УКРАЇНСЬКІ АНТИУТОПІЇ

УКРАЇНСЬКІ АНТИУТОПІЇ

29.07.2017
559

1

УКРАЇНСЬКІ АНТИУТОПІЇ

Проблеми, які ми піднімаємо в фантастиці,
стають насущними проблемами всього
людства ...
Письменник-фантаст, читач фантастики,
сама фантастика служать людству.
Айзек Азімов

  Антиутопія – міцно усталений жанр фантастичної літератури, що не втрачає своєї популярності з роками. Книги-антиутопії зустрічаються в самих різних напрямках фантастики, що підтверджує відсутність жорстких жанровий рамок: це може бути і кіберпанк, і постапокаліпсіс, і наукова фантастика, а також фентезі, соціальна і гостросюжетна фантастика, бойовики або навіть любовні історії. Антиутопії рідко бувають нудними.
  В основі будь-якої антиутопії лежить якийсь занепад суспільства, часто тоталітаризм і тиранія, де будь-який житель держави вкрай обмежений у своїх правах і свободах і де проявилися негативні тенденції розвитку суспільства. Основна маса населення або боїться, або – що гірше, – приймає своє становище як даність. Герої кращих антиутопій – молоді, харизматичні, життєздатні та життєрадісні борці проти режиму. На початку роману вони можуть бути нічим не видатними підлітками або молодими людьми, але вогонь в їх серці в результаті надихає на опір і оточуючих. Вони йдуть до своєї мети, зціпивши зуби, навіть якщо їх ворог набагато могутніше. Іноді справа доходить до справжніх революцій в світі майбутнього, а часом майбутнє так і залишається безпросвітним. Нерідко історію доповнює жаліслива любовна лінія, іноді вона встає в таких книгах мало не на перший план. І тут є місце справжньому драйву, екшену, спритним сюжетним поворотам, які змушують невідривно читати сторінку за сторінкою!
  Читати антиутопії – значить читати романи-попередження, що розглядають наше можливе майбутнє не в кращому світлі. Читати такі твори цікаво, оскільки багатьом піднімається проблем можна знайти стійке відображення в нашому світі і людському суспільстві. І задуматися.
  Вашій увазі представлений огляд книжок, які можна прочитати в нашій бібліотеці.

 

2

  Винниченко В. К. Сонячна машина : роман / В. К. Винниченко. – Київ : Сакцент Плюс, 2005. – 638, [1] с.

  "Сонячна машина" (1924) – це перший український антиутопічний та науково-фантастичний роман класика української літератури В. Винниченка (1880–1951), який чимало знавців літератури вважають вершиною його творчості. Новаторство митця, експресивна і динамічна манера його письма знаходять своє оригінальне психологічне і філософське втілення в незвичайних поворотах людського характеру, думок і вчинків героїв, у сюжеті, що постійно інтригує читача в стані високої емоційної напруги, естетичної втіхи.

3

  Вільчинський О. Льодовик : антиутопія / Олександр  Вільчинський. – Київ : Укрвидавполіграфія, 2015. – 285, [3] с.

   Олександр Вільчинський (нар. 1963 р.) – відомий український прозаїк, есеїст. Живе і працює в Тернополі.
    "Льодовик" – це роман-застереження про те, що було б, якби… Словом, якби раптом підтвердилася одна з наукових гіпотез про початок нового льодовикового періоду. У романі льодовик зупиняється на кордоні України, але то мала втіха, й українцям доводиться не лише виживати самим, а й допомагати своїм заклятим північно-східним сусідам московітам, країну яких поглинула крига. Утім герої і персонажі «Льодовика» не лише борються за виживання у важких умовах глобальних змін клімату, але й переживають духовні пошуки, працюють і святкують, мріють і закохуються, страждають і радіють життю, як тільки можуть.

4

  Єшкілєв В. Тінь попередника : роман : у 2 ч. / Володимир Єшкілєв. – Київ : Ярославів Вал, 2011. – 393 с.

  Провести читача по межі – улюблений прийом майстра Володимира Єшкілєва. Саме на межі між наукою і фантастикою тримає своїх прихильників автор. Здається, один непевний крок – і ти потрапиш в тенета суцільної науки. Але – ні, письменник тебе не пускає, захоплюючи, заворожуючи фантастичністю сюжету, в якому є все, на всі смаки, на всі бажання автора і його читача. Роман "Тінь попередника" В. Єшкілєва – перший з трилогії "Фаренго", що виходить в серії інтелектуальних романів "Червоне та чорне", є прикладом абсолютної позажанрової інтеграції почуттів, відчуттів і вчинків. Бо що є реальністю, а що фантастикою – на це навряд чи хтось зможе відповісти.

5

   Ірванець О. В. Рівне/Ровно (Стіна) : нібито роман / Олександр Ірванець. – Харків : Фоліо, 2010. – 219 с. – (Графіті).

  Цей роман, завершений і вперше опублікований 2000 року, можна віднести до жанру "пророцтв", або, науковою мовою, антиутопій. Ще можна сказати, що автор передбачив одне з роздоріж, на якому ще зовсім недавно стояла наша країна – розділення України на Східну та Західну. Що насправді розділяє стіна, якщо її побудувати по живому тілу міста, країни? На що здатна людина, чиє дитинство й молодість залишились в недосяжності у кількох кілометрах поруч? Сашко Ірванець, який "побачив її, Стіну. Побачив її у своєму рідному місті" розповідає про це досить переконливо. Стає моторошно. Хочеться будь-що не допустити ситуаціїї, коли ти мусиш відповісти собі на питання: "Чим та ким я можу пожертвувати, а ким – ні?.."

6

  Крим  А. Труба : [роман] / Анатолій Крим. – Київ : Ярославів Вал, 2010. – 318 с.

  Роман відомого прозаїка – це нищівно-саркастичний погляд на фарисейську політичну гру, що її ведуть у новітній Україні найвищі державні посадовці та "народні обранці".
  Легко вгадувані персонажі, блискучі колоритні діалоги, легкий для сприйняття стиль оповіді, тонка й дотепна авторська іронія, карколомно-інтригуючі сюжетні ходи – усе це робить роман "Труба" яскравим явищем сучасної літератури.

7

  Мельник Я. Маша, або Постфашизм : роман / Ярослав Мельник. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2016. – 283 с.

  Четверте тисячоліття. Журналіст "Голосу Рейху" несподівано закохується в самку стора – одну з істот, які мають людське тіло, але яких не вважають за людей – і стає на шлях боротьби за право сторів називатися людьми. Але чи вдасться герою і його соратникам врятуватися від постфашистів? Вони втікають від переслідування в гори, де на них чекають страшні та романтичні пригоди і вічна туга за людською рівністю та свободою.
  В гостросюжетному футуристичному романі відомого українського письменника стрімка інтрига й вражаючі сцени поєднані з боротьбою ідей та сильним гуманістичним пафосом. Це перший в Україні інтелектуальний трилер про витоки людської жорстокості.

10

  Мусієнко Р.  Хроніки Марнії : фантаст. антиутопія / Ростислав  Мусієнко. – Чернігів : Лозовий В. М., 2010. – 295 с.

  На відміну від класиків соціально знакового жанру антиутопії, серед яких виділяється автор моторошного роману "1984" Джордж Оруел – Ростислав Мусієнко не намагається прозирнути світле майбутнє. На суто українському грунті він розвиває відому дослідникам тезу про цілковиту непередбачуваність історії колишнього Радянського Союзу. Відтак читач має нагоду зазирнути в своєрідне Задзеркалля вітчизняного політикуму, спів-переживаючи дедалі карколомніші пригоди журналіста Миколи Мовляна, генерала Валентина Кубинського, тіньового олігарха Петра Лихоправа та інших непересічних героїв "Хронік Марнії". Казка містить в собі натяк, за¬уважив колись Олександр Пушкін...

8

  Мусієнко Р. Завихрений час : наук.-фантаст. антиутопія / Ростислав Мусієнко. – Чернігів : Десна Поліграф, 2016. – 551 с.

  Наукова фантастика – нечастий гість на українській літературній ниві. Антиутопія – тим паче. А гібрид цих двох жанрів – явище взагалі унікальне. І тим приємніше, що народився він у Чернігові. Ростислав Мусієнко, наш земляк, письменник та журналіст, презентував у понеділок свою книгу "Завихрений час".
  Як і майже будь-яка антиутопія, "Завихрений час" – книга політична. Головна її ідея – показати, що було б, якби Помаранчева революція сталася за протилежним сценарієм. Мафія, всюдисущі силові структури та "Міністерство правди" в наявності. Як і пронирливий журналіст у якості головного героя.
  Гостросюжетна соціальна фантастична антиутопія "Завихрений час" завихрюється навколо "чорних дір" в історії незалежної України. Головний герой виступає проти політичної мафії, але вже перші карколомні пригоди доводять – без допомоги іншої тіньової сили не обійтись. Перед журналістом все жорсткіше постає проблема вибору. Микола Мовлян пересвідчується – захисну маску, яку він обрав, тепер можна зірвати лише зі шкірою. Або ж…з головою.

9

  Рибалко М. Марічка і Червоний Король : [для серед. шк. віку]. [Кн. 1]. Подорож туди, де сніг / Марина Рибалко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2016. – 268, [1] с. – (Дивовижні світи).

  Будьте обережнішими зі своїми бажаннями! Адже коли дуже-дуже захотіти, можна потрапити поза межі Реальності! А там… поруч зі звичайними людьми живуть дракони, розбійники, королі природних стихій, котрим притаманні людські почуття.
  Повернення можливе тільки тоді, коли сила дружби здолає всі випробування і з’єднає в єдине ціле амулет "Скіфське сонце".
  Марічка і її друзі знову потрапляють до світу Червоного Короля. Але тепер тут панує таємничий тиран Імператор. Він контролює майже цілий світ. Тільки Зелене Королівство відгородилося від нової цивілізації. Але син Зеленого Короля Перелесник приєднується до бунтівників, які прагнуть скинути владу Імператора. Чи зможе Марічка з друзями допомогти бунтівникам – читайте у другій книжці трилогії Марини Рибалко "Марічка і Червоний король".

11

  Тарасюк Г. Цінь Хуань Гонь : роман-антиутопія / Галина Тарасюк ; [авт. післямови Л. Пастушенко] ; Київ. обл. твор. об-ня "Культура". – Біла Церква : Буква, 2008. – 254, [1] с.

  Йшов  125-й рік Великої Перманентної Революції і 5-й рік її  25-го витка. Над Країною низьким фіолетовим шатром висіла глупа весняна ніч, від чого все здавалося  фіолетовим, навіть невидимі соловейки, що вищебечували фіолетові рулади у невидимих фіалкових садах, навіть розбуджені весною зайці, що водили свої шлюбні хороводи у волошкових полях, півкаючи від плотської втіхи і відбиваючи радісний дріб задніми лапками. Безхмарним фіолетовим сном спала  рідна Ойкумена – від  Львова до Харкова і Донецька, від Чорнобиля і до Криму і Одеси. Не спав тільки пан Каправка, останній романтик борні і за сумісництвом отаман козацької сотні адмінодиниці "Козацька Корчма" Східного району Північно-Західного реґіону, сидячи одиноко на веранді Духовного центру "Інтернет-кафе "Корчма", та вдивляючись у глибину віків і просторів, що спочивали  під хисткою габою весняної  ночі, та вслухаючись у грядуще, та тихо наспівуючи славень теперішньому:...

15

  Чапай А. Червона зона : роман / Артем Чапай. – Київ : Нора-Друк, 2014. – 302, [2] с. – (Читацький клуб).

  Головний герой роману – молодий журналіст Антон Ципердюк, який живе у світі, поділеному на багаті безпечні "зелені зони" й бідні незахищені "червоні". Випадково вчинивши злочин, Антон вимушений тікати на територію червоної зони, якої боїться й уявлення про яку має лише зі ЗМІ. Налаштований на найгірше, він саме в цьому середовищі людей, які мають репутацію лузерів, знаходить найкращих друзів і кохану.
  Дія роману відбувається в Києві недалекого майбутнього, проте більшість описаних речей характерні для сучасної України. У книзі ці проблеми доведені до нового рівня: погані дороги стають дедалі гірші, будинки перетворюються на багатоповерхові слами, власники крутих електронних гаджетів стикаються з браком чистої води.

12

  Чапай А. Понаїхали : роман / Артем Чапай. – Київ : Нора-Друк, 2015. – 237, [1] с. – (Читацький клуб).

  "Понаїхали" відстежує долі чотирьох Ткачуків: Юрія, Ольги та двох їхніх таких різних синів – Сергія й Володі. Невелика за обсягом книга охоплює понад десятиліття. Дія відбувається у вигаданому місті Білий Сад, а також у країнах, де доводиться працювати Ткачукам.  
  Поки нашого цвіту по всьому світу – Неньку заполонили мігранти. Сергій Ткачук бореться з нелегалами вдома, а тим часом його батьки працюють на заробітках за кордоном. Батько припускається помилки за помилкою, розвалюючи сім’ю. Мати намагається на відстані зберегти свою родину. "Понаїхали" є першою частиною розпочатої Артемом Чапаєм трилогії про Білий Сад.

16

  Чупа О. Акваріум : [роман-антиутопія] / Олексій Чупа. – Харків : Vivat, 2015. – 142, [1] с. – (Вітражі).

  "Акваріум" – то справжній шок навіть для найвибагливішого читача… "Ці раби, яких я виховав, ніколи вже не зможуть стати людьми", – свідчить передсмертна записка власника акваріума Олеся Шенколюка. Щоправда, це не такий акваріум, який ми звикли бачити на полицях у кімнатах чи на вітринах зоомагазинів. В акваріумі головного героя мешкають… дорослі люди, зменшені в десятки разів за допомогою медичного препарату. Вимушені виживати, ці напівлюди-напіврибки продовжують існувати за законами суспільства: їдять, сплять, розмножуються… Тимчасом господар акваріума проводить на них досліди і встановлює свої закони у створеному владною рукою божевільного соціумі. Соціумі, що складається не з людей – з біомаси, не здатної мислити, самостійно приймати рішення й висловлювати свою думку. Де навіть вибір політичної партії залежить від господаря, а не викликаний власними думками псевдогромадянина. Фантастика? Звичайно. Та чи не зустрінемо ми на сторінках цієї книжки знайомі обличчя?

14

  Щербак Ю. Время смертехристов: миражи 2077 года : роман / Юрий Щербак ; авториз. пер. с укр. З. Клещенко. – Київ : Ярославів Вал, 2013. – 408, [3] с. : фот.

  Роман Юрія Щербака "Час смертохристів: Міражі 2077 року" є гостросюжетним політичним трилером, дія якого розгортається напередодні Четвертої глобальної війни. Це антиутопія, сигнал тривоги, в якому за гротескною формою і фантастичністю ситуацій стоїть реальна масштабність можливих геополітичних подій майбутнього. Автор широко використовує прийом цитування таємних документів, які розкривають цинізм і подвійні стандарти акторів світової політичної сцени. Роман Юрія Щербака з’явився через двадцять років після написання автором останнього прозового твору (документальна повість "Чорнобиль"). Збагачений досвідом політичної, державної і дипломатичної діяльності, автор, екс-посол України в США, Канаді, Мексиці та Ізраїлі, дає своє парадоксальне і пророче бачення того, що може статися з Україною в майбутньому.

13

  Щербак Ю. Час Тирана. Прозріння 2084 року : кн. 3 : [роман] / Юрій Щербак ; [авт. післямови В. Скуратівський]. – Київ : Ярославів Вал, 2014. – 429, [2] с.

  "Час тирана. Прозріння 2084 року" – роман у жанрі політичного трилера-антиутопії, що написаний українським письменником Юрієм Щербаком та вперше опублікувався у видавництві "Ярославів Вал" 2014 року. Заключна частина трилогії "Час смертохристів: Міражі 2077 року" (2011) і "Час Великої Гри. Фантоми 2079 року" (2012).

Повернутись
Поділитись: