Піклуємося про ментальне здоров'я

Піклуємося про ментальне здоров'я

09.09.2024
219
  Ваше ментальне здоров'я – це пріоритет.
  Ваша турбота про себе – необхідність.

  Всеукраїнська програма ментального здоров'я, що впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, стає провідником крізь складні часи.
  Усе це – єдиний ланцюг, у якому комунікаційна кампанія "Ти як?" співпрацює з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством оборони, Міністерством у справах ветеранів, Міністерством молоді та спорту, Міністерством культури та інформаційної політики України.
  Нам, українцям, добре знайома формула стійкості: непохитні цінності, соціальні зв'язки, активна дія, теплі стосунки. Маємо вчитися по-новому будувати взаємодію. Бо тепер усі ми – люди з досвідом війни. І цей досвід дуже різний. Тож необхідно бути дуже уважними та бережними одне до одного.
  У відділі документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових підготовлено віртуальну книжкову виставку "Піклуємося про ментальне здоров'я", на якій представлена література, що допомагає формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров'я, дає розуміння й показує інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан.


  159.9
  В 55
  Вишко Т. Дихай і живи. Як опанувати себе в кризових ситуаціях / Тетяна Вишко. – Харків : Vіvat, 2023. – с. 188, [2].

  Посібник "Дихай і живи" повертає до життя через любов. До нормального життя. Попри війну. Ці ефективні психологічні техніки та вправи можна застосовувати, коли йдеться про тривогу, стрес, ПТСР, психологічну травму, втрату, провину вцілілого, депресивні стани. А що почасти книжку написано як діалог психологині з клієнткою, то замість нудьги від сухої теорії читач відчуває присутність у своєму житті психолога, з яким можна "на ти" і який запитує "Як ти?".


  159
  Г 99
  Ґолдсміт М. Перемикайся: стань тим, ким хочеш бути / Маршалл Ґолдсміт і Марк Рейтер ; пер. з англ. Наталія Валевська. – Київ : Наш формат, 2017. – 236, [1] с.

  Чи уявляли ви колись "себе ідеального"? А що зробили для того, щоб таким стати? Можливо, ви хотіли присвятити час рідним або почитати фахову книжку, але вже півтори години граєте в ігри на смартфоні. Давно мріяли схуднути, але не можете встояти перед ароматом тістечок. Середовище постійно відвертає нас від мети так званими тригерами – ароматами, гаджетами та іншими дрібницями. Як "перемкнутися" зі спокуси на бажану дію, а потім перетворити це на звичку, розповість Маршалл Ґолдсміт.


  159.9
  К 28
  Касьян Т. Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни / Таня Касьян. – Київ : Лабораторія, 2023. – 213 с.

  Війна увірвалася в кожен дім, поділила життя на "до" і "після", стала нашою новою реальністю. Щодня з'являються все нові й нові питання: як саме з цією реальністю співіснувати, не втратити в ній себе і до яких викликів ми маємо бути готовими.
  Разом з читачем Таня Касьян пройде шлях від першого усвідомлення війни до відповідей на запитання "Як не програти після перемоги?". Бо навіть коли здається, що світло згасло, варто пам'ятати: воно завжди є всередині нас. І ми точно можемо його зберегти.



  159.94
  К 33
  Кейн С. Цінність смутку. Як втрати, любов і туга роблять нас сильнішими / Сьюзен Кейн ; пер. з англ. Анастасія Дубченко. – Київ : Наш формат, 2023. – 246, [1] с.

  Чому так важливо проживати смуток і як витримати біль утрати? Що таке "травми роду" та як позбутися їх тягаря? І чому меланхолійна музика – й мистецтво загалом – можуть зцілювати? Про все це розповідає авторка книги Сьюзен Кейн.


  159.9
  Л 68
  Ловлесс Д. Іди туди, де страшно. І матимеш те, про що мрієш: [10 правил, які допоможуть приборкати внутрішніх тигрів] / Джим Ловлесс ; з англ. пер. Тетяна Микитюк. – Київ : BookChef, 3023. – 315, [3] с.

  Найбільше нам заважають жити наші страхи. Вони нагадують тигрів, які загрозливо гарчать і повсякчас нагадують: "Не рипайся! У тебе нічого не вийде!". І ми лякаємося, зупиняємось, а то й відступаємо, втрачаючи можливості і сходячи зі шляху, який міг би привести до щастя. Міг би, якби ми хоча би спробували на нього стати. Але для цього нам спочатку потрібно позбутися страху.
  Книга Джима Ловлесса – бізнес-тренера, одного з найпопулярніших європейських мотиваційних спікерів – саме про те, як подолати свій страх, незалежно від того, чого саме ви боїтеся: пірнути на глибину, піти на співбесіду чи освідчитися в коханні. Десять правил, запропонованих автором у книзі, дадуть вам змогу прогнати внутрішніх тигрів і зробити крок уперед, а відтак – знайти внутрішню силу для будь-яких звершень.



  159.94
  Н 16
  Нагоскі Е. Вигоряння : стратегія боротьби з виснаженням удома та на роботі / Емілі та Амелія Нагоскі ; [пер. з англ. С. Новікової]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. – 317 с. : іл. – Бібліогр.: с. 302–316.

  Робочі проєкти волають на роботі, а вдома кличуть купа немитого посуду й дитяча "домашка". Рахунки за комуналку самі себе не оплатять, звіт сам себе теж писати не хоче. А у тебе на все про все тільки дві руки і ті без манікюру, на який теж не вистачає ані часу, ані сил. Бо ти – вигоріла. Як набридли одні й ті самі поради: займайтеся спортом, пийте овочеві смузі, будьте до себе милосердними, розфарбовуйте книжки, приймайте пахучі ванни, висловлюйте подяку... Тобі кажуть: "Ти маєш бути схожою на жінку з Instagram, із сяючою усмішкою, доглянутим волоссям, стаканчиком кави в руках та сповнену енергії". Досить цих патріархальних меж. Ми проти відірваних від реальності стереотипних порад для "щасливої жінки". І поки інші пані вперто прагнуть "мати все", ми навчимо тебе цінувати й любити те, що вже має кожна з нас, – себе: красиву, усміхнену та неповторну жінку.


  159.9
  О-66
  Орлофф Д. Виживання для емпата. Життєві стратегії для чутливих людей / Джудіт Орлофф ; [пер. з англ. О. Брагіної ; дизайн А. Белякової]. – Харків : Віват, 2022. – 284, [3] с. – (Саморозвиток). – Бібліогр.: с. 284.

  Емпати – люди з тонкою шкірою. Їхні співчуття найщиріші, проте самим емпатам тендітна душевна організація завдає дискомфорту. Вигоряння, депресії, гіперчутливість та різка зміна настрою – і це лише дрібка "бонусів", що їх отримують емпати разом зі здатністю співпереживати іншим людям. Знайомо? Бінго, отже ви – емпат. І вам потрібна допомога.
  Лікарка та емпатка, д-р Орлофф навчить вас запобігати сенсорному перенавантаженню й енергетичному виснаженню за допомогою встановлення здорових кордонів під час спілкування з виснажливими людьми багатьох типів, у тому числі – з нарцисами та енергетичними вампірами. Ця книжка – інструкція на все життя, що допоможе чутливим людям не розпорошувати власну душу на мільярди шматочків у спробах втішити і зрозуміти весь світ.



  159.9
  П 27
  Перрі Б. Д. Що з тобою сталося? : про травму, психологічну стійкість і зцілення : [як зрозуміти своє минуле, щоб розчистити шлях у майбутнє] / Брюс Д. Перрі, Опра Вінфрі ; [пер. з англ. А. Цвіри]. – Харків : Vivat, 2023. – 316, [3] с.

  У книжці "Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення. Як зрозуміти своє минуле, щоб розчистити шлях у майбутнє" Опра Вінфрі не без допомоги Брюса Перрі ділиться історіями зі свого минулого, демонструючи на власному досвіді, як проблеми в юності зробили її занадто вразливою перед світом.
  Книга пояснює моделі людської поведінки через наукові факти та власний емоційний досвід авторів, а також пропонує новаторський перехід від неприйняття себе до глибокого співчуття і стійкості на прикладі Опри Вінфрі.



  159.9
  П 86
  Психологічні засоби колективного подолання наслідків воєнного конфлікту : метод. рек. / [В. О. Васютинський та ін.] ; за наук. ред. Л. М. Коробки ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. – 50, [1] с. : табл. – Бібліогр.: с. 49–51.

  У методичних рекомендаціях представлено соціально-психологічні засоби активізації ресурсів підвищення адаптивності спільноти до наслідків воєнного конфлікту на основі моделей: зміцнення громадського здоров'я, опрацювання травматичного досвіду, застосування медіапрактик, родинної взаємодії, трансформації соціального капіталу, ціннісного порозуміння. Проблематика представлених у методичних рекомендаціях матеріалів актуальна для освітньої та соціальної практики, оскільки сприятиме вирішенню нагальних соціальних завдань: консолідації та активізації колективних зусиль із подолання наслідків воєнного конфлікту; підвищення компетентності представників педагогічної спільноти та громадських активістів щодо надання соціально-психологічної підтримки різним категоріям населення у процесі їхньої адаптації до кризових умов; усвідомлення представниками спільнот можливостей колективного подолання наслідків воєнного конфлікту; підвищення адаптивності та психологічного добробуту населення.


  159.94
  С 76
  Станчишин В. Стіни в моїй голові : жити з тривожністю і депресією / Володимир Станчишин. – Вид. 2-ге, випр. – Київ : Віхола, 2021. – 206 с.

  Книжку Володимира Станчишина "Стіни в моїй голові" присвячено тривожності, депресії, соціальним фобіям, різним психічним розладам, які більшою чи меншою мірою впливають на звичний спосіб життя людини в соціумі. Це видання не вилікує вас від неприємних станів, але допоможе зрозуміти: жити з ними можливо. Усі ми, стверджує автор, тривожні, і в цьому немає нічого надзвичайного. Головне – зрозуміти, що тривога супроводжує нас усе життя й відіграє свою важливу роль у нашому існуванні.


  159.9
  Т 66
  Трентон Н. Зберігайте спокій : 23 техніки життя без стресу / Нік Трентон ; [пер. з англ. Олени Соломарської]. – Харків : КСД, 2023. – 188, [3] с.

  Тривожність може завадити повноцінному життю й самореалізації. Однак, на щастя, поведінковий психолог Нік Трентон знає, як вибратися з капкана панічних атак і страхів, перестати зациклюватися на негативних думках.

  Як відстежувати деструктивні емоції та локалізувати негатив:

  • пропрацювати посттравматичний синдром і позбутися кошмарів пережитого;
  • розпізнати внутрішні тривоги;
  • сконцентруватися на хорошому та розслабитися;
  • навчитися долати стресові атаки завдяки перевіреним психологічним методикам;
  • фокусуватися на майбутньому і перестати мучитися минулим.
  Почніть життя без негативного стереотипного мислення, щоденного стресу й безсонних ночей, оповитих похмурими думками. Дослухайтеся до порад, які допоможуть переналаштуватися, контролювати думки та змінити психічні звички. Досягайте більшого, почувайтеся краще й живіть щасливо та безтурботно.



  159.9
  Ш 31
  Шах Е. Ми такі задовбані : перевірений спосіб подолати вигорання й відновити енергію / Емі Шах ; пер. з англ. Тетяна Олійник. – Київ : Yakaboo Publishing, 2022. – 357, [1] c.

  У сучасному світі, де швидкість життя все зростає, а вимоги до нас неодмінно посилюються, явище вигорання стає все більш поширеним і небезпечним. Вигорання – це стан емоційного, фізичного та психологічного виснаження, коли наші ресурси вичерпуються і не відповідають нашим можливостям. Це стан, коли вже немає запасу енергії, мотивації та радості у виконанні повсякденних обов'язків.
  Книга "Ми такі задовбані. Перевірений спосіб подолати вигорання й відновити енергію" від Емі Шах – це надзвичайно цінний ресурс для всіх, хто почувається виснаженим, перевантаженим та втомленим від стресу сучасного життя. Авторка – дівчина з медичним бекграундом і власним досвідом боротьби з вигоранням – пропонує програму, що допоможе повернути енергію та покращити самопочуття.
  В основі цієї програми лежить розуміння важливості енергетичної трійки – взаємозв'язку між шлунково-кишковим трактом, імунною системою і гормонами. Авторка дає чіткі поради та пропонує практичні кроки для оптимізації роботи цих систем і відновлення енергії організму. Вона підкреслює важливість зв'язку між фізичним та психічним здоров'ям, а також роль раціонального харчування, регулярної фізичної активності й налагодженого сну у процесі відновлення енергії.

  Підготувала Юлія Татаренкова,
бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: