Українське писанкарство: історія та символіка

Українське писанкарство: історія та символіка

08.05.2024
281
  Шкода, що про писанку як про витвір мистецтва згадують здебільшого перед Великоднем, адже писанкарство – це насправді унікальна гілка розгалуженого дерева декоративно-прикладного мистецтва України, яке має цікаву символіку та глибоке історичне коріння.
  Якщо ж говорити дещо конкретніше, то це мистецтво виготовлення писанок – яєць, на які наносяться орнаменти й символіка за допомогою різноманітних кольорів і технік. Кожна писанка відзначається яскравістю, красою та глибоким змістом. За всіх часів її дарували на знак миру, побажання здоров'я, краси, сили і врожаю.
  Писанкарство посідає важливе місце в українській культурі та традиціях, і унікальна "мова" символів цього мистецтва надає особливого значення кожному виробу.
  Писанка, створена з любов'ю та майстерністю, несе в собі багато позитивних емоцій і духовних цінностей. Тож писанкарство – це не лише виготовлення самобутнього витвору декоративного мистецтва, а й спосіб зберегти національну спадщину та передати красу української духовної культури.
  Тож відділ мистецтв Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових пропонує ознайомитися з книжково-ілюстративною виставкою "Українське писанкарство: історія та символіка", на якій представлені книги та альбоми з історії писанкарства в Україні. Окремий розділ присвячений мистецтву виготовлення писанок на Чернігівщині.


  745
  М 69
  Михалевич І. Українська народна писанка / Ірина Михалевич. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 64, [15] с.

  Відома українська писанкарка Ірина Михалевич ділиться своєю майстерністю з охочими оволодіти мистецтвом розпису. У виданні міститься інформація про матеріали та інструменти, технологію роботи з писачком, виготовлення натуральної фарби, порядок роботи й етапи фарбування, нанесення ескізу-візерунка, особливі слова, які промовляються перед початком роботи.


  85.12 / 74
  В 58
  Влененко Т. Фарбуємо писанки природними барвниками / Тетяна Влененко, Любов Ктіторова. – Львів : Свічадо, 2015. – 126, [1] с. : іл.

  У книзі представлені взірці писанок відомих майстрів, розписаних із використанням рослинних барвників. Подано історичні дані про використання в писанкарстві природних барвників, якими користувалися ще з давніх часів. Також детально описані техніки, як у сучасних умовах фарбувати писанки з використанням рослин.


  85.12 / 74
  М 24
  Манько В. Українська народна писанка / Віра Манько. – Вид. 2-ге, допов. – Львів : Свічадо, 2012. – 41 с., [38] с. : іл.

  У книзі подана велика кількість писанкових творів. Авторка загострює увагу на функціональності писанки й, особливо, на символічності її орнаменту – незнищенного знакового коду нації та пралюдства, що становить надзвичайну цінність для науки і культури.


  85.12 / 74
  Г 70
  Світ у писанках Тараса Городецького / упоряд. Віра Манько. – Львів : Свічадо, 2012. – 127, [1] с.

  Мистецьке подарункове видання, присвячене творчості унікального писанкаря Тараса Городецького. Альбом містить переднє слово упорядниці про мистецьку цінність творів Тараса Городецького, інформацію про фарбування писанок природними барвниками та спогади про майстра.


  745
  Д 79
  Дубіч Т. А. Диво-писанка : посіб. для дітей мол. та серед. шк. віку / Т. А. Дубіч. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2012. – 23 с. : іл.

  Писанкарство – давня українська традиція розписувати або фарбувати курячі яйця до Великодня. Щоб виготовити писанку, окрім бажання потрібні також неабияке терпіння і знання секретів цього ремесла. Ця книга не лише ознайомить із історією мистецтва, а й допоможе оволодіти його базовими навичками.


  63.52 / 902.7
  Л 13
  Лаврик О. В. Україна. Все, що робить нас українцями / Оксана Лаврик. – Харків : Vivat, 2015. – 255, [1] с. : іл.

  Основна мета цього видання – нагадати, що націю насамперед об'єднують ментальність, звичаї, культура. Авторка відшукала безліч цікавинок про традиції та обряди українців, вдало дібрала давні думи, легенди, прислів'я, приказки, загадки, тощо.
  У книзі широко представлений цикл весняних свят, а окремий розділ знайомить із історією українського писанкарства.



  39(477)
  С 32
  Середюк О. М. Український рік. Історія, традиції, звичаї, обряди : сценарії проведення свят / Олександр Середюк. – Київ : Стебеляк, 2018. – 381, [2] с. : іл.

  Як відомо, скарби народної мудрості такої древньої нації із глибоким корінням, як наша, не можуть бути втраченими для людства остаточно. У цій книзі автор намагається прояснити витоки нашої духовності, допомогти уявити, як жили українці в далекому минулому, у що вірили, які свята відзначали, кому поклонялися...
  Окремий розділ присвячений святам весняного календарного циклу, зокрема Великодню.



  85.12 / 74
  С 60
  Соломченко О. Г. Писанки Українських Карпат / О. Г. Соломченко. – Ужгород : Карпати, 2004. – 240 с. : іл.

  У монографічному дослідженні подано зразки писанкової орнаментики, технології розпису, особливості виготовлення природних барвників, консервації і реставрації писанок, орнаментальні мотиви майстрів писанкового розпису Карпат.


  745
  К 66
  Кордуба М. М. Писанки на Галицькій Волині / Мирон Кордуба. – Харків : Олександр Савчук, 2018. – 39, [1] с. : іл.

  Це монографічне видання – одне з перших ґрунтовних досліджень, присвячених українському писанкарству. Автор використовує широкий науковий контекст – як всеукраїнський, так і європейський. Особливо цікавий наочний морфологічний аналіз орнаментів писанок, що має не лише наукову, а й прикладну цінність.


  85.12 / 74
  П 36
  Пише писанки бабуня, пише мама, пишу я / [передм., уклад. В. Скуратівського]. – Київ : [б. в.], 1992. – 48 с.

  В альбомі представлено писанки майстрині української діаспори Софійки Зєлик. Особливість цих писанок – те, що в них відтворено традиційні, інколи навіть тисячолітньої давності, автентичні узори, символи, барви не одного окремого регіону, а всієї України.


  85.12 / 74
  А 32
  Адруг А. К. Писанки Чернігівщини: історія і сучасність / А. К. Адруг. – Чернігів : Чернігівські обереги, 2005. – 58 с. : іл.

  У книзі розповідається про історію та особливості цікавої сторінки народного декоративного мистецтва Чернігівщини – писанки.
  Орнаментика писанок Сіверського краю – то справжнє буяння краси навколишньої природи, фантазії майстрів та непересічного народного таланту. У книзі також наводяться епізоди важливих історичних подій у мистецькому житті, а саме – знаходження археологами давніх зразків писанок на Чернігівщині.



  398(477.51)
  С 30
  Семенцов А. П. Писанки Чернігівщини / Анатолій Семенцов. – Київ : КВІЦ, 2020. – 27 с. : іл.

  Видання містить альбом писанок, зібраних автором на Чернігівщині у 80-х роках XX ст., опис символіки й сучасну техніку їх виготовлення. Видана задля розвитку освітніх та сімейних традицій розпису писанок, ця книга – результат великої праці з пошуку й збереження майже забутих народних традицій писанкарства Північної України.
  Підготували
  Валентина Золотар,
  Софія Мнівець,
  Катерина Мехеда
Повернутись
Поділитись: