Оленівка. Про це не можна забувати (до річниці теракту)

Оленівка. Про це не можна забувати (до річниці теракту)

29.07.2024
222
  Два роки тому в ніч із 28 на 29 липня в Оленівці на Донеччині росіяни вчинили теракт, у результаті якого загинуло не менше пів сотні українських військовополонених і понад 130 захисників було поранено. Росія, організувавши масове вбивство українських полонених, звинуватила в цьому Україну. Російські ЗМІ повідомляли, що удару було завдано з американської системи "Хаймарс", навіть показували якісь уламки.
  Раніше тут була Волноваська виправна колонія № 120. Та з 3 серпня 2014 року ця територія Донецької області перебуває в тимчасовій окупації, тому заклад не працює. 24 лютого 2022 року росіяни створили на базі колонії фільтраційну тюрму. Сюди й була направлена значна частина оборонців "Азовсталі", які за наказом вищого командування та під гарантії міжнародних організацій, зокрема Червоного Хреста, у травні 2022 року склали зброю. Вихід українських військових з укриття тривав з 16 до 20 травня. Домовленості передбачали, що їм збережуть життя, а згодом обміняють.
  Та росіяни з самого початку не мали наміру обмінювати полонених українських воїнів, а натомість піддавали їх жорстоким тортурам. У катуваннях брали участь бойовики ДНР, найманці ПВК "Вагнер", ФСБ РФ. Усі вони особливо ненавидять "азовців". У статті 12 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими наголошується, що вони перебувають у руках ворожої держави, а не окремих осіб чи військових частин, які взяли їх у полон. Незалежно від відповідальності, яку можуть нести окремі особи, держава, що тримає військових у полоні, відповідає за поводження з ними. ГУР повідомило, що теракт вчинено ПВК "Вагнер", проте вбивства не були погоджені в російському міністерстві оборони. Отже, вибух, який стався в Оленівці, – не що інше, як спосіб приховати жахливі злочини.
  Теракт був спланований заздалегідь, тому що за декілька днів до нього частину бійців полку "Азов" перевели у барак, який і став епіцентром вибуху. "Барак 200" – так на новітньому сленгу позначають теракт в Оленівці бійці, що вийшли з полону. Це одночасно і приблизна кількість людей – 193, яких зігнали для страти, і символ смерті. Бо "двохсотими" називають загиблих. Військові експерти вважають, що для вбивства окупанти використали реактивні піхотні вогнемети "Шмєль". Вони вмить випалюють кисень, людина згорає за лічені секунди. В одному інтерв'ю це підтвердив і голова Служби безпеки України Василь Малюк.
  Особливим цинізмом було те, що керівник колонії Сергій Євсюков перебував біля бараку, в якому пролунали вибухи. Він бачив, як із барака вибираються ті, кому вдалося вижити, як вони виносять поранених, тіла загиблих, і сміявся. Саме він протягом двох–трьох годин не допускав до поранених медиків – як із числа полонених, так і тих, що працювали в колонії.
  Після розголосу 22 серпня 2022 року на офіційному сайті Генсека ООН з'явилось оголошення про створення місії для встановлення фактів удару по колонії в Оленівці. Та 5 січня 2023 року, через п'ять місяців, Генсек ООН Антоніу Гуттереш оголосив про розпуск місії, мотивуючи це браком необхідних умов для її роботи, зокрема через недопуск до місця злочину. При цьому місія ООН жодного разу не погодилася ознайомитися з українськими матеріалами щодо вибуху в колонії, хоча Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець неодноразово намагався зустрітися з учасниками місії онлайн чи офлайн і висловлював готовність приїхати у Нью-Йорк, щоб передати матеріали, які є в української сторони. 8 січня він заявив, що місію ООН розпустили без жодних пояснень та без аналізу дій росіян і що з боку ООН не було засудження Росії, яка зробила все, щоб не допустити цю міжнародну місію до місця злочину.
  Події в Оленівці повинні залишатися предметом розслідування на міжнародному та національному рівнях. Дуже важливо, щоб усі причетні до теракту понесли відповідальність саме за воєнні злочини, адже непокаране зло лише множиться.

  Список використаних джерел
 
  Колонія в Оленівці: місце, що стало пеклом [Електронний ресурс]. Текст 

  Масове вбивство полонених в Оленівці [Електронний ресурс]. Текст

  Остерська В. Двоє азовців з Чернігова Богдан Гришкевич і Микола Барановський – у списку загиблих в Оленівці [Донецької обл.] / Валентина Остерська // Весть. – 2022. – 4 серп. (№ 21). – С. 3.

  Хронологія та головні факти теракту в Оленівці [Електронний ресурс]. Текст    
 

 
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється