У світі є чимало книжок. І кожна з них особлива. Одні змушують нас замислитися над чимось, інші – мріяти та створювати щось нове. І кожна несе з собою цінності, важливі для тієї чи іншої культури.
Якби ви могли прочитати лише одну книжку в житті, то яку б обрали? Це питання може перетворитися на справжні тортури для любителів літератури. Який роман найкраще проявив особисті цінності, змінив світогляд і залишається опорою на кожному етапі життя – відповідь, безсумнівно, суто індивідуальна. Тим не менш, є класики, з якими більшість може погодитися. Їх люблять за час, який вони відтворюють, цінності, яких вчать, за погляди або просто красу слів.
Пропонуємо вам ознайомитися із добіркою таких історій.
821(417)
Д42
Джойс Дж. Улісс : [роман] / Джеймс Джойс ; пер. з англ.: Олександр Терех, Олександр Мокровольський. – Київ : Видавництво Жупанського, 2018. – 755, [2] с.
Джеймс Джойс (1882–1941) – ірландський письменник, якого вважають одним із найвпливовіших літераторів ХХ століття. Його "Улісс" уже давно набув статусу найвизначнішого твору модернізму. В усіх рейтингах книжок він незмінно тримає перші позиції (перший у списку 100 найкращих англомовних романів ХХ сторіччя за версією видавництва "Модерн Лайбрері" та третій у списку найкращих книжок усіх часів за версією журналу "Ньюсвік"). Перші видання "Улісса" – найдорожчі друковані раритети ХХ сторіччя, а сам Джойс і досі є одним із найбільш читаних англомовних письменників, який значною мірою вплинув на світову культуру і, зокрема, на творчість таких потужних і відомих у всьому світі літераторів, як Самюель Беккет, Хорхе Луїс Борхес, Салман Рушді, Джон Апдайк та Джозеф Кемпбелл. У 1999 році журнал "Тайм" розмістив ім'я Джеймса Джойса у списку "100 героїв та кумирів ХХ сторіччя", де зазначалося, що він здійснив справжню революцію в царині культури, підбивши таким чином підсумок усього сучасного модернізму.
Джойсів "Улісс" уперше був опублікований у 1922 році. Завдяки своєму таланту, своєрідному гумору та надзвичайній ерудованості Джеймс Джойс майстерно поєднує опис одного дня із життя рідного Дубліна 16 червня 1904 року та захопливу мандрівку історією культурних здобутків усієї людської цивілізації.
Головний герой, Леопольд Блум, подорожуючи вулицями Дубліна, водночас мандрує чисельними світами античних міфів та ідей, історичних фактів та іронічних містифікацій. Він прокладає заплутаний маршрут дублінськими вуличками й тавернами початку минулого сторіччя і заразом проникає за лаштунки часопростору, демонструючи, що в одному місці й упродовж одного дня за певних обставин можна торкнутися всього культурного надбання людства, а отже, певною мірою торкнутися вічності.
Завдяки складній поліморфній стилістиці твору, чисельним алюзіям, парафразам і цитуванням "Улісс" і понині вважається одним із найскладніших та найзаплутаніших творів в історії літератури. Йому присвячено не одну сотню наукових робіт, досліджень, монографій і книжок, а коментарі до нього часом значно перевершують обсяг самого роману.
84(4АВТ)
К 30
Кафка Ф. Процес : роман та оповідання : пер. з нім. / Ф. Кафка ; [передм. Д. В. Затонського ; прим. О. П. Чертенка]. – Харків : Фоліо, 2006. – 349 с.
Творчість відомого австрійського письменника Франца Кафки (1883–1924), більшість творів якого вийшли друком уже після його смерті, можна вважати автобіографічною. Філософський роман "Процес" – один із найвідоміших творів автора, який опублікований посмертно У ньому розповідається історія Йозефа К. – банківського клерка, засудженого з невідомих причин, який намагається їх з'ясувати.
Події особистого життя письменника, його стосунки з нареченою знайшли своє літературне втілення в романі, де заручини автора перетворюються на арешт героя, а "суд" над ним, тобто розрив заручин, обертається стратою. Варто знати, що значний вплив на роботу автора мали "Злочин і кара" та "Брати Карамазови" Достоєвського. Як і інші романи Кафки, "Процес" так і не був завершений, хоча в ньому є глава, в якій історія закінчується.
821(73)
К 36
Керуак Дж. У дорозі : роман / Джек Керуак ; [пер. М. Козлової]. – Харків : Фоліо, 2014. – 476, [2] с.
"У дорозі" (1957) – без перебільшення головний роман "розбитого покоління", який миттєво став легендою, здійняв шквал суперечливих відгуків і визначив подальший розвиток американської літератури. Саме в цьому творі відбувається становлення славнозвісного "спонтанного" стилю Джека Керуака, натхненного ритмами і звучанням бібопу.
Роман "У дорозі" віддзеркалив світогляд цілого покоління, став культовим текстом контркультури, а невдовзі – всесвітньо визнаною класикою. Нескінченна дорога, автостоп і автобуси, перетинання континенту від краю до краю, нічні розмови до світанку, поезія, секс, речовини і, звісно ж, нестримний джаз. Дослідження меж особистої свободи і "американської мрії". Сповнена пригод подорож двох друзів: письменника-початківця Сала Парадайза та юного шахрая й бабія Діна Моріарті. Саме завдяки цьому тексту народився образ вічно молодого і шаленого "короля бітників", спокусливий і оманливий, у якому Джек Керуак назавжди закарбувався в уяві читачів, який приніс йому важкий тягар слави і якого він не позбувся й досі.
84(7СПО)
Л 55
Лі Гарпер. Вбити пересмішника : [роман] / Гарпер Лі ; [пер. з англ. Т. Некряч]. – Ювіл. вид. – Київ : КМ-БУКС, 2016. – 382, [2] с.
З першого погляду така проста історія, розказана маленькою дівчинкою Джін-Луїзою Фінч. Ось вам ігри з братом на задньому дворі, ось походи до школи, перша дитяча закоханість, сварки з однокласниками. Та чим довше читаєш, тим більше граней, відтінків та деталей відкривається перед тобою.
Сумна до болю, смішна до сліз – це про "Вбити пересмішника". Гарпер Лі, через призму наївного дитячого світосприйняття, порушує зовсім недитячі питання: расизм, насилля, фемінізм, судова система, несправедливість суспільних порядків та загальні стереотипи. Якісь із них немовби виділені жирним шрифтом, їх неможливо не помітити, вони кричать до читача зі сторінок книги, інші – приховані між рядків, наче писані напівпрозорими чорнилами, але теж благають про увагу.
Та основне у цій книзі – її головні герої, звичайні діти. Просте мовлення, але такі складні, важливі теми лунають з їхніх вуст. Бо хто як не дитина зможе подивитися на світ незаклішованим поглядом і відверто сказати про речі, які її турбують.
Книга вирізняється своєю щирістю, глибока за своїм наповненням, вона спонукає до роздумів про безглуздість певних речей, усталених порядків чи іноді навіть законів. Свого часу цей соціально-психологічний роман швидко здобув популярність, отримав Пулітцерівську премію та став класикою сучасної американської літератури.
84(7СПО)
М 47
Мелвілл Г. Мобі Дік, або Білий Кит / Г. Мелвілл ; пер. Ю. Лісняк. – Київ : Всесвіт, 2004. – 580, [1] с.
"Мобі Дік" – найвідоміший роман класика американської літератури Германа Мелвілла (1819–1891). Цей дивний твір поєднав у собі захоплюючі пригоди, глибокі філософські роздуми і велику людську драму. Автор розповідає про мандри на китобійному судні: сюжет ніби простий, але в той же час багатоплановий. Герой роману, капітан Ахаб, вирушає у дуже ризикований рейс. Він сповнений рішучості відшукати в океані кита-альбіноса на прізвисько Мобі Дік. Що штовхнуло його на цей крок: ненаситна жага помсти (капітан колись постраждав від кита) чи спроба довести свою владу над силами природи? Хто може стати переможцем у такому поєдинку, в жахливому вирі людських почуттів і непередбачуваної стихії?..
821(410)
О 63
Орвелл Джордж. 1984 : роман / Джордж Орвелл ; пер. з англ. Віктор Шовкун ; [авт. післямови О. Жупанський]. – Київ : Видавництво Жупанського, 2018. – 311 с.
Попри те, що книга є художньою вигадкою, вона настільки реалістична, що змінює свідомість, і виникає бажання повернути все на свої місця. Сам письменник стверджував, що "найкращі книги говорять тобі те, що ти вже сам знаєш". І роман-утопія "1984" описує речі, про які ми самі здогадувалися, але в існування яких боялися повірити.
У творі представлено суспільство майбутнього, де йде війна усіх проти всіх. Події розгортаються у державі під назвою Океанія. Політичний устрій країни – англійський соціалізм, але, власне, це жорстокий тоталітаризм. Головний герой живе у Лондоні і працює у Міністерстві Правди, старанно вилучаючи з документів те, що не відповідає офіційній пропаганді. При цьому він людина, що глибоко відчуває і мислить, а тому ненавидить тоталітарний світоустрій і мріє про революцію.
Основний конфлікт простий: особистість проти системи, тяга до любові й свободи проти поневолення та диктату. Але автор нещадний. Зображену ним систему неможливо перемогти, тому що не можна перемогти те, у чого немає ні серця, ні мозку, ні сенсу, ні цілей існування. Як такої немає й ідеології, де можна було б шукати вади: усе знищено вкупі зі здоровим глуздом. Є лише влада заради влади. Людство відправили на бійню, де гинуть не стільки тіла, скільки душі. Оскільки розум, пам'ять, гуманізм та любов оголошені поза законом.
84(4ФРА)
П 85
Пруст М. У пошуках утраченого часу. На Сваннову сторону : роман / М. Пруст ; пер. А. Перепадя. – Київ : Золоті Ворота, 2012. – 378, [2] с.
Марсель Пруст (1871–1922) – відомий французький письменник, есеїст, критик, який здобув світове визнання як автор семитомного роману-епопеї "У пошуках втраченого часу", одного з найвизначніших творів світової літератури ХХ століття. Літературна діяльність Пруста почалася в ліцеї Кондорсе, після якого він вступив до Політехнічної школи, у 1893 р. отримав диплом з права, у 1895 р. – диплом з філософії. Кавалер Ордену Почесного легіону (1920).
Майже 20 років Марсель Пруст, якого вважають родоначальником сучасної психологічної прози, віддав багатотомному твору "У пошуках втраченого часу", написання якого вважав головною справою життя.
"На Сваннову сторону" (1913) – перший роман семитомної епопеї, останні книги якої вийшли друком уже після смерті автора. Герой роману – хлопчик Марсель. У його житті є багато фактів із біографії письменника: рання хвороба, любов до матері, атмосфера аристократичної вишуканості та артистизму в домі. Дитяча уява відтворює приміський будинок у Комбре, де живуть батьки, бабуся, тітонька Леонія, декілька служниць...
Головне і другорядне, сучасність і спогади, події та почуття – все переплуталось у романі Пруста. Автор прагнув створити епопею не зовнішніх подій, а внутрішнього світу людини, свідомість якої складається з чуттєвих рухів і миттєвих вражень. Саме увага до звуків, смаків, кольорів, запахів, які пробуджують забуті враження, споріднює твір з естетикою імпресіонізму.
84(7СПО)
С 29
Селінджер Д. Д. Ловець у житі : [роман] / Д. Д. Селінджер ; [пер. з англ. О. П. Логвиненко]. – Харків : Фоліо, 2012. – 316, [1] с.
Письменник-класик, письменник-загадка, який на вершині популярності повідомив, що покидає літературу і буде жити в американській провінції, якнайдалі від спокус великого міста. Роман Селінджера став переломною віхою в історії світової літератури. Назва книжки та ім'я головного героя, Холдена Колфілда, стало кодовим для багатьох поколінь молодих бунтарів: від бітників та хіпі до представників сучасних радикальних молодіжних рухів.
Роман "Ловець у житі" Джерома Д. Селінджера став однією з тих книжок, яка мала масштабний вплив на культуру декількох поколінь. Ось уже майже 70 років цей культовий роман про підлітковий протест та пошук сенсу життя читають й перечитують молоді люди з найрізноманітніших країн, та як і раніше, впізнають у головному герої самих себе.
Мандруючи Нью-Йорком, після того, як його виключають з елітної приватної школи, Холден намагається знайти сенс життя, але почувається відчуженим та висловлює свої думки про лицемірство та фальшивість дорослого світу. Недаремно роман викликав дискусії через свою відверту мову та яскраві образи, але водночас став і визнаною класикою, яка лунає гімном розчарування підлітків у світі дорослих.
84(4ВЕЛ)
Т 52
Толкін Дж. Р. Р. Володар Перснів : [трилогія]. Ч. 1. Братство Персня / Дж. Р. Р. Толкін ; пер. [з англ.] Катерина Оніщук. – Львів : Астролябія, 2013. – 687, [16] с.
Величний твір Дж. P. P. Толкіна поєднує в собі героїчну романтику і наукову фантастику. Це захопливий пригодницький роман і, водночас, сповнена глибокої мудрості книга. Почергово то комічна й домашня, то епічна, а подекуди навіть страхітлива оповідь переходить через нескінченні зміни чудово описаних сцен і характерів.
Основою цієї історії є боротьба за Перстень Влади, що випадково потрапив до рук гобіта Більбо Торбина. Саме цього Персня бракує Темному Володареві для того, щоби завоювати увесь світ. Тепер небезпечні пригоди випадають на долю Фродо Торбина, бо йому довірено цей Перстень. Він мусить залишити свій дім і вирушити у небезпечну мандрівку просторами Середзем'я, аж до Судної Гори, що розташована в осерді володінь Темного Володаря. Саме там він має знищити Перстень і завадити втіленню лихого задуму.
821(73)
Ф 66
Фіцджеральд Ф. С. Великий Гетсбі : [роман] / Ф. Скотт Фіцджеральд ; пер. з англ. Андрія Пехника. – Київ : Знання, 2019. – 269 с.
Френсіс Скотт Фіцджеральд (1896–1940) – американський письменник, автор багатьох романів та оповідань про покоління "епохи джазу", яскравий представник так званого "втраченого покоління". "Великий Гетсбі" – його найвідоміший роман, який став символом "століття джазу".
Америка, початок 20-х років ХХ сторіччя, час "сухого закону" і гангстерських розбірок, яскравих вогнів і яскравого життя. Тридцятирічний Нік Каррауей приїхав до Нью-Йорка навчатися банківської справи, хоча й плекає у глибині душі мрію про письменництво. Він і розповідає читачеві про пригоду, в яку виявився втягнутим. Головним героєм оповіді стає його найближчий сусід, хазяїн великого палацу, нікому невідомий, загадковий та ексцентричний самотній молодик на ім'я Джей Гетсбі – Великий Гетсбі. Це людина, яка створила себе за рецептами американської моралі і яка дуже багата, але попри те надзвичайно самотня. Кохання Великого Гетсбі до Дейзі стає величезною трагедією не тільки для нього...
Ви не раз читали статті на кшталт "Книги, які варто прочитати за життя", складені шанованими видавництвами, газетами та й просто відомими людьми. У цих рейтингах книг акцент завжди ставлять на класиці, і це справедливо, адже не орієнтуючись в основах, нереально дістатися вершин. Але будьмо відверті, мало хто з нас дочитав повне видання "Одіссеї" та "Іліади" Гомера чи "Декамерон" Джованні Боккаччо. І це непогано. Це – правда. Сучасний світ став настільки стрімкий і сконцентрований, що часу на об'ємні тексти майже не залишилося. Та й тематика подібних текстів не вельми близька людині XXI століття. Тож хочемо запропонувати вам ще декілька книг, які варто прочитати, аби не лише орієнтуватися у літературному процесі, а й отримати насолоду від кожної сторінки!
821(73)
Б 87
Браун Д. Код да Вінчі : роман / Ден Браун ; [пер. з англ. Анжели Кам'янець]. – Харків : КСД, 2024. – 462, [1] с.
"Код да Вінчі" – одна з найпопулярніших книг світу, станом на 2009 рік було продано аж 81 мільйон примірників! Її переклали на 44 мови світу, і вже за перший тиждень продажів вона посіла перше місце у списку "Нью-Йоркських бестселерів".
У романі розгортається інтрига, пов'язана із найбільшою загадкою людства: походженням, народженням і смертю Ісуса Христа. Відповіді на ці загадки шукають учений Роберт Ленґдон та його супутниця, криптограф Софі. Усе починається із загадкового вбивства куратора Лувру, і, шукаючи вбивцю, Роберту й Софі вдається розгадати ряд закодованих таємниць, підказки до яких заховані у творах Леонардо да Вінчі.
84(7СПО)
Б 87
Бредбері Р. 451° за Фаренгейтом : [повість] / Рей Бредбері ; [пер. з англ. Євгена Крижевича]. – Тернопіль : Богдан, 2015. – 204, [1] с.
Це одна з тих книг, які надихають читати! Автор роману-антиутопії описує споживацьке суспільство майбутнього, у якому панує тотальний контроль, влада бореться з кожною вільною думкою. Завданням пожежників стає не гасити пожежі, а спалювати літературу. Проте у царстві темряви ще залишилися вільнодумці, які переховують книги і вивчають їх напам'ять, намагаючись зберегти знання для майбутніх поколінь.
821(94)
З 93
Зузак М. Крадійка книжок : роман / Маркас Зузак ; [ пер. з англ. Наталії Гоїн]. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. – 411, [3] с.
"Крадійка книжок" – це книга, пронизана людським горем і відчаєм, це книжка про важку боротьбу і страшні втрати. Тут розповідається про Голокост часів Другої Світової війни і вплив тоталітарного режиму на людей. А ще – про книги.
Головна героїня – дев'ятирічна дівчинка Лізель Мемінгер. Ще тут є й інший головний герой – Смерть. Саме з його вуст (бо Смерть тут чоловічого роду!) ведеться розповідь. Саме Смерть висловлює свій погляд на світ людей, яких йому зовсім не шкода, адже він просто "виконує свою роботу"…
Ця книга екранізована 2013 року за участі британського режисера Браяна Персиваля. Сам автор за книгу "Крадійка книжок" отримав декілька нагород та премій: Німецьку премію за дитячо-підліткову літературу (2009), заохочувальний приз імені Ени Ноель в галузі дитячої літератури від Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (2008), Премію ім. Майкла Л. Принца та другий приз від Асоціації бібліотечного обслуговування для підлітків (2007), Премію імені Кетлін Мітчелл (2006).
84(7СПО)
К 38
Кіз Д. Квіти для Елджернона : роман / Деніел Кіз ; [пер. з англ. Віктора Шовкуна]. – 2-ге вид. – Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2016. – 302 с.
Це один з найлюдяніших і найпроникливіших творів сучасності. Тут розповідається про Чарлі Гордона, людини з інтелектуальними порушеннями, що працює прибиральником у пекарні, а у вільний час відвідує школу. Чарлі має мрію – стати розумним. І доля дарує йому цей шанс... Він погоджується взяти участь у ризикованому науковому експерименті, який виявляється вдалим. За короткий час Чарлі пізнає всю повноту життя. Проте операція має певні наслідки...
Роман "Квіти для Елджернона" зворушив серця мільйонів читачів у всьому світі. Цей твір неодноразово екранізували, а кінострічка 1968 року здобула премію "Оскар".
821(73)
К 41
Кінг С. Зелена миля : роман / Стівен Кінг ; пер. з англ. Олени Любенко. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 430 с.
Колись давно Пол Еджкомб був наглядачем федеральної в'язниці штату Луїзіана "Холодна гора", а зараз він мешкає в будинку для літніх людей. Понад пів століття тому він вчинив великий гріх, який і досі не дає йому спокою та повертає подумки у 1932 рік. Саме тоді до блоку смертників прибули "новенькі". Серед тих, на кого чекала Зелена миля, останній шлях, який долає засуджений до місця страти, був Джон Коффі. Це був незграбний велетень-негр, якого звинуватили у зґвалтуванні та вбивстві двох сестер-близнючок Кори й Кеті. З часом Пол усвідомив, що цей добродушний чолов'яга, який скидався на сумирну дитину, не може бути монстром-убивцею. Але чи вдасться врятувати його? Чи цього разу смерть стане порятунком від тяжкого тягаря життя? Роман отримав нагороду Bram Stoker Awards в 1996 році, на його основі знятий однойменний фільм.
821(410)
Л 91
Льюїс К. С. Небіж чаклуна / Клайв Стейплз Льюїс ; пер. з англ. Вікторії Наріжної ; іл. Паулини Бейнс. – Київ : КМ-БУКС, 2018. – 205 с.
Найулюбленіша книжка кількох поколінь читачів, у якій Клайв Стейплз Льюїс гармонійно поєднав героїв давніх англійських казок, античних міфів і легенд, а також відомі християнські ідеї добра і милосердя із чарівною фантазією про величезний дивовижний світ. Одного дня двоє братів і дві сестри Певенсі потраплять у Нарнію – чарівну країну одвічної зими. Тут мешкають фавни і наяди, гноми і єдинороги, велетні та дракони. Коли ж здійсниться пророцтво про чотирьох людських дітей, які посядуть трони величного Кейр Паравелю, – тоді настане Різдво, повернеться лев Аслан і буде переможена Біла Чаклунка. Але коли це ще буде...
Всього у циклі "Хроніки Нарнії" є 7 книг. До 2006 року було продано понад 100 мільйонів копій, перекладених на 41 мову світу. За мотивами "Хронік Нарнії" зроблено телеекранізації, знято кінофільми, радіовистави, розроблено комп'ютерні ігри.
Це лише невеликий перелік книг, які ми пропонуємо вам прочитати або перечитати. Завітайте у відділ абонемента, у нас є чим зацікавити. Ці та багато інших чудових книг чекають на вас.