Обласна школа керівника "Публічна бібліотека: сучасні виклики та орієнтири розвитку"
30.11.2022
706
30 листопада у форматі онлайн на платформі ZOOM відбулася обласна школа керівника "Публічна бібліотека: сучасні виклики та орієнтири розвитку", яку щорічно організовує Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка як методичний центр області. Попри всі виклики для бібліотек та війну цей рік не став винятком, адже бібліотеки – це інформаційні центри громад у будь-який час.
У заході взяли участь близько 40 представників бібліотек та відділів культури області. Значна частина не змогла приєднатися до зустрічі у зв'язку з вимкненням світла.
Відкрила семінар, окреслила напрями роботи бібліотек в умовах війни та розповіла про звітність начальниця відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Тетяна Мірошниченко.
Учасників заходу привітала директорка Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Інна Аліференко. Пані Інна наголосила на важливості роботи бібліотек в умовах війни, розповіла про їх підтримку, про поповнення бібліотечних фондів. Також Інна Михайлівна не оминула увагою дискусійну панель з польськими колегами, що відбулася напередодні, на якій бібліотеки Чернігівщини представили свій досвід роботи, розповіли про залучення користувачів та популяризацію читання й дізналися про те, як ця робота ведеться у Польщі.
До вітального слова приєдналася директорка Чернігівської обласної бібліотеки для дітей Тамара Клюй. Пані Тамара коротко охарактеризувала діяльність бібліотек для дітей у поточному році та акцентувала увагу на важливості проведення конкурсів і заходів для дітей.
До семінару долучилися представниці Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого: завідувачка науково-методичного відділу Світлана Кравченко та головна бібліотекарка цього ж відділу Людмила Лагута. Київські колеги розповіли про планування та звітність, зокрема про нові виклики, які готує звітний період для бібліотек, організацію роботи бібліотек як пунктів незламності, роботу з новими групами користувачів – таких як волонтери, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи. Пані Людмила наголосила на важливості врахування інтересів та потреб громади в сучасних умовах при плануванні роботи бібліотеки.
Продовжила тему звітності заступниця директорки з наукової та інноваційної діяльності Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Вікторія Примак. Пані Вікторія детально ознайомила присутніх з мережею області, акцентувала увагу на помилках при подачі звітності й підготовці до звітного періоду. Адже саме ці питання актуальні, оскільки багато бібліотек Чернігівщини постраждали від воєнних дій на території області й потребують підрахунків збитків та втрат фондів.
Продовжила тему планування завідувачка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Катерина Райхіль, нагадавши про використання календарів, типових норм часу, розрахунок робочого часу при плануванні.
Завідувачка відділу методології бібліотечної роботи з дітьми Чернігівської обласної бібліотеки для дітей Наталія Шеша розповіла про особливості планування роботи з дітьми, конкурси й заходи, заплановані в роботі бібліотек для дітей на наступний рік.
Огляд видавничої продукції бібліотек області представила провідна бібліотекарка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Ольга Шурубенко. Пані Ольга звернула увагу на типи та жанри видань, їх структуру, оформлення, підкреслила переваги видавничої продукції та поінформувала про її недоліки, порадила список ДСТУ й видань для ознайомлення при роботі над видавничою продукцією.
Важливе місце в роботі бібліотек Чернігівщини посідає обласний обмінний фонд Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, адже через нього книгозбірні області отримують літературу та поповнюють фонди. Головна бібліотекарка обласного обмінного фонду Олена Костенко коротко розповіла про правила оформлення супровідних документів при отриманні книг.
У другій частині занять школи керівника бібліотеки області представили свій досвід роботи та розповіли про зміни в їх діяльності. Зокрема, завідувачка відділу бібліотечної роботи та народних ремесел Центру культурних послуг Куликівської селищної ради Інна Янголь розповіла про реорганізацію Куликівської публічної бібліотеки у відділ при Центрі культурних послуг, окреслила переваги й недоліки цих змін. Для присутніх тема виявилася актуальною та викликала певні запитання, на які пані Інна дала відповіді.
Цікавим досвідом поділилася бібліотекарка Коропської публічної бібліотеки Світлана Матвієнко, розповівши про співпрацю з місцевим радіо як дієвий спосіб залучення користувачів і популяризації бібліотеки та читання. Адже широка аудиторія може почути огляди книг, які є в бібліотеці, твори місцевих авторів, маловідомі факти про відомих людей та події. А бібліотекарка Тростянецької бібліотеки-філії Тетяна Кузьменко розповіла про творчі майстер-класи, акцію "Благодійник-чарівник", проєкти "Перезавантаження", "Жива бібліотека", які реалізовує у книгозбірні. Пані Тетяна поділилася секретами залучення користувачів та становлення бібліотеки як культурного центру громади.
Цьогорічна школа керівника пройшла насичено. Було обговорено важливі питання: звітності та планування, роботи над видавничою продукцією, отримання книг з обласного обмінного фонду. Крім того учасники почули цікаву та корисну інформацію про важливий, креативний, новий для себе досвід роботи інших бібліотек. На завершення зустрічі Інна Аліференко підбила підсумки проведеного заходу й побажала всім плідної роботи в бібліотеках, миру та перемоги.