Книжкові новинки: нонфікшн-видання історичної тематики

Книжкові новинки: нонфікшн-видання історичної тематики

05.09.2024
69
  Відділ абонемента Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових долучився до Національного тижня читання нонфіку, який проводить Український інститут книги. Гасло тижня – "З історії незакінченої війни". Пропонуємо до вашої уваги нові книги, які з'явилися на полицях нашої бібліотеки. Запрошуємо до перегляду деяких нонфікшн-видань історичної тематики. Дізнавайтеся нове, діліться своїми враженнями та знаннями, занурюйтесь у таємничий світ історії.


  94 (477)
  Б 66
  Битви за Україну / [упоряд. Олена Волосевич]. – Львів : Апріорі, 2019. – 119 с. : іл.

  Дуже часто ворогами бувають найближчі сусіди. Українці не хотіли воєн, але багато століть мусили воювати, щоб здобути право жити на своїй землі так, як вони хочуть, щоб чужинці не заводили в українських оселях свої порядки, не накидали чужу мову і віру. У книзі розповідається про визначні битви за Україну княжих часів, козаччини, визвольні змагання 1914–1926 та 1938–1954 років, битви часів російсько-української війни, такі як оборона Донецького аєропорту, бої за Дебальцеве. Не всі ці битви українці вигравали, але ж усі знають: те, що нас не ламає, робить нас сильнішими.


  94(477)
  Г 95
  Гуржій О. І. Козацька Україна. Боротьба за державу (XVI–XVII ст.) / Олександр Гуржій, Тарас Чухліб. – Київ : Арій, 2020. – 367 с. : іл. – (Таємниці історії).

  Книга розповідає про найважливіші події, пов'язані з виникненням українського козацтва. Особливу увагу приділено яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Ми дізнаємося про козацьку дипломатичну службу, розвідку й контррозвідку Богдана Хмельницького, про стосунки козаків з найближчими сусідами. У книзі розкрито морально-етичний кодекс поведінки воїна-січовика – мужність, побратимство, лицарство, вірність, честь. Значне місце відведено козацькій ментальності та способу життя, яке визначало воєнне ремесло і належність до військової спільноти.


  94(477)
  Є 63
  Єнсен А. Мазепа. Історичні картини / Альфред Єнсен ; [пер. зі швед. Н. Р. Іваничук]. – Харків : Фоліо, 2020. – 181, [2] с. : фот. – (Великий науковий проект).

  Книжка "Мазепа. Історичні картини" – це переклад історичної монографії Альфреда Єнсена, створеної в 1912 році. Постать Івана Мазепи і досі вважається надзвичайно суперечливою, по-різному переосмислюється й викликає різноманітні дискусії не лише в українській, але і в європейській спільнотах. Окрім цього особистість і вчинки гетьмана постійно міфологізуються та романтизуються, овіюються численними теоріями, припущеннями й вигадками такою мірою, що навіть досвідченим науковцям важко відділити істину від вимислу. Дослідження Альфреда Єнсена не позбавлене суб'єктивних оцінок та висновків, проте в той же час становить неабияку цінність для українців, оскільки, по-перше, дозволяє поглянути на себе і свою історію очима видатного європейця, а по-друге – містить багато фактичного матеріалу, спогадів та листування, які можуть засвідчити невідомі моменти з життя Івана Мазепи й відкрити широкому загалові його об'єктивний портрет.


  94(477)
  М 68
  Міфи і таємниці останнього гетьмана України: з нагоди 150-річчя Павла Скоропадського / [М. В. Томенко, П. П. Гай-Нижник ; упоряд. Микола Томенко]. – Київ : Артіль, 2023. – 343 с.

  Науково-популярне видання, присвячене життю і діяльності останнього Гетьмана всієї України Павла Скоропадського та огляду головних історичних здобутків і уроків доби Української Держави (29 квітня – 14 грудня 1918 р.). У книзі також уміщено фрагменти спогадів, статей та інтерв'ю самого Павла Скоропадського і його доньок Єлизавети й Олени. Видання має на меті допомогти широкому загалові читачів відкрити для себе багато таємниць і спростувати чимало міфів про добу Української Держави на чолі з останнім Гетьманом.


  94(477)
  М 70
  Мицик Ю. А. Як козаки Україну боронили / Юрій Мицик, Сергій Плохій ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, НАН України. – Київ : Кліо, 2018. – 367 с. : іл.

  Історія народу, як і життя людини, має героїчні і трагічні, щасливі й нещасливі сторінки. Оскільки в часи випробувань найбільше проявляється національний характер, ми можемо з гордістю говорити про героїчний характер української нації. У минулому нашого народу було таке неповторне і легендарне явище, як козаки й Запорозька Січ. Починаючи розповідь з тих часів, коли припинила існування Київська держава – Русь, автори розповідають що було потім, а також – коли і як виникло козацтво, які ще були Січі крім Запорозької, про культуру й побут козаків та історичне значення козацтва.


  94(477)
  О-91
  Офіцінський Р. А. Історія УПА / Роман Офіцінський. – Харків : Орбіта, 2021. – 126 с.

  УПА – феномен світової історії. Передусім – за бойовим духом, тривалістю, активністю і масштабами війни з могутнім противником. Це армія, яка виборювала незалежність у боротьбі одночасно з двома тоталітарними режимами. Осередки УПА існували на території всієї України. Ознайомившись з книгою, читачі дізнаються про ідейні засади УПА, її структуру, чисельність, нагороди, політичне та військове керівництво, про союзників і противників повстанців, повсякдення бійців та командирів і ще багато чого іншого.


  94(477)
  П 14
  Палій О. Короткий курс історії України / Олександр Палій. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. – 464 с.

  Автор – відомий український історик – починає свою розповідь з тих часів, коли на теренах нинішньої України з'явилися перші люди. У передмові він говорить, що не знати історії означає назавжди лишитися вразливими, без досвіду. Предки платили життям за уроки історії, тому було б легковажно не взяти ці уроки й досвід минулих поколінь. А нашими предками були всі, хто жив на цих землях, ті, хто створив перші цивілізації, починаючи з трипільців, скіфів, слов'янських племен. Автор розповідає також про Україну часів княжої доби, козацтва, Першої світової війни і радянського режиму, визвольні змагання того періоду, закінчуючи оповіддю про Революцію гідності та агресію Росії на Донбасі.


  355.4(477)
  Р 65
  Розуменко В. О. Лютий рік незламності / Валентина Розуменко. – Київ : Артіль, 2023. – 398 с.

  "Лютий рік незламності" – це книга реалістичних, доленосних історій очевидців, які перебували в окупації під час воєнних злочинів широкомасштабної збройної агресії країни-загарбниці росії проти України. Оповіді героїв, які пережили жорстоку окупацію, голод, холод, втрату рідних, – це свідчення представників нескореного народу про масові звірства знавіснілих рашистів, які обстрілювали й бомбардували наші міста і села, чинили геноцид українському народові. Та попри все, герої книги не втрачають віри в ЗСУ і надії на нашу Перемогу.


  94(477)
  С 20
  Сас П. М. Гетьман Сагайдачний – бич Господній московитів / Петро Сас. – Київ : Кліо, 2023. – 358 с.

  Книга присвячена видатному запорозькому гетьманові, який прославився своїми перемогами на морі й на суші. Значну увагу приділено бойовим діям війська Сагайдачного під час польсько-московської війни 1617–1618 років. Розповідаючи про козацькі рейди теренами Московського царства, автор звертає особливу увагу на стратегію і тактику ведення війни українськими козаками. Знання й умілі дії допомагали їм форсувати великі водні перешкоди, вести облоги ворожих фортець. Детально розповідається, зокрема, про битву запорожців з московитами під Донським монастирем.


  63.3(4УКР)6 / 9(С2)
  С 45
  Скрипник О. В. Український слід у розвідці / Олександр Скрипник. – Київ : Ярославів Вал, 2009. – 319, [32] с. : іл.

  Автор книги – журналіст, який свого часу був прессекретарем Голови Служби зовнішньої розвідки України. Герої його книги – люди надзвичайної долі та унікальної професії. Вони – розвідники. Спільним для них є місце народження – Україна. Камергер польського короля, рятівник Кракова від зруйнування гітлерівськими військами, художник зі світовим ім'ям та інші персонажі книги – всі вони у різні часи виконували важливі розвідувальні завдання і залишили вагомий слід у розвідці. Деякі з них стали прототипами головних дійових осіб у художніх фільмах.


  94(477)
  Я-80
  Ясенчук О. А. 600 біографій. Генерали, старшини, козаки / Олександр Ясенчук. – Мена : Домінант, 2019. – 318 с.

  Уродженці Чернігівщини брали активну участь у національно-визвольній боротьбі в Україні початку ХХ ст. Довідник містить 624 біографії українських генералів, старшин, козаків Армії Української Народної Республіки, а також Армії Української Держави П. Скоропадського – наших земляків, чиї долі склалися по-різному. Деякі з них, повіривши амністії, оголошеній радянською владою, повернулися з Польщі, куди відійшли разом з армією УНР, були репресовані й загинули. Деякі емігрували до західних країн і стали поважними діячами еміграції, а були й такі, що обдурили органи держбезпеки СРСР, змінивши місце проживання та підкоригувавши біографію, і завдяки цьому змогли вижити.
 
Повернутись
Поділитись: