Анатолій Шкурко: 100-річний ювілей народного художника України

Анатолій Шкурко: 100-річний ювілей народного художника України

29.10.2024
148
  Відділ мистецтв Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових пропонує до вашої уваги віртуальну годину пам'яті "Живописні обрії Анатолія Шкурка", що приурочена до 100-річчя від дня народження українського художника – нашого відомого земляка.
  Анатолій Шкурко – народний художник України, почесний громадянин Чернігова, легендарна особистість на терені культури і мистецтва нашого краю. Народився 29 жовтня 1924 року в живописному селі Смолин Чернігівського району. Чудові краєвиди Деснянщини ще змалечку надихнули майбутнього митця на творчий пошук, вибір омріяної професії, яка згодом стала справою всього життя.
  Малюванням Анатолій Шкурко захоплювався з дитинства. Свій перший малюнок зробив у три роки. Було це перед Великоднем. Мати якраз побілила піч, а він, узявши з печі вуглину, намалював на ній коника. Отримав за те добрячого прочухана, бо непросто було того коника забілити… Невдовзі сім'я переїхала до Чернігова й оселилася біля старовинного Валу. Навчаючись у школі, Анатолій Шкурко відвідував студію образотворчого мистецтва, а згодом п'ятнадцятилітнім вступив до Харківського художнього училища. Але навчання перервала війна…
  Анатолій Шкурко розпочав свій солдатський шлях із древнього Любеча і дійшов до Берліна, де у травні 1945-го на рейхстазі поставив і свій підпис – "Шкурко з Чернігова".
  Війну він знав в обличчя – лиху, жорстоку, смертоносну, яка закрутила у страхітливому вирі всі покоління. Суворі барви війни навік зафіксувала пам'ять молодого художника. У перерві між боями Анатолій Никифорович епізодично звертався до вже обраного ним образотворчого мистецтва. І тоді з'являлися й оживали портрети бійців та їхніх командирів, різноманітні жанрові і пейзажні замальовки, ескізи до майбутніх полотен.
  Вищу художню освіту Анатолій Шкурко здобув уже по війні, в 1951 році. Усе подальше творче та особисте життя талановитого майстра було тісно пов'язане з Чернігівським краєм.
  Художник працював у галузі станкового живопису, створив понад тисячу полотен у жанрах історико-тематичної картини, портрета, пейзажу, натюрморту, а також монументальних панно і діорам. Понад 50 живописних та графічних творів митця зберігаються в колекції Чернігівського обласного художнього музею імені Г. Галагана. Переважна більшість цих робіт подарована особисто автором.
  Творчість Анатолія Шкурка багатогранна. Це різноманітні пейзажі й натюрморти, натхненні нашою розкішною поліською природою. Але найчисленнішими є портретні образи. Багата у нього Шевченкіана. Митець створив також історичні портрети Михайла Коцюбинського, Михайлини Коцюбинської, Юлія Коцюбинського, Василя Тарновського, Олександра Довженка, започаткував портретну галерею своїх сучасників, які жили й живуть на Чернігівщині. Більш як півсотні портретів намальовано – і у кожному творчий світ людини, її характер, її світобачення. Такими, зокрема, є портрети письменників Олександра Деко, Станіслава Реп'яха, Ростислава Мусієнка, кобзаря-лірника Василя Нечепи, композитора Анатолія Пашкевича, фотохудожника Валерія Шайгородського та багатьох інших.
  Активно займаючись громадською і культурно-просвітницькою діяльністю як представник Чернігівської обласної організації Національної спілки художників України, Анатолій Никифорович створив умови для розвитку та функціонування місцевої школи живопису та всіляко підтримував талановиту молодь Чернігівського краю.
  У 1992 році художник став лавреатом Чернігівської обласної премії імені М. Коцюбинського. У 1996-му отримав почесне звання "Заслужений художник України", а у 2009-му – "Народний художник України".
  Упродовж усієї творчої діяльности Анатолій Шкурко був постійним учасником міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок, достойно презентуючи чернігівську школу живопису не тільки в регіонах України, але й поза її межами.
  Митець увічнив своє ім'я також і як щедрий дарувальник: живописні твори Анатолія Шкурка прикрашають і зали Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових. Багато років художник був частим гостем бібліотеки, а ще – учасником правління мистецького об'єднання "Світ прекрасного". Про ці незабутні зустрічі із вдячністю згадують наші користувачі.
  Анатолій Шкурко відійшов у вічність 22 жовтня 2019 року, залишивши нам у спадок прекрасні роботи і добру пам'ять.
  Текст – Валентина Золотар
  Відео – Катя Скрипка
 





 
Повернутись
Поділитись:

Розклад роботи:

Бiблiотека:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00
Інтернет-центр:
ПН-ЧТ – 9:30-18:00
ПТ – ВИХІДНИЙ
СБ-НД – 10:00-18:00

обслуговування користувачів до 17:45
 

Під час ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ

обслуговування користувачів
призупиняється