3 вересня в Україні відзначають День підприємця. До цієї дати бібліотекарі відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну книжкову виставку "Секрети успішних компаній".
На сучасному етапі розвитку суспільства стає надзвичайно актуальною підприємницька діяльність. Як показує приклад розвинених країн, середнє та мале підприємництво складає значну частину економіки держави, створює базу для зайнятості і самозайнятості населення. На середній та малий бізнес припадає чимала частка валового національного продукту, зокрема за рахунок сфери послуг.
Чи є людина, яка ніколи не бажала стати багатою і забезпеченою?
Мрія людей про багатство й забезпеченість така ж давня, як і саме людство. Сміливо можна припустити, що дуже багато людей рано чи пізно все ж таки розглядатимуть питання про відкриття власного бізнесу. Напевно, ви не раз чули історії про відчайдухів-вундеркіндів, які, сидячи в університетському гуртожитку, роблять грандіозні відкриття, що змінюють майбутнє. А потім, забувши про всі обмеження, вони беруть на озброєння новітні технології та юнацький ентузіазм і створюють бізнес з нуля. Усі підприємці мають певні спільні характерні риси. Вони швидкі. Вони схильні мислити по-новому. Невизначеність світу сучасного бізнесу спонукає їх відмовлятися від застарілої моделі та створювати інновації. Ці люди беруть на роботу друзів, збирають команду суперзірок, і вже ніщо не може стати їм на заваді.
Наразі в Україні триває жорстока, нічим не спровокована війна з Росією. За оцінками Національного банку, під час війни економіка України втрачає 50% "невиробленого" ВВП. Тобто кожен тиждень коштує національній економіці понад 50 млрд грн. І це без втрат від руйнувань.
Чимало підприємств опинилися в районах активних бойових дій і змушені були евакуюватися в більш безпечні регіони або припинити роботу. Однак навіть ті бізнеси, які розташовані відносно далеко від обстрілів, потерпають через проблеми з логістикою та нестачу сировини. Війна руйнує усталені правила ринку, змінює попит і пропозицію, тим самим надаючи можливості підприємцям проявити себе. Функціонування бізнесу необхідне суспільству для забезпечення війська та українських споживачів. Наразі вже відбулася певна адаптація бізнесу до умов війни. Проте для продовження функціонування підприємцям необхідні нові замовлення, ринки збуту, інвестиції на розвиток, допомога у вирішенні проблем логістики. Життя триває, і бізнес підлаштовується під його вимоги. Усі сили нашого суспільства загалом і кожної людини зокрема спрямовані на перемогу над ворогом. Віримо в українців, бо саме вони і в тилу, і на фронті наближають мить Перемоги!
005
А 30
Адізес Іцхак Калдерон. Управління життєвим циклом корпорацій / Іцхак Калдерон Адізес ; [пер. з англ. Наталії Палій]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 493 с.
Іцхак Адізес – один із провідних світових експертів у сфері підвищення ефективності ведення бізнесу. Засновник та президент Інституту Адізеса в США, автор 27 книжок, а також посідає 28-му позицію в рейтингу 100 найкращих консультантів у галузі лідерства.
В основу книжки автор поклав свій сорокарічний досвід праці з сотнями компаній. Протягом цього часу Іцхак Адізес розробив власний метод успішного управління. Його сенсаційна теорія ґрунтується на ототожненні будь-якої компанії з живим організмом. Відповідно кожна корпорація переживає різні періоди розвитку – від народження до занепаду. Автор дає відповіді на популярні запитання: чому одні компанії стають успішними, а інші банкрутують, як виявити проблеми у сфері управління та знайти ефективний розв'язок, чи є методи профілактики "хвороб" усередині компанії. Ця книжка – еліксир вічної молодості і процвітання будь-якої корпорації.
005.3
Б 81
Бонні Грейс. Жіноча компанія: поради й натхнення від 100 мисткинь і підприємниць / Грейс Бонні ; пер. з англ. Оксана Журавльова ; фот. Саші Ізраель. – Київ : ArtHuss, 2020. – 359, [1] с.
Концентрат натхнення, відваги й любові – саме так можна коротко описати оповіді талановитих жінок про те, як вони зуміли реалізувати свої таланти, творячи прекрасні речі, підтримуючи інших, розвиваючи локальні, етнічні та професійні спільноти. Вони представляють різні народи й культури, мають різні життєві історії, і багатьом із них на шляху до своєї мрії доводилося докладати чималих зусиль, щоб подолати несприйняття та спротив оточення. Грейс Бонні, ставлячи своїм героїням прості й важливі запитання, створила колекцію захопливих історій, читаючи які, кожна жінка впізнаватиме й пізнаватиме себе.
005
В 19
Вассерман Ноам. Дилеми засновника бізнесу. Як попередити помилки й уникнути їх під час створення стартапу / Ноам Вассерман ; [пер. з англ. А. Клімової]. – Харків : Vivat, 2017. – 479 с.
Чому ви маєте обов'язково прочитати цю книжку? Тому що вона допоможе розв'язати питання, важливі для кожного засновника компанії. Коли слід створювати стартап? Це краще робити самотужки чи разом зі співзасновниками? І ким вони мають бути – друзями, колишніми колегами, родичами чи сторонніми особами? Як розподілити акціонерний капітал, як дібрати персонал на тій чи іншій стадії розвитку власної справи, як ділити прибуток, – ці та багато інших дилем варто розглянути на самому початку шляху до успішного бізнесу.
Професор Гарвардської школи бізнесу Ноам Вассерман присвятив вивченню стартапів понад 10 років. Дослідження ґрунтується на аналізі даних, зібраних від більш ніж 10 тисяч опитаних, а також історіях становлення кількох десятків найбільших інтернет-проєктів.
Книжка пропонує системне вирішення численних дилем і вказує шлях до міцного та успішного бізнесу.
005
В 27
Велч Джек. Сам собі МВА: про бізнес без цензури / Джек Велч і Сьюзі Велч ; пер. з англ. Оксана Ваф'я. – Київ : Наш формат, 2018. – 199, [1] с.
Гуру менеджменту Джек Велч як ніхто інший знається на тонкощах ведення бізнесу. За плечима легендарного CEO General Electric – величезний досвід управління і стрімкий злет досягнень корпорації.
Чому одні компанії бурхливо розвиваються і зростають, тоді як інші постійно пасуть задніх? Як бізнесу оговтатися після конкурентного удару або ж узагалі уникнути його? Як працювати з "геніями, волоцюгами та злодіями" і згуртувати команду? Поради авторів допоможуть упоратися з різноманітними викликами та проблемами менеджерів будь-яких ланок. Книжка наповнена свіжими ідеями, порадами й життєвими уроками, які навчать упевнено рухатися кар'єрними сходами, будувати успішні компанії та переосмислювати себе, коли є загроза опинитися за бортом.
005
Г 31
Гелловей Скотт. Велика четвірка. Прихована ДНК Amazon, Apple, Facebook і Google / Скотт Гелловей ; [пер. з англ. М. Смагіної]. – Київ : КМ-БУКС, 2019. –295 с.
Багато хто вважає, що знає першопричини їхнього успіху. Проте майже всі перебувають у невіданні. Хоча за два останні десятиліття про компанії "Великої четвірки" було написано чимало, нікому не вдалося так ґрунтовно розкрити сутність і причини їхньої могутності та вражаючого успіху, як це зробив Скотт Гелловей.
Гелловей не вірить сліпо тим міфам, які поширюють про себе ці компанії, натомість задається низкою фундаментальних питань, пов'язаних із їхньою діяльністю. Як членам "Великої четвірки" вдалося настільки глибоко проникнути в наше життя, що їх неможливо ігнорувати? Чому фондова біржа пробачає їм гріхи, які понад усякий сумнів знищили б інші фірми? І чи може хтось кинути хоча б одній із цих компаній виклик, поки вона бореться за звання першої компанії світу вартістю у трильйон доларів?
У притаманному йому непоштивому стилі, який, напевно, може дозволити собі цей один із найвідоміших бізнес-професорів світу, Гелловей докладно розбирає стратегії компаній "Великої четвірки", показує, як вони з недосяжною для інших майстерністю маніпулюють нашими емоційними та матеріальними потребами. Також автор дає поради стосовно того, як уроки шаленого підйому цих компаній можна застосувати у власному бізнесі чи кар'єрі.
005
Г 47
Гільбо Кріс. Стартап на $100: як перетворити хобі на бізнес / Кріс Ґільбо ; пер. з англ. Антоніна Ящук. – Київ : Наш формат, 2017. – 261, [1] с. – (Світоглядна література).
Утекти зі світу офісних працівників і зайнятися своїм проєктом значно легше, аніж здається. Аналізуючи досвід успішних підприємців, які розпочали бізнес зі 100 доларами в кишені, Кріс Гільбо вчить отримувати прибуток з улюбленої справи. Автор не просто дає прикладні поради й ділиться рецептами успіху, а на реальних прикладах доводить, що можна працювати лише на себе, перетворюючи власні ідеї на дохід.
"Стартап на $100" – путівник для тих, хто прагне не залежати від обставин, мріє творити нове майбутнє, маючи при цьому пристойний заробіток та яскраве життя.
Кріс Гільбо – американський підприємець, засновник міжнародної спільноти творчих людей World Domination Summit. Пише про особистісний розвиток, підприємництво й подорожі. Щороку виступає на десятках заходів, у компаніях та університетах.
005
Г 97
Гуцал О. Якщо стрибнули, то гребіть : як народити і зростити бізнес, який сподобається вашим онукам / Ольга Гуцал. – Київ : Корпоративні медіа. Вейсберг і партнери, 2020. – 156 с.
Ольга Гуцал – відома підприємниця, номінантка багатьох ділових рейтингів. Вона – спікерка бізнес-шкіл і ділових конференцій, блогерка, яку із задоволенням передруковують класичні медіа.
У своїй першій книзі "Якщо стрибнули, то гребіть", Ольга Гуцал ділиться спостереженнями за різними етапами життя бізнесу, компанії, команди співробітників. Авторка порівнює процес зростання підприємницького проєкту з етапами життя людини. Живий бізнес-проєкт так само проходить зачаття, пологи, немовлячий вік, дитинство, приймаючи рішення, роблячи важливі кроки та здійснюючи прикрі помилки на кожному з етапів.
Порівняння бізнесу з людиною, яка росте, дозволить зацікавленому читачеві подивитися на ситуацію у своєму проєкті іншими очима, зрозуміти, на якому ви зараз етапі, чого потрібно досягти в цей момент і яких проблем чи криз зростання уникати.
005
К 23
Карлгаард Річ. Людський фактор. Секрети тривалого успіху видатних компаній / Річ Карлгаард ; пер. з англ. Олена Любенко ; передм. Тома Пітерза ; післямова Клейтона М. Крістенсена. – Київ : Книголав, 2017. – 329 с.
Як збудувати сильну й успішну компанію, що впевнено впроваджує інновації та зберігає стабільність навіть у кризові часи? Видавець американського ділового журналу Forbes, видатний підприємець та аналітик Річ Карлгаард, переконаний: ключ до успіху варто шукати в нематеріальній складовій бізнесу –так званому "людському факторі". На прикладі цікавих історій конкретних людей та організацій автор розкриває безліч бізнес-секретів і розповідає про те, як сформувати сильну команду, створити ідеальні умови для її розвитку та, зрештою, привести свою компанію до високих успіхів і перемог на тривалий період.
005.5
К 56
Ковальчук К. Pro партнерство. Як налагодити відносини в спільному бізнесі / Катерина Ковальчук, Петро Синєгуб. – Харків : Vivat, 2022. – 205 с.
Більшість підприємців керують бізнесом у партнерстві, адже для успіху потрібні ресурси: гроші, компетенції, досвід, зв'язки, бізнес-ідея.
З плином часу хтось стверджує, що взяти в бізнес партнера було найкращим рішенням, а хтось шкодує, що зробив цей крок: очікування партнерів один від одного не виправдалися, нема єдиного стратегічного бачення, в ухваленні рішень – суцільні незгоди. Як результат – утрачені гроші, час, здоров'я, а вивести партнера з бізнесу не так уже легко.
Ця книга – навігатор для бізнесменів, які хоч одного разу замислювалися про партнерство. Вона допоможе зрозуміти, чи готові особисто ви до партнерських відносин. У результаті ви зрозумієте, як вибрати партнера для себе та як укласти з ним сильну взаємовигідну домовленість.
005
Л 53
Лефлі Алан. Безпрограшна стратегія. Як уникнути промахів у бізнесі: [на прикладі стратегії Procter & Gamble] / Алан Лефлі, Роджер Мартін ; пер. з англ. Ірина Гнатковська. – Київ : Наш формат, 2018. – 252 с.
Стратегія компанії не обов'язково має бути складною, але її розробка – справді важке завдання, що потребує зусиль і часу. Часто власники бізнесів жертвують нею на користь нагальніших повсякденних справ. Колишній генеральний директор Procter & Gamble Алан Лефлі та його стратегічний радник Роджер Мартін допомагають зрозуміти, чому так робити не варто. Насправді застосування стратегічного підходу – найефективніший спосіб побудувати бізнес. Завдяки використанню стратегічних концептів та інструментів Лефлі й Мартін збільшили ринкову вартість P&G на понад100 мільярдів доларів лише за 10 років. Їхній підхід може ефективно працювати в компаніях будь-якого масштабу: від маленьких бізнесів до державних установ чи некомерційних організацій.
005.32
С 38
Синєгуб П. С. Температурний режим компанії 36,6: фундамент корпоративної культури компанії / Петро Синєгуб. –Харків : Vivat Publishing, 2021. – 206 с.
Ви власник бізнесу або керуєте ним? Прагнете, щоб ваша команда була ефективною, працювала без конфліктів і факапів? Хочете забезпечити високу корпоративну культуру та гармонійний і ефективний розвиток свого бізнесу?
Чи, може, ви працівник компанії і маєте палке бажання розвиватися разом з нею, покращуючи свої робочі процеси, особисту ефективність і якість взаємодії з колегами на всіх рівнях? Тоді ця книжка для вас. Викладені у ній "правила 36,6" – ідеальний температурний режим для розвитку та процвітання вашої компанії.