6 листопада на виконання плану роботи Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА, Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових на платформі ZOOM для директорів публічних бібліотек, представників відділів культури відбулася обласна школа керівника "Сучасний вимір діяльності публічних бібліотек територіальних громад: можливості та реалії". У заході взяло участь понад 60 учасників. Модерувала захід завідувачка науково-методичного відділу Ольга Шурубенко.
З вітальним словом до учасників школи керівника звернувся начальник відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Нагорний.
Директор Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Юрій Соболь, в.о. директора обласної бібліотеки для дітей Тамара Клюй та в.о. директора обласної бібліотеки для юнацтва Марина Книр говорили про досягнення, виклики та перспективи бібліотек області в умовах війни, вітали учасників з прийдешнім Днем працівників культури та аматорів народного мистецтва, бажали професійних успіхів та мирного неба над головою.
Традиційними питаннями, які розглядаються на щорічних школах керівника, є звітність та планування. Ольга Шурубенко, завідувачка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових, проаналізувала типові помилки, допущені під час складання звітів за 2023 рік у формах статистичних звітів № 6-НК (зведена) (річна), 80-а-рвк (річна) та електронній системі "ЕСМаР".
Головна бібліотекарка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Марина Латамарчук розповіла про планування на 2025. Пані Марина звернула увагу учасників заходу на етапи планування, вибір пріоритетних напрямів роботи, представила підбірку методичних матеріалів, які допоможуть бібліотекарям якісно спланувати роботу свого закладу на 2025 рік.
Наталія Шеша, завідувачка відділу методології бібліотечної роботи з дітьми Чернігівської ОБД, розповіла про досягнення бібліотек для дітей Чернігівщини у 2024 році та окреслила основні пріоритети на 2025-й.
Про підсумки проєкту "Здобуття цифрових навичок у бібліотеках-Хабах цифрової освіти" розповіла Олена Попович, завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових.
Важливою складовою роботи сучасних бібліотек є грантова діяльність. Тож директори бібліотек області поділилися своїми результатами участі у різноманітних проєктах.
Директорка КЗ "Публічна бібліотека" Бобровицької міської ради Леся Циба розповіла про участь бібліотек громади у грантовій діяльності, надала рекомендації щодо пошуку грантів та тонкощів подачі заявок. Загалом бібліотека у 2024 році взяла участь у кількох проєктах. Зокрема, у бібліотеці для дітей за підтримки БФ "Рокада" та Агенства ООН у справах біженців в Україні було створено простір, безпечний для дітей. Саме за цей проєкт бібліотека для дітей здобула перемогу в номінації "Малі бібліотеки" у конкурсі Української бібліотечної асоціації "Бібліотека року – 2024". Також було реалізовано проєкт LEGO Foundation та ГО ChangeX, з допомогою якого вдалося облаштувати у внутрішньому дворику бібліотеки ігровий майданчик. Бобровицька публічна бібліотека долучилася до проєкту "Мовні вправи", який реалізовано за підтримки фундації Artists Support Ukraine, а також агенції та ГО Port of Culture.
Активно до проєктної роботи долучається і Городнянська центральна бібліотека Городнянської ЦБС. Керівниця закладу Ганна Щербакова зацікавила всіх учасників школи керівника такими інноваційними для області проєктами, як "Шафа речей" (жителі громади можуть на певний час безкоштовно взяти якусь із речей у тимчасове користування), "Творча майстерня" (діє в межах проєкту "Бібліотека – місце сили!", який реалізували Українська бібліотечна асоціація/ Ukrainian Library Association та Zentral- und Landesbibliothek Berlin за підтримки Європейського Союзу (програма House of Europe) і має на меті безкоштовно надати можливість жителям громади скористатися новою сучасною швейною машинкою), "Пункт скринінгу", де всі охочі мають змогу виміряти артеріальний тиск, "Банк насіння" та ін.
Директорка Коропської публічної бібліотеки Ірина Євтушенко розповіла про проєкт, що був реалізований Міжнародною організацією з міграції (МОМ) спільно з Коропською селищною радою – "Створення центру спільнототворення Korop Space на базі публічної бібліотеки" (в рамках Програми з питань захисту через проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Завдяки проєкту у Публічній бібліотеці створений комфортний та функціональний простір для розвитку та дозвілля: проведені ремонтні роботи, придбані нові меблі та комп'ютерна техніка, ігри для дітей, закуплені нові книжки, облаштована зручна для маломобільних груп вбиральня, встановлений пандус.
Олена Ганжа, завідувачка відділу документів іноземними мовами Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових, розповіла про важливу нині для всіх українців тему – "Новини та медіаграмотність у сучасному світі".
Цікавою була доповідь завідувачки відділу документів з економічних, технічних, природничих та сільськогосподарських наук Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Наталії Карбовської "Удосконалюємо довкілля: насінневі бібліотеки як послуга для громад". Пані Наталія розповіла як поетапно реалізувати цей проєкт у публічних та сільських бібліотеках, продемонструвала зарубіжний та вітчизняний досвід насінневих бібліотек.
Дякуємо всім учасникам за участь та сподіваємося на подальшу співпрацю!