Ця виставка мала би відкритися для відвідувачів 24 лютого 2022 року, але так і залишилася за зачиненими дверима Бібліотеки. Виправляємо цю несправедливість та пропонуємо до перегляду огляд виставки творчих виробів "Світ авторської ляльки" Антоніни Пустовойт.
Про майстриню
Народилася 15 лютого 1982 року в селі Блистова Менського району Чернігівської області. Закінчила школу і переїхала до Чернігова у 1999 році. Має вищу освіту менеджера. Працювала на швейній фабриці, зокрема випрасовувала різноманітні дрібні деталі швейних виробів.
Керівниця студії ткацтва в Чернігівському обласному центрі народної творчості. Проводила (до 24.02) майстер класи з ткацтва на бердечку, навчаючи виготовляти крайки (вузькі паски), краватки.
10 років тому, під час декретної відпустки, випадково в інтернеті натрапила на ляльки Тільди. Зацікавилася та вирішила спробувати – так і почалася її "гра в ляльки".
Звісно перша лялька далася складно, майстриня навіть думала покинути це заняття, бо, можливо, це просто не було її талантом. Але пересиливши перші складнощі, продовжила і з часом, набиравшись досвіду, розробила свою власну техніку виготовлення ляльок із тканини.
Своїх ляльок називає "полуничками", адже вони невеликі – коротші за звичайні Тільди – та миленькі, хоча її творчість не обмежується лише ними.
Зараз своїх виробів уже не рахує, але раніше вдавалося створювати близько тисячі на рік.
Найперший стимул для створення ляльок – нові тканини та поєднання кольорів, котрі одразу кортить використати у виробах. Адже натхненно створені іграшки приємніше тримати у руках, бо вони тоді заряджені позитивною енергією та несуть людям лише добро.
Виставка в Бібліотеці була повністю змонтована 23 лютого, а відкритися для відвідувачів – мешканців та гостей міста – мала би 24 лютого. Але ранкові звістки про повномасштабне вторгнення перекреслили всі плани.
Невеселий подарунок від російських військ Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка отримала до 145-річчя від дня заснування (28.03.1877 – засновано Чернігівську громадську бібліотеку) – 30 березня будівля пам'ятки архітектури поч. ХХ ст. у стилі північного модерну зазнала часткового руйнування. Але крило з ляльками залишилося неушкодженим. Пізніше вироби були повернуті майстрині.
В березні пані Антоніні разом з дітьми пощастило виїхати до Львова. Почувалася дезорієнтовано і депресивно. Але улюблена справа допомогла перебороти той тяжкий стан, зосередитися на конкретних завданнях і не потонути у вирі тривожних новин. Там же, у Львові, виникла і перша "секретна біолабораторія" бандерогусей.
Цей жарт з мережі дав поштовх до нового періоду творчості – гіркого, воєнного, але водночас такого, що демонструє мужність та незламність нашого народу.
Вироби української майстрині часто мандрують у пошуках домівки та вже оселилися, зокрема, в Канаді, США, Тунісі, Литві, Польщі, Німеччині та ін. А нові бандерогуси розлетілися, як сувеніри, країнами Європи, ставши символом боротьби всього народу та українського гумору в жорстоких реаліях війни.
Щиро віримо у те, що вироби майстрині потішать відвідувачів Бібліотеки вже дуже скоро – після Перемоги!
Текст та фото – Катя Скрипка