Незламні (до Національного тижня читання нонфіку)

Незламні (до Національного тижня читання нонфіку)

04.09.2024
179
Дорогі читачі!
  2 вересня розпочався Національний тиждень читання нонфіку, який в Україні відбувається вперше.
  Нонфікшн, або прикладна література – це тексти, в яких автори діляться реальними фактами, кейсами, ідеями чи концепціями. Автори non-fiction – зазвичай експерти з певної галузі.
  Серед нонфікшну можуть бути як наукові та інформаційні дослідження, так і спогади, мемуари, біографії, що допомагають читачеві краще зрозуміти інших людей, історію та сучасність. Основна відмінність між нонфікшном і художньою літературою (фікшном) полягає в тому, що нонфікшн створюється на основі реальних даних, а не вигаданих історій.
  Гасло тижня цьогорічного нонфіку – "З історії незакінченої війни". Це назва книжки есеїв видатного мовознавця, літературного критика, автора блискучих мемуарів про українське ХХ століття Юрія Шевельова (упорядниці – Оксана Забужко та Лариса Масенко). Ці символічні слова вибрані задля того, щоб сфокусуватися цього тижня на книгах саме історичної тематики, ба більше – на нових виданнях, які з'являються на полицях українських книгарень і бібліотек, попри війну, що триває, що не закінчилася.
  Працівниці відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну книжкову виставку "Незламні" (до Національного тижня читання нонфіку), де представлені книги, до яких увійшли невигадані історії сучасної російсько-української війни, засновані на реальних подіях. Читачі познайомляться зі справжніми героями, дізнаються про пережите ними, пройнявшись невимовним жахом та болем за долі українського народу. І водночас – відчують невимовну гордість за наших незламних людей. Саме про пам'ять і недопущення таких страшних подій у майбутньому читаємо на сторінках цих книг.

  

  821(477)
  Б 48
  Бережко-Камінська Ю. М. Україна: пекельний 22-й : народний щоденник / Юлія Бережко-Камінська, Алла Багірова. – Київ : Артіль, 2023. – 319 с. : іл. кольор.

  "Україна: пекельний 22-й" – певною мірою щоденник перших місяців цієї війни – живий, різноплановий, щирий. Тут є місце для численних фактів, особистих свідчень, емоційних розповідей, зауважень, реплік, повідомлень, рефлексій, есе. . Окрім того кожен розділ збагачений спеціально підготовленими інтерв'ю з постраждалими від російсько-української війни, фотографіями з місць подій, а також доповнений історичними хроніками, які допомагають глибше зрозуміти значення нинішніх подій, побачити в цьому красномовні паралелі з минулого.


  355.4(477)
  В 61
  Вовк І. О. На щиті. Донецький аеропорт : спогади родин загиблих воїнів / Ірина Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 571, [1] c. : іл. – (Хроніка).

  Друга книга тритомника – про загиблих у "котлі" Цвітних Пісків (цей епізод війни чомусь лишився непоміченим), про розстріляну Луганщину під містом із промовистим іменем Щастя, про донецький форпост – ДАП, що у свідомості громадян постає "символом", за який полягли герої-кіборги, полонені й розстріляні після тортур.
  Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці та роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, – це потреба людської пам'яті, пам'яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.
  У виданні використані фотоматеріали з родинних архівів.



  355.4(477)
  В 61
  Вовк І. О. На щиті. Дебальцеве : спогади родин загиблих воїнів / Ірина Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 603, [1] с. : іл., фот. – (Хроніка).

  Третя книга тритомника – оповіді про оборонців Дебальцевого, загиблих спекотного літа 2014-го і в найтяжчі зимові місяці 2015-го; про непохитних вояків Світлодарської дуги, про героїв Авдіївки, Зайцевого та Мар'їнки, що пролили свою кров на точках "нуль". Вояки оживають у спогадах матерів і батьків, братів і сестер, дружин і дітей, щоб ми не змарнували історичного шансу незалежності.
  Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці та роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, – це потреба людської пам'яті, пам'яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.
  У виданні використані фотоматеріали з родинних архівів.



  355.4(477)
  В 75
  Воробйова О. Рани Землі Бучанської. Місто-герой Буча / Ольга Воробйова. – Київ : АртЕк, 2023. – 383 с. : іл., фот.

  Шановні читачі, до вашої уваги збірка української авторки Ольги Воробйової "Рани землі Бучанської. Місто-герой Буча", до якої увійшли нариси, роздуми, свідчення очевидців про трагічні події в Бучанському районі Київської області та на його околицях під час вторгнення російських військ на територію України. Ви можете познайомитися з реальними й закулісними героями, пройнявшись невимовним жахом і болем за долі людей.


  355.4(477)
  І-19
  Іваницька Я. Війна очима киянки. Рік перший. Лютий / Яна Іваницька. – Київ : Саміт-книга, 2023. – 421, [1] с. : іл. кольор., фот. кольор.

  Ця книга – про життя воєнного Києва, про те, як змінювалося внутрішнє "я" киян під тиском обставин, як гартувався Дух. Про людей, події, думки, переживання, ідеї, культурне життя столиці під час війни і навіть гумор. Про життя всупереч поставленим путіним завданням його знищити.


  821(477)
  К 38
  Київ. Жінки. Війна : зб. спогадів і роздумів жінок про життя в столиці в період повномасштаб. вторгнення / [упоряд. М. Іванцова]. – Київ : Артіль, 2023. – 225 с.

  Це збірка спогадів двадцяти жінок про Київ у війні. Документальна фіксація подій, що відбувалися й відбуваються навколо, рефлексії, емоції. Щоденникові записи та фрагменти спогадів.
  Про Київ від 2014 року і особливо після 24 лютого 2022-го. Від киянок, кримчанок, мешканок інших міст, змушених переїхати до столиці з окупованих росією територій. Безцінний приватний досвід переживання непростого періоду нашої історії.



  355.4(477)
  М 17
  Максименко О. С. Пряма мова. Хроніки захисту : [12 історій військових, записаних на фронтових дорогах і бездоріжжях] / Олена Максименко. – Харків : Vivat, 2023. – 302 с. : іл., фот. – (Історія та політика).

  Як кажуть американці, freedom is not for free – свобода не безкоштовна. Тож рано чи пізно ворог, який століттями прикидався то "братом", то "визволителем", мав пролити кров українців. А ми – сплатити "рахунок". Отже, ця війна стала однією з фаз становлення України, бо воювати доводиться і з окупантом, і з упередженнями. Вона показала, скільки всього нам іще треба зробити, і що свобода – найвища цінність. До збірки увійшли історії людей різної статі, віросповідання, національності, різного фаху та віку, але зі спільним знаменником у цінностях і меті. Дехто з них звично продовжує свою боротьбу на фронті, наближаючи одну на всіх перемогу. Декого з них уже немає серед живих, але їхні історії, безцінні волокна загального полотна, мають жити вічно.


  821(477)
  М 52
  Мероник А. 24.02 : [щоденник війни] / Андрій Мероник. – Вид. 2-ге. – Чернівці : Книги – XXI, 2022. – 326, [1] с. : іл.

  "24.02" – це щоденник війни, який містить основну розповідь про компанію молодих людей, які опинилися посеред війни без власного на те бажання, і збірку історій від громадян нашої країни: підприємців, лікарів, блогерів, артистів тощо.


  94(477)
  П 39
  Плохій С. М. Російсько-українська війна. Повернення історії / Сергій Плохій ; [пер. з англ. М. Ларченко]. – Харків : КСД, 2023. – 398 с. : мапи. – Бібліогр. в прим.: с. 320–386.

  Ці події були передбачуваними і прогнозованими. Однак, попри це, 24 лютого 2022 року світ здригнувся від жаху. Здається, ніхто не очікував війни такого масштабу. Як виявилося, жодна країна не готова до неї. До того ж найбільший воєнний конфлікт у Європі після Другої світової війни розгортається за геть несподіваним сценарієм.
  Сергій Плохій, один із провідних істориків України, вичерпно аналізує повномасштабне вторгнення Росії, його витоки, перебіг та можливі результати. Чому Путін наважився розпочати війну? Як українцям удається чинити такий шалений опір "другій армії світу"? Як на тлі всіх цих подій відбувається об'єднання Заходу й повна ізоляція росії? І якими будуть наслідки війни для України, Росії, Європи та світу загалом?



  355.4
  П 48
  Покатіс В. Незламні : кн. про спротив укр. жінок у війні з російськими загарбниками / Вікторія Покатіс. – Київ : Yakaboo Publishing, 2023. – 332, [1] с. : іл. кольор., фот. кольор.

  "Незламні" – книга про українок, про силу українського духу, про жіночу єдність, про стійкість, коли треба покинути домівку і рятувати сім'ю, а потім країну, про риси, що їх українки відкрили в собі з початком війни, про те, як вони допомагають армії та мріють відновлювати країну.
  До збірки увійшли 30 історій жінок-військових, парамедиків, волонтерів, засновниць фондів і притулків, адвокатів, які представляють права українського народу у різних країнах, про жінок, які організовують марші, щоб голос України почули всюди.
  Видання має привернути увагу світової спільноти до всеохопної діяльності українських жінок, які пішли до лав ЗСУ чи тероборони, збирають гуманітарну допомогу, а потім під кулями її розвозять, рятують з-під завалів поранених, надають медичну допомогу, ціною власної безпеки евакуюють дітей, літніх людей, тварин. Українки відкрили в собі такі риси, про які навіть не думали.
  Ця книга – про мудрість і незламність української жінки.



  94(477.51)
  Ч-49
  Чернігів у вогні. "Зметем орду, відправимо до пекла!" : журналісти газ. "Чернігівщина" – про війну з рос. загарбниками і героїч. оборону Придесення / Сергій Дзюба [та ін. ; ред. С. Дзюба] ; упоряд., літ. ред. Катерина Махлай ; консультанти: Валентин Буряченко та Вадим Мисник ; Газ. "Чернігівщина: новини і оголошення", Міжнар. літератур.-мист. Акад. України. – Чернігів : Десна Поліграф, 2022. – 471 с. : фот.

  Ця книга справді унікальна, адже її автори та персонажі пережили нашестя лютої російської орди, мужньо боронили рідний край і нині разом наближають нашу Перемогу над ненависним ворогом. Попри всі шалені обстріли ракетами, артилерією та "Градами" й такі жорстокі бомбардування (нелюди скидали з літаків на місто 500-кілограмові бомби), Чернігів героїчно вистояв. Кожен рядок цієї вражаючої книжки буквально написаний кров'ю, тому ніхто не залишиться байдужим. Причому книжку створено під час запеклої війни, незадовго після описаних подій. Згодом ці матеріали вивчатимуть науковці, їх читатимуть учні та студенти.


  94(477.51)
  Ч-49
  Чернігів у вогні : журналісти газ. "Чернігівщина" – про війну з рос. загарбниками і героїч. оборону Придесення. Кн. 2 / Сергій Дзюба [та ін.] ; упоряд., літ. ред. Катерина Махлай ; консультанти: Валентин Буряченко та Вадим Мисник ; Газ. "Чернігівщина: новини і оголошення", Міжнар. літератур.-мист. Акад. України. – Чернігів : Десна Поліграф, 2023. – 583 с. : іл.

  Ці книги – спільний проєкт газети "Чернігівщина: новини і оголошення", ОК "Північ" ЗСУ і Міжнародної літературно-мистецької академії України, яка об'єднує письменників, журналістів, перекладачів, науковців, державних та громадських діячів із 70 країн.
  Обидві ці книжки, перша і друга, – справді унікальні, адже їх автори та персонажі пережили нашестя лютої російської орди, мужньо боронили рідний край і нині разом наближають нашу Перемогу над ненависним ворогом. Попри всі шалені обстріли ракетами, артилерією і "Градами" й такі жорстокі бомбардування (нелюди скидали з літаків на місто 500-кілограмові бомби), Чернігів героїчно вистояв, а загарбники щезли, немов примари. . Кожен рядок цих вражаючих книжок буквально написаний кров'ю, тому вони нікого не залишають байдужими. Причому книжки створено під час запеклої війни, незадовго після описаних подій. Згодом ці матеріали вивчатимуть науковці, їх читатимуть учні та студенти.
  Бо це – вже наша сучасна історія, не лакована, не вкрита якимось штучним, помпезним глянцем, не вигадана, а справжня, трагічна та героїчна водночас. Історія, якою ми з вами можемо справедливо пишатися. Тому ми надзвичайно горді, що мешкаємо в місті-герої Чернігові й на Придесенні.

Підготуала Олена Журман,
бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: