День пам'яті жертв політичних репресій: слова пам'яті і правди

День пам'яті жертв політичних репресій: слова пам'яті і правди

18.05.2025
44
  Щороку у третю неділю травня Україна вшановує пам'ять мільйонів українців – жертв політичних репресій, які загинули або зазнали тортур та ув'язнення в таборах через політичні переконання. Ці люди не мали можливості справедливого суду і були знищені радянською репресивною машиною.
  У 2025 році День пам'яті жертв політичних репресій припадає на 18 травня. Ця дата болісна і скорботна для нашого народу, адже в pоки масових репресій і Великого терору людські втрати в країні, за різними даними, становили щонайменше 4,4 мільйона осіб. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в'язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.
  Через терор і репресії пройшли всі верстви українського населення – від наукової та творчої інтелігенції до селян. Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів. Репресії були і до 1937 року, вони також продовжувалися в 1940-му й після війни. Однак саме у період 1937–1939 років репресії вийшли на свій піковий рівень, торкнувшись величезної кількості родин.
  Місця поховань ставали режимними об'єктами КГБ, місцевість розрівнювали бульдозерами, доступ до відповідних архівів був заборонений. У час Великого терору утисків зазнали й українські митці, які ввійшли в історію як представники Розстріляного відродження. Низку письменників, драматургів, художників розстріляли в 1937–1938 роках в урочищі Сандармох та в Биківнянському лісі під Києвом.
  Працівниці відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових до цієї скорботної дати підготували віртуальну виставку-пам'ять "День пам'яті жертв політичних репресій: слова пам'яті і правди".
  Ми згадуємо минуле, щоб не допустити чогось подібного в майбутньому, і завжди будемо пам'ятати про ті жорстокі часи та про людей, які пережили страшні роки репресій і диктатури, щоб сьогодні відстоювати й розбудовувати демократичну державу, де кожен громадянин почуватиметься гідно та вільно.
  Вічна слава і вічна пам'ять жертвам політичних репресій!


  323(477)
  Д 36
  Деревінський В. Ф. В'ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою / Василь Деревінський. – Харків : Vivat, 2017. – 493 c. : іл. – (Гордість нації).

  Доля кидала його в найнижчі низини і підіймала до найвищих висот. Тесляр, редактор, літературний критик, політв'язень, журналіст, кочегар, лідер партії Народний Рух України, ініціатор заснування Української Гельсінської спілки – це все про В'ячеслава Чорновола.
  Він був тричі ув'язнений радянською владою, але зумів підняти міжнародну громадськість на захист політв'язнів у Радянському Союзі. Він став депутатом і активно боровся за незалежну українську державу. У чому ж полягає феномен цієї людини? Чи була його смерть політичним замовним убивством? Дізнайтеся відповіді на ці запитання вже зараз.
  Книжка адресована широкому колу читачів.


 
  94(477.51)
  Д 64
  Долі репресованих земляків. Чернігівський район / Черніг. район. центр. бібл. система, Черніг. центр. район. б-ка, Черніг. район. осередок Нац. спілки краєзнавців ; упоряд. Н. С. Коса. – Чернігів : Десна Поліграф, 2018. – 711 с. : фот.

  Ця книга – перша спроба звести в один список долі репресованих земляків на основі архівних документів, списків комісії з питань поновлення прав реабілітованих та книги "Реабілітованих історією", спогадів живих свідків та їхніх рідних. Мета цієї роботи – систематизація даних про жертв політичних репресій в Україні 1918–1952 рр., людей, які були безпідставно засуджені чи зазнали обмеження своїх громадянських прав та свобод, і представити цю інформацію широкому загалові читачів. Із великої маси архівних документів опрацьовано невеликий відсоток справ, над якими працювали понад 30 дослідників – історики, краєзнавці, вчителі, бібліотечні працівники, дослідники-аматори, небайдужі жителі Чернігівського району. Багато матеріалів оприлюднюється цим виданням уперше.


  94(477.51)
  Д 64
  Долі репресованих земляків. Чернігівський район : зб. матеріалів. Кн. 2 / Від. освіти, сім'ї, молоді та спорту Черніг. райдержадмін., Комун. позашк. навч. закл. "Будинок школяра Черніг. райради Черніг. обл." ; [упоряд.: В. М. Митькевич, Н. С. Борисенко]. – Чернігів : Десна Поліграф, 2020. – 559 с. : іл.

  Ця книга – логічне продовження першої книги, виданої у 2018 році. У ній уміщені матеріали, які з різних причин не увійшли до попереднього видання. А це матеріали про репресованих земляків із 20 населених пунктів Чернігівського району із опрацьованих понад 400 архівних справ.
  Ця книга презентує та змальовує долі тисячі простих людей, які постраждали від радянської "репресивної машини", людей, які хотіли працювати на своїй землі або просто мали іншу думку.
  До видання увійшли матеріали з архівних справ обвинувачених у "злочинах" проти радянської влади.
  Книга стане у пригоді музейним і бібліотечним працівникам, краєзнавцям, журналістам, учителям, викладачам вишів, студентам, учням та широкому загалові читачів. Видання не претендує на вичерпність матеріалів.



  94(477)
  К 50
  Клочко Р. Невидимий фронт. Як дисиденти боролися за незалежність України / Роман Клочко. – Київ : Віхола, 2023. – 348 с. : фот. – (Життя).

  ОУН і шістдесятники, Іван Дзюба та Левко Лукʼяненко, Василь Стус і Вʼячеслав Чорновіл, протести, арешти й табори.
  У своїй книжці Роман Клочко розповідає історію дисидентів, історію українського визвольного руху, який тривав від середини 1950-х до другої половини 1980-х.
  Герої книжки критикували комуністичну ідеологію та боролися проти безправ'я українців як нації. Їхньою зброєю стало слово, яке дошкульно било радянський режим у його чи не найболючіше місце – монополію на інформацію. Тож режим відповідав тюрмами, таборами, психіатричними лікарнями, але повністю знищити цього опору так і не зміг. Попри всі зусилля пропаганди та фактично фізичне знищення дисидентів, вони продовжували боротися і лякати радянську владу.


  
  94(477)
  К 95
  Кучерук О. Євген Коновалець : історія нерозкритого вбивства / Олександр Кучерук, Юрій Черченко, Михайло Ковальчук. – Київ : Віхола, 2024. – 453, [1] с. – (Життя).

  Історія вбивства очільника ОУН Євгена Коновальця тривалий час ґрунтувалася на неповних даних, радянській дезінформації, здогадках і припущеннях.
  У цій книжці зібрано величезну кількість документів, пов'язаних з убивством Коновальця, більшість із яких публікується вперше. Зокрема, це переклад протоколів розслідування нідерландською поліцією вбивства лідера ОУН.
  Ким був Євген Коновалець? Що сталося 23 травня 1938 року в місті Роттердам?
  Свідчення очевидців злочину, прихована історія радянської спецоперації та спроб розколоти ОУН, листи, статті з газет того часу дозволяють чіткіше відтворити останні роки життя українського воєначальника.



  66.3(4УКР) / 32С
  Л 84
  Лук'яненко Л. Г. Сповідь у камері смертника / Л. Г. Лук'яненко. – Київ : ЕКМО, 2008. – 136 с.

  У книзі відомого політичного і державного діяча, Героя України Лук'яненка висвітлюються героїчні сторінки боротьби за незалежність України.

 
  94(477.51)
  Л 99
  Ляшев О. В. Московсько-радянські репресії на Чернігівщині: село Роїще / Олександр Ляшев ; Черніг. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України. – Чернігів : Десна, 2019. – 74 с. : іл.

  У книзі зроблено огляд архівно-слідчих справ роїщан, яким у період 1919–1951 років була інкримінована антирадянська діяльність. Для всіх, хто цікавиться минулим Чернігівщини та України.


  94(477)
  О-34
  Овсієнко В. В. Світло людей : мемуари та публіцистика / Василь Овсієнко ; Укр. ін-т нац. пам'яті. – вид. 2-ге, перероб. і допов. – Київ : Кліо, 2018. – 511, [24] с. : фот.

  Колишній в'язень сумління з майже 14-річним "стажем" пропонує пів сотні статей, написаних за 20 років волі, – про співкамерників Василя Стуса, Юрія Литвина, Олексу Тихого, Валерія Марченка, Левка Лук'яненка, про в'язнів сумління Оксану Мешко, Миколу Руденка, Петра Григоренка, Євгена Сверстюка та інших видатних особистостей. Книжка цінна своєю суворою достовірністю й інформаційною насиченістю, моральним максималізмом та офірним ідеалізмом, який дають лаґерні університети. Її герої – не просто жертви Великого терору, а яскраві Особистості, які порвали пута неправди й неволі. Як сумлінний історик автор пропонує суспільству інформацію про репресії 20–80-х років. Як відважний публіцист він дає яскраві оцінки своїм сучасникам – друзям і ворогам.
  Видання розраховане на всіх, хто цікавиться рухом опору і правозахисним рухом в Україні.



  343(477)
  С 74
  Справа Василя Стуса : зб. док. з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. Вахтанг Кіпіані. – Харків : Vivat, 2020. – 686, [1] с. : фот. – (Бібліотека "Історичної правди") (Історія та політика).

  Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книжці зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув'язнення й загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом "Секретно".


  94(477)
  Ф 17
  Файзулін Я. Історія.UA : постаті, факти, версії / Ярослав Файзулін. – Київ : КОМОРА, 2021. – 558 с. : фот.

  "Історія.UA: постаті, факти, версії" Ярослава Файзуліна – це збірник нарисів про знакових персон та важливі події ХХ століття. Усі разом вони створюють захопливий калейдоскоп цього, здавалося б, найближчого до нас, та водночас найменш знаного часу, що все ще ховається під шаром радянських міфів.
  Частина героїв цієї книги, як-от Симон Петлюра, Олена Теліга, Степан Бандера чи Роман Шухевич, відомі ще зі шкільних підручників, натомість іншим – таким як Юрій Тютюнник, Михайло Омелянович-Павленко, Юрій Горліс-Горський, Василь Липківський, Олекса Тихий, іще належить посісти своє місце в національній пам'яті українців.


  
  94(477)
  Ш 24
  Шаповал Ю. І. Торкнутись історії / Ю. І. Шаповал ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Вид. 2-ге, допов. – Київ : Парламентське видавництво, 2017. – 501 с. : іл.

  Юрій Шаповал – знавець її таємниць, дослідник архівів, публікатор незнаних фактів і документів, учений із міжнародним ім'ям. І водночас він – талановитий популяризатор історичних знань, автор незмінно цікавих телевізійних програм, документальних фільмів, радіопередач і газетних оповідей.
  Його книжка присвячена саме таким, злободенним, проблемам нашої давнішої і зовсім недавньої історії, сповненої не лише "білих плям", а й суперечливих інтерпретацій та непростих питань, на які нелегко знайти переконливу і прийнятну для всіх відповідь.
  Чудовим доповненням до цієї книжки став унікальний ілюстраційний матеріал, що пожвавлює та унаочнює авторську оповідь.

  Підготувала Олена Журман,
бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук
Повернутись
Поділитись: