94(477)
Б 84
Боряк, Тетяна.
Усна історія у джерельній базі студій Голодомору: історія формування та інформаційний потенціал корпусу свідчень [Текст] : [монографія] / Тетяна Боряк ; Запоріз. нац. техн. ун-т, Вільнюс. ун-т. – Київ : Юрка Любченка, 2024. – 630 с. : рис.
У монографії висвітлено низку джерелознавчих проблем, пов'язаних з Голодомором в Україні у 1932–1933 рр.
Головну увагу зосереджено на складових цього злочину – намірах, інструментах і діях влади, зокрема, як все це позначилося на стані джерельної бази і як, зрештою, відобразилося в ній. Що таке архівоцид? Які види джерел особового походження про голод збереглися? Як фіксували голод іноземні дипломати, журналісти, діячі та фахівці, а також українці – селяни, містяни, робітники, митці, вчителі та партійні функціонери? Чому більшовицькій владі вдалося організувати і упродовж багатьох десятиліть успішно вести безпрецедентну у новітній історії інформаційну війну як проти самого факту скоєння злочину, так і проти поняття Голодомор? Як свідки голоду намагалися прорвати завісу мовчання довкола цієї трагедії?
Усну історію розглянуто також як засіб моральної сатисфакції й правоий доказ у викритті злочину, питання українського досвіду пригадування травматичного минулого та його впливу на політику пам'яті й комеморації, чимало інших аспектів інформаційного потенціалу усноісторичних джерел – неспростовних свідчень геноциду, що його вчинила влада більшовицької Росії проти українського народу.