Віртуальна виставка "Скарбниця книжкових новинок"

Віртуальна виставка "Скарбниця книжкових новинок"

05.08.2024
118
  Книги – це не просто слова, вони – віконця у світ нових ідей, емоцій і пригод. Працівниці відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових запрошують вас у захопливу подорож до світу нових видань, де кожна сторінка – це нова можливість відкрити щось цікаве й неповторне.


  342.7(477)
  Б 43
  Беліцер Н. Кримські татари як корінний народ. Історія питання і сучасні реалії : посіб. для тих, хто прагне з'ясувати / Наталя Беліцер. – Київ : Національне газетно-журнальне видавництво, 2017. – 117, [2] с.

  Написання такого посібника зумовлене необхідністю поширення в українському суспільстві адекватних базових уявлень про те, що таке "корінні народи", чим вони відрізняються від різних категорій меншин і які їхні права відповідно до норм сучасного міжнародного та національного права.
  Актуальність і важливість цієї теми в Україні не була усвідомлена протягом усіх років, що минули після початку масового повернення кримських татар на історичну Батьківщину з місць заслання наприкінці 80-х років минулого століття (незважаючи на те, що Конституція України 1996 року містить згадки про корінні народи України).
  Ситуація змінилася лише у 2014 році вже після окупації і незаконної анексії Криму. Постановою Верховної Ради України від 20 березня 2014 року кримських татар було нарешті визнано корінним народом нашої держави, а Курултай і Меджліс – його вищими репрезентативними органами.
  Видання розраховане на представників органів законодавчої і виконавчої влади України, членів центрального, регіональних та місцевих Меджлісів, громадських активістів, представників ЗМІ, вітчизняних та зарубіжних експертів і науковців, а також викладачів і студентів вищих навчальних закладів.



  821(477)
  Б 48
  Бережко-Камінська Ю. М. Україна: пекельний 22-й : народний щоденник / Юлія Бережко-Камінська, Алла Багірова. – Київ : Артіль, 2023. – 319 с.

  "Україна: пекельний 22-й" – певною мірою щоденник перших місяців цієї війни – живий, різноплановий, щирий. Тут є місце для численних фактів, особистих свідчень, емоційних розповідей, зауважень, реплік, повідомлень, рефлексій, есе. . Окрім того кожен розділ збагачений спеціально підготовленими інтерв'ю з постраждалими від російсько-української війни, фотографіями з місць подій, а також доповнений історичними хроніками, що допомагають глибше зрозуміти значення нинішніх подій, побачити в цьому красномовні паралелі з минулого.


  94(477)
  З-67
  Зливков В. Нариси з історії становлення мілітарної ідентичності українців : [монографія] / Валерій Зливков, Світлана Лукомська. – Київ ; Ніжин : Лисенко М. М., 2023. – 139 с.

  Монографію присвячено аналізу сучасних зарубіжних і вітчизняних теоретико-методичних підходів до становлення мілітарної ідентичності українців. Охарактеризовано вплив історичних та культурних чинників на становлення мілітарної ідентичності українців; визначено особливості ідентичності в епоху постмодернізму, психологічні особливості постмодерної війни; окреслено перебіг історичної, культурної і колективної травми у її зв'язку з мілітарною ідентичністю; визначено ключові напрями формування мілітарної ідентичності дітей та підлітків у контексті освітньої системи країн, які мали досвід сучасних воєн.
  Монографія може бути корисною психологам-науковцям, історикам, культурологам, педагогам, практичним психологам, педагогам, соціальним працівникам, психотерапевтам, усім, хто цікавиться психологічними аспектами становлення мілітарної ідентичності українців, зокрема й під час нинішньої війни.



  821(477.75)
  І-11
  І народився день : кримськотатар. проза укр. / [упоряд. : П. Сачек, Н. Гончаренко]. – Київ : Майстер книг : Кримський дім, 2018. – 357 с.

  Збірка (названа за оповіданням класика кримськотатарської літератури і просвітника Ісмаїла Гаспринського) містить твори одинадцяти кримськотатарських авторів, що належать до різних історичних епох та літературних стилів: Ісмаїла Гаспринського, Номана Челебіджіхана, Османа Акчокракли, Асана Сабрі Айвазова, Дженгіза Дагджи, Юсуфа Болата, Шаміля Алядіна, Уріє Едемової, Шевкета Рамазанова, Ервіна Умерова, Таїра Халілова.
  У збірці вміщено передмову письменниці Уріє Едемової, вступну статтю викладачки Таврійського національного університету ім. В. Вернадського Таміли Сеітяг'яєвої про специфіку розвитку кримськотатарської літератури з найдавніших часів до наших днів, а також словник уживаних у книжці кримськотатарських слів.



  821(477)
  К 38
  Київ. Жінки. Війна : зб. спогадів і роздумів жінок про життя в столиці в період повномасштаб. вторгнення / [упоряд. М. Іванцова] . – Київ : Артіль, 2023. – 225 с.

  Це збірка спогадів двадцяти жінок про Київ у війні. Документальна фіксація подій, що відбувалися й відбуваються навколо, рефлексії, емоції. Щоденникові записи і фрагменти спогадів.
  Про Київ від 2014 року і особливо після 24 лютого 2022-го. Від киянок, кримчанок, мешканок інших міст, змушених переїхати до столиці з окупованих росією територій. Безцінний приватний досвід переживання непростого періоду нашої історії.



  316
  К 75
  Кохання, вареники чи підбори: що допомагає українкам підкорювати світ / упоряд. Тетяна Лебедєва. – Київ : Кліо, 2018. – 189, [2] c.

  Це видання розповідає, чим українки відрізняються від інших жінок світу. Ви дізнаєтеся, як вони доглядають за собою, як вибудовують стосунки з чоловіками, що їдять, якому стилю одягу віддають перевагу, що читають, як виховують дітей. Тут зібрані секрети й хитрощі українок, одкровення іноземців та особисті історії жінок. Співавторками стали десять відомих жінок, які досягли помітних вершин у різних сферах життєдіяльності (культура, спорт, бізнес, краса тощо). Ви побуваєте у кожної з них на кухні, в гардеробній, у спальні, сходите з ними на перші побачення і станете гостями на їхніх весіллях.
  Книжка не лише відповість на всі запитання про українок, а й розкаже, як вони можуть підкорити світ.



  94(477.75)
  К 82
  Кримські татари. Довге повернення / [авт. кол.: Мустафа Джемілєв та ін. ; голов. ред. Т. Возняк ; худож. ред. Христина Рябуха]. – Львів : Кичма І. В., 2018. – 161 с.

  Запропоноване до уваги видання присвячене історії Криму та його корінного народу – кримських татар. У книзі порушено такі теми: "Крим і кримські татари: вчора і сьогодні", "На грані двох світів" головні тенденції та рушійні сили політичного буття кримського ханату", "Анексія Криму 1783 року та її наслідки для кримськотатарського народу", "Депортація і боротьба кримських татар за повернення на батьківщину (1944–1991)", "Крим під російською окупацією" та інші.


  94(477.75)
  К 82
  Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015) : зб. док. та матеріалів / НАН України, Ін-т історії, Центр. держ. архів громад. об-нь України, Центр. держ. архів вищ. органів влади і упр. України, Галуз. держ. архів Служби безпеки України ; [упоряд.: О. Г. Бажан (керівник) та ін.]. – Київ : Кліо, 2016. – 1090 с.

  До збірника увійшли документи і матеріали, що відображають депортаційну політику радянської влади на Кримському півострові в роки Другої світової війни та у післявоєнний період, розкривають економічні й культурні аспекти входження Криму до складу УРСР, віддзеркалюють боротьбу кримських татар у 1950–1980-ті роки за повернення на історичну батьківщину, висвітлюють проблему репатріації, адаптації та інтеграції кримських татар в український соціокультурний і політичний простір.
  Книжка буде цікава історикам, етнологам, політологам, учителям, а також усім, хто цікавиться вітчизняною історією.



  94(477)
  М 21
  Мальовничі села України : історії, легенди, ремесла / [текст : Ю. Савостіна, В. Максіна ; ред. О. Белоусова]. – Київ : МІУ Продакшн, 2020. – 119 с.

  Це видання – перша спроба показати гарні українські села, познайомити з їх жителями, ознайомити з тутешніми традиційними промислами, розповісти легенди й невигадані історії. А головне – довести, що цікава подорож – це зовсім не обов'язково про широкі траси чи велелюдний аеропорт. Часто трапляється так, що найцікавіше можна побачити на маловідомих стежинах – і тут вам у пригоді стане ця книжка. Отже, насолоджуйтеся незабутніми мандрівками та відкривайте для себе Україну – завжди різну, іноді зовсім незнайому і водночас дуже рідну.


  32(477)
  С 32
  Сергійчук В. Симон Петлюра – творець армії і держави / Володимир Сергійчук. – Вишгород : Сергійчук М. І., 2016. – 144 с.

  У книзі розповідається про видатного українського державника Симона Петлюру. Вона адресована українським воїнам, які захищають рідну землю.


  94(477)
  Т 42
  Тинка Б. Путівник по Одесі : [історія, музеї, театри, прогулянки містом, готелі, ресторани, кафе] / Борис Тинка ; [пер. з пол. Є. Тарнавського]. – Харків : Фоліо, 2019. – 140 с.

  Те, що Одеса – це місто, яке захоплює, знає кожен, хто хоч раз її відвідав. Місто, яке кілька століть тому було невеличкою татарською твердинею, приваблює як українських, так і закордонних туристів своєю історією, легендами, анекдотами, піснями, специфікою та колоритом. Іще краще зрозуміти Одесу допоможе путівник, який ви тримаєте в руках. Він потрібен як тим, хто лише збирається знайомитися з цим незвичайним містом, так і тим, хто вже в ньому побував.
  Борис Тинка доклав зусиль, щоби представити в путівнику Одесу такою, яка вона насправді. Усі місця, описані в путівнику, музеї, театри, пляжі автор відвідав особисто. Книга ілюстрована гарними авторськими світлинами.

Підготувала Катерина Денисенко,
головна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: