День юриста в Україні традиційно відзначається 8 жовтня. Саме цього дня 1016 року Київський князь Ярослав Мудрий видав перше зведення законів під назвою "Руська правда". Це професійне свято людей, життя яких підпорядковане гаслу "Знати право, служити праву, захищати право".
Зародження юриспруденції відбулося ще у Стародавньому Римі. Слово "юрист" походить від латинського jus – право. Першими юристами, фахівцями, які забезпечують функціонування правової системи, вважаються римські жерці-понтифіки. У Колегії понтифіків заклали основи правового регулювання суспільного життя і давали компетентні юридичні поради. Через кілька століть юриспруденція сформувалася як наука.
Порядок у державі й добробут її громадян нерозривно пов'язані з максимальним дотриманням прав і свобод людини та повагою до них. Це важке завдання для молодої держави, але від його виконання залежить життєздатність будь-якого цивілізованого суспільства. Юристи і правознавці, щоденно стикаючись з найрізноманітнішими проблемами, твердо стоять на позиціях підвищення рівня правової культури українських громадян.
Працівниці Центру правової інформації Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну книжкову виставку "Юридична професія. Практика. Правда". Тут читачі зможуть ознайомитися з багатьма цікавими посібниками з правознавства, юридичної логіки, професійної етики, професійної мови та іншою прикладною літературою про юридичну справу в Україні.
87.4/16
А 53
Алфьоров С. М. Логіка для юристів : навч. посіб. / С. М. Алфьоров, Р. В. Бараннік, Г. Г. Шпитальов ; за заг. ред. С. М. Алфьорова. – Київ : КНТ : Дакор, 2011. – 128, [3] с. – Бібліогр.: с. 129.
Запропоноване видання охоплює програмні теми формальної логіки: предмет, значення для юридичної практики, закони і форми мислення, теорію аргументації, методи пізнання, а також тестові завдання й термінологічний словник. Посібник складено для підготовки фахівців за спеціальністю "Правознавство".
347.9
Б 48
Бердан І. Ю. Приватна юридична практика / Бердан Ігор Юрійович, Москаленко Анастасія Володимирівна. – Київ : Кондор, 2020. – 181 с.
Цей унікальний путівник підкаже, як стати успішним, запитуваним і високооплачуваним фахівцем з правознавства на висококонкурентному ринку юридичних послуг ХХІ століття, працюючи у приватній юридичній практиці юристом або адвокатом індивідуально чи в команді, в компанії від двох до ста осіб. Автори діляться секретами професійного успіху, менеджменту, маркетингу, реклами, керівництва офісом, персоналом, бізнес-процесами й безпосередньо наданням правничої допомоги та юридичних послуг.
347.9
Б 48
Бердан І. Ю. Юридична професія: практика, правда : майстер-клас молодим юристам / Бердан Ігор Юрійович, Москаленко Анастасія Володимирівна. – Київ : Кондор, 2019. – 111 с.
Авторський курс присвячений основам юридичної професії, кар'єри та бізнесу з надання професійних послуг. Заснований на практичній діяльності авторів у сфері права протягом 30 і 13 років відповідно, включаючи досвід роботи за кордоном, у Верховній Раді України, Асоціації правників України й численні випадки з фахової практики.
83.7/8
Є 51
Єлісовенко Ю. П. Ораторське мистецтво: постановка голосу й мовлення : навч. посіб. / Ю. П. Єлісовенко. – Київ : Атіка, 2008. – 202, [1] с. : табл. – Бібліогр.: с. 193–203.
Посібник містить теоретичний і практичний навчальний матеріал, необхідний для постановки дихання, голосу, артикуляції, дикції, орфоепії та інших чинників усного мовлення. Приділяється увага інтонаційній складовій мовлення оратора. Представлено авторську методику постановки голосу і мовлення, а також цілу низку вправ, у яких широко використовуються пісенні, поетичні, інформаційні, аналітичні, художньо-публіцистичні й сатиричні тексти. Для студентів факультетів журналістики, правознавства, міжнародних відносин, для всіх тих, хто цікавиться ораторським мистецтвом. Може бути рекомендований логопедам, педагогам, вихователям і батькам, які прагнуть розв'язати для себе, своїх дітей чи учнів проблеми, пов'язані з усуненням неорганічних вад мовлення.
67/34
К 30
Кацавець Р. С. Професійна етика юриста : навч. посіб. [для вищ. навч. закл.] / Р. С. Кацавець. – Київ : Алерта, 2017. – 147, [1] с. – Бібліогр.: с. 143–144.
Навчальний посібник складається з шести розділів. У них розглядаються етичні засади як вчення про мораль, що визначається сукупністю усвідомлюваних принципів, норм поведінки. Мета видання – допомогти осмислити морально-професійні норми, закономірності їх розвитку в сучасному суспільстві; усвідомити філософсько-правову сутність; сформулювати сучасне бачення професії юриста; виробити свідоме й відповідальне ставлення до неї; засвоїти принципи та організаційні форми діяльності прокуратури, адвокатури, суду й інших представників юридичних професій під кутом етичних вимог.
81.411.1/4У
К 30
Кацавець Р. С. Мова у професії юриста : підруч. для вищ. навч. закл. / Р. С. Кацавець, Г. М. Кацавець. – Київ : Алерта, 2005. – 282, [1] с. – Бібліогр.: с. 279.
У підручнику висвітлюється теоретичний і практичний матеріал під кутом вимог, які ставлять вищі навчальні заклади до мовної підготовки майбутніх працівників. Підручник написаний відповідно до програми чинного курсу. Він складається з п'яти розділів, гармонійно пов'язаних між собою. Вони орієнтують, зокрема, на особливості усної і писемної мови; норми українського правопису; роль мови в оформленні думки; засоби творення мелодики мови; комунікативні якості мовлення; невербальні форми інформування; основні види красномовства; тонкощі ораторського мистецтва; спілкування із судовою аудиторією; складання промов та процесуальних документів.
67/34
Л 72
Лозовой В. О. Професійна етика юриста / В. О. Лозовой, О. В. Петришин ; Нац. юрид. акад. України ім. Я. Мудрого. – Харків : Право, 2004. – 171, [1] с. – Бібліогр.: с. 55–66 та в підрядк. прим.
У виданні визначаються основні проблеми професійної етики юриста в умовах підвищення ролі та авторитету юридичної професії на нинішньому етапі формування засад правової демократичної державності в Україні. Аналізуються питання єдності й відмінності моралі та права у регулюванні життєдіяльності суспільства і людини, соціальне призначення й моральний сенс юридичної професії, зміст моральної культури юриста, деформації моральної та професійної свідомості працівників правоохоронних органів. У роботі вміщено бібліографію і документи, в тому числі й міжнародні, з проблем професійної етики юриста.
811.161.2
М 74
Мова української юриспруденції : навч. посіб. / [В. М. Пивоваров та ін.] ; Нац. юрид. ун-т ім. Я. Мудрого. – Харків : Право, 2020. – 327, [1] c. : табл. – Бібліогр.: с. 325–328.
Навчальний посібник містить відомості про мовні норми, їх різновиди та правильність застосування у сфері юриспруденції. Охарактеризовано стилі мовлення, зокрема офіційно-діловий, викладено особливості усного й писемного мовлення, наведено класифікацію документів та вимоги до їх складання. Система вправ і завдань на володіння писемним мовленням допоможе закріпити знання з мови, підвищить загальну культуру мовлення, зокрема юриста.
34
Н 40
Невідкладна правнича допомога. Юридичний порадник : [практ. посіб.] / Асоц. юрид. клінік України, Київ. міська орг. Союзу юристів України ; [упоряд.: В. С. Ковальський та ін.]. – Київ : Юрінком Інтер, 2019. – 297 с.
У книзі в доступній популярній формі висвітлено широке коло юридичних питань, знання яких необхідне для реалізації прав людини і громадянина. Такими, зокрема, є шлюбно-сімейні, трудові, земельні відносини, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спадкування, порядок звернення до суду в цивільних справах і питання виконання судових рішень. Книга може стати у пригоді широкому колу читачів, а також студентам юридичних вищих навчальних закладів, працівникам соціальних служб сім'ї та молоді, юридичних клінік тощо.
81.411.1/4У
Т 51
Токарська А. С. Українська мова фахового спрямування для юристів : підручник / А. С. Токарська, І. М. Кочан. – Київ : Знання, 2008. – 413 с.
У підручнику висвітлено основні питання української мови фахового спрямування через призму мовних норм, що сприятиме підвищенню культури мовлення юристів, поглибить їх знання рідної мови. Для курсантів, студентів, викладачів та аспірантів вищих навчальних закладів правничого профілю.
87.4
Х-76
Хоменко І. В. Логіка для юристів : підручник / І. В. Хоменко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Юрінком Інтер, 2001. – 223 с. – Бібліогр.: с. 212–219.
Книга складена з восьми розділів, які відповідають програмі курсу логіки для вищих навчальних закладів. Кожний розділ містить основи теорії та численні запитання й завдання, які систематизовані за трьома рівнями (початковий, середній, високий) опанування логічного матеріалу. Крім того для тих, хто хоче вдосконалити свої знання, кожний розділ завершує рубрика "Творчі завдання". Для полегшення опрацювання навчального матеріалу з логіки підручник містить алгоритми розв'язання завдань з прикладами й відповідями. Для підсумкової перевірки знань читачі можуть скористатися розділами "Тести" та "Логіка в тестах і завданнях".
34
Ю 70
Юридичне документознавство : навч. посіб. для підготов. до іспитів / [упоряд.: І. В. Тетарчук, Т. Є. Дяків]. – Київ : Центр учбової літератури, 2018. – 162 с.
Структура посібника побудована на найбільш оптимальному та легкому поданні матеріалу студентам – у запитаннях і відповідях – та складається з таких основних розділів курсу: загальнотеоретичні положення юридичного документознавства; діловодство як галузь ведення документів; юридичний документ як основний носій правової інформації; юридична техніка; особливості юридичних документів; документування управлінської діяльності; організація роботи з документами; організаційно-розпорядча документація; особливості складання розпорядчих та організаційних документів; довідково-інформаційні документи, їх складання та оформлення; укладання документів щодо особового складу.
34
Ю 70
Юридична деонтологія. Від навчання до практики : навч. посіб. / [авт. кол.: Л. В. Радовецька та ін.] ; Нац. акад. Служби безпеки України. – Київ : Кондор, 2019. – 295 с.
Навчальний посібник підготовлено відповідно до навчальної програми підготовки юристів. У ньому враховані сучасні досягнення юридичної науки, зокрема в контексті становлення і розвитку інформаційного суспільства в Україні. Поряд із традиційними він містить теми, зумовлені необхідністю підготовки юристів-фахівців у забезпеченні інформаційної безпеки. Для студентів, курсантів, які вивчають юридичні науки, а також викладачів, аспірантів, науковців та практичних працівників.
Підготували Юлія Татаренкова та Олена Журман,
бібліотекарі відділу документів із гуманітарних наук