Січень – перший місяць року та один із семи місяців, що тривають 31 день. Найімовірніше, назва "січень" пов'язана з давньоруським "сѣча". У давнину цим словом називали ділянку лісу, розчищену від дерев і корчів. Поширене пояснення назви тим, що в цьому місяці з силою січуть вітри, морози та сніги.
Січень багатий як на професійні свята (День зовнішньої розвідки України, Міжнародний день митника, так і на церковні (Водохреща, Тетянин день).
Також варто згадати визначні дати, що їх відзначає як міжнародна спільнота, так і Україна.
1 січня
Всесвітній день миру
8 грудня 1967 року римський папа Павло VI встановив нове свято – Всесвітній день миру. Його відзначають у перший день кожного нового року. 17 грудня 1969 року Генеральна Асамблея ООН проголосила свято офіційним.
Загальний лозунг Всесвітнього дня миру – "Пробач, і ти отримаєш мир". Це свято ще називають Днем всесвітніх молитов про мир.
3 січня
День проти приниження
Емпірично доведено, що сильне приниження ввергає людей у глибоку депресію, суїцидальні і важкі тривожні стани, зокрема характерні для посттравматичного стресового розладу.
З метою привернення уваги до цієї проблеми щороку 3 січня проводиться День проти приниження.
20 січня
День вшанування захисників Донецького аеропорту в Україні
20 січня 2022 року було підписано спільний наказ міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних сил України "Про День вшанування захисників Донецького аеропорту". "Установити в системі Міністерства оборони України День вшанування захисників Донецького аеропорту, який відзначати щороку 20 січня", – йдеться в ньому.
У наказі зазначається, що в системі Міноборони України цей день відзначатимуть щороку з метою військово-патріотичного виховання, вшанування подвигу військовослужбовців, добровольців та волонтерів, які захищали ДАП від російського агресора, а також для продовження найкращих бойових традицій.
Цього дня передбачено низку заходів, зокрема – з ушанування пам'яті військовослужбовців Збройних сил України, які обороняли Донецький аеропорт.
22 січня
День Соборності (день Злуки)
Українська мрія – єдність, свобода і незалежність.
У цей січневий місяць у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. А на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, утворилася ЗУНР – Західноукраїнська Народна Республіка. Уже до кінця року, у грудні 1918-го, у Фастові, з гарячим бажанням утілити українську мрію в життя, лідери цих двох держав підписали своєрідний поєднувальний договір. Він увійшов у нашу сучасну історію як Акт злуки і 22 січня 1919 року був оприлюднений у Києві на знаменитій Софійській площі.
22 січня
Українська Центральна Рада прийняла Четвертий універсал
Четвертий універсал був виданий 22 січня 1918 року (за новим стилем) і декларував незалежність України. УНР проголошувалася "самостійною, ні від кого не залежною, вільною суверенною державою українського народу".
27 січня
Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
Це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося в період 1933–1945 років, призвело до умисного винищення практично третини євреїв, а також незліченної кількості представників інших нацменшин. Породжене воно ненавистю і фанатизмом, затятим расизмом та принизливими забобонами, які панували тоді у фашистській Німеччині.
Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту прийнятий на офіційному рівні Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005 року, резолюція A/RES/60/7. Мета запровадження цієї сумної пам'ятної дати – активна просвітницька робота і сприяння у запобіганні можливим майбутнім актам геноциду та недопущенні зневаги до цінності людського життя.
28 січня
Державний прапор України
Цього дня Верховна Рада України офіційно затвердила синьо-жовтий стяг Державним прапором України (Постанова Верховної Ради України № 2067-ХІІ від 28 січня 1992 року).
"Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3"
29 січня
День мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни
Цей день відзначається з 1985 року, коли була підписана Делійська декларація. Її ключова мета – заклик до припинення гонки ядерних озброєнь, скорочення і подальшої поступової ліквідації ядерних арсеналів країн світу, усунення самої загрози ядерної війни.
Делійська декларація була прийнята 29 січня 1985 року у столиці Індії Нью-Делі на нараді глав держав і урядів кількох країн: Індії, Греції, Мексики, Аргентини, Танзанії та Швеції, які стали першими країнами, що підписали цей документ.
29 січня
День пам'яті Героїв Крут
Указ Президента України про "День пам'яті Героїв Крут" № 15/07 був підписаний 15 січня 2007 року.
Цього дня ми віддаємо шану стійкості й мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника.
Список використаних джерел
Підготувала Катерина Денисенко,
провідна бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук