Шановні Друзі!
Віддаємо до Вашої уваги 20-е число нашого журналу. Надіємося, що поміщені матеріали стануть Вам у пригоді.
Це останній номер, який я підготовляю як головний редактор. Рівно рік тому назад я повідомив про своє рішення як голову Об'єднання українців у Польщі, так і голову Українського вчительського товариства у Польщі. І оскільки пан Петро Тима спробував якось прореагувати і шукати способу розв'язки проблеми (знайти нового редактора), так жодної реакції ця інформація не викликала в голови вчительського товариства. Це повністю характеризує стан Товариства на сьогодні.
Причина такого рішення одна – брак якої-небудь підтримки вчителями й Управою Товариства у справі видання. Розумію, що проблемою для деяких може теж бути моя особа. Отже цим способом цю причину відсторонено. Тепер треба вже не на словах взяти відповідальність на себе. Адже – це, що безперечно вдалося нам зробити – це встановити механізм фінансування видавництва.
Бажаю удачі та витримки!
Всім, хто допомагав за цей час і посприяв ідеї видавництва – щиро дякую!
А відносно самого змісту – звертаю Вашу увагу на поглиблений аналіз стану та проблем, що виникають при організації навчання української мови у Польщі. І – може для декого будуть певною несподіванкою мої висновки, які можна стисло передати так: не демографічна криза, ані мала кількість учнів є основною проблемою нашого шкільництва в Польщі. Основна проблема – це те, що наш підхід (вчителів і батьків) до справи навчання надалі спирається на тому, що було до 1989 р. Щоб не було сумнівів – для мене важливі національні (українські) та християнські цінності. Я не закликаю, щоб їх зрікатися. Прошу лише зауважити, що не дамо вже ради виховувати нове покоління українців у Польщі на простому, "бо так треба" або "бо ви повинні". Ну, повинні, а якщо ні, тоді що? А що наша дотеперішня стратегія зараз не спрацьовує – прикладів аж надто. Що вкрай важливе – це знайти новий підхід і нові способи праці з учнями. І те, що я назвав би "практичним" способом будування свідомості. Почав би я від аналізу постав та сподівань учнів. Якоюсь мірою вони доступні і в цьому видавництві, хоч, безсумнівно, вимагають поглиблення.
Марко Сирник
обслуговування користувачів до 17:45
обслуговування користувачів
призупиняється