СУЗІР’Я ІСТОРИЧНИХ ІМЕН: ІВАН МАЗЕПА (До 375-річчя від дня народження)

СУЗІР’Я ІСТОРИЧНИХ ІМЕН: ІВАН МАЗЕПА (До 375-річчя від дня народження)

06.05.2014
507
bokLeg_FestMazepa36

СУЗІР’Я ІСТОРИЧНИХ ІМЕН:
ІВАН МАЗЕПА

(До 375-річчя від дня народження)

 

Він знехтував всім, що було йому найдорожчого в світі,

Знехтував і самим життям - аби піднести свою вітчизну.

 Пилип Орлик

 

  Іван мазепа – український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній (1687–1704) і всій Наддніпрянській Україні (1704–1709). Князь Священної Римської Імперії (1707–1709). Представник шляхетного роду Мазеп-Колединських гербу Курч з Київщини.

  В молодості служив при дворі короля Яна II Казимира. Після обрання гетьманом намагався відновити авторитет інституту гетьманства в Україні. Зробив великий внесок у економічно-культурний розвиток Лівобережжя. Зовні під патронатом московського царя Петра I проводив курс на відновлення козацької держави Війська Запорозького в кордонах часів Хмельниччини. Тривалий час формально підтримував Московське царство у Північній війні зі Швецією, 1708 року перейшов на бік шведів. Після поразки під Полтавою врятувався у Молдавії. Помер у місті Бендери.

  Гетьман І. Мазепа – видатний культурно-просвітницький діяч України. За його сприянням Києво-Могилянська Колегія одержала у 1694 р. статус академії. Піклувався гетьман станом науки, освіти, мистецтва, церковними справами. За І. Мазепи збудовано або відновлено ряд монументальних споруд у стилі українського бароко. У 1690 р. споруджено нове приміщення Києво-Могилянської Колегії, у 1698 – кафедральний собор у Переяславі, Богоявленську церкву Братського монастиря у Києві, дзвіницю собору св. Софії у Києві, до 1695 р. – обнесено новими мурами Києво-Печерську Лавру та ін. У 1700 було засвоєно Чернігівський колегіум. Іван Мазепа був покровителем літератури. Сам він – автор ряду віршів: "Дума", "Пісня", "Псалми" та ін. Підтримував творчість Дмитра Туптала, Стефана Яворського, Іоана Максимовича. Коштом гетьмана видруковано Євангеліє арабською мовою. Багато церков і монастирів обдаровував Мазепа іконами, книгами, дзвонами, і цінними речами.  
Література:
001_Hetmans_Ukraine

  Гетьмани України [Текст] / [уклад. В. П. Товстий ; худож. С. М. Пущенко]. – Харків : Промінь, 2007. – 247 с. : ілюстр.

  Книга розповідає про минуле нашої рідної України, про народження козаччини, боротьбу запорозьких козаків із ворогами українського народу. Книга присвячена тим, хто з сивої давнини боровся за незалежність України – людям, які вражають своїм сильним духом. Вони усім єством вболівали за долю Батьківщини, боролися за об’єднання Правобережної і Лівобережної України. Читач дізнається, як Україна крок за кроком йшла до своєї незалежності.

 
 002_Hetmans_Ukraine

Таирова-Яковлева, Т. Г.

  Гетманы Украины. История о славе, трагедиях и мужестве [Текст] / Т. Г. Таирова-Яковлева. – Москва ; Санкт-Петербург : Центрполиграф ; Санкт-Петербург : Русская тройка, 2011. – 468, [2] с. : ил.

  У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, що були військовими і політичними лідерами України XVII-XVIII ст. Знайомлячись з їх долею, російський читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином змішалися в життя цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії Українського гетьманства. Однак, згадуючи про них, ми краще розуміємо те складне, суперечливе, оповите ореолом романтики.

003_Prominent_figures

  Видатні постаті в історії України (ІХ – XIX століття) [Текст] : корот. біогр. нариси. Іст. та худож. портр. / [В. І. Гусєв та ін.]. – Київ : Вища школа, 2002. – 358, [1] с.

  У книзі наведено бібліографічні відомості, стисло висвітлено суспільно-політичні погляди та роль і місце кожної особи в історичному розвитку України. Вміщено короткі історичні портрети громадських, політичних діячів України, починаючи від виникнення Київської Русі до кінця ХІХ ст.

 004_Hard_way

  Важкий шлях: перша половина XVIII ст. [Текст] / [упоряд., авт. передм. В. М. Горобець ; редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.]. – Київ : Україна, 2002. – 380, [2] с. : ілюстр.

  Книга охоплює події одного з найсвітліших і найтрагічніших періодів в історії України. До видання включено прозові твори, історичні дослідження, документальні матеріали, котрі яскраво характеризують цю суперечливу епоху – добу Мазепи та його наступників. Видання доповнене хронологією, картою того часу, примітками. Розраховане на всіх, хто вивчає або цікавиться історією України.

005_Environment_hetman_Mazepa

Павленко, С. О.

  Оточення гетьмана Мазепи: соратники та прибічники [Текст] / С. О. Павленко. – Київ : КМ Академія, 2004. – 601, [1] с.

  Сергій Павленко вперше ґрунтовно знайомить читача з членами команди гетьмана І. Мазепи, його соратниками та прибічниками, показує їхню роль у контексті подій 1687-1709 pp. Дослідження про найзначніших діячів оточення зверхника України містить багато важливого фактажу для розуміння причин поразки мазепинців під час повстання за визволення Гетьманщини з-під опіки Москви.

 007_Ivan_Mazepa_and_the_Russian_Empire_have_been_invaded

Таирова-Яковлева, Т. Г.

  Иван Мазепа и Российская империя. История "предательства" [Текст] / Т. Г. Таирова-Яковлева. – Москва : Центрполиграф ; Санкт-Петербург : Русская тройка, 2011. – 525, [2] с. : ил. – Библиогр.: с. 505 – 516.

  Ця книга висвітлює невідомі сторінки історії Росії та України в роки правління гетьмана Івана Мазепи. Вона розповідає про мінливості тісного військового, зовнішньополітичного, економічного і культурного співробітництва. Розкривається характер відносин Мазепи з найближчим оточенням Петра I і самим царем. Дається характеристика політичної еліти Українського гетьманства. У книзі, мабуть, вперше розкривається складний комплекс протиріч і конфліктів, що стали результатом адміністративних і військових реформ Петра I, спрямованих на перетворення Росії в імперію і проявилися на тлі Північної війни.

008_Time_of_Hetman_Mazepa

  Доба гетьмана Івана Мазепи в документах [Текст] / Черніг. іст. музей ім. В. В. Тарновського ; [упоряд. С. О. Павленко]. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2007. – 1142 с.

  У книзі розміщено універсали, накази гетьмана, листи, спогади генеральної старшини, російських чиновників, іноземців та інші матеріали. Збірник документів ознайомить читача з 900 документами, які висвітлюють спосіб життя, економічні, політичні інтереси провідної верхівки Гетьманщини та гетьмана Мазепи.

009_Two_of_Russia

  Дві Русі. Україна Incognita [Текст] / [за заг. ред. Лариси Івшиної ; наук. ред. В. Горобець]. – 5-е вид., стер. – Київ : Українська прес-група, 2007. – 494, [1] с. : ілюстр.

  Тема цієї книжки – Україна і Росія – неозоре поле очевидних або прихованих проблем: історичних, політичних і геополітичних, етнокультурних, соціопсихологічних… Вони потребують ґрунтовного й об’єкитвного дослідження, зразків якого поки що маємо небагато. не кажу вже про ідеологічні та емоційні "деформації". Але, крім того, ми здебільше говоримо про "Росію" та "Україну" взагалі. Така узагальнена постановка питання неминуча, але треба враховувати її умовність, особливо коли йдеться про відносини на "людському" рівні.

010_The_Cossack

  Історія України в особах: Козаччина [Текст] / [упоряд.: В. М. Горобець та ін.]. – Київ : Україна, 2000. – 301, [1] с. : ілюстр.

  Книга містить нариси про найвидатніших державних, громадських, церковних та культурних діячів України середини XVII-XVIII ст. У них через життєписи окремих людей відтворено героїчну боротьбу українського народу за своє соціальне й національне визволення, побудову незалежної Української держави, показано становлення української духовної культури в контексті європейських культур. Видання розраховане на широке коло читачів.

011_Mazepa_builder

Павленко, С. О.

  Іван Мазепа як будівничий української культури [Текст] / С. О. Павленко. – Київ : Києво-Могилянська академія, 2005. – 300, [2] с.

  Доба І. Мазепи (кінець XVII  початок ХVІІІ ст.) – це не стільки злет до певного рівня культурного життя, скільки не бачений до того розквіт на теренах України творчості, духовних набутків. Актуальність дослідження активного впливу гетьмана на духовне життя в Україні періоду його правління дає можливість глибше зрозуміти як розвиток культурного життя наприкінці XVII  початку XVIIІ ст., так і діяльність зверхника Гетьманщини у вирішенні найголовніших проблем тогочасного буття. Показати доброчинну позицію і роль гетьмана у церковно-духовних, культурницьких процесах – головна мета студії.

012_Ivan_Mazepa

Павленко, С. О.

  Іван Мазепа [Текст] / С. О. Павленко. – Київ : Альтернативи, 2003. – 414, [1] с. : ілюстр.

  Книга Сергія Павленка присвячена одній із найдраматичніших і загадкових постатей в історії України, відомому політичному, військовому діячу – гетьманові Івану Мазепі (1639-1709). На основі маловідомих архівних, мемуарних і епістолярних документів XVII  початку XVIII ст. автор по-новому трактує його вчинки, діяльність, спростовує численні історичні фальсифікації, вигадки, пов'язані з цією неординарною особистістю. Розрахована на науковців, студентів та широке коло читачів.

013_Ukrainian_and_romanian ways

Рендюк, Т. Г.

  Гетьман Іван Мазепа: українські і румунські шляхи [Текст] / Т. Г. Рендюк. – Чернівці : Букрек, 2009. – 286 с. : ілюстр.

  Ілюстрований історично-документальний нарис кандидата історичних наук Т.Г. Рендюка розроблений на основі широкої джерельної бази та власних досліджень. Видана двома мовами, книга розкриває маловідомі аспекти політичних, дипломатичних та культурно-духовних взаємозв'язків між гетьманом України Іваном Мазепою та його сучасниками  господарями Молдови та Валахії, наприкінці XVII початку XVIII століть, а також роль сусідніх з Україною Румунії та Республіки Молдова у збереженні протягом 300 років пам'яті про видатного історичного діяча і блискучого борця за незалежність Української держави.

014_Ivan_Mazepa_370

  Іван Мазепа: до 370-річчя від дня народження гетьмана України, мецената [Текст] : зб. матеріалів / Черніг. облдержадмін.; [уклад. С. В. Бутко]. – Чернігів : [б. в.], 2009. – 137 с. : ілюстр.

  Збірник містить матеріали про життя та діяльність гетьмана України Івана Мазепи. Він призначений для редакторів ЗМІ, заступників голів райдержадміністрацій та голів міських рад міст обласного значення з гуманітарних питань, сільських і селищних голів, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, працівників закладів освіти і культури, всіх, хто цікавиться історією України та рідного краю.

Повернутись
Поділитись: