художнім перевагам, що формувалися в його інтенсивному творчому житті яготинського періоду. Доповнює збірник цілий масив спогадів сучасників Шевченка про нього, серед яких відомі імена – П. Куліш, М. Костомаров, І. Тургенев, М. Лесков, багато інших. Хронологічна послідовність у розташуваїті цих матеріалів дає виразну картину життєвого і творчого шляху поета, є безцінною скарбницею живих свідчень про нього, джерелом ґрунтовного вивчення його біографії.
  Книга буде корисною найширшому колу читачів, зокрема шкільництву і студентству. 

 

 "А слава – заповідь моя"

001_Dubbed_fool Горак, Р.  
    Прозвані юродивими [Текст] : есеї про Тараса Шевченка / Р. Горак.  Львів : Апріорі, 2011.  245, [2] с. : ілюстр.

  До книги львівського письменника Романа Горака увійшло два есеї: "Де Альта плаче" та "Прозвані юродивими". Перший присвячений перебуванню Тараса Шевченка в Переяславі та історії написання "Заповіту". У другому йдеться про прихід творів Тараса Шевченка в Галичину та події, пов'язані з цим, а також про тих, хто першим приніс слово поета на цю землю, та їх долю.
 
002_In_honor_of_our_Ukraine

Мельниченко, В. Ю.
   "На славу нашої преславної України": Тарас Шевченко і Осип Бодянський [Текст] / В. Ю. Мельниченко.  Москва : ОЛМА Медиа Групп, 2008.  555, [2] с., [16] с. ілюстр. с.  Бібліогр. в підрядк. прим.


  Володимир Юхимович Мельниченко – доктор історичних наук, член-кореспондент АПН України, заслужений діяч науки України, член Національної спілки письменників України і Спілки письменників Росії, автор 40 книг з історичної, політичної і мистецтвознавчої проблематики. З 2001 р. – генеральний директор Культурного центру України в Москві, за цей час видав у російській столиці 10 книг українською мовою, в тому числі монографії "Тарас Шевченко і Михайло Грушевський на Старому Арбаті", "Тарас Шевченко: "Моє перебування в Москві". Читач тримає в руках першу в українській і світовій історіографії книгу про дружбу і московські зустрічі Тараса Шевченка та Осипа Бодянського. Вона присвячується 200-річчю з дня народження Осипа Бодянського, що виповнюється в 2008 p., та 200-річчю з дня народження Тараса Шевченка, що вже не за горами. 

003_All_the_works_in_one_volume Шевченко, Т. Г.
    Усі твори в одному томі [Текст] / Т. Г. Шевченко ; [упоряд. Г. В. Латник]. – Київ ; Ірпінь : Перун, 2007. – 822 с. : ілюстр.


  Цією книгою видавництво "Перун" продовжує серію книжок нового покоління, повних зібрань творів поетів-класиків української літератури.
  Перша книжка — "Степан Руданський. Усі твори в одному томі" продемонструвала необхідність і важливість видань такого типу задля популяризації класиків української літератури серед усіх верств українського народу.
  "Тарас Шевченко. Усі щвори в одному томі" — така книжка потрібна насамперед через свою доступність для сім'ї будь-якого достатку.
  У книжці подано лише літературні твори — поезія та проза. Усі вірші та поеми. Усі оповідання та повісті. Немає листування, критичних статей жадібних до обговорення чужої творчості критиків та літературознавців. Це — не підручник із шевченкознавства для "шевченкознавців"...

 

 "Т.Г. Шевченко і Чернігівщина"

001_Shevchenko_a_fountain   Шевченкова криниця [Текст] : зб. афоризмів із творів Тараса Шевченка / [упоряд.: Т. В. Дорошенко, В. Майданович ; авт. передм. Л. І. Андрієвський]. – Київ : Криниця, 2003. – 256 с. – (Скарби Тарасової Гори).

  Цим виданням започатковується серія книг "Скарби Тарасової Гори", в якій широкому колу читачів буде представлена творча спадщина Тараса Шевченка та інші унікальні матеріали із музейної збірки Шевченківського національного заповідника, – зокрема, каталоги його мистецької та букіністичної колекції, архівні документи, фотографії, епістолярія тощо. 
002_Mountain

Драч, І.

  Гора [ Текст ]: Докум. драма-колаж / І. Ф. Драч. – К. : Укр.письменник, 1997. – 118 с.

  Документальна драма-колаж у двох частфинах, відтворена за листами, спогадами та віршами, доносами та розпорядженнями, які стосувалися Т.Г. Шевченка і його похорону на Чернечій горі. 

003_Taras_tracks

Реп'ях, С.  
  Тарасові сліди (Т.Г. Шевченко на Чернігівщині). Марево (Т.Г. Шевченко і жінки)  [Текст] / С. Реп'ях.  Чернігів : Редакційно-видавничий відділ обласного управління по пресі, 1993.  131, [1] с.

  Ще в дитинстві геніальний Кобзар вперше побував на Подесенні. І пізніше – у всі три приїзди на Україну – Тарас Григорович відвідував ці краї. Тут було в нього багато друзів і знайомих. Чернігівщині він присвятив хвилюючі рядки. Про тісні зв'язки зі славною поліською землею – есе "Тарасові сліди".
  "Марево" – цікава розповідь про взаємини Т.Г. Шевченка з жінками.

  Завантажити...

 

cd9b50e6877abe505a7d5c03010e25a2

 

Іменна колекція до 200-річчя Тараса Григоровича Шевченка

Повернутись
Поділитись: