16 квітня у відділі мистецтв відбувся кіноперегляд та книжкова виставка "Великий комедіант" до 130-річчя від дня народження Чарлі Чапліна (1889–1977) – англійського та американського актора кіно, композитора, сценариста і режисера, який створив свій неповторний образ "бродяги Чарлі", що став популярним на весь світ в епоху німого кіно.
Чарлі Чаплін (повне ім'я – Чарльз Спенсер Чаплін-молодший) народився 16 квітня 1889 року в британській столиці – Лондоні. У 5 років (1894 р.) Чарлі вийшов на сцену, замінивши в одному з мюзиклів свою маму, яка через проблеми з горлом втратила голос. Хлопчик в той вечір зірвав овації глядачів. У 14 років він отримав роботу в театрі – маленьку роль посильного в п'єсі "Шерлок Холмс".
У 1908 році Чарльз став актором театру Карно, який готував скетчі і пантоміми для мюзик-холів. Завдяки своєму таланту і харизмі Чаплін дуже скоро став одним з кращих акторів театру. У 1910 році разом з трупою він виїхав на гастролі в США. Під час одного з виступів його помітив кінопродюсер Мак Сеннет. Гра Чарлі сподобалася йому, і в 1912 році він запросив артиста в свою студію "Кістоун Філм". Це було поворотним моментом для актора.
У 1919 році Чаплін створив власну студію і став випускати короткометражні фільми. У 1921 році він зняв свій найвідоміший повнометражний фільм "Малюк" про пригоди маленького підкидька і жебрака. Комедійні епізоди поєднувалися в фільмі з ліричними, драматизм сюжету був жорсткою соціальною критикою. Фільм став етапним і для творчості Чапліна, і для всього німого кінематографа. Після зйомки свого першого фільму відомий актор і новоспечений режисер Чарлі Чаплін відправився в турне по Європі.
Славу Чапліну принесло німе кіно, і хоча звук з'явився у фільмах вже в 1927 році, Чарлі залишається вірним старій кінотехніці ще ціле десятиліття. Попри те, що німе кіно поступилося місце звуковому, акторська і режисерська техніка Чапліна мала значний вплив на багатьох комічних акторів. Найпомітніше цей вплив простежується в творчості французького актора і режисера Жака Таті, який знімав звукові фільми, широко і з великим успіхом використовуючи прийоми німого кіно (наприклад, "Канікули пана Юло"). Своєрідним послідовником Чапліна можна вважати гонконзького актора і майстра бойових мистецтв Джекі Чана, який використовує витончену техніку трюка для створення цілих каскадів комедійних ситуацій. Свого часу видатний український режисер Олександр Довженко написав сценарій "Загублений Чаплін" про Чарлі Чапліна на безлюдному острові. Однак цей сценарій не був втілений у фільм.
Серед вітчизняних акторів "українським Чарлі Чапліном" найчастіше називають двох майстрів кіномистецтва: Дмитра Капку і Миколу Яковченка. Також у жанрі, подібному до німого кіно, творить українське творче об'єднання "Маски" (комік-трупа).
У відділі мистецтв шанувальники творчості Чарлі Чапліна ознайомилися з книгами та статтями в мистецьких періодичних виданнях про життя і творчість видатного коміка XX століття. Цікавим доповненням до виставки стали нотні видання, в яких вміщені музичні твори до кінофільмів, створені Чарлі Чапліним: "Вальс", "Вогні великого міста" (1931), "Посмішка", "Нові часи" (1936), "Весна", "Король в Нью-Йорку" (1957) та ін.
Всі бажаючі мали змогу згадати неперевершеного актора, переглянувши ліричну трагікомедію "Вогні рампи", що вийшла на кіноекрани в 1952 році.
Список літератури про життя і творчість Чарльза Чапліна:
1. Гончаров І. Музика на кіноекрані : урок муз. мистец. 5-й кл. / Ігор Гончаров // Шкільний світ. – 2019. – № 5. – С. 1–4. – Вкл. арк. № 3.
Чарлі Чаплін: С. 2.
2. Кудрин О. Великие кинорежиссеры мира : 100 историй о людях, изменивших кинематограф / Олег Кудрин, Рита Болотская. – М. : Центрполиграф, 2012. – 478 с.
Чарльз Чаплин: С. 21.
3. Любовь грустного клоуна: Чарли Чаплин и его женщины // Труд. – 2016. – 17 авг. (№ 33). – С. 17.
4. Сердюк М. Чарлі Чаплін / Марія Сердюк ; [іл. Є. Васильєва]. – К. : Агенція "Іріо", 2018. – 143 с. : іл. – (Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей). – Бібліогр.: С. 129.
5. Скляренко В. М. Знаменитые актеры / Валентина Марковна Скляренко. – Харьков : Фолио, 2014. – 378 с.
Чарльз Чаплин: С. 26.
6. Чаплін Ч. Вальс : з кф "Вогні великого міста" // Популярні зарубіжні мелодії : для ф-но плюс тексти. – К. : Мелосвіт, 2018. – С. 3.
7. Чаплин Ч. Весна: из к-ф "Весна в Нью–Йорке" // Чаплин Ч. Маленькие туфельки / Чарльз Чаплин. – М. : Музгиз, 1959. – С. 6.
8. Чаплін Ч. Вічність : з кф "Вогні рампи" // Популярні зарубіжні мелодії : для ф-но плюс тексти. – К. : Мелосвіт, 2018. – С. 7.
9. Чаплин Ч. Моя биография / Ч. Чаплин. – Ростов-на-Дону : Феникс, 1997. – 576 с.
10. Чаплін, Ч. Посмішка: з к-ф "Нові часи" // Музична школа : навч.-метод. вид. Вип. 17. Кларнет для 1–6 кл. – К. : Менеджмент–ХХІ, 2010. – С. 12.
11. Чаплин Ч. This Is My Song : из кф "Графиня из Гонконга" // Nostalgie : попул. зарубеж. мелодии в легком перелож. для фп (гитары). Вып. 8 / перелож. Г. И. Фиртич. – СПб: Композитор, 1998. – С. 8–10.
обслуговування користувачів до 17:45
обслуговування користувачів
призупиняється