Для багатьох поколінь українців Тарас Шевченко означає так багато, що сама собою створюється ілюзія його всеприсутності. Волею історії Великого Кобзаря ототожнюють з Україною, тому разом з її буттям триває і Шевченкове, вбираючи в себе нові дні й новий досвід народу.
Шевченка розуміємо настільки, наскільки розуміємо себе – свій час і Україну в нім. Наша доба, як і кожна попередня, прагне наблизитися до розуміння Шевченка. Ми захоплюємося ідейним авангардизмом свого великого поета, його високим громадянським образом, політичною і моральною принциповістю, органічною приналежністю народові та багатьма іншими рисами, пов'язаними в нашій свідомості з його іменем. Він – один із наріжних каменів нашої національної будови.
Шевченко – не лише наш поет, він належить усьому людству, хоча кожне його слово – про Україну. Таке відбувається в літературі нечасто – поезія, породжена злобою дня, живе вічно; поезія, зміст, характер і призначення якої національні, набуває загальнолюдського значення, виростає до світових масштабів.
Загальнолюдське значення поезії Шевченка в тому, що він, як і кожний геній, збагатив духовний потенціал людства, світ його ідей і почувань, зробивши набутком, доступним для всіх народів, те, що пережив, передумав, скристалізував у слово народ український і чого досягнув у царстві думки й духу. А самому українському народу він дав розуміння його долі, його потреб та завдань перед обличчям майбутнього. Давши людству краще з українського народного, він водночас дав українському народові краще із загальнолюдського.
У своїй творчості митець пройшов великий і складний шлях розвитку. Його поезія багатогранна, часом суперечлива, та все це – наслідки інтелектуальних і духовних шукань. Водночас Шевченко надзвичайно цілісний і послідовний. Як і кожний геній, він – сплетіння самозаперечень і самостверджень, але це – не відмова від себе колишнього, це – складний процес поглиблення, збагачення, перетворення колишніх понять, їх активне входження в наступні, перевірка колишніх уявлень новими, які ґрунтуються на більшому знанні, життєвому досвіді.
Шевченкова поезія давно стала найважливішим і нетлінним складником духовного єства українського народу. У глибини майбутнього слав він свої заповіти синам рідної землі.
...Свою Україну любіть.
Любіть її... Во время люте,
В остатню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
84(4УКР)
С 50
Смілянський Л. І. Вибране / Леонід Смілянський. – Київ : Український письменник, 2005. – 574 с.
До збірки входить роман про Тараса Шевченка "Поетова молодість". У художній шевченкіані цей роман посідає одне з чільних місць. Молодість, про яку розповідає письменник, – це роки надзвичайно інтенсивного формування світогляду, творчої, мистецької індивідуальності поета, роки складання того благородного і світлого людського феномена, який називається особистістю Шевченка. Автор прагне відтворити справжнього Шевченка передовсім через зображення широкої картини його спілкування з різними людьми з його оточення.
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Горак Р. Д. Прозвані юродивими: есеї про Тараса Шевченка / Р. Горак. – Львів : Апріорі, 2011. – 245 с.
До книги увійшли два есеї. Перший присвячений перебуванню Тараса Шевченка у Переяславі. Автор розповідає історію Переяславщини від давніх, іще княжих часів, до сучасності, про твори, написані поетом, у тому числі "Заповіт", про людей, з якими той спілкувався. У другому йдеться про прихід творів Тараса Шевченка в Галичину та події, пов'язані з цим, а також про тих, хто ці твори видавав, поширював. Це Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич, Микола Устиянович та інші видатні діячі українського руху.
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Грабович Г. Шевченко, якого не знаємо. (З проблематики символічної автобіографії та сучасної рецепції поета) / Григорій Грабович. – К. : Критика, 2000. – 317 с.
Книга спрямована проти зашкарублості у пізнанні Шевченка, проти ритуалізованих форм його пошанування, проти змагання "хто найкраще похвалить поета", які часто підміняють наукове вивчення його творчості. Автор, професор Гарвардського університету, наголошує: "Питання, порушувані у цій праці, я вважаю фундаментальними саме тому, що вони стосуються основних моментів Шевченкового самозображення, його символічної автобіографії".
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Дзюба І. М. Тарас Шевченко / Іван Дзюба. – Київ : Альтернативи, 2005. – 701 с.
Програмний твір дослідника й видатного шевченкознавця – спроба поєднати докладну розповідь про життєвий шлях Тараса Шевченка, поета і художника, з аналізом його поетичних і прозових творів та коротким оглядом малярської спадщини. Автор прагне охопити життя і діяльність великого сина України в широкому історичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті, з'ясувати природу його магнетичної влади над поколіннями українців.
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Забужко О. С. Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу / Оксана Забужко. – К. : Абрис, 1997. – 142 с.
У чому причина дотеперішньої абсолютної загадковості постаті Шевченка в українській духовній культурі? На який образ-себе запрограмував він Україну своїм міфом? Який метафізичний зміст зашифрований у Шевченковому тексті, коли підходити до нього з ключем не тільки християнської філософії та європейського романтизму, а і традиційної української демонології? Чи існує в історії "національна" версія християнської есхатології – колективного гріха і колективної покути? Відповідь на ці та інші запитання шукає автор книги.
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Зайцев П. І. Життя Тараса Шевченка / Павло Зайцев. – К. : Обереги, 2004. – 477 с.
У монографії досліджується біографія Тараса Шевченка у тісному зв'язку з аналізом його творів. Книга написана на високому літературознавчому рівні і водночас доступно для широкого кола читачів. З величезною психологічною глибиною Павло Зайцев розкриває внутрішній світ Шевченка. Особистість поета співвіднесено з його середовищем, розкрито у зв'язку з добою. Написана на підставі першоджерел, книга і до цього часу не втратила свого наукового значення, хоча автор завершив дослідження у 1939 році.
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Огієнко І. І. (Митрополит Ілларіон). Тарас Шевченко / Іван Огієнко. – К. : Наша культура і наука, 2002. – 438 с.
Досліджувати творчість поета Іван Огієнко почав іще у студентські роки. Особливу увагу у збірнику привертає розділ "Релігійність Тараса Шевченка". Автор був церковним ієрархом УПЦ в еміграції, тому на поезію Шевченка дивився професійним оком, розділ за розділом приводячи читача до думки, що Тарас Шевченко був глибоко віруючою людиною. Іван Огієнко чітко зараховує постать Кобзаря до когорти християнських філософів, спростовуючи фальсифікацію радянських літературознавців про атеїзм Шевченка.
821.09(477)
Ш 37
Росовецький С. К. Шевченко. Сучасна біографія / Станіслав Росовецький. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 471 с.
Для шанувальників Тараса Шевченка ця книжка стане джерелом щирих співпереживань, несподіваних біографічних відкриттів, а також – естетичної насолоди від доторку до творів митця, його своєрідного гумору. Автор розпочинає розповідь від народження поета, розповідаючи різні версії про його походження, його предків. Аналізуючи творіння поета, він робить висновок, що шанувальники Інтернету могли би зацікавитися Шевченком як автором, чий контент має такі близькі до Мережі якості як мультимедійність, гіпертекстуальність, нелінійність та інтерактивність.
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Т. Шевченко: невідомі сторінки життя / – Київ : АВІАЗ, 2013. – 71 с.
Тарас Шевченко – видатний український поет, прозаїк, драматург, художник. Він був людиною універсальних обдарувань та інтересів. У книзі наведені невідомі й маловідомі факти з його життя, доповнені ілюстраціями. Це, по-перше, твори самого Шевченка. Вони з'явилися під час подорожі Україною. Є також малюнки, присвячені побуту казахів, написані під час заслання, а ще – акварельні портрети людей, з якими його зводила доля. У книзі також багато картин інших художників, присвячених різним періодам життя поета.
83.3(4УКР) / 8У
Ш 37
Шляхами Великого Кобзаря : атлас / – Київ : Картографія, 2013. – 87 с.
В атласі показані села, міста і містечка, якими мандрував Тарас Шевченко, місця його перебування у засланні, в Санкт-Петербурзі, Києві та Москві. Окремі карти демонструють місця, де зберігається спадщина поета й розташовані пам'ятні об'єкти – музеї, пам'ятники (як в Україні, так і за кордоном). Матеріал у книзі розміщено у хронологічному порядку, кожний розділ присвячений окремому періоду життя. Шевченка. Книга багато ілюстрована творами художника і поета, фотографіями пам'ятних місць і картами, на яких відзначено місця перебування Шевченка.
Підготувала Віра Губко,
бібліотекар відділу абонемента