Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" був ухвалений Верховною Радою України 25 квітня 2019 року. Цей Закон покликаний регулювати функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України.
Завдання цього Закону:
1) захист державного статусу української мови;
2) утвердження української мови як мови міжетнічного спілкування в Україні;
3) забезпечення функціонування державної мови як інструмента об'єднання українського суспільства, засобу зміцнення державної єдності й територіальної цілісності України, її незалежної державності і національної безпеки;
4) забезпечення застосування української мови як державної на всій території України у сферах суспільного життя, визначених цим Законом, а також у міжнародному спілкуванні, під час здійснення посадовими та службовими особами представницьких функцій;
5) забезпечення розвитку української мови для зміцнення національної ідентичності, збереження національної культури, традицій, звичаїв, історичної пам'яті та забезпечення її подальшого функціонування як державотворчого чинника української нації;
6) підтримка української мови шляхом сприяння;
7) поширення української мови у світі та сприяння в задоволенні мовних потреб закордонних українців і громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за межами України.
З нагоди Міжнародного дня рідної мови, який відзначається 21 лютого, працівники відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну виставку. На ній представлені видання мовознавчого характеру, зокрема книги, які допоможуть покращити знання і сприятимуть реалізації прав громадян на вільний доступ до інформації та оволодіння українською мовою.
811.161.2
А 72
Антонюк Н. А. Українська мова: довідник мовних труднощів : з урахуванням нових змін у правописі та культурі мовлення / Ніна Антонюк. – Київ : Грамота, 2021. – 80 с.
У посібнику подано складні випадки українського літературного слововживання, наголошування, написання слів і граматичних форм відповідно до нових норм українського правопису (2019). Видання допоможе учням підготуватися до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), стане у пригоді студентам і фахівцям, усім, хто прагне вдосконалити знання з української мови.
811.161.2
Д 19
Данчук Ю. В. Українська, що надихає. Говоримо й пишемо правильно / Юлія Данчук. – Харків : Основа, 2023. – 126 c.
Ця книжка у зручній та стислій формі довідника розширить і поглибить знання з української мови відповідно до вимог нової редакції українського правопису (2019), а також сприятиме вдосконаленню усного й писемного мовлення. Видання допоможе навчитися вільно, чітко, грамотно та невимушено висловлювати власні думки, а отже, презентувати себе в соціумі.
Для широкого кола читачів віком від 10+ – здобувачів загальної середньої освіти й усіх, хто опановує українську мову задля самовдосконалення.
811.161.2
Д 24
Дворецька Ю. Помилкаріум. Моя українська правильна та вишукана / Юлія Дворецька. – 2-ге вид., випр. – Харків : Основа, 2023. – 128 с.
Росіянізми, неправильний наголос, складнощі перекладу, обмежений словниковий запас – те, що заважає говорити українською вільно та правильно. Але не помиляється лише той, хто не робить нічого. Ми ж пропонуємо вчитися на своїх помилках і зробити їх союзниками у поліпшенні своєї української.
"Помилкаріум" – унікальний проєкт, спрямований на допомогу всім, хто вивчає та вдосконалює українську. Тут ви не знайдете складної теорії та історії розвитку мови. На вас чекають приклади найпоширеніших помилок і варіанти їх виправлення. Матеріали книги – це 15-річний досвід авторки, редакторки й коректорки, яка знається на текстах на всі 100%!
"Помилкаріум" – ваш помічник з української мови. Вивчайте, говоріть вільно та вишукано!
811.161.2
Д 31
Демська О. М. Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга / Орися Демська. – Харків : Vivat, 2023. – 301, [1] с.
На культурній мапі модерної української мови є дві важливі точки: Бад-Емс, звідки указом намагалися переконати світ, що української мови немає, не було й бути не може, і Страсбург – точка, де 21 березня 2022 року українська отримала статус майбутньої офіційної мови Європейського Союзу.
Орися Демська розповідає про зародження й розвиток української мови від індоєвропейської прамови до наших днів, її взаємодію з іншими мовами, історію взаємозбагачень, непримириме протистояння з російською і перебіг лінгвоцидів, із яких вона все ж таки вийшла переможницею.
Доступно про формування української державності й національної ідентичності через мову і завдяки мові.
811.161.2
К 17
Калинич О. Паляниця. Українська для початківців : [посібник] / Олеся Калинич, Людмила Коткова, Тарас Кремінь. – Тернопіль : Астон, 2023. – 159 с.
Посібник-практикум з української мови для початківців "Паляниця" містить загальні відомості щодо вимови, 20 тематичних блоків (у кожному з них – опорні запитання та твердження, правильне наголошування слів, редагування, утворення словосполучень, пояснення фразеологізмів, кросворди, анаграми тощо), хрестоматію. Усі тексти та окремі вправи озвучено вчителем-практиком. За QR-кодами подано правильні відповіді до завдань.
Видання має на меті невимушено спонукати всіх спілкуватися українською мовою. Також посібник можна використовувати як збірник цікавих завдань для уроків української мови у школі чи для самонавчання.
Книжка "Паляниця" оздоблена авторськими ілюстраціями. Це видання для тих, хто переходить на українську, а також для учнів різного віку, вчителів, репетиторів і всіх, хто цікавиться мовою.
811.161.2
К 30
Кацавець Р. С. Мова всіх основ основа : цитати, тексти, завдання : навч. посіб. / Руслан Кацавець. – Київ : Алерта, 2020. – 169 с.
Видання складається із двох частин, незалежних одна від іншої, але мають спільність – скарбницю мудрих людських цінностей, що звеличують Людину на тлі добра; несуть позитив.
Перша – цитати відомих людей, що ілюструють любов і шану до рідної мови, величність української мови, значимість державної мови як засобу порозуміння людей у суспільстві; передають тонкощі ораторського мистецтва.
Друга – містить тексти для розвитку логічного та образного мислення, інтелектуальних здібностей. Вони різні за стилем, обсягом, тематикою. Подаються завдання, що допоможуть зорієнтуватися у процесі роботи з текстами.
Для студентів вищих навчальних закладів України, а також для всіх, хто шанує народні традиції; розуміє сутність наук, з погляду знаменитих учених та прагне до позитивних емоцій.
808.5
К 56
Ковалів Б. Мистецтво слова : [практ. посіб.] / Борис Ковалів. – Репр. відтворення вид. – Київ : Центр учбової літератури, 2021. – 111, [1] с.
У роботі викладено базові знання з техніки й виразності мови як основних елементів мистецтва живого слова. Посібник створювався в умовах майже повної відсутності літератури з цієї теми, тому він призначений для широкого кола читачів – від акторів, декламаторів, співаків до педагогів, студентів та учнів.
811.161.2
К 93
Курило О. Б. Уваги до сучасної української літературної мови / Олена Курило. – Тернопіль : Богдан, 2022. – 303 с.
Олена Курило (нар. 1890 р., пом. після 1946 р.) – українська мовознавиця, діалектологиня, авторка популярних підручників з української мови. Її книга "Уваги до сучасної української літературної мови" – неоціненний стилістичний порадник та орієнтир для філологів, учителів, літераторів і всіх, хто дбає про утвердження й розвиток української мови. Правопис авторки збережено.
811.161.2
Л 64
Літвінова І. М. Українська мова для іміджу та кар'єри : посіб. для всіх, хто послуговується укр. мовою для іміджу та кар'єри / І. М. Літвінова, Т. В. Котукова. – Харків : Ранок, 2019. – 160 с.
Посібник стане у пригоді всім, хто послуговується українською мовою для кар'єри: державним службовцям, депутатам різних рівнів, посадовцям, юристам, працівникам сфери публічного спілкування та надання послуг тощо. А також тим, хто хоче вдосконалити свої знання для іміджу – сучасним свідомим та освіченим українцям.
81
М 52
Мержиєвська В. "Ізми" у світі ідеологій, філософій та релігій / Валентина Мержиєвська. – Київ : Портал, 2023. – 198 с.
Як розрізнити патріотизм і націоналізм? Що спільного у нігілізму та буддизму? Чи можливо поєднати раціоналізм, емпіризм і сенсуалізм? Довкола нас стільки складних, часто незрозумілих понять. Ця книжка допоможе розібратися в розмаїтих "ізмах", щоб із новим знанням досліджувати світ і себе. Адже щоразу, коли людина осягає нове слово, ідею, світоглядну систему, її світ більшає.
Доступно про формування української державності й національної ідентичності через мову і завдяки мові.
81
М 74
Мова як система : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / [В. А. Глущенко та ін.] ; Слов'ян. держ. пед. ун-т. – Київ : Центр учбової літератури, 2021. – 131 с.
У навчальному посібнику розглянуто питання системної організації мови на всіх рівнях, що передбачено програмою курсу "Вступ до мовознавства" на філологічних факультетах.
Книга може бути корисна не тільки студентам, а й учителям-словесникам, а також усім, хто цікавиться системними властивостями мови.
811.161.2
П 39
Плотницька І. М. Ділова українська мова : навч. посіб. для вищ. навч. закл. / І. М. Плотницька. – 4-те вид., перероб. та допов. – Київ : Центр учбової літератури, 2022. – 260 с.
У навчальному посібнику розглядаються граматичні парадигми частин мови в ділових паперах, особливості писемного та усного ділового мовлення, реквізити і правила оформлення документів.
Наводяться приклади перекладу з російської мови на українську найуживаніших слів та словосполучень із ділової сфери.
Посібник розрахований на слухачів, студентів, державних службовців, ділових осіб – усіх, хто цікавиться проблемами ділової української мови й бажає підвищити рівень мовної культури.
811.161.2
П 58
Попович А. С. Українська мова в засобах масової комунікації : навч.-метод. комплекс : навч. посіб. / А. С. Попович, Л. М. Марчук ; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І. Огієнка. – Київ : КНТ, 2021. – 298 с.
У посібнику вміщено навчальну і робочу навчальну програми дисципліни "Українська мова в засобах масової комунікації", конспект лекцій, методичні рекомендації до практичних, семінарських і лабораторних занять та самостійної роботи, схеми лінгвістичних аналізів, а також рекомендовану літературу.
Для науково-педагогічних працівників, студентів вищої школи напряму підготовки "Журналістика", журналістів, працівників видавничої сфери, а також усіх, хто цікавиться українською мовою.
811.161.2
У 45
Українська мова за професійним спрямуванням : навч. посіб. для підгот. до іспитів / [упоряд. : І. В. Тетарчук, Т. Є. Дяків]. – Київ : Центр учбової літератури, 2022. – 184 с.
Структура посібника побудована згідно з наказом МОН "Про затвердження програм навчальної дисципліни "Українська мова (за професійним спрямуванням)" на найбільш оптимальному та легкому поданні матеріалу студентам – у запитаннях і відповідях – та складається з таких основних розділів курсу:
- державна мова – мова професійного спілкування (предмет і завдання курсу, мовне законодавство та мовна політика в Україні);
- культура фахового (професійного) мовлення;
- етика ділового спілкування;
- види усного професійного спілкування;
- лексичний аспект сучасної української літературної мови у професійному спілкуванні;
- нормативність і правильність фахового мовлення;
- складання професійних документів.
Посібник може бути широко використаний викладачами, аспірантами, студентами, працівниками вищих навчальних закладів, усіма, хто цікавиться питаннями усної та писемної мови професійного спрямування, культурою мови взагалі.
Підготувала Катерина Денисенко,
провідна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук