14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Сумна і трагічна дата в історії України. Великі випробування випали на долю наших людей. Без спеціальних заходів захисту, не маючи досвіду подолання таких техногенних катастроф, наші мужні чоловіки та жінки врятували не тільки свою країну, але і всю Європу від незворотних наслідків аварії на атомній електростанції. Ми завжди будемо вдячні учасникам ліквідації аварії за їхню мужність і самопожертву.
621.3(477)
А 65
Андржеєвський А. Чорнобильська бувальщина / Анатолій Андржеєвський. – Київ : Гамазин, 2019. – 154, [1] с. : іл.
Розповідь про ліквідацію Чорнобильської катастрофи з перших вуст: про те, якою була Прип'ять до вибуху на ЧАЕС, як гасили пожежу, евакуйовували населення, зводили тимчасові містечка для ліквідаторів і вже постійне для працівників електростанції – Славутич. Спомини автора рясно доповнюють вирізки з тогочасної преси й розвідок, присвячених подіям тих часів, особисті фото.
621.3(477)
В 26
Векленко О. А. Чорнобиль: етюди з натури / Олег Векленко ; [пер. з англ. Світлани Орлової]. – Харків : Фабула, 2019. – 141, [2] с. : фот. – Авт. та назва парал. укр., англ. – Текст та текстівки парал. укр., англ.
Книжка спогадів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художника, професора Харківської державної академії дизайну і мистецтва Олега Векленка про його особисті відчуття, пережиті в період перебування в Чорнобилі у травні–червні 1986 року. Автор розказує, яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями.
31.47 / 6П2.11
Д 64
Долі, обпалені Чорнобилем: Чернігівський район / Черніг. район. центр. бібл. система, Черніг. центр. район. б-ка, Черніг. рай. орг. краєзнавців ; [упоряд. О. П. Колесник ; ред. О. І. Іваненко]. – Чернігів : [б. в.], 2016. – 287 с. : фот. – Бібліогр.: с. 274–275.
У книзі "Долі, обпалені Чорнобилем: Чернігівський район" висвітлений внесок Чернігівського району в ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС, наведені спогади учасників цих подій. Це перша спроба зібрати й систематизувати інформацію про учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та переселенців у межах Чернігівського району. Зібрані і впорядковані бібліотекарями спільно з краєзнавцями району та активами сільських громад матеріали увійшли до видання, присвяченого 30-й річниці трагедії.
621.3(477)
Ж 74
Житня Л. Чорнобиль – очима жінок : інтерв'ю з "атомною катастрофою" / Людмила Житня. – Київ : Стелла-Гранд, 2020. – 607 с. : іл., фот.
Книга Людмили Житньої "Чорнобиль – очима жінок" (Інтерв'ю з "атомною катастрофою") – це ексклюзивне інтерв'ю (тридцять п'ять років поспіль) з жінками-ліквідаторками та евакуйованими, чиї долі перетнулися із вселенською атомною катастрофою, що потрясла світ. Це сповідь про пережите. Жінки – берегині! Чутливі, емоційні. Вони вистояли разом із чоловіками і донині несуть тягар цієї біди на своїх тендітних плечах. За всі роки ніхто не запитав цих жінок: "Як вам живеться?. " А їм є про що розповісти!
Це – "інтерв'ю з атомною катастрофою", відтворене з перших вуст очевидців страшної біди ХХ століття.
У книзі також є роздуми та коментарі авторки, що ґрунтуються на документальних літературних джерелах, періодичній пресі, архівних матеріалах.
31.47 / 6П2.11
Й 51
Ймення зорі Чорнобиль [Образотворчий матеріал] : фотоальбом / [ред.-уклад. М. Лябах, авт. тексту й комент. до фотогр. К. Воловик та ін., фотогр. В. Артюшенка та ін.]. – Київ : Чорнобильінтерінформ, 1996. – 232 с. : іл.
Про Чорнобильську катастрофу написано силу-силенну книг і статей. Коли б їх об'єднати, то вийшов би цілий літопис сумної події, у якому нуртує напруга протилежних думок і позицій. Працюючи над матеріалами книги, спираючись на власний досвід, аналізуючи та оцінюючи побачене й пережите, автори прагнули зробити свій посильний внесок у цю справу.
У книзі багато фотографій. Вони говорять безмовно: то чорними болями людськими, то жевріючою надією, то засторогою. Перед ними падають на коліна слова, холоне, мов кинуте на лід, серце. Створюючи це видання, автори не претендували на вихід у світ якоїсь диво-книги про Чорнобиль. Але істина у висвітленні її головної теми – здолання атомного лиха – незаперечна.
31.4 / 6П2.8
К 90
Культура безпеки на ядерних об'єктах України / [за заг. ред. В. П. Горбуліна]. – Київ : Євроатлантикінформ, 2007. – 109 с. : іл. – (Формування і реалізація державної політики управління процесами європейської та євроатлантичної інтеграції України). – Бібліогр.: с. 82–89.
У посібнику на основі документів Міжнародного агентства з атомної енергії, досвіду інших країн з підвищення безпеки ядерних об'єктів продемонстровано не лише великі можливості поліпшення безпеки АЕС шляхом запровадження концепції культури безпеки у практику на всіх рівнях – від політичного до об'єктового, але й серйозні труднощі, що виникають при цьому. У ході детального аналізу безпеки вітчизняних АЕС виявлено проблеми запровадження принципів культури безпеки в ядерній галузі України, обґрунтовано й описано методологічні підходи до підвищення та оцінки рівня культури безпеки. Уперше в Україні зроблено спробу використати методологічні підходи до запровадження концепції культури безпеки стосовно фізичної ядерної безпеки.
621.31(477)
К 92
Купрієнко О. В. Чорнобильська хроніка. Люди / Ольга Купрієнко, Алла Багірова ; [передм. П. Б. Котіна]. – Харків : Фоліо, 2021. – 205, [2] c. : іл.
Ця книжка – присвята героям, які ризикували своїм життям та здоров'ям задля порятунку мільйонів інших людей. Вона містить історії шістнадцяти борців за наші життя. Це свідки й учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: атомники, пожежники, медики, монтажники, оператори. Вони розповідають "по-рентгенівськи", безкомпромісно чесно. Згадують про власне становлення, про життя у місті Прип'ять до аварії; говорять про події, які пізніше назвуть техногенною катастрофою. Кожне слово, промовлене очевидцями тих подій, має величезну вагу для майбутніх поколінь. Справа живих – пам'ятати.
621.3(477)
С 40
Сирота О. Чорнобиль. Живий альбом [Образотворчий матеріал] / Олександр Сирота. – Київ : Основа-Принт Плюс, 2021. – 80 с. : фот.
Видання присвячене 30-й річниці Незалежності України.
Сьогодні Чорнобильська зона – це територія легенд, похмурих пейзажів і торжества природи. Відвідати це місце хоча б один раз варто всім, переконані деякі колишні жителі Прип'яті. Відвідати й жити далі так, щоби на Землі не з'являлося нових мертвих міст...
"Чорнобиль. Живий альбом" – книга-альбом про історію і сучасне життя Чорнобильської зони. Унікальні портрети людей, подій та природних ландшафтів зібрані під однією обкладинкою і оживають завдяки новітнім IT-технологіям.
31.47 / 6П2.11
Ч-49
Чернігів Чорнобильський ; Книга пам'яті / [упоряд. Є. Г. Сонник]. – Чернігів : Деснянська правда, 2007. – 559 с. : іл.
Ця книга – результат копіткої роботи ради обласного фонду допомоги інвалідам Чорнобиля, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Видання складається з двох частин. У першій частині – "Чернігів Чорнобильський" – наведені спогади учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року, в яких узагальнюється внесок Чернігівщини в ліквідацію Чорнобильської катастрофи.
У другій частині – "Книга пам'яті" – подаються списки загиблих та померлих учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Чернігівської області станом на 1 січня 2007 року.
621.3(477)
Ч-75
Чорнобильське досьє КГБ. Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період : зб. док. про катастрофу на Чорнобильській АЕС / Галуз. держ. арх. Служби безпеки України, Ін-т історії України НАН України, Укр. ін-т нац. пам'яті ; [ упоряд. : Олег Бажан, Володимир Бірчак, Геннадій Боряк ; редкол.: Андрій Когут та інші]. – Київ : Марченко Ю. І., 2019. – 1197, [1] с.
Дослідження техногенної екологічно-гуманітарної катастрофи. яка сталася наприкінці квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції, – надзвичайно складна тема, оскільки передбачає вивчення багатьох аспектів – соціального, економічного, політичного, морально-психологічного. Інформацію про техногенну катастрофу, спричинену вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року, партійно-державним керівництвом СРСР та радянськими спецслужбами було відразу зараховано до категорії "таємно".
У виданні зібрано та оприлюднено документи 1986–1991 рр., що висвітлюють постчорнобильське життя – суспільні настрої, повсякдення, заходи з ліквідації наслідків аварії. Наведено інформування радянськими органами держбезпеки відповідних інстанцій про стан ЧАЕС, вжиті заходи з підвищення безпечної експлуатації об'єкта "Укриття", ситуацію в зоні відчуження. Окрему увагу зосереджено на відтворенні моделі ситуативної поведінки різних груп населення України після оприлюднення інформації про "ядерне лихо" та реакцію світової спільноти на Чорнобильську трагедію. Книга вийшла накладом у 500 примірників і буде цікава всім, хто прагне дізнатися всю правду про найбільшу техногенну катастрофу XX сторіччя.
621.3(477)
Ш 78
Шовкошитний В. Ф. Чорнобиль: я бачив : повість / Володимир Шовкошитний. – Вид. 3-тє, перероб. й доп. – Київ : Український пріоритет, 2019. – 326, [1] с. : [8] с. іл.
Художньо-документальна повість "Я бачив" – це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, самовидця Чорнобильської аварії та активного ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино літературу пам'яті й літературу факту. У творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації її наслідків, простежені долі літературних героїв, проаналізовані техногенні, економічні, соціальні й медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха, показані перспективи повернення забруднених територій у народногосподарський обіг.