Новинки читального залу

Новинки читального залу

15.12.2024
60
  Працівниці відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну книжкову виставку "Новинки читального залу", де представлені книги різної тематики (психологія, історія, суспільно-політична література), які стануть незмінними супутниками вашого життя й допоможуть підвищенню обізнаності з тих чи інших питань, розширенню кругозору.


  821(477)
  Б 28
  Батурин С. В. Спис римського сотника : роман / Сергій Батурин. – Харків : Фабула, 2023. – 222, [1] с.

  У цьому романі відомий український письменник Сергій Батурин пропонує власну відповідь на одне з найзагадковіших запитань біблійної історії: ким був той сотник, що завдав останнього удару розп'ятому Ісусові, і чому більшість християнських церков досі вважає цього воїна святим, а його спис – чудодійною реліквією. Про нього згадує євангеліст Іван, не називаючи імені, євангеліст Марк називає його "сином Божим", і лише в апокрифічному євангелії від Никодима вперше називається справжнє ім'я цього римлянина – Лонгин.
  Автор простежує історичний шлях Списа Долі, як у Середньовіччі називали спис Лонгина, аж до тих днів, коли на цю реліквію відкрили полювання нацистські бонзи у сподіванні, що його магічна сила забезпечить Німеччині непереможність на полі бою. І, хоч як дивно, на цьому примхливому шляху на читача чекає нова зустріч із героєм попереднього роману Сергія Батурина "Clavus Domini" – людиною, що її сучасники знали як "розбійника Варавву".


 
  821(477)
  Б 61
  Білик І. І. Яр : [роман] / Іван Білик ; [передм. А. Г. Шпиталя]. – Вид. 5-те. – Київ : Український пріоритет, 2023. – 846, [1] с. – Бібліогр.: с. 844–846.

  Роман "Яр" відомого українського письменника, лауреата державної премії України ім. Т. Г. Шевченка – водночас і перший, і останній його роман. Роботу над ним Роман Білик розпочав іще 1958 року, а вперше твір було надруковано лише 2008-го. Автор розповідає про найскладніші часи в історії українського народу у ХХ столітті: проводить головного героя твору Максима Нетребу через страхіття голодомору 1933 року, масові репресії 1937 року, тюрму, Верхньо-Колимський концтабір і сповнену тривог довготривалу втечу з нього, окупацію України фашистськими загарбниками, службу в поліції та приховану боротьбу з окупантами у групі Української Повстанської Армії, сприяння радянському підпіллю й партизанам, перебування на чужині та власні душевні муки.
  Це нове перевидання роману автора супербестселера "Меч Арея".



  159.9
  Г 60
  Ґолдсміт М. Тригери. Сформуй звички і стань тим, ким хочеш бути / Маршалл Ґолдсміт і Марк Рейтер ; пер. з англ. Наталія Валевська. – 2-ге вид. – Київ : Наш формат, 2024. – 232, [1] с. – (Бестселер New York Times та Wall Street Journal).

  Чи уявляли ви колись "себе ідеальних"? А що зробили для того, щоб такими стати? Можливо, ви хотіли присвятити час рідним або почитати фахову книжку, але вже півтори години граєте в ігри на смартфоні. Давно мріяли схуднути, але не можете встояти перед ароматом тістечок. Середовище постійно відвертає нас від мети так званими тригерами – ароматами, ґаджетами й іншими дрібницями. Як перемкнутися зі спокуси на бажану дію, а потім перетворити це на звичку, розповість Маршалл Ґолдсміт.


  159.9
  Г 60
  Голідей Р. Татові на щодень: 366 роздумів про батьківство, любов і виховання дітей / Раян Голідей ; пер. з англ. Геннадій Шпак. – Київ : Наш формат, 2024. – 457 с. – Бібліогр. в прим.: с. 452–457.

  Ця книжка не схожа на посібники про те, як складати дитячий раціон чи адаптовуватися до садка. Дозовано – по сторінці на кожен день року – вона вибудовує шлях до тата, яким ви захочете стати. Того, хто буде для дитини взірцем і її найбільшим фаном, хто навчить її давати собі раду, визначати пріоритети, цінувати свій і ваш час. Хто заохотить дитину до читання, виховає людину, яка добре розуміє себе та інших, і яка знатиме, чого хоче.
  Раян Голідей зібрав у своїй книжці поради стоїків та історії батьківства видатних людей, дослідив вплив уважного виховання на синів, що стали героями війн, і доньок, які здобули Нобелівські премії. Ці приклади і власний досвід автора як тата двох синів перетворюють книжку на концентрат мудрості, формують глибинний зв'язок між батьками різних поколінь.
  Незалежно від того, дорослі ваші діти, малі чи ще не народилися, рідний ви тато чи названий, ця книжка стане незмінним супутником вашого батьківства, відкриє нові можливості для міцних та щасливих стосунків з тими, хто любить вас найбільше.



  355.4(477)
  Г 83
  Григоренко К. О. Ізюм. Хронологія окупації та звільнення / К. Григоренко. – Харків : Фоліо, 2024. – 349, [8] с. : кольор. іл. – (Фронтир) (Книжки війни).

  Автор, професійний журналіст, створив хроніку окупації Ізюма 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста і його мешканців. Читач дізнається про дії місцевої влади у час воєнного стану, проблеми забезпечення життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. Росіяни не могли захопити Ізюм протягом трьох тижнів, що дало нашим військовим час підготувати фортифікаційні оборонні споруди на схід і на південний схід від міста. Після звільнення Ізюма у вересні 2022 року тут знайшли масові поховання й численні катівні, які облаштували окупанти. Близько 80 % житла в місті було зруйновано.
  У книжці зібрані розповіді очевидців, інтерв'ю з керівниками місцевих органів, газетні статті, дописи із соцмереж, оголошення – документальні свідчення щоденної боротьби за життя в окупованому місті.



  821(477)
  Г 85
  Гриневичева К. Шестикрилець: [іст. повість] / Катря Гриневичева. – Харків : Фоліо, 2023. – 156, [2] с. – (Рідне) (Книжки війни).

  Основою історичної повісті "Шестикрилець" (1935) стали події на Галицько-Волинській землі другої половини XII – початку XIII ст. Увага авторки зосереджується на основних подіях життя князя Романа Мстиславича: подорож до Угорщини, одруження з Рюриківною, похід на ятвягів, боротьба з великим боярством, укріплення західних кордонів, зміцнення зв'язків із півднем, боротьба з половцями, посилення єдності Русі, незгода з Рюриком Київським, похід на Польщу і смерть великого будівничого своєї держави.


  172
  Д 20
  Дастон Л. Коротка історія правил. Чому ми робимо так, а не інакше / Лоррейн Дастон ; пер. з англ. Ярослав Лебеденко. – Київ : Лабораторія, 2024. – 359, [1] с. : рис. – (#історія правил, соціологія, культура, суспільство). – Бібліогр.: с. 299–321 та в прим.: с. 324–360.

  У книзі "Коротка історія правил. Чому ми робимо так, а не інакше" історикиня Лоррейн Дастон описує розвиток та еволюцію правил від давнини до сучасності. Авторка яскраво ілюструє, як правила можуть змінюватися – як гнучкі правила стають жорсткішими, або навпаки, і як колись надокучливі приписи стають повсякденними нормами. Вона досліджує, коли правила працюють, а коли ні і чому деякі філософські проблеми, пов'язані з правилами, такі ж давні, як і сама філософія, а інші – такі ж сучасні, як комп'ютери.


  159.9
  К 19
  Кантофер Т. Токсичні люди. Як боротися з дисфункціональними стосунками / Тім Кантофер ; [пер. з англ. Є. Баскакової]. – Київ : КМ-БУКС, 2023. – 198, [2] с. : іл. – Бібліогр.: с. 193.

  Психіатр із багаторічним досвідом та автор десятків фахових праць Тім Кантофер як ніхто знає, хто такі токсичні люди і як із ними уживатися на цьому світі. У цій книжці зібрано безліч цінних порад про те, як захистити себе від згубного впливу "токсиків", а надто – якщо ви добра, чутлива, альтруїстична людина. Маніпулятори, енергетичні вампіри, нарциси, психопати, залежні й багато інших типів токсичних людей заради власної зручності чи втіхи можуть неабияк шкодити здоров'ю і добробуту тих, кому не пощастило потрапити під їхній вплив, а тому вміти відстоювати свої кордони та давати таким людям відсіч – справа першочергової важливості. Тож ця книжка – крок до свободи робити власний вибір і жити своїм життям!

 
  159.9
  К 19
  Кантофер Т. Депресія – прокляття сильних / Тім Кантофер ; [пер. з англ. Є. Баскакова]. – 3-тє вид. – Київ : КМ-БУКС, 2024. – 166, [1] с. : рис.

  Депресія – небезпечна хвороба, і здебільшого тому, що часто недооцінена. Скільки разів людям із депресивним розладом доводилося чути "геніальні" поради на кшталт "Опануй себе нарешті і просто почни щось робити!"? Та не всім відомо, що це не просто "поганий настрій", а таке саме фізичне захворювання, як і пневмонія чи ангіна, що може виснажувати анітрохи не менше.
  Недарма кажуть, що лиш той перемагає у двобої, хто знає про ворога все. Саме тому доктор психіатрії з багаторічним стажем Тім Кантофер і написав цю книжку. На прикладах його пацієнтів ви дізнаєтеся про механізми виникнення депресії, розглянете можливі шляхи її подолання та навчитеся жити після відновлення так, щоб мінімізувати можливість повернення недуги.



  796.5
  К 35
  Кентербері Д. Бушкрафт. Найважливіші навички для виживання в дикій природі / Дейв Кентербері ; пер. з англ. Ігор Бігун. – 2-ге вид. – Київ : Наш формат, 2024. – 212, [1] с. : рис. – (Бестселер New York Times).

  Ця книжка буквально може врятувати життя. Особливо мандрівників, любителів пригод і військових.
  Під однією палітуркою Кентербері зібрав поради й інструменти, що допомогли йому вціліти у глушині. Як вибрати і спакувати рюкзак, орієнтуватися на місцевості, розтаборовуватися, розпалювати багаття, добувати харч, найкраще зберігати ресурси? Про все це розповідає автор.
  Усередині ви також знайдете детальну інформацію про таке: 5 найважливіших речей для виживання, виготовлення потрібних інструментів та витратних матеріалів, збір і приготування їжі, захист від стихії.


 
  821(477)
  К 45
  Китайгородська Д. Ми залишаємося: [щоденник] / Дарія Китайгородська. – Київ : Кондор, 2023. – 145, [1] с.

  Київ. 24 лютого 2022 року. Що роблять кияни? Хтось стоїть у кілометрових чергах у військкомати, намагаючись отримати зброю. Хтось копає бліндажі й шанці, готуючись обороняти місто. Хтось чекає в заторах на автошляхах на захід чи штурмує залізничний вокзал, сподіваючись евакуюватися разом із дітьми в безпечні місця.
  Цей текст – про тих, хто залишився тут, на лівому березі Дніпра. Чому ці люди нікуди не поїхали? Що їх стримало? Чи було їм страшно? Як вони жили?
  Репортаж про Київ і киян у перші 50 днів повномасштабного вторгнення росії в Україну.



  81
  К 89
  Кузнєцова Є. Мова-меч. Як говорила радянська імперія / Євгенія Кузнєцова. – Вид. 2-ге, випр. й допов. – Глибока : Твоя підпільна гуманітарка, 2024. – 374 с. : іл. – Бібліогр.: с. 340–367.

  Ця книжка – спроба відповісти на запитання: чому наші стосунки з мовами саме такі? Чому й зараз є люди, яким соромно говорити мовою своїх батьків чи дідів? Чому нам буває соромно за рідні діалекти? Чому деякі з нас досі вважають, що мова – це нейтральна річ у собі і не знати мови своєї країни – нормально? Чому на території сучасної Росії просто зараз гине стільки мов? Чому якась мова комусь здається вищою, а якась – нижчою?
  Мова-меч у ста невеликих розділах описує мовну реальність СРСР. Книжку можна починати читати з будь-якого розділу. Це науково-популярне видання для широкого кола читачів про мовні стосунки на тлі радянського періоду.
  Мова-меч – це не заклик озброюватися мовою, як мечем. Ця книжка описує те, як у Радянському Союзі мечем стала російська. Рідна мова у боротьбі з імперіями має стати щитом.



  355.4
  М 17
  Макфейт Ш. Нові правила війни. Перемога в епоху тривалого хаосу / Шон Макфейт ; пер. з англ. Ігор Бігун ; [зі спец. передм. авт. до укр. вид.]. – 2-ге вид. – Київ : Наш формат, 2024. – 254, [1] с. – Бібліогр.: с. 237–255 та в прим. с. 242–255.

  Наш світ на порозі тривалого військового й геополітичного хаосу. Росія, Китай та Іран цілеспрямовано руйнують світовий порядок, порушуючи всі традиційні правила війни з часів Вестфальського миру. У хід ідуть приватні військові компанії, армії без розпізнавальних знаків, маріонеткові проксі-сили на зразок терористичних, кримінальних чи революційних угруповань. Скринька Пандори вже відкрита, переконаний Шон Макфейт, і поствестфальська неконвенційна війна пануватиме у ХХІ столітті. Переможе той, хто швидше опанує її методи. Автор пропонує сміливе та глибоке керівництво для війни майбутнього, беручи найкраще від Карла фон Клаузевіца, Сунь Цзи, сучасних військових мислителів і з власного досвіду. Пройшовши шлях від армії США до командування найманцями, приватної розвідки й договорів на постачання зброї, Макфейт як ніхто інший знає, як перемагати в умовах хаосу. Цей новий погляд на війну може допомогти українським воїнам здолати агресора сьогодні та підготуватися до воєн майбутнього.


  37
  М 48
  Мельниченко А. А. Зрозуміти (і здолати) булінг: [найповніша кн. про булінг для батьків, учителів і всіх дорослих] / Настя Мельниченко ; [наук. ред. Олена Западнюк]. – Харків : Vivat, 2024. – 300, [2] с. : мапи, рис. – (Актуальна тема). – Бібліогр. в кінці розд.

  Ми звикли розглядати булінг як проблему протистояння двох сторін: "агресивного" булера і "затюканої" жертви. Але булінг – це ціла екосистема, на яку впливають не лише взаємини дітей, а й взаємини дітей та батьків, батьків і вчителів, шкільні правила й норми, атмосфера школи, традиції, сучасні історичні події тощо. Тому, щоб зрозуміти природу булінгу, треба зрозуміти, як функціонує група та що є внутрішнім рушієм для учасників цькування.
  Авторка детально розписує причини й види булінгу, роль кожного учасника групи, а також ролі дорослих, які є модераторами соціальної взаємодії між дітьми. Як учителям працювати з учнями, що мають поведінково-емоційні розлади? Як батькам говорити з дітьми, які є булерами або зазнають булінгу? Чому і яким чином батьки та школа мають співпрацювати, щоб мінімізувати негативний вплив булінгу на життя і здоров'я дітей? Якою має стати школа, щоби бути вільною від булінгу? Відповіді та покрокові інструкції – на сторінках книжки, яка назавжди змінить ваше ставлення до цієї проблеми.



  94(477)
  М 69
  Міхновський М. І. Самостійна Україна / Микола Міхновський ; ред.-упоряд. Роман Коваль. – Київ : Наш формат, 2023. – 60, [1] с. : іл., портр., фот. – (Державна традиція ; кн. 1).

  "Самостійна Україна" – головний твір ідеолога державної самостійності України адвоката Миколи Міхновського. Ця праця, виголошена в лютому 1900 року як програма першої української політичної самостійницької організації – Революційної української партії, стала програмою дій для цілого покоління, яке в 1917 році підняло жовто-блакитне знамено Української революції. "Самостійна Україна" запалила національне багаття в душах мільйонів українців, виплекала героїчних нащадків, борців за Українську державу.
  Книга зацікавить політологів, громадських діячів та всіх, кого цікавлять політичні, правові та філософські аспекти буття української нації і держави.
  "Самостійна Україна" стала програмою не тільки для покоління початку ХХ ст., а й для всіх наступних поколінь українського народу, бо переконливо та яскраво довела юридичне й духовне право українців на власну державність.
  Цією книгою надихалися вояки Українських січових стрільців, Української галицької армії, Армії Української Народної Республіки, "Карпатської Січі".



  821(410)
  П 32
  Піннер Ш. Живи. Борися. Виживи. Надзвичайна історія одного солдата у війні проти Росії / Шон Піннер разом із Меттом Алленом ; [пер. з англ. Є. Баскакової]. – Київ : КМ-БУКС, 2024. – 335 с.

  До уваги читачів – неймовірна історія виживання британського солдата у відставці, українського морського піхотинця Шона Піннера протягом шести місяців у російському полоні, де не діють жодні конвенції і правила добропорядного поводження із бранцями. Попри фізичні та емоційні страждання Шонові вдалося не лише самому втриматися при розумі, але й підтримувати бойовий дух інших військовополонених, дізнаватися новини з "великої землі" і надсилати світові невербальні меседжі про те, як насправді до нього та його товаришів ставляться у полоні. Ця розповідь слугує беззаперечним свідченням жахіть війни, з якими доводиться стикатися не лише військовим, а й звичайним цивільним людям, і неабиякої сили людського духу, який у сподіванні на світлі часи здатен витримати найгустіший морок.


  159.9
  С 34
  Сіґел Д. "Я поруч". Як залученість у життя дитини впливає на її особистість / Деніел Сіґел, Тіна Брайсон ; пер. з англ. Юлія Кузьменко. – Київ : Наш формат, 2024. – 230, [1] с. : іл.

  Ця книжка – відповідь на найпоширеніше запитання батьків: що найважливіше я можу зробити, щоб мої діти стали успішними й комфортно почувалися в житті?
  А для цього треба не власна ідеальність, сотні посібників про виховання, дорогі садочки й розвивальні гуртки. Важливіше – бути поруч і якісно проводити з дитиною час.
  Деніел Сіґел і Тіна Брайсон пропонують компоненти, з яких складається якісна присутність: захищеність, помітність, підтримка і впевненість. У книжці автори докладно розповідають про кожен складник, що допомагає побудувати здорові та приязні стосунки з дитиною і нарешті відчепитися від себе. Адже всі батьки неідеальні, але є ті, що поруч, підтримують, люблять, захищають. І саме вони створюють умови для надійної прив'язаності і здорового розвитку дитини.



  355.4
  С 89
  Суботіна В. А. Полон / Валерія "Нава" Суботіна ; [передм.: Святослав "Калина" Паламар]. – Харків : Фоліо, 2024. – 254 с. – (Воєнні щоденники) (Книжки війни).

  86 діб українські військові тримали оборону в оточеному Маріуполі та на території заводу "Азовсталь". Для збереження життів бійців і порятунку поранених, наказом вищого військового командування, захисники припинили оборону, покинули територію заводу й мали здатися в так званий "почесний полон" у присутності міжнародних організацій і спостерігачів, з умовою обміну через 3-4 місяці. Валерія "Нава" Суботіна була у складі пресслужби полку "Азов". Їй судилося бути в полоні – спочатку в Оленівці, потім у Таганрозькій тюрмі – понад 11 місяців. Усі кола пекла, які вона пройшла за майже рік, Валерія описала в цій книжці. Постійне спостереження, контроль, приниження, нелюдські умови утримування, критичний дефіцит їжі та води, намагання ворога зламати жінку фізично і морально, підкорити, залякати, підштовхнути до зради – все це відбувалося з нею. Допити й катування виснажували. Неможливість контактів з друзями та рідними, дезінформація і пропаганда ворога забирали останню надію на обмін і свободу. Але неволя не зламала сміливу жінку, тепер вона – свідок злодіянь рф.


  159.9
  Х 35
  Хейбер Д. Критичне мислення / Джонатан Хейбер ; пер. з англ. Олександра Бойченко. – Київ : ArtHuss, 2023. – 198 с. : рис. – (Що варто знати про...). – Бібліогр.: с. 185–198.

  "За кілька останніх десятиліть ми стали свідками стрімкого пришвидшення появи нових знань разом із небаченим доступом до інформації за допомогою цифрових пристроїв, які постійно з нами. Однак хибні судження так само переслідують нас на особистому й суспільному рівні. Ба більше – наша нездатність оцінювати правдивість і надійність інформації в наших незліченних кишенькових Александрійських бібліотеках означає, що ми з великою ймовірністю можемо повірити неправдивій інформації та дійти неправильних висновків на підставі "фактів", які можуть згодовувати нам ті, хто достатньо розуміється на недоліках людського мислення, щоб нами маніпулювати.
  …Деякі коментатори виборів у США 2016 року, наприклад, доходять висновку, що багато американців ухвалюють рішення, спираючись радше на емоції, ніж на розум, і натякають, що здатність громадськості мислити критично або відсутня, або дуже крихка. Та не конче необхідно цікавитися політикою, щоб побачити проблеми, пов'язані з браком критичного мислення. Скількох імпульсивних покупок, поганих кар'єрних рішень, безґлуздих сварок із близькими та інших проблем можна було б уникнути, якби ми могли натренувати свій мозок знаходити й оцінювати докази, розташовувати їх у певній структурі для аналізу та засновувати рішення на правилах, які захищають здоровий ґлузд від часів Сократа й Аристотеля?"



  821(477)
  Х 94
  Хромейчук О. Смерть солдата. Історія розказана його сестрою / Олеся Хромейчук. – Київ : Віхола, 2023. – 205, [1] с. – (Життя).

  "Я воліла б, щоб не довелося писати цю книжку, щоб не було теми для неї, щоб брат був живий, а не щоб мою книжку надрукували…"
  Цими словами Олеся Хромейчук починає свою історію, книжку, яка не мала би бути написана, історію смерті солдата, розказану його сестрою. Це дуже особиста оповідь, та водночас це історія десятків тисяч українських родин, історія втрат і їх проживання.
  Володимир Павлів, брат Олесі, – воїн, який загинув на фронті в березні 2017-го, за кілька років до початку повномасштабного вторгнення. "Це європейська війна, яка просто почалася на сході України" – такими словами свій вибір повернутися на передову Олесі пояснював Володимир. Невдовзі він загинув.
  "Доброго дня. Я з військової частини, де служить ваш брат"… Смерть. Заперечення. Гнів. Депресія. Прийняття. Жодна історія не може повернути близьких, але інколи чужа історія може допомогти зрозуміти й пережити втрату. У нашій країні триває війна, щодня гинуть люди – захисники та захисниці, кохані, батьки, діти, брати й сестри. І все, що ми можемо, – лише навчитися жити з цією втратою. Своєю історією в цій книжці ділиться історикиня Олеся Хромейчук.



  94(477)
  Я 60
  Яневський Д. Б. 10 розмов про історію України та світу / Данило Яневський, Олександр Красовицький. – [2-ге вид. допов.]. – Харків : Фоліо, 2023. – 234, [3] с. : іл., фот. – (Великий науковий проєкт) (Книжки війни).

  Територія України завжди перебувала в центрі геополітичних подій. У різні періоди окремі її землі були складовими частинами різних імперій.
  Аналізуючи події минулого, війни XVIII–XIX століть, світові війни XX століття, автори неминуче проводять паралелі з сучасними подіями, жорстокими загарбницькими війнами, які веде Російська держава у XXI столітті. З часів Івана IV Грозного Московська держава взяла курс на територіальне розширення, на захоплення інших територій, завоювання народів, їх винищення, уніфікацію звірячими методами. Все чіткіше видно, що стратегія і тактика країни-агресора не змінилися.
  Сьогодні Україна – східний форпост західної демократичної цивілізації, який протистоїть авторитарній загрозі зі Сходу.
  Над цими питаннями і розмірковують автори книжки.



  94(477)
  Я 60
  Яневський Д. Б. Євген Коновалець. Андрій Мельник. Портрети на тлі епохи. Перша спроба наукової біографії / Данило Яневський. – Харків : Фоліо, 2023. – 509 с. : іл., фот., мапи. – (Великий науковий проєкт). – Бібліогр. в прим.: с. 483–484.

  Історію європейських політичних рухів 20–30-х рр. ХХ століття необхідно розглядати та оцінювати, ґрунтуючись не на сучасних політичних уподобаннях або замовленнях, а в контексті конкретних історичних обставин. Повною мірою це стосується і УВО, і ОУН. Чи розуміли Євген Коновалець, Андрій Мельник та їхні прихильники обставини часу й місця їхнього персонального життя так, як розуміємо їх сьогодні ми?
  Автор ретельно досліджує історичні документи, архіви преси і подає історичні події з різних кутів зору, щоб наблизити до сучасного читача неординарні постаті Євгена Коновальця (полковника армії УНР, командира Січових Стрільців, команданта УВО, голови Проводу українських націоналістів, засновника ОУН) і Андрія Мельника (полковника армії УНР, співзасновника Січових Стрільців, Стрілецької Ради та УВО, голови Проводу українських націоналістів, голови ОУН).

 
Повернутись
Поділитись: