Уже третій рік поспіль 9 травня Україна відзначає День Європи разом із країнами Європейського Союзу. До цієї дати Центр європейської інформації Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових проводить Тиждень європейської книги. Сьогодні ми підготували для вас віртуальну книжкову виставку "Європейське Середньовіччя".
Середні віки або Середньовіччя – особливий період історії людства, який тривав тисячу років, з кінця V до кінця XV століття. У цей час виникло багато сучасних держав, активно розвивалися культура, мистецтво, релігія, торгівля, освоювалися нові землі. Середньовіччя – час лицарів і замків, перших книг та університетів, важливих наукових і географічних відкриттів. Виставка буде цікава студентам-історикам та всім, хто цікавиться цією епохою. Тут представлені праці істориків і науково-популярні видання, що відображають різні сторони життя середньовічного європейського суспільства: владу й особистість; церкви та хрестові походи; середньовічні міста і селянські громади; культуру та літературу.
Ґіс Д. Життя у середньовічному замку / Джозеф Ґіс, Френсіс Ґіс ; пер. з англ. Марія Багрій. – Київ : Лабораторія, 2024. – 272 с.
Книга занурить вас у буденність середньовічної Англії за допомогою дослідження замку Чепстоу на кордоні з Уельсом. Автори детально описують повсякденне життя мешканців замку – від знаті до простолюдинів, розкривають їхні звичаї, харчування, одяг і розваги. Книга також аналізує соціальні норми та оборонні стратегії того часу, що дає глибоке розуміння культури й побуту епохи лицарів.
Демчук С. Доба постів і карнавалів. Як жили, пили і кохалися у середньовіччі / Стефанія Демчук. – Київ : Віхола, 2024. – 334 c.
Книга "Доба постів і карнавалів" Стефанії Демчук – це український нонфікшн про культуру та звичаї найбільш таємничої епохи історії – Середньовіччя. Авторка змінить ваші переконання, набуті з фільмів і книг. Озброївшись доказами, вона доводить, що цей період історії насправді не такий дикий, як ми звикли думати.
Джонс Д. Тамплієри. Народження та загибель ордену / Ден Джонс ; [пер. з англ. Г. Пшеничної]. – Харків : Віват, 2022. – 542 с.
Книга "Тамплієри. Народження та загибель ордену" – це історичний нонфікшн британського науковця Дена Джонса, який оповів драматичну історію тамплієрів. Центральною тематикою роботи автора став таємничий і потужний військово-лицарський орден XII–XIII століть, який мав істотний вплив на історію, культуру, політику, релігію та економіку свого часу. Нині це найповніше дослідження шляху геніальних воїнів та економістів – від групи з 9 осіб під керівництвом Гуґо де Пейна до історичного феномену, який змінив світ, і "Чорної п'ятниці" 13 жовтня 1307 року, що ознаменувала кінець ордену. Окрім історичної об'єктивності автор потурбувався про те, щоб книгу було цікаво читати. Своє дослідження "Тамплієри" Ден Джонс розділив на чотири частини: "Паломники", "Солдати", "Банкіри" і "Єретики". Кожна зображає етапи розвитку ордену – від захисту паломників до великих фінансових операцій та політичних інтриг.
Дюбі Ж. Доба соборів : мистецтво та суспільство 980–1420 років / Жорж Дюбі ; [пер. з фр. Г. Філіпчука]. – Київ : Юніверс, 2003. – 315 с.
Ця книга присвячена Середньовічній добі країн Західної Європи – саме тим часам, коли тут відбувалося інтенсивне будівництво катедральних соборів. Тож автор показує, як починаючи з ХІ сторіччя церква передала з рук королів до рук ченців керівництво мистецьким оформленням храмів; як через сто років після цього рух Передвідродження поставив собори в центр нових пошуків стилів; як у ХIV сторіччі ініціатива розвитку монументального мистецтва повертається знову до принців і набуває вартості у світському середовищі. Отже, доба соборів постає між добою монастирів та добою палаців.
Європейське Середньовіччя: літературний флорілеґіум : [хрестоматія] / упоряд. Борис Щавурський. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2020. – 942 с.
Пропонована хрестоматія ознайомлює читача з найважливішими творами європейської середньовічної літератури. Значна частина презентованих у ній текстів публікується вперше, зокрема йдеться про цілий пласт літератури, написаної староісландською, старонорвезькою, староанглійською, латинською та іншими давніми мовами. Окремо слід сказати і про надзвичайно розмаїту жанрову палітру цього "середньовічного флорілеґіуму", де латиномовні релігійні гімни чи ґельські молитви сусідять із не надто побожною поезією ваґантів, рунічні поеми – із французькими фабльо, а героїчні саґи – з поезією міннезанґу чи куртуазним романом. Сподіваємося, що це ошатне і багато ілюстроване видання стане подією для всіх поціновувачів літературних старожитностей.
Жданович О. Авари в Європі: кочовики в системі візантійської дипломатії раннього Середньовіччя / Олеся Жданович ; худож. Сергій Шаменков. – Київ : Темпора, 2019. – 79 с.
Книжка присвячена аварам на теренах європейського континенту, їхній появі, утвердженню та активній участі у процесі формування нової Європи. Питання походження аварів – дискусійне. Відомо тільки, що, втікаючи від тюрків, вони прийшли на територію Центрально-Східної і Південної Європи, підкорили місцеве населення, переважно слов'ян, та створили своє велике державне утворення – Аварський каганат. Про взаємини кочовиків із народами Східної і Західної Європи та з Візантійською імперією йтиметься в цій книжці.
Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани / за ред. Умберто Еко ; [пер. з італ. О. В. Сминтини та ін.]. – Харків : Фоліо, 2018. – 697 с.
Том "Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани" охоплює величезний період – від падіння Західної Римської імперії до епохи Ренесансу. Саме в цей період були закладені підвалини латинської культури в культури тих народів, що поступово залюднили імперію. Латинська мова стала базисом для тих мов, якими нині розмовляє половина світу, а потужний вплив християнства сформував те життя, яке ми сьогодні називаємо європейським. У виданні зачеплений солідний перелік тем: занепад і нове зростання міст, розвиток торгівлі і комерції, медицина й освіта, досягнення науки і техніки, духовні пошуки, повсякденне життя, піднесення римо-католицької церкви, література й історіографія, театр і музика та ін. Також воно доповнене багатим ілюстративним матеріалом: всесвітньо відомими шедеврами, першодруками із багатьох музеїв світу та ін.
Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Експедиції. Торгівля. Утопії / за ред. Умберто Еко ; [пер. з італ.: О. В. Сминтина, С. А. Кулініч, О. А. Юдін та ін.]. – Харків : Фоліо, 2020. – 700 с.
Том "Середньовіччя. Експедиції. Торгівля. Утопії" висвітлює події, що відбувалися в різних царинах європейської цивілізації протягом XV століття. Саме в цей період починається становлення модерної Держави в сучасному розумінні цього слова. Цей складний процес відбувається на тлі розростання церковної кризи, до того ж постійно точаться війни між різними державами та їх об'єднаннями. Але в середині сторіччя закінчується Столітня війна, і це сприяє об'єднанню Франції, посиленню монархії в Англії. Закінчення Реконкісти в 1492 році не тільки стає відліковою точкою у формуванні єдиної Іспанії, а й вважається закінченням доби Середньовіччя і початком нової епохи – Відродження. Цього ж року було відкрито Новий Світ – Америку. Стрімко розвивається торгівля, з'являються нові мануфактури. Усе це веде до розквіту мистецтва, літератури, філософії і культури. Видання доповнено багатим ілюстративним матеріалом – усесвітньо відомими шедеврами, першодруками з багатьох музеїв світу та ін.
Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Замки. Торговці. Поети / за ред. Умберто Еко ; [пер. з італ. С. А. Кулініч та ін.]. – Харків : Фоліо, 2018. – 762 с.
Том "Середньовіччя. Замки. Торговці. Поети" охоплює період з 1200 до 1400 року – час, який зазвичай називають Пізнім середньовіччям. Завдяки відновленню експансії, до якої підштовхує ідеологія хрестових походів, Захід завойовує Схід. Міста процвітають – архітектура, мистецтво, література відображають несамовите прагнення до оновлення та відкритості. Однак початковий імпульс експансії змінюють конфлікти, голод, Столітня війна, чума та повстання селян, потоплені у крові. Умберто Еко у співпраці з найвідомішими фахівцями продовжує свою приголомшливу подорож Середньовіччям, досліджуючи суспільство, мистецтво, історію, літературу, музику, філософію, науку в один із найскладніших і найзахопливіших періодів європейської цивілізації. Видання доповнене багатим ілюстративним матеріалом – усесвітньо відомими шедеврами, першодруками з багатьох музеїв світу та ін.
Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Собори. Лицарі. Міста / за ред. Умберто Еко ; [пер. з італ. О. В. Сминтини та ін.]. – Харків : Фоліо, 2018. – 665 с.
Том "Середньовіччя. Собори. Лицарі. Міста" охоплює значний період – від початку ХІ століття до епохи Ренесансу, коли після очікування кінця світу і пришестя Христа у Європі починається бурхливий розвиток суспільства. Стрімко зростає кількість населення, з'являються нові міста, центром яких стають християнські собори, виникають ремісничі цехи й мануфактури, розвивається торгівля. Капетинги намагаються об'єднати Францію, Вільгельм Завойовник в Англії реорганізує державну владу, в Іспанії набирає обертів Реконкіста, Європа "розширюється" на Схід, війни не припиняються. І саме тому головною фігурою та символом Середньовіччя стає лицар, що є ідеальним уособленням феодального суспільства, бо поєднує в собі військові чесноти з християнськими, що знайшло відображення в літературі й мистецтві. Видання доповнене багатим ілюстративним матеріалом – усесвітньо відомими шедеврами, першодруками з багатьох музеїв світу та ін.
Лінч Д. Г. Середньовічна церква : коротка історія / Джозеф Г. Лінч ; [пер. з англ. В. Шовкун ; ред. Ю. Набока]. – Київ : Основи, 1994. – 491 с.
У книжці подається стислий виклад історії християнства від античних часів і до пізнього середньовіччя. Автор цієї строго систематизованої, насиченої інформативним матеріалом праці зосереджує увагу на західній церкві, віддаючи "перевагу ідеям та тенденціям над особистостями". Книжка розрахована на початківців, які лише ознайомлюються з історією середньовічної церкви, але буде дуже корисною і для тих, хто побажає глибше вивчити це питання.
Махун С. Полководці Середньовіччя та Нового часу / Сергій Махун. – Київ : Віхола, 2025. – 352 с.
Видатні полководці та воєначальники – невіддільна складова світової історії та історичної пам'яті людства. Ця книжка присвячена найвизначнішим полководцям Середньовіччя й початку Нового часу. Ярослав Мудрий та Володимир Мономах, Данило Галицький і Костянтин Іванович Острозький, Петро Сагайдачний та Богдан Хмельницький. Автор оповідає історії Чингісхана і Річарда Левового Серця, Яна III Собеського та Олівера Кромвеля… Через яскраві долі, гучні перемоги й не менш гучні поразки цих звитяжців автор показує строкату панораму не тільки військової, а й політичної, економічної, соціальної та культурної частини еволюції людства.
Мустафін О. Справжня історія середніх віків / Олексій Мустафін. – Харків : Фоліо, 2014. – 284 с.
Чи справді середньовіччя було добою суцільного занепаду культури і навіщо володарі забороняли підданим писати? Завдяки кому вдалося зберегти і примножити наукові здобутки минулого? Яким насправді був "кодекс лицарської честі"? Чого було більше у "війнах за віру" – релігійного завзяття чи жаги влади та багатств? Хто став першою жертвою "Чорної смерті" й кому вона несподівано допомогла? І як нащадки розбійників стали мудрими володарями, а нещадні руйнівники зрештою об'єднали світ? Шукаючи з допомогою Олексія Мустафіна відповіді на ці те безліч інших запитань, читач не лише дізнається про цікаві факти з минулого людства, а й краще зрозуміє "логіку історії". Невигаданої історії, що складає спадщину всього людства.
Підготувала Оксана Плаунова,
головний бібліограф відділу наукової інформації та бібліографії